Přestože jsme měli jako jeden ze scénářů pauzu ve snižování sazeb, nakonec realita byla od tohoto docela daleko a bankovní rada se téměř jednomyslně shodla na cutu o 25 bodů. Zajímavé bylo rozložení hlasů, kdy pro cut o 25 bodů bylo celkem 5 členů a jeden hlas byl pro cut o 50 bodů. Zřejmě jen Eva Zamrazilová byla pro ponechání sazeb beze změny. Zůstala tak ve svém spíše opatrném pohledu osamocená a uvidíme, jestli se k ní na dalších zasedáních někdo další nepřidá.
Zbytek tiskové konference se nesl ve spíše jestřábím duchu. Aleš Michl se drží své spíše jestřábí rétoriky, asi nejzajímavější částí tiskové konference byla jeho úvaha, že z pohledu jeho a bankovní rady zůstává primárním cílem cenová stabilita a že trhy zatím nemají moc počítat s tím, že by ČNB vyrazila do boje proti slabému růstu HDP nižšími sazbami. Michl a jeho kolegové v bankovní radě tak zřejmě budou držet sazby výše a nebudou ochotní vyměnit vyšší ekonomický růst za rychlejší růst cen.
Součástí listopadového zasedání bankovní rady bylo také představení nové prognózy. Ta je směrem k vývoji v ČR pesimističtější než ta předchozí. Zřejmě i kvůli výhledu na vyšší sazby počítá oproti předchozí prognóze s pomalejším růstem HDP (2,4 % v nové oproti 2,8 % v předchozí) při rychlejším růstu cen (nová prognóza posouvá inflaci na rok 2025 výrazně výše, z 2,0 % na 2,6 %). Tento stagflační výhled ale ČNB nijak neřeší, podle slov guvernéra Michla momentálně ČNB trápí mnohem více riziko růstu cen než případný slabší výkon ekonomiky.
Další poměrně dlouhou část věnoval guvernér Michl výhledu na sazby. Podle jeho slov ČNB může v případě, že to vyhodnotí jako nutné, pozastavit proces poklesu sazeb a tím stabilizovat vývoj cen na horizontu měnové politiky. ČNB tak vyslala jestřábí signál nejen k prosincovému zasedání, kde je pokles sazeb momentálně s velkými otazníky, ale také směrem k příštímu roku. Budeme-li spoléhat na aktuální výhledu trhu, počítejme s poklesem sazeb o maximálně 2-3 cuty o 25 bodů, někam mezi 3,50 % a 3,25 %. A tam už není z aktuálních 4,00 vůbec daleko.
Pro korunu je to dobrá zpráva, která by ji měla na nějakou dobu stabilizovat a dost možná jí i umožnit dohnat ztráty, nabrané v posledních týdnech. Tlaku cel z USA se není třeba v blízké době úplně bát, jejich nástup na trh přijde až s Trumpovou inaugurací v lednu 2025 a i po lednu 2025 bude hodně záležet na jednáních mezi USA a jednotlivými státy.
Tomáš Kudela
SAB Finance