Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:12
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Partner
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Investingfox Partner

Vysoká inflace dál ukrajuje z kupní síly mezd, růstu produktivity práce navzdory

05.09.2022 17:22  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Meziroční růst průměrné mzdy v ČR v letošním druhém čtvrtletí výrazně zpomalil. Ve druhém čtvrtletí činil 4,4 % po 7,3 % v prvním čtvrtletí. Jeho zpomalení bylo způsobeno zejména vysokou srovnávací základnou loňského druhého čtvrtletí, které bylo ve znamení mimořádných odměn v sektoru zdravotnictví a sociální péče souvisejících s pandemií. V mezičtvrtletním vyjádření naopak došlo k dalšímu zrychlení mzdové dynamiky (po sezónním očištění dle ČSÚ z 1,2 % na 1,3 %). V prostředí napjatého trhu práce se tak zřejmě začala do mzdových požadavků výrazněji promítat vysoká inflace, což bylo dále podpořeno i pokračujícím oživením ekonomiky.

Růst mezd v soukromém sektoru byl tažen nejen zpracovatelským průmyslem, ale i službami. Vůbec nejrychleji se zvyšovaly v odvětvích na opačných stranách mzdového spektra, konkrétně v ubytování stravování a pohostinství, kde je mzdová úroveň nejnižší (+ 11,3 % y/y na 23 586 CZK) a na druhé straně v informačních a komunikačních činnostech (+ 11 % y/y na 69 854 CZK). K růstu mezd v soukromém sektoru ale výrazně přispěl vzhledem ke své váze také obchod (+ 8,8 % y/y na 37 265 CZK). Mzdovou dynamiku v soukromém sektoru (8,7 % y/y) i nadále podporoval napjatý trh práce. Červencová míra nezaměstnanosti ve výši 2,3 % byla jen mírně nad předpandemickou úrovní a zůstala nejnižší ze států EU.

V reálném vyjádření došlo vlivem vysoké inflace k prohloubení meziročního poklesu průměrné mzdy z 3,5 % v prvním čtvrtletí na 9,8 % v letošním  druhém čtvrtletí. Jedná se o vůbec nejrychlejší meziroční pokles kupní síly mezd od počátku měření v roce 2001. Inflace totiž ve druhém čtvrtletí vystoupala na meziročních 15,8 %, zatímco v prvním čtvrtletí činila v průměru 11,2 %. Růst reálných mezd tak stále více zaostává za vývojem (reálné) produktivity práce, která ve stejném období vzrostla o 1,2 % y/y. Pokles reálných příjmů se již začal projevovat v reálné spotřebě domácností, která se mezičtvrtletně snižuje již třičtvrtě roku. Ve srovnání s naším odhadem (-10,2 % y/y) byl pokles reálných mezd o něco mírnější. Naopak tržní očekávání (-9,5 %) překvapil vývoj ve druhém čtvrtletí nepatrně horším výsledkem.

Oproti odhadu ČNB byla mzdová dynamika viditelně silnější. Centrální banka očekávala nominální nárůst mezd o 2,7 % y/y, v reálném vyjádření pak pokles o -13,1 % y/y. Po spotřebě domácností ve druhém čtvrtletí a zrychlování růstu cen průmyslových výrobců v eurozóně v průběhu třetího čtvrtletí se tak jedná o další proinflační překvapení poslední prognózy ČNB. Bilanci rizik naopak částečně kompenzuje nižší než očekávaná inflace v červenci. Čistě datově tedy nové indikátory z našeho pohledu zatím ukazují na potřebu dalšího utažení měnové politiky. Ve světle posledních komentářů z ČNB se nicméně většina pro takový krok na nadcházejícím zářijovém zasedání bankovní rady pravděpodobně nenajde.

Zaměstnanost po přepočtu na plné úvazky vzrostla ve druhém čtvrtletí meziročně o 1,3 %, zatímco o čtvrtletí dříve se zvýšila o 0,9 % y/y. V první polovině roku tak touto optikou v tuzemské ekonomice přetrvávala vysoká poptávka po pracovní síle.

Objem mezd a platů podle zveřejněných dat ve druhém čtvrtletí vzrostl meziročně o 5,7 % po předchozích 8,3 %.

Za celý letošní rok očekáváme, že růst nominálních mezd překročí 8 %, což ale vzhledem k vysoké inflaci znamená jejich reálný pokles o více než 7 %. V příštím roce by se měl vlivem napětí na pracovním trhu podle nás předchozí pokles kupní síly mezd částečně korigovat, když by si po očištění o inflaci měly připsat 1,7 %, což by v nominálním vyjádření znamenalo růst průměrné mzdy o 13 %.

