Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:49
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
CapXmaster
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
InstaForex rijen 2024

Komentář Radomíra Jáče

img

Průmyslová výroba ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

06.08.2021 Tuzemský průmysl hlásí za červen silnější než očekávaný růst výroby, který byl doprovázen silným růstem tržeb a zejména nových objednávek.
img

ČNB tisková konference po zasedání bankovní rady - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

05.08.2021 Tisková konference bankovní rady poodhalila, že na dnešním zasedání byla diskutována možnost zvýšení úrokových sazeb o půl procentního bodu s tím, jak nová prognóza z dílny ČNB vnímá vyšší inflační tlaky v české ekonomice a spolu s tím i potřebu ještě výraznější reakce měnové politiky.
img

ČNB, rozhodnutí bankovní rady - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

05.08.2021 Bankovní rada ČNB na srpnovém zasedání zvýšila svou repo sazbu, podruhé v rámci stávající série a opět o čtvrt procentního bodu, stejně jako v červnu.
img

Maloobchodní tržby ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

05.08.2021 Tuzemský maloobchod pokračuje v oživení: červnový růst tržeb byl silnější, než se čekalo, otevření prodejen zákazníky láká k nákupům, jež v předchozích měsících museli kvůli uzavírkám často odkládat.
img

PMI ve zpracovatelském průmyslu, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

02.08.2021 Růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu dle průzkumu PMI na počátku třetího čtvrtletí mírně zpomalil pod vlivem slabšího růstu výroby a nových objednávek.
img

Eurozóna - předběžný bleskový odhad HDP - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

30.07.2021 Ekonomika eurozóny se dle předběžných údajů v letošním druhém čtvrtletí vymanila z recese, když HDP vykázal růst 2,0 % v mezičtvrtletním a 13,7 % v meziročním vyjádření.
img

HDP Česká republika, 2Q 2021 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

30.07.2021 Česká ekonomika se ve druhém čtvrtletí vrátila k mezikvartálnímu růstu HDP a k rekordnímu růstu v meziročním vyjádření, výsledek nicméně zaostal za očekáváním trhu.
img

Ceny výrobců - PPI, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

20.07.2021 Meziroční růst cen průmyslových výrobců se v červnu vyhoupl nad 6 %, což představuje nejsilnější dynamiku růstu cen v průmyslu od května 2011.
img

Inflace ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

13.07.2021 Meziroční růst spotřebitelských cen v české ekonomice v červnu zpomalil z 2,9 % na úroveň 2,8 %, své tříměsíční minimum.
img

Nezaměstnanost ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

09.07.2021 Míra nezaměstnanosti v české ekonomice v červnu klesla z úrovně 3,9 % na 3,7 %, a dostala se tak na stejnou úroveň, na které se nacházela ve stejném měsíci loňského roku.
img

Maloobchodní tržby ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

08.07.2021 Maloobchodní tržby rostly letos v květnu o dost výrazněji, než se čekalo. Vedle nízké srovnávací základny, kterou představovaly prodeje z loňského května, se zde projevuje chuť spotřebitelů více utrácet a rozvolňující se omezení souvisejících s pandemií.
img

Průmyslová výroba ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

07.07.2021 Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s první vlnou pandemie uzavřena či omezena.
img

PMI ve zpracovatelském průmyslu, ČR- komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

01.07.2021 Růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu dle průzkumu PMI v červnu dále vzrostl na novou historicky nejsilnější úroveň a překonal očekávání trhu.
img

HDP Česká republika, 1Q 2021 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

29.06.2021 Zpřesněné údaje o výkonu HDP za letošní první čtvrtletí potvrzují mezičtvrtletní pokles o 0,3 %, v souladu s předchozím údajem, s tím jak na ekonomickou aktivitu dopadala omezení související s koronavirem.
img

Spotřebitelská/podnikatelská důvěra, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

24.06.2021 Důvěra v tuzemské ekonomice se v červnu dále výrazně zlepšila a vzrostla na nejvyšší úroveň od února 2019. Ke zlepšení důvěry došlo ve všech podnikatelských odvětvích, především ve službách a obchodu, a viditelně se zlepšila nálada také mezi spotřebiteli.
img

Průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

23.06.2021 Ekonomická aktivita v eurozóně letos v červnu dle předběžných výsledků PMI průzkumu dále zrychlila svůj růst, přičemž tempo růstu bylo nejsilnější za uplynulých 15 let.
img

Ceny výrobců - PPI, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

16.06.2021 Meziroční růst cen průmyslových výrobců v květnu dále zrychlil a na úrovni 5,1 % byl nejvyšší od listopadu 2011. Tahounem zrychlení byl jednak růst cen komodit, konkrétně ropy a základních kovů, v důsledku nízké srovnávací základny pokračoval silný růst cen chemických látek a výrobků, jež meziročně vzrostly o 43,3 %. V řadě jiných odvětví zpracovatelského průmyslu se ale cenový růst v dubnu zmírnil anebo byl dokonce vykázán meziroční pokles cen, jako příklad lze uvést dopravní prostředky anebo výrobu počítačů a elektronických a optických přístrojů.
img

Inflace ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

10.06.2021 Růst spotřebitelských cen v české ekonomice v květnu zpomalil a meziroční inflace klesla z dubnového několikaměsíčního maxima 3,1 % na úroveň 2,9 %.
img

Maloobchodní tržby ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

08.06.2021 Tuzemský maloobchod hlásí za letošní duben solidní meziroční růst tržeb, což je dáno nízkou srovnávací základnou, tedy uzavírkami, k nimž došlo loni na jaře v souvislosti s první vlnou pandemie.
img

