Úterý 07. ledna 2025 00:20
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap krypto
reklama
RebelsFunding

HDP Česká republika, 2Q 2021 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

30.07.2021 10:00  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česká ekonomika se ve druhém čtvrtletí vrátila k mezikvartálnímu růstu HDP a k rekordnímu růstu v meziročním vyjádření, výsledek nicméně zaostal za očekáváním trhu.

Rozvolňování omezení souvisejících s pandemií sice vedlo k nárůstu spotřeby domácností, na celkovém výkonu ekonomiky se ale nepříznivě projevil nedostatek komponent v řadě průmyslových odvětví, což je faktor brzdící výrobu a následně také exporty.

Česká ekonomika má našlápnuto k solidnímu růstu i v dalších čtvrtletích, mezikvartální tempo růstu HDP by se mělo ve zbytku letošního roku v porovnání s druhým čtvrtletím zrychlit.

Výsledek HDP za druhé čtvrtletí je nicméně varováním, že výpadky či zpožďování v dodávkách potřebných komponent v průmyslu jsou faktorem, jenž může na post-pandemické oživení ekonomiky přinejmenším na přechodnou dobu výrazně dopadnout.

Předběžný údaj hlásí, že česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí vykázala mezičtvrtletní růst HDP o 0,6 %, což je slabší výsledek, než čekal trh.

Očekávání na finančním trhu se pohybovala na úrovni mezičtvrtletního růstu HDP okolo 2,0 %.

V meziročním vyjádření vykázal růst HDP rekordní růst na úrovni 7,8 %, trh ovšem počítal s růstem 9,2 %.

Velmi silný meziroční růst HDP souvisí se statistickými efekty nízké srovnávací základny, tedy s velmi slabým výkonem HDP ve druhém čtvrtletí roku 2020, kdy česká ekonomika zápasila s uzavírkami v souvislosti s první vlnou pandemie.

Na druhou stranu je výsledek HDP za letošní druhé čtvrtletí lepší než odhad ČNB, jenž počítal s růstem 0,3 % mezičtvrtletně a 6,0 % meziročně – v případě ČNB ovšem příznivě překonaly prognózu i výsledky HDP za letošní první čtvrtletí.

Mezičtvrtletí růst české ekonomiky nicméně zaostal za růstem některých ekonomik eurozóny, kde jsou údaje o HDP za letošní druhé čtvrtletí již k dispozici.

Sousední Rakousko vykázalo velmi silný mezičtvrtletní růst HDP na úrovni 4,3 %, Belgie pak 1,4 %. Silněji rostly i větší ekonomiky jako Francie, kde HDP mezičtvrtletně vzrostl o 0,9 % a Španělsko s růstem 2,8 %.

Dle vyjádření ČSÚ táhla českou ekonomiku ve druhém čtvrtletí v mezikvartálním vyjádření nahoru spotřeba domácností, na níž se příznivě projevuje uvolnění omezení v maloobchodu a ve službách, brzdou byly naopak výpadky dodávek potřebných dílů v průmyslu, což zpožďuje výrobu.

V meziročním vyjádření byly tahounem růstu HDP investiční výdaje a zahraniční poptávka, k oživení se vydala také spotřeba domácností.

Na straně tvorby HDP byl v mezičtvrtletním vyjádření patrný nárůst výkonu v odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství, kde se příznivě projevilo rozvolnění uzavírek.

V meziročním vyjádření byl tahounem růstu hrubé přidané hodnoty průmysl, navzdory zmíněným problémům v dodávkách potřebných komponent.

Pohled na detailní statistiky HDP za letošní druhé čtvrtletí bude nepochybně velmi zajímavý, nicméně na tyto detaily si musíme počkat až do 31. srpna, kdy je ČSÚ bude publikovat.

Pro třetí čtvrtletí lze čekat zrychlení mezičtvrtletního růstu HDP, meziroční dynamika naopak zpomalí, neboť se již nezopakují příznivé statistické efekty nízké meziroční srovnávací základny, jež působily v letošním druhém čtvrtletí.

Za celý rok 2021 by měl růst HDP překonat 3 % a v roce 2022 by měl růst české ekonomiky dále zrychlit, v celoročním vyjádření až k úrovní 5 %.

Spotřeba domácností a investiční výdaje firem mají nakročeno k růstu, silná je i poptávka na exportních trzích, otázkou ovšem je, jak rychle se zlepší situace v oblasti dodávek potřebných surovin a dílů v průmyslu.

Údaje o HDP za letošní druhé čtvrtletí sice zaostaly za očekáváním trhu, růst byl ale silnější, než čekala ČNB.

Centrální banka ve své květnové prognóze odhadovala růst HDP České republiky za celý letošní rok na úrovni 1,2 % a skutečný růst bude nepochybně znatelně robustnější.