Autor: Jaromír Gec, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Výsledky za 3Q pozitivně překvapily 
    Ve Spojených státech již reportovaly své výsledky za 3Q dvě třetiny společností z indexu S&P 500. Analytici na Wall Street očekávaly, že 3Q bude pro řadu společností ještě složitý, což se však nepotvrdilo a očekávání byla v mnoha případech pozitivně překonána. Americkou ekonomiku sice během letních měsíců zasáhla druhá vlna pandemie, a míra nezaměstnanosti byla poblíž dvou cifer, ale podnikatelská aktivita podpořila ekonomiku, která za 3Q rostla o více, jak 30 %, což se odrazilo na výsledcích.
  • Výsledky za 3Q pozitivně překvapily 
    Ve Spojených státech již reportovaly své výsledky za 3Q dvě třetiny společností z indexu S&P 500. Analytici na Wall Street očekávaly, že 3Q bude pro řadu společností ještě složitý, což se však nepotvrdilo a očekávání byla v mnoha případech pozitivně překonána. Americkou ekonomiku sice během letních měsíců zasáhla druhá vlna pandemie, a míra nezaměstnanosti byla poblíž dvou cifer, ale podnikatelská aktivita podpořila ekonomiku, která za 3Q rostla o více, jak 30 %, což se odrazilo na výsledcích.
  • Výsledky za 4Q: Apple, Facebook, Tesla
    Ve Spojených státech pokračuje výsledková sezona za čtvrtý kvartál a společnosti počítají, jak se jim dařilo poprat se s pandemií v roce 2020. Zatím to vypadá, že ziskovost velkých technologických společností nebyla zas tak negativně ovlivněna a tržby Applu dokonce poprvé překonaly 100 miliard dolarů. Co dalšího výsledky přinesly a jak silné zůstávají výše zmíněné tituly v portfoliích investorů?
  • Výsledky zisků a tržeb společnosti Unipetrol
    Ve třetím čtvrtletí klesl společnosti Unipetrol čistý zisk na 1,2 miliardy korun. Tržby mu naopak stouply o 16 %. Analytici odhadovali, že budou ale čísla lepší než loni ve za stejném období.
  • Výsledky 6. Výročního mistrovství světa v automatickém obchodování 2012
    Po 13 týdnech intenzivní soutěže, konečně známe vítěze 6. Mistrovství Automatického Obchodování 2012. Tato každoroční obchodní soutěž výročních robotů kterou pořádá MetaQuotes Software Corp. a sponzorována United World Capital přilákala více než 3670 žadatelů v tomto roce, a zdá se být velkým úspěchem.
  • Výsledok gréckeho rokovania
    Dnešné rokovanie gréckych politick&amp...
  • Výsledok gréckej aukcie
    Grécko umiestnilo 26-týždňové pokladničné...
  • Vysoká americká inflace vygumovala šance na červnové snížení sazeb Fedu
    Taková americká inflační čísla globální trh s vládními dluhopisy nechtěl vidět. Inflace v USA totiž v březnu stejně jako v únoru poskočila o vysokých 0,4 % (meziměsíčně), což implikuje, že meziroční celková inflace zrychlila z 3,2 % na 3,5 % a tzv. jádrová složka stagnuje na 3,8 %.
  • Vysoká inflace a drahé úvěry vedou k útlumu stavební produkce
    „Ve stavebnictví narůstá cena materiálů i stavebních prací. To v kombinaci s vysokými úrokovými sazbami a slabou poptávkou po nákupu nemovitostí vede k útlumu stavební produkce,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Vysoká inflace dál ukrajuje z kupní síly mezd, růstu produktivity práce navzdory
    Meziroční růst průměrné mzdy v ČR podle dnes zveřejněných dat v letošním druhém čtvrtletí výrazně zpomalil. Ve druhém čtvrtletí činil 4,4 % po 7,3 % v prvním čtvrtletí. Zpomalení meziročního růstu bylo způsobeno zejména vysokou srovnávací základnou loňského druhého čtvrtletí, které bylo ve znamení mimořádných odměn v sektoru zdravotnictví a sociální péče souvisejících s pandemií. V mezičtvrtletním vyjádření naopak došlo k dalšímu zrychlení mzdové dynamiky (po sezónním očištění dle ČSÚ z 1,2 % na 1,3 %). V prostředí napjatého trhu práce se tak zřejmě začala do mzdových požadavků výrazněji promítat vysoká inflace, což bylo dále podpořeno i pokračujícím oživením ekonomiky.