Průměrná mzda v ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

04.06.2021 Průměrná mzda v české ekonomice vykázala v letošním prvním čtvrtletí meziroční růst 3,2 %, což znamená o něco slabší výsledek, než se čekalo. Průměrná nominální mzda v prvních třech měsících letošního roku vykázala nejpomalejší meziroční růst od loňského druhého čtvrtletí.
img

PMI ve zpracovatelském průmyslu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

01.06.2021 Růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu dle průzkumu PMI v květnu vzrostl na svou historicky nejsilnější úroveň a výrazně překonal očekávání trhu. Tuzemští průmysloví výrobci hlásí zrychlení tempa růstu výroby a nových objednávek, firmy si ale zároveň stěžují, že jejich výrobní kapacita je omezována nedostatky v dodávkách potřebného materiálu a komponent. Nedostatky v zásobování, komplikace v dopravě a s tím související růst nákladů vytvářejí tlak jak směrem k růstu cen vstupů pro průmyslové výrobce, tak směrem k růstu výrobních cen. Průzkum PMI tedy kromě silného růstu aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu zároveň hlásí růst inflačních tlaků.
img

HDP Česká republika, 1Q 2021 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

01.06.2021 Detailní údaje o výkonu české ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí potvrzují, že HDP klesl o 0,3 % v mezičtvrtletním a o 2,1 % v meziročním vyjádření. Meziroční pokles HDP o 2,1 % znamená lepší výsledek, než čekala ČNB, neboť prognóza centrální banky pro letošní první čtvrtletí počítala s poklesem HDP o 3,5 %. Lze předpokládat, že ČNB zvýší výhled pro růst HDP v letošním roce, což zároveň bude znamenat posílení argumentů pro zvyšování úrokových sazeb.
img

Spotřebitelská/podnikatelská důvěra, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

24.05.2021 Důvěra v tuzemské ekonomice se v květnu opět výrazně zlepšila a vzrostla na nejvyšší úroveň od prosince 2019. Ke zlepšení důvěry došlo ve všech podnikatelských odvětvích a znatelně se zlepšila nálada také mezi spotřebiteli. Výrazně se zlepšila důvěra ve službách, kde na sentiment podnikatelů příznivě dopadá avizované anebo už i probíhající uvolňování uzavírek spojených s pandemií. Uvolňování protipandemických restrikcí vedlo spolu se zlepšujícími se zprávami z ekonomiky k prudkému růstu spotřebitelské důvěry, příslušný ukazatel byl v květnu nejsilnější od loňského února.
img

Ceny výrobců - PPI, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

17.05.2021 Meziroční růst cen průmyslových výrobců v dubnu dále zrychlil a na úrovni 4,6 % byl nejvyšší od listopadu 2011. Tahounem zrychlení byl růst cen ve zpracovatelském průmyslu a zde zejména ceny chemických látek a výrobků, jež meziročně vzrostly o 32,4 %.
img

Evropská komise, ekonomická prognóza - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

12.05.2021 Evropská komise dnes zveřejnila svou tradiční jarní ekonomickou prognózu, jež pokrývá předpokládaný hospodářský vývoj napříč Evropskou unií. Čerstvá prognóza je reflexí optimismu založeného na pokroku ve vakcinaci a v krocení pandemie: Evropská komise zvýšila odhad letošního růstu HDP Evropské unie jako celku na 4,2 %, když předchozí prognóza zveřejněná v únoru počítala s růstem 3,7 %. Navýšena byla také prognóza růstu HDP eurozóny: ten by měl letos činit 4,3 %, zatímco zimní prognóza odhadovala letošní hospodářský růst eurozóny na úrovni 3,8 %.
img

Inflace ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

11.05.2021 Růst spotřebitelských cen v české ekonomice v dubnu zrychlil a meziroční inflace vyskočila na úroveň 3,1 %, což je nejvyšší hodnota od loňského září. Meziroční cenový růst se zrychlil u většiny položek spotřebního koše, hlavními tahouny byly ceny pohonných hmot a ceny alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Dubnová inflace překonala očekávání finančních trhů i centrální banky. Příští měsíce by měly přinést zklidnění a stabilizaci meziroční inflace v oblasti 3 %, inflace ale zůstane výrazně nad dvouprocentním cílem ČNB po celý zbytek letošního roku.
img

Eurozóna - předběžný bleskový odhad HDP - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

30.04.2021 Ekonomika eurozóny dle předběžných údajů vykázala v letošním prvním čtvrtletí pokles HDP o 0,6 % v mezičtvrtletním a 1,8 % v meziročním vyjádření. Jde o mírně lepší výsledek, než čekal trh, jenž počítal s mezičtvrtletním poklesem HDP o 0,8 %. Jde o druhý mezičtvrtletní pokles HDP v řadě a ekonomika eurozóny tedy znovu upadla do recese s tím, jak na služby a maloobchod dopadají omezení související s pandemií. Řada ekonomik ale v prvním čtvrtletí vykázala mezikvartální růst HDP, což platí o Francii, Belgii, Rakousku či Finsku. Velké ekonomiky jako Německo, Itálie a Španělsko ale vykázaly mezičtvrtletní pokles HDP a vzhledem ke své velikosti stáhly k poklesu také eurozónu jako celek.
img

HDP Česká republika, 1Q 2021 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

30.04.2021 Česká ekonomika vykázala v prvním čtvrtletí mírný mezikvartální pokles HDP, nicméně jde o lepší výsledek, než se čekalo. Meziroční pokles HDP se v prvním čtvrtletí značně zmírnil a pro druhé čtvrtletí lze čekat výrazný meziroční růst výkonu české ekonomiky. V meziročním vyjádření rostou spotřební výdaje vlády a pozitivní je příspěvek zahraničního obchodu, negativní vliv má naopak spotřeba domácností. Na straně tvorby HDP mají na meziroční výkon negativní vliv i nadále odvětví, na něž dopadají uzavírky spojené s pandemií, tedy obchod, doprava, ubytování a pohostinství.
img