Předběžný údaj o HDP za letošní druhé čtvrtletí tak nestojí v cestě dalšímu zvýšení úrokových sazeb ČNB: na blížícím se zasedání 5. srpna lze čekat zvýšení repo sazby o čtvrt procentního bodu na úroveň 0,75 % a další zvýšení úroků bude velmi pravděpodobně následovat také na zasedání bankovní rady v září a v listopadu.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • HB Index: Tempo růstu cen bytů a domů poprvé zpomaluje. Pozemky naopak překonaly nový rekord
    Tempo růstu cen nemovitostí ve druhém kvartále mírně zpomalilo především na trhu bytových jednotek a rodinných domů. I přesto se ale u bytů jedná o nadprůměrný růst přesahující kvartálně 4 %. Byty meziročně podražily o 21 %, rodinné domy o 19,9 %. Opačný trend vykazuje kategorie pozemků, jejichž růst mezičtvrtletně zrychlil na 5,7 %, meziročně tak dosáhl na nový rekord 23,9 %.
  • HB Index: Trh s bydlením klesá, pouze pozemky si udržují stabilní tempo růstu
    Podle nejnovějšího vydání cenového HB Indexu pokračoval ve čtvrtém kvartálu 2022 pokles trhu s nemovitostmi. Jak u bytů, tak u rodinných domů došlo k dalšímu snížení poptávky. V případě bytů došlo i k mírnému poklesu cen. U rodinných domů se zájem přesouvá k menším energeticky méně náročným nemovitostem. Jedině v kategorii pozemků registrujeme stabilní poptávku a kontinuální tempo růstu cen.
  • HB Index: Trh s nemovitostmi se začíná ochlazovat. Růst cen se zpomaluje. Neklesá poptávka po pozemcích
    Na českém trhu s nemovitostmi pokračuje i v třetím kvartále roku 2022 v porovnání s předchozím rokem zpomalování tempa růstu cen. Platí to u všech druhů nemovitostí, tedy bytů, rodinných domů a částečně i u pozemků. U rodinných domků zákazníci hledají energeticky nenáročná stavení. Zájem je o modulární nebo kontejnerové domy, vytápění s pomocí tepelného čerpadla nebo tuhými palivy. Uvedená data přineslo nejnovější vydání žebříčku HB Index.
  • HB Index: Zdražování nemovitostí neustává. Ceny pozemků raketově rostou a trhají rekordy
    Růst cen nemovitostí v posledním čtvrtletí roku 2021 znovu překonával dosavadní rekordy. Ceny pozemků vzrostly za pouhé tři měsíce o téměř 6 %, meziročně pak růst přesáhl 23 %. Jde o největší nárůst za celou historii HB indexu. Stabilní růst cen i nadále vykazují bytové jednotky, stejně jako minulé čtvrtletí zdražily o 5 %. Naopak tempo růstu cen v posledním čtvrtletí mírně zpomalilo u rodinných domů, i tak ale domy meziročně zdražily o 17,9 %.
  • HDP Austrálie rostlo nad očekávání, analýza AUD/USD
    Australská ekonomika překonala očekávání, když v posledním kvartále roku 2016 posílila o 0,6 procenta. Původní od...
  • HDP Austrálie zklamalo, Britské služby posílily, USD překonal zónu rezistence; analýza ROPY, USD/JPY, BOSSA USD
    Australský dolar (AUD) se v noci propadnul vůči americkému dolaru USD na 4letá minima (0,8392) poté, co data HDP ...
  • HDP by měl potvrdit pokračující oživení
    Dnešní první odhad HDP by měl potvrdit pokračující oživení české ekonomiky (náš odhad +0,4% mezikvartálně). Půjde ovšem o oživení značně nerovnoměrné. Česká ekonomika má mnoho různých tváří a zdaleka ne všem zákoutím se daří stejně dobře. Předpokládáme, že relativně svižně porostou zejména reálné útraty obyvatel. Ukazují na to ostatně poměrně silné maloobchodní tržby i tržby v segmentu služeb pro domácnosti - např. pohostinství a hoteliérství.
  • HDP Česká republika, 1Q 2021 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Česká ekonomika vykázala v prvním čtvrtletí mírný mezikvartální pokles HDP, nicméně jde o lepší výsledek, než se čekalo. Meziroční pokles HDP se v prvním čtvrtletí značně zmírnil a pro druhé čtvrtletí lze čekat výrazný meziroční růst výkonu české ekonomiky. V meziročním vyjádření rostou spotřební výdaje vlády a pozitivní je příspěvek zahraničního obchodu, negativní vliv má naopak spotřeba domácností. Na straně tvorby HDP mají na meziroční výkon negativní vliv i nadále odvětví, na něž dopadají uzavírky spojené s pandemií, tedy obchod, doprava, ubytování a pohostinství.
  • HDP Česká republika, 1Q 2021 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Zpřesněné údaje o výkonu HDP za letošní první čtvrtletí potvrzují mezičtvrtletní pokles o 0,3 %, v souladu s předchozím údajem, s tím jak na ekonomickou aktivitu dopadala omezení související s koronavirem.