  • Vysoká inflace drtí dluhopisy, ale akciím nevadí a dolaru nepomáhá
    Dnešní den na hlavních finančních trzích byl nejprve o vyčkávání na důležitá inflační data a pak o reakci na ně. Jak se zatím ukazuje, vyšší inflační čísla jednoznačně škodí dluhopisům, jejichž výnosy odpoledne vystřelily vzhůru. Desetiletý americký výnos si sáhl až na 2 procenta a oproti včerejšku je o 5 bazických bodů výš. Na kratších splatnostech je však reakce ještě větší, když 2Y výnos stoupl o 11 bodů. Důvodem je změna očekávání o politice Fedu, která probíhá hlavně na rychlosti zvedání sazeb v letošním roce. Výnosy v Evropě stoupají na delších splatnostech, ale na kratších se celkem drží.
  • Vysoká inflace nutí Turecko udržovat vysoké úrokové sazby
    Dnešní zasedání turecké centrální banky bylo další z řady zkoušek, zda centrální banka odolá volání prezidenta Erdogana po nižších úrokových sazbách. Nesnadnost tohoto úkolu ukazuje ostatně i netradiční středeční termín zasedání bankovní rady. Ve čtvrtek totiž Turecko slaví „Den demokracie a národní jednoty", který je připomínkou neúspěšného pokusu o převrat z roku 2016. Po něm následovala vlna zatýkání a čistek, v nichž uvízly tisíce lidí ze všech vrstev společnosti od příslušníků bezpečnostních složek, přes úředníky, novináře a akademiky až po podnikatele.
  • Vysoká inflace ožebračuje Čechy
    „Inflace se již delší dobu drží výrazně nad svým cílem, což způsobilo reálný pokles průměrné mzdy. To by v kombinaci s podzimním růstem nezaměstnanosti mohl být tragický koktejl pro českou ekonomiku,“ varuje hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Vysoká inflace poslala akcie do červeného
    Zámořské indexy včera otevřely v záporu poté, co report o inflaci ukázal nejvyšší číslo za posledních 40 let. Hlavní indexy v průběhu dne prohlubovaly ztráty. Nejhůře dopadl už téměř klasicky technologický Nasdaq se ztrátou 2,1 %. Některé společnosti se ale propadům vyhnuly. Disney měl našlápnuto k zisku převyšujícímu 5 %, kvůli negativní náladě ale nárůst dosáhl „pouze“ 3,4 %.
  • Vysoká inflace přináší nové typy podvodů: falešné investice ohrožují úspory důchodců i podnikatelů
    Na českém trhu se v posledním měsíci začal objevovat nový typ finančních podvodů. Fiktivní firma s odkazem na vysokou inflaci a související znehodnocení úspor přesvědčí typicky důchodce či podnikatele, aby investovali do kryptoměn. Poškozeným vytvoří falešný investiční účet a dostane z něj tak všechny úspory. Vyplývá to z poznatků české společnosti Analytics Data Factory, která se zaměřuje na fraud management, tedy prevenci vzniku podvodů v reálném čase.
  • Vysoká inflace staví tureckou centrální banku před dilema
    Příslib pozitivních reálných sazeb je téměř rok jedním z pilířů turecké měnové politiky. Srpnová data o inflaci tento příslib vystaví testu. Celková inflace vzrostla na 19,25 %, tj. je mírně nad 19% základní sazbou centrální banky.
  • Vysoká inflace. Trhy jsou připraveny, ale QT zůstává hrozbou. Akcie drží směr vzhůru
    Včerejší komentáře z Fedu ujistily, že se chystá normalizace politiky a že zřejmě bude poměrně rychlá. Je to v duchu tržního vývoje ze začátku roku, který poznamenal právě posun očekávání o měnové politice. Odhady pro sazby se už dostaly na trajektorii nakreslenou v prosinci centrálními bankéři a nemají už příliš prostoru stoupat tak, aby trhy dostaly pod tlak.
  • Vysoká inflace v USA by neměla bránit korekci
    Nejzajímavější události tohoto týdne začínají ve středu. V úterý zveřejní Velká Británie zprávy o nezaměstnanosti a mzdách, které jsou také