Spotřebitelská/podnikatelská důvěra, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

26.04.2021 Důvěra v tuzemské ekonomice se v dubnu výrazně zlepšila a vzrostla na nejvyšší úroveň od loňského března. Ke zlepšení důvěry přispěl vývoj ve většině podnikatelských odvětví a také znatelně lepší nálada mezi spotřebiteli. Roste podíl podnikatelů očekávajících zlepšení poptávky, což platí zejména o službách, kde se zjevně projevuje sázka na otevírání provozoven v souvislosti se zlepšením situace na poli pandemie. Nálada se výrazně zlepšila také v průmyslu a maloobchodu. Stavebnictví je tak jediným odvětvím, jež v dubnovém průzkumu hlásí zhoršení důvěry s tím, jak podnikatelé ve stavebnictví očekávají slabší poptávku a zhoršení své ekonomické situace.
img

Průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

23.04.2021 Dubnový průzkum PMI naznačuje, že ekonomická aktivita v eurozóně zrychlila svůj růst, když souhrnný indikátor PMI vzrostl na devítiměsíční maximum. Růst aktivity ve zpracovatelském průmyslu dle průzkumu PMI zrychlil na svou historicky nejvyšší úroveň.
img

Ceny výrobců - PPI, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

20.04.2021 Ceny průmyslových výrobců v březnu vykázaly nejsilnější meziroční růst od května roku 2019. Meziroční růst cen průmyslových výrobců v březnu zrychlil z 1,4 % na 3,3 %, tahounem zrychlení byly rostoucí ceny ve zpracovatelském průmyslu, zejména ceny ropy, chemických látek a obecných kovů. Průzkumy ve zpracovatelském průmyslu hlásí, že tento sektor ekonomiky čelí růstu nákladů s tím, jak se v souvislosti s pandemií prodlužují dodávky potřebných dílů a dochází ke komplikacím v dopravě. Růst cen průmyslových výrobců v prvním čtvrtletí výrazně překonal očekávání centrální banky a další zrychlení meziročního růstu cen lze čekat i pro duben.
img

Inflace, ČR- komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

13.04.2021 Meziroční růst spotřebitelských cen v březnu mírně zrychlil a na úrovni 2,3 % se meziroční míra inflace v české ekonomice dostala na nejvyšší úroveň od konce loňského roku.
img

Průmyslová výroba, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

08.04.2021 Průmyslová výroba vykázala v únoru meziroční pokles o 2,6 %, zatímco trh očekával růst výroby zhruba v oblasti 0,5 %. Tahounem únorového poklesu byla výroba motorových vozidel, jež se propadla o 8 %, přičemž roli zde mohly sehrát komplikace v dodávkách potřebných komponent.
img

KOMENTÁŘ (nezaměstnanost, ČR, březen 2021)

07.04.2021 Míra nezaměstnanosti v české ekonomice v březnu klesla z úrovně 4,3 % na 4,2 %. Jde o příjemné překvapení: pro březen sice bývá meziměsíční pokles nezaměstnanosti obvyklý díky působení sezónních faktorů, v rámci pandemické situace ale nebylo zdaleka jisté, že se tyto příznivé sezónní faktory letos v březnu projeví v dostatečně silné míře. V meziročním srovnání byla míra nezaměstnanosti o 1,2 procentního bodu vyšší než loni v březnu, což znamená, že se meziroční růst míry nezaměstnanosti nepatrně zmírnil z úrovně 1,3 procentního bodu zaznamenané v únoru.
img

KOMENTÁŘ (maloobchodní tržby, ČR, únor 2021)

07.04.2021 Tuzemskému maloobchodu se v únoru vedlo lépe, než se čekalo, přesto ale vedly uzavírky související s pandemií k dalšímu poklesu tržeb. Spotřebitelé se v rámci nákupů vrhli na internetové a zásilkové obchody, kde letos v únoru vykázaly tržby nebývalý nárůst, přesto to ale nestačilo k vykompenzování poklesu tržeb v kamenných prodejnách. V březnu ale lze čekat návrat maloobchodních tržeb k meziročnímu růstu, neboť loňské jarní měsíce představují nízký základ pro meziroční srovnání s tím, jak bylo fungování maloobchodu omezeno v souvislosti s nástupem první vlny pandemie.
img

PMI ve zpracovatelském průmyslu, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

01.04.2021 Růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu dle průzkumu PMI v březnu vzrostl na nejvyšší úroveň od února 2018, zároveň ale v průmyslu zesilují sílí inflační tlaky a sektor se potýká s rostoucími problémy na straně dodávek.
img

HDP Česká republika, 4Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

01.04.2021 Zpřesněné údaje o výkonu HDP za loňské závěrečné čtvrtletí potvrzují, že česká ekonomika si udržela mezikvartální růst navzdory omezením spojeným s pandemií koronaviru.
img

Eurozóna, inflace - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

31.03.2021 Spotřebitelské ceny v eurozóně v březnu zrychlily svůj růst, tento vývoj ale v zásadě odpovídá očekávání. Na úrovni 1,3 % je celková meziroční inflace nejvyšší od loňského ledna. Zrychlení cenového růstu v případě letošního března připadá zejména na pohonné hmoty a energie pro domácnosti. Inflace v eurozóně v nejbližších měsících velmi pravděpodobně dále poroste, ECB ale dala jasně najevo, že bude hledět skrze letošní nárůst inflace a bude udržovat měnové podmínky uvolněné s cílem podpořit oživení ekonomiky.
img

Maloobchodní tržby, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

15.03.2021 Uzavírky spojené s pandemií, jež byly v tuzemském maloobchodu obnoveny hned po Štědrém dni, vedly v lednu k prudkému poklesu tržeb.
img

Komentář Radomíra Jáče k průmyslové výrobě

12.03.2021 Průmyslová výroba vykázala v lednu meziroční pokles o 4,4 %, což bylo do značné míry dáno nepříznivými kalendářními efekty, neboť letošní leden měl o dva pracovní dny méně než stejný měsíc loňského roku.
img

Inflace, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

10.03.2021 Meziroční růst spotřebitelských cen v únoru mírně zpomalil a na úrovni 2,1 % se meziroční míra inflace v české ekonomice dostala na nejníže od konce roku 2018. Ke zpomalení cenového růstu přispěl vývoj u většiny hlavních skupin spotřebního koše, za zmínku ale stojí zejména položky spadající do jádrové inflace, jako odívání a obuv, bytové vybavení, rekreace a kultura či stravování a ubytování, neboť ve všech těchto případech se meziroční cenový růst v únoru viditelně zmírnil. Inflace se sice stále drží mírně nad úrovní dvou procent, tedy na inflačním cílem centrální banky a také nad její prognózou, nicméně data za únor naznačují, že se cenové tlaky v tuzemské ekonomice v porovnání s předchozími měsíci začaly zmírňovat.
img

Zahraniční obchod, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

09.03.2021 Zahraniční obchod vykázal v lednu přebytek 24,6 miliardy korun, což byl nižší přebytek, než se čekalo. Exporty z české ekonomiky vykázaly v lednu meziroční pokles o 0,6 %, což byl první meziroční pokles od loňského srpna, letošní leden měl ale poměrně výraznou nevýhodu ve smyslu nižšího počtu pracovních dní. Dovozy ale meziročně klesly o 3,2 % a celkový přebytek zahraničního obchodu tak v lednu meziročně vzrostl o 7,3 miliardy korun, tento meziroční nárůst byl však nejnižší od loňského srpna.
img

Průměrná mzda, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

08.03.2021 Průměrná mzda v české ekonomice vykázala v závěru loňského roku výrazný nárůst, roli sehrály mimořádné odměny ve zdravotnictví. Meziroční nárůst průměrné nominální mzdy o 6,5 % byl nejsilnější od druhého čtvrtletí roku 2019, pohled na jednotlivá odvětví ale odhaluje velmi nevyrovnaný vývoj. Mzdový růst ve zdravotní a sociální péči na úrovni 31 % anebo ve vzdělávání o 10,6 % kontrastuje s nízkým mzdovým růstem anebo dokonce poklesem v jiných odvětvích české ekonomiky.
img

Nezaměstnanost, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

05.03.2021 Míra nezaměstnanosti v české ekonomice zůstala v únoru v meziměsíčním vyjádření beze změny na úrovni 4,3 %, v souladu s naším očekáváním. V meziročním srovnání byla míra nezaměstnanosti o 1,3 procentního bodu vyšší než v únoru loňského roku, což zároveň v rámci situace spojené s pandemií znamená zatím nejvýraznější meziroční nárůst míry nezaměstnanosti v české ekonomice. Přesto ale i nadále platí konstatování, že míra nezaměstnanosti zůstává relativně stabilizovaná na nízkých úrovních, čemuž napomáhají jak vládní programy na podporu nezaměstnanosti, tak například růst aktivity a s ním spojené poptávky po pracovnících v tuzemském průmyslu.
img

HDP Česká republika, 4Q - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

02.03.2021 Zpřesněný údaj o výkonu české ekonomiky v loňském závěrečném čtvrtletí vykazuje mezičtvrtletní růst HDP na úrovni 0,6 %, což znamená silnější oživení, než naznačovala předběžná čísla.
img

PMI ve zpracovatelském průmyslu, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

01.03.2021 Růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu dle průzkumu PMI v únoru zpomalil na své tříměsíční minimum, přesto ale zůstat solidní. Tuzemští průmysloví výrobci hlásí zpomalení tempa růstu výroby i nových objednávek, v obou případech ale růst zůstal z historického pohledu silný. Na zpracovatelský průmysl ale dopadá zhoršení dodavatelských vztahů související s pandemií, což vede ke značnému růstu nákladů. Rostoucí využití výrobních kapacit zároveň vedlo k růstu zaměstnanosti ve zpracovatelském průmyslu, jež se v únorů zvýšila nejvíce od března 2018.
img

Ceny výrobců - PPI, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

23.02.2021 Ceny průmyslových výrobců zůstaly v lednu meziročně beze změny, stejně jako v závěru loňského roku. Trhy očekával meziroční pokles o 0,6 % a ceny výrobců tak byly na počátku letošního roku o něco vyšší, než se předpokládalo. Přesto ale při stagnaci cen průmyslových výrobců platí konstatování, že z této strany nepřichází tlak na růst cenových tlaků v české ekonomice. Protiinflačně působí silnější koruna, ve směru slabších cenových tlaků by měl působit také loňský pokles průmyslové výroby a s ním související nižší využití výrobních kapacit. Komplikace spojené s pandemií koronaviru včetně zpožďování dodávek ale mohou představovat faktor, jenž naopak vede k růstu výrobních nákladů.
img

Eurozóna - průzkum PMI a implikace pro střední Evropu

19.02.2021 Únorový průzkum PMI naznačuje, že se pokles ekonomické aktivity v eurozóně zmírnil v zásadě v souladu s tržním očekáváním.
img

Inflace ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

12.02.2021 Růst spotřebitelských cen byl v lednu o dost silnější, než se čekalo a meziroční inflace zůstává nad dvouprocentním cílem centrální banky. Vyšší než očekávaná inflace přišla v lednu především na vrub růstu cen potravin, výrazný meziměsíční nárůst hlásí také ceny alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Jádrová inflace, jež nejvěrněji reflektuje vývoj cenových tlaků v domácí ekonomice, zřejmě v lednu vykázala meziroční zpomalení. ČNB nebude muset na vyšší než očekávanou reagovat rychlým zpřísněním své měnové politiky, neboť za vyšším cenovým růstem jsou v případě letošního ledna položky, na něž nastavení úrokových sazeb nemá výrazný vliv. Vyšší lednová inflace nicméně může mít výrazný vliv na celoroční vývoj inflace, jež v důsledku vyšší startovací úrovně může zůstat nad úrovní dvouprocentního inflačního cíle i v dalších měsících.
img

Sektor služeb v ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

09.02.2021 Údaje o tržbách v sektoru služeb potvrzují tvrdý dopad uzavírek souvisejících s pandemií na řadu odvětví. Meziroční pokles tržeb vykázala v závěrečné čtvrtletí v zásadě všechna odvětví ve službách, zejména pak činnosti související s cestovním ruchem, leteckou dopravou a ubytováním, stravováním a pohostinstvím. Podobné konstatování platí i při hodnocení vývoje za rok 2020 jako celek. Sektor služeb má na celkovém HDP České republiky podíl zhruba 60 %, pokles výkonu ve službách tak měl zásadní vliv na loňský pokles české ekonomiky jako celku.
img

Maloobchodní tržby ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

05.02.2021 Tuzemský maloobchod vykázal v prosinci poměrně výrazný růst tržeb, čemuž napomohla zejména skutečnost, že se zákazníci vrhli do obchodů s tím, jak v předvánočních týdnech bylo povoleno jejich otevření. Růstu tržeb pomohla i skutečnost, že loňský prosinec měl o dva pracovní dny více, než stejný měsíc předchozího roku. Tahounem růstu tržeb byly prodeje nepotravinářského zboží, což souvisí s tím, že zákazníci neváhali využít otevření obchodů k předvánočním nákupům. Prosinec překvapil pozitivně, jde ale o výjimku, neboť hned po Štědrém dnu následovaly opětovné uzavírky kamenných obchodů, což by mělo v lednu vést k opětovnému poklesu tržeb.
img

ČNB - TK bankovní rady - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

04.02.2021 Bankovní rada ČNB rozhodla o stabilitě úrokových sazeb na svém dnešním zasedání opět jednomyslně, tedy s poměrem hlasů 7:0. Preferenci stabilních úrokových sazeb na únorovém zasedání vyjádřilo v uplynulých týdnech několik členů bankovní rady včetně guvernéra Rusnoka, prozatímní stabilita úrokových sazeb také koresponduje s vyzněním čerstvě zveřejněné prognózy z dílny centrální banky. Nová prognóza ČNB ovšem i nadále vykresluje první zvýšení úrokových sazeb již v průběhu letošního jara, tedy ve druhém čtvrtletí s tím, že by repo sazba mohla letos vzrůst ze své aktuální hladiny 0,25 % na úroveň 1,00 %.
img

Rozhodnutí bankovní rady ČNB - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

04.02.2021 Bankovní rada ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, repo sazba tedy zůstává na úrovni 0,25 %, což je plně v souladu s očekáváním finančního trhu. Stabilita úrokových sazeb není nijak překvapivá zpráva: v uplynulých týdnech ji naznačovali členové bankovní rady a po změně úroků na samém začátku letošního roku nevolala ani prognóza centrální banky zveřejněná v listopadu.
img

HDP Česká republika, 4Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

02.02.2021 Česká ekonomika svým výkonem v závěrečném čtvrtletí loňského roku překvapila jednoznačně pozitivně, když HDP vykázal mezičtvrtletní růst 0,3 %. Vzhledem k uzavírkám ve službách a maloobchodu znamená mezičtvrtletní nárůst HDP bez nadsázky pozoruhodný výkon. Česká ekonomika se zařadila po bok Německa a Španělska, jež v minulých dnech též pro závěrečné čtvrtletí roku 2020 oznámily mezičtvrtletní nárůst HDP. Česká ekonomika vykázala v závěru roku mnohem vyšší odolnost vůči stávající vlně pandemie, než se čekalo. Údaje o výkonu HDP představují příznivou zprávu pro korunu.
img

Německo - předběžný údaj o HDP za 4Q - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

29.01.2021 Německá ekonomika vykázala v závěrečném čtvrtletí loňského roku mírný mezikvartální nárůst HDP na úrovni 0,1 %.. Vzhledem k tomu, že zejména sektor služeb trpí uzavírkami v souvislosti se stávající vlnou pandemie, představuje mírný růst HDP ve skutečnosti velmi solidní výsledek. V meziročním vyjádření německý HDP v závěrečném čtvrtletí klesl o 3,9 %, což znamená zmírnění po meziročním poklesu o 4,0 %, jenž byl vykázán v loňském třetím čtvrtletí.
img

Spotřebitelská/podnikatelská důvěra, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

25.01.2021 Na důvěru v tuzemské ekonomice dopadá stávající vlna pandemie koronaviru: na počátku nového roku se nálada zhoršila jak mezi podnikateli, tak u spotřebitelů. Zhoršení důvěry není překvapivé s tím, jak omezení spojená se stávající vlnou pandemie dopadají na aktivitu ve vybraných odvětvích ekonomiky a na důvěru spotřebitelů, především skrze obavy z růstu nezaměstnanosti. Indikátory důvěry ovšem zůstávají výrazně nad úrovněmi z loňského druhého čtvrtletí, kdy na ekonomiku dopadala omezení spojená s první vlnou pandemie.
img

Eurozóna - průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

22.01.2021 Na sektor služeb v ekonomice eurozóny doléhala v prvních lednových týdnech tíha uzavírek souvisejících s pandemií. Zpracovatelský průmysl si ale stále vedl dobře a aktivita v tomto sektoru dle průzkumu PMI i nadále rostla. Kompozitní PMI indikátor, jenž mapuje ekonomickou aktivitu v eurozóně jako celku, naznačuje zrychlení poklesu ekonomické aktivity a ekonomika eurozóny může v důsledku koronavirových omezení upadnout opět do recese, vývoj by ale měl být mnohem méně dramatický než za první vlny pandemie loni na jaře.
img

MF ČR - prognóza vývoje české ekonomiky - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

20.01.2021 Ministerstvo financí ve své čerstvé prognóze vývoje české ekonomiky zlepšilo odhad výkonu HDP za rok 2020, zároveň snížilo výhled růstu pro letošní rok. Ministerstvo nyní za celý rok 2020 očekává celoroční pokles české ekonomiky o 6,1 %, když předchozí prognóza z loňského září pracovala s poklesem o 6,6 %. Prognóza z dílny ministerstva předpokládá, že v závěrečném čtvrtletí vykázal HDP poměrně mírný mezičtvrtletní pokles s tím, jak se omezení a uzavírky spojené s druhou vlnou pandemie vyhnuly průmyslu a zahraničnímu obchodu. Letos by se česká ekonomika měla vrátit k celoročnímu růstu, jenž by měl činit 3,1 %, zatímco zářijová prognóza počítala s růstem HDP o 3,9 %.
img

Ceny výrobců - PPI, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

19.01.2021 Ceny průmyslových výrobců zůstaly v prosinci meziročně beze změny, v souladu s očekáváním trhu. Struktura vývoje výrobních cen naznačuje, že cenové tlaky v tuzemském průmyslu odeznívají. Odeznívání cenových tlaků je reakcí na celkový pokles poptávky a využití výrobních kapacit v ekonomice v důsledku pandemie koronaviru, ve směru nižší inflace působí také silnější koruna. Pokles inflačních tlaků v českém průmyslu a ekonomice obecně by měl pokračovat i v letošním prvním pololetí.
img

Předběžný údaj o HDP Německa - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

14.01.2021 Německá ekonomika vykázala loni dle předběžných údajů pokles HDP o 5 %. Na německou ekonomiku dopadla pandemie koronaviru a související omezení jak v samotném Německu, tak ve světě. Pokles byl vykázán ve všech hlavních položkách na straně poptávky s jedinou výjimkou, kterou byla i nadále rostoucí spotřeba vlády. Přesto byl ale pokles HDP za rok 2020 mírnější než v roce 2009, kdy svět čelil velké finanční krizi a německá ekonomika se tehdy propadla o 5,7 %.
img

Maloobchodní tržby ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

13.01.2021 Na tuzemský maloobchod v listopadu výrazně dopadla omezení související s druhou vlnou pandemie koronaviru. Maloobchodní tržby vyjma motoristického segmentu v listopadu meziročně klesly o 7 %, tahounem poklesu byly slabší prodeje pohonných hmot a nepotravinářského zboží, na nichž se projevila protipandemická omezení. Jen nepatrně naopak klesly prodeje potravin, což je segment maloobchodu, jemuž se uzavírky vyhnuly.
img

Inflace ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

13.01.2021 V závěru loňského roku klesla meziroční inflace v české ekonomice na dvouleté minimum: prosincová inflace na úrovni 2,3 % je nejnižší od prosince 2018.
img

HDP Česká republika, 3Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

08.01.2021 Zpřesněné údaje o výkonu HDP za loňské třetí čtvrtletí potvrzují solidní oživení české ekonomiky po poklesu v jarních měsících. Čerstvá data o HDP potvrzují, že v loňském třetím čtvrtletí vzrostla česká ekonomika mezičtvrtletně o 6,9 %, meziroční pokles HDP se pak zmírnil na 5,0 %, což je v souladu s předchozími údaji. Mezičtvrtletní růst HDP o 6,9 % byl tažen růstem exportů a obnovením růstu spotřeby domácností díky tomu, jak koncem jara začaly opadat restrikce spojené s první vlnou pandemie a v letních měsících tak ekonomika fungovala v mnohem lepších podmínkách než na jaře. Na straně tvorby HDP přineslo třetí čtvrtletí silné mezikvartální oživení jak v průmyslu, také ve službách a obchodu.
img

Průmyslová výroba ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

08.01.2021 Průmyslová výroba si v listopadu udržela mírný meziroční růst, pokud celkový výsledek očistíme o vliv počtu pracovních dní. Pokračuje také růst nových zakázek a tržeb, listopadový růst byl nicméně slabší než v říjnu. Přesto ale lze konstatovat, že se tuzemskému průmyslu daří s tím, jak druhá vlna pandemie nemá přímý dopad na průmyslovou výrobu a také zahraniční obchod funguje v zásadě bez omezení. Pro domácí výrobce je důležité, že průmyslu se dobře daří napříč Evropou, zejména pak v Německu, s nímž je tuzemský průmysl úzce provázán.
img

Zahraniční obchod ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

06.01.2021 Zahraniční obchod vykázal za loňský listopad výrazný přebytek, který byl nicméně blízko očekávání finančního trhu. Listopadový obchodní přebytek 32,2 miliardy korun znamená vůči stejnému měsíci předchozího roku zlepšení o 20 miliard, tahounem zlepšení byly především vyšší exporty motorových vozidel. Exportérům se daří s tím, jak druhá vlna pandemie nemá negativní dopad na průmyslovou výrobu a mezinárodní obchod. Zároveň lze konstatovat, že odvětví výroby motorových vozidel je tahounem růstu jak tuzemské průmyslové výroby, tak růstu exportů a zlepšování salda zahraničního obchodu.
img

HDP Česká republika, 3Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

30.10.2020 Česká ekonomika vykázala ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletní nárůst HDP, ten ale zdaleka nepostačuje ke kompenzaci prudkého poklesu, jenž HDP vykázal v souvislosti s koronavirem v letošním druhém čtvrtletí.
Související klíčová slova: Brexit | Peníze | Inflace | USA | Nezaměstnanost | Koruna | HDP | Měnová politika | Německo | Francie | Česká měna | Polsko | Španělsko | Ceny ropy | Spekulace | Poptávka | Recese | Rizika | Politika | Průmyslová výroba | Ekonomika eurozóny | Zahraniční obchod | Maloobchodní tržby | Spotřebitelské ceny | Míra nezaměstnanosti | Sazby | Bankovní rada | Centrální banka | Centrální banky | ECB | Ekonomika | Euro | Eurozóna | Finanční trh | Finanční trhy | Indikátor | Indikátory | Investice | Kurz | MMF | Mezinárodní obchod | Měna | Měny | PRIBOR | Průmyslové objednávky | Repo sazba | Riziko | Inflační riziko | Ropa | Sentiment | Trend | Ukazatel | ČNB | Úrokové sazby | Banky | Dluhopisy | Finanční krize | Hospodářský růst | Německá ekonomika | EU | Ekonom | Byznys | Pravděpodobnost | Sázka | Kurz koruny | Optimismus | Výsledky | Obchodovat | Investovat | Index cen | Výrobní ceny | Výrobní náklady | Vzdělávání | Centrální bankéři | Index | Podpora | Přenos | Banka | Bankovní rada ČNB | Česká ekonomika | České koruny | Investiční | Investiční výdaje | Jádrová inflace | Koruna posiluje | Meziroční inflace | Meziroční míra inflace | Míra inflace | Nemovitosti | Prognóza | Rakousko | Ropy | Růst HDP | Signály | Španělská ekonomika | Trh | Vývoj inflace | Vývoj mezd | Zpracovatelský průmysl | Zpráva | Zprávy | Zisky | CEE | Ministerstvo financí | ROCE | Itálie | Investice ve stavebnictví | Tržby | Zaměstnanost | Světové ekonomiky | Komise | Generali Investments CEE | Úspěch | Automobilový průmysl | Zvyšování úrokových sazeb | Energie | Rada ČNB | Podnikatelé | Podnikatelská důvěra | Přehled | Ekonomická aktivita | Posilování koruny | Firmy | Aktuální vývoj | Inflační tlaky | Vládní dluhopisy | Zpřísňováním měnové politiky | Propad | Guvernér | Zvýšení úrokových sazeb | Posílení koruny | Nejistota | Stagnace | Tempo růstu | Výhled | Bankéři | Konsensus | Mzdy | Predikce | Průzkum | Krize | Příjmy | Indikátory důvěry | Belgie | HDP eurozóny | Výhled ekonomiky | Hlavní ekonom | Odhad HDP | Očekávání | HDP v eurozóně | Generali Investments | Slabší koruna | Inflace v eurozóně | Prognóza ČNB | Pokles ceny | Posílení kurzu koruny | Posílení kurzu | Růst úrokových sazeb | Prognóza ECB | Zvyšování úroků | Zpomalení hospodářského růstu | Evropská komise | Zpřísňování měnové politiky | Růst cen komodit | Úrokové sazby ČNB | Sazby ČNB | Zvýšení sazeb | Rekordní růst | Český průmysl | Nezaměstnanost v ČR | Ceny pohonných hmot | Oživení světové ekonomiky | Riziko recese | Pokles cen | Zprávy z Německa | Oživení ekonomiky | Pohonné hmoty | Růst mezd | Pozornost finančních trhů | Očekávání trhu | Nastavení úrokových sazeb | Finanční situace | Očekávaný růst | Vyšší úrokové sazby | Nálada na finančních trzích | Automobilky | Německá vláda | Nová prognóza ČNB | Objem | Obchod | Trh práce | Růst spotřebitelských cen | ČSÚ | Růst průmyslové výroby | Ekonomiky eurozóny | Radomír Jáč | Ceny v průmyslu | Ceny průmyslových výrobců | Růst cen průmyslových výrobců | Růst cen | Nálada spotřebitelů | Miliardy | Průzkumy | Růst české ekonomiky | Domácí poptávka | Tvorba fixního kapitálu | Meziroční růst HDP | Zpřesněná data o HDP | Data o HDP | Statistika | Ceny výrobců | Průmysl | Mzdový nárůst | Hospodářský růst eurozóny | Růst eurozóny | Impuls | Rostoucí náklady | Výrazný pokles | Ceny potravin | Tuzemský průmysl | Zahraniční obchod České republiky | Stavebnictví | Problémy | Vládní výdaje | Člen bankovní rady | Prognózy | Nejistoty | Nálada | HDP Německa | Míra | Ceny zemědělských výrobců | Úroky | Měnové politiky | Zasedání bankovní rady | Vojtěch Benda | Bydlení | Miliardy korun | Růst poptávky | Zahraniční obchod ČR | Zemědělství | Česká průmyslová výroba | Zpřesněná data | Nový rekord | Proinflační | Maloobchodní tržby v listopadu | Zpřísnění měnové politiky | Silnější koruna | Vyšší inflace | Prosincová inflace | Inflace v prosinci | Ukazatele | Zvýšení úrokových sazeb ČNB | Meziroční růst spotřebitelských cen | Cenové tlaky | Ceny v zemědělství | Dobré zprávy | Prognózy ČNB | Očekávaný vývoj | Údaje o HDP | Koronavirus | Trhy | Evropské ekonomiky | Souhrnný indikátor | Negativní dopad | Viceguvernéři | Pokles | Situace | České měny | Odhad letošního růstu HDP | Odhad letošního růstu | Meziroční růst | Pandemie koronaviru | Pandemie | Zpomalení růstu | Zlepšení | Obchody | Výdaje | Zrychlení růstu | Sazby beze změny | Rozhodování | Lednová inflace | Inflace v lednu | Růst sazeb | COVID-19 | Německý HDP | Ekonomické aktivity | Aktivita v sektoru služeb | Důvěra v průmyslu | Prudký propad | Průmysl a zahraniční obchod | Průměrná mzda v ČR | Průměrná mzda | Stabilita | Cestovní ruch | Vývoj | Šok | Mzda v ČR | Mzda | Mzdový růst | Vládní opatření | Výkyvy | Výsledky HDP | Inflace v únoru | Restrikce | Prudký pokles | Profitovat | Další vývoj | Pokles HDP | Členové bankovní rady | Guvernér Rusnok | Cenový vývoj | Pokles české ekonomiky | Měnové podmínky | Spotřebitelé | Dopady pandemie | Aktuální situace | Nejslabší růst | Rozhodnutí bankovní rady | Další pokles | MF | Domácnosti | Další růst | Růst | Signál | Tisková konference | Repo sazby | Propad HDP | Šíření nákazy | Reálné mzdy | Ekonomiky | Situace v průmyslu | Solidní růst | Schodek | Práce | Aktivita ve službách | Údaje | Míra nezaměstnanosti v březnu | Oživení ekonomik | Ekonomické oživení | Nejsilnější růst | Nárůst nezaměstnanosti | Celková inflace | Inflace v české ekonomice | Výpadky | Inflace v březnu | Hospodářské oživení | Prognóza Evropské komise | Hospodářské oživení eurozóny | Oživení eurozóny | Statistiky | Debata | Posílení | Nové zakázky | Cestování | Tempo růstu spotřebitelských cen | Dubnová inflace | Maloobchod | Průměrná míra nezaměstnanosti | Průmyslová výroba ČR | Obchodní přebytek | Pokles ekonomické aktivity | Oživení české ekonomiky | Prognóza MMF | Velké ekonomiky | Sektor služeb | Aktivity v eurozóně | JDE | Unie | ČR | Tempo růstu HDP | Nová prognóza | Zvyšování mezd | Předkrizové úrovně | Pokračování růstu | Tempo poklesu | Rekordní pokles | Inflace v květnu | Podpůrné programy | Výplata | Otevření obchodu | Covid | Druhá vlna pandemie | Druhá vlna | Ekonomické aktivity v eurozóně | Míra zisku | Situace na trhu práce | Exporty | Nákupy přes internet | Prostor pro další růst | Šance | Růst tržeb | Ceny | Květnový růst | Ekonomická aktivita v eurozóně | Celkový výsledek | Odhad růstu HDP | Důvěra | Obnovení růstu | Tuzemský maloobchod | Růst vývozu | Cenové hladiny | Pokles tržeb | Růst důvěry | Rekordní pokles HDP | Ceny v eurozóně | Průměrné mzdy | Pokles exportu | Výkon ekonomiky | Spotřebitelské ceny v eurozóně | Očekávání ČNB | Nárůst HDP | PMI ve zpracovatelském průmyslu | PMI indikátor | Údaje o výkonu HDP | Česká republika | Průmyslové zakázky | Pokles průmyslové výroby | Průzkum PMI | Přebytek zahraničního obchodu | Hospodářský vývoj | Průmysl v eurozóně | Letecká doprava | Růst průměrné mzdy | Vakcinace | Inflace v Polsku | Počasí | Růst ceny | Dobrý výsledek | Aktivita ve zpracovatelském průmyslu | HDP Česká republika | Prodeje potravin | Maloobchodní tržby ČR | Předběžný údaj o HDP | Údaj o HDP | Evropské centrální banky | MF ČR | Situace na trhu | Rozvolnění | Sektor služeb v ČR | Průmyslová výroba v lednu | Posílení české měny | Silný růst | Průměrná nominální mzda | Nominální mzda | Pandemická omezení | Očekávání vyšší inflace | Míra úspor domácností | Míra úspor | Míra nezaměstnanosti v české ekonomice | Rostoucí ceny | Otevření ekonomik | Meziroční růst cen | Důvěra v tuzemské ekonomice | Zpřesněné údaje | Spotřeba domácností | Cíle | Příležitosti | Nové prognózy | Odvětví | Rekord | ČNB tisková konference
Nejčastější klíčová slova: USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banky | ČTK | Banka | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | FOREX | Cena | Pivot

Předchozí klíčová slova

Komentář analytiků
Komentáře členů Fedu
Komentáře Fedu
Komentář Fidelity
Komentář Fidelity International
Komentář FOMC
Komentář k aktuálnímu dění na trzích
Komentář k firmě
Komentář k trhům
Komentář odborníka

Následující klíčová slova

Komentář Raiffeisenbank
Komentář šéfky Evropské komise
Komentář vedení
Komentář XTB
Komentář z akciového trhu
Komentář z finančního trhu
Komentátor
Komentované měsíční odhady
Komercializace
Komerční banka
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank
Potvrďte prosím... Zavřít