  • HDP Česká republika, 1Q 2021 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Detailní údaje o výkonu české ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí potvrzují, že HDP klesl o 0,3 % v mezičtvrtletním a o 2,1 % v meziročním vyjádření. Meziroční pokles HDP o 2,1 % znamená lepší výsledek, než čekala ČNB, neboť prognóza centrální banky pro letošní první čtvrtletí počítala s poklesem HDP o 3,5 %. Lze předpokládat, že ČNB zvýší výhled pro růst HDP v letošním roce, což zároveň bude znamenat posílení argumentů pro zvyšování úrokových sazeb.
  • HDP Česká republika, 3Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Zpřesněné údaje o výkonu HDP za loňské třetí čtvrtletí potvrzují solidní oživení české ekonomiky po poklesu v jarních měsících. Čerstvá data o HDP potvrzují, že v loňském třetím čtvrtletí vzrostla česká ekonomika mezičtvrtletně o 6,9 %, meziroční pokles HDP se pak zmírnil na 5,0 %, což je v souladu s předchozími údaji. Mezičtvrtletní růst HDP o 6,9 % byl tažen růstem exportů a obnovením růstu spotřeby domácností díky tomu, jak koncem jara začaly opadat restrikce spojené s první vlnou pandemie a v letních měsících tak ekonomika fungovala v mnohem lepších podmínkách než na jaře. Na straně tvorby HDP přineslo třetí čtvrtletí silné mezikvartální oživení jak v průmyslu, také ve službách a obchodu.
  • HDP Česká republika, 3Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Česká ekonomika vykázala ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletní nárůst HDP, ten ale zdaleka nepostačuje ke kompenzaci prudkého poklesu, jenž HDP vykázal v souvislosti s koronavirem v letošním druhém čtvrtletí.
  • HDP Česká republika, 4Q - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Zpřesněný údaj o výkonu české ekonomiky v loňském závěrečném čtvrtletí vykazuje mezičtvrtletní růst HDP na úrovni 0,6 %, což znamená silnější oživení, než naznačovala předběžná čísla.
  • HDP Česká republika, 4Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Zpřesněné údaje o výkonu HDP za loňské závěrečné čtvrtletí potvrzují, že česká ekonomika si udržela mezikvartální růst navzdory omezením spojeným s pandemií koronaviru.
  • HDP Česká republika, 4Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Česká ekonomika svým výkonem v závěrečném čtvrtletí loňského roku překvapila jednoznačně pozitivně, když HDP vykázal mezičtvrtletní růst 0,3 %. Vzhledem k uzavírkám ve službách a maloobchodu znamená mezičtvrtletní nárůst HDP bez nadsázky pozoruhodný výkon. Česká ekonomika se zařadila po bok Německa a Španělska, jež v minulých dnech též pro závěrečné čtvrtletí roku 2020 oznámily mezičtvrtletní nárůst HDP. Česká ekonomika vykázala v závěru roku mnohem vyšší odolnost vůči stávající vlně pandemie, než se čekalo. Údaje o výkonu HDP představují příznivou zprávu pro korunu.
  • HDP Číny vzrostlo o 4,9 % za Q3. Rusko odmítá zavést tvrdá koronavirová opatření
    Z pondělních zveřejněných údajů Eurostatem vyplývá, že jsou Češi v rámci EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. V roce 2019 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 12,5 % obyvatel České republiky, což je hluboko pod průměrem EU, který činí okolo 21 %.
  • HDP ČR, detailní údaje, 1Q 2023
    Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vykázala mezikvartální stagnaci HDP, v meziročním vyjádření HDP klesl o 0,4 %.
  • HDP ČR, detailní údaje, 1Q 2024
    Detailní a zpřesněná statistika o výkonu české ekonomiky hlásí, že HDP v letošním prvním čtvrtletí rostl o něco pomalejším tempem, než co naznačoval oficiální předběžný odhad.
  • HDP ČR, detailní údaje, 2Q 2023
    Česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí vykázala mezikvartální růst HDP na úrovni 0,1 %, v meziročním vyjádření HDP klesl o 0,4 %.
  • HDP ČR, detailní údaje, 3Q 2023
    Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí vykázala výraznější pokles HDP, než naznačoval předběžný údaj, jenž byl již sám o sobě nepříjemným překvapením.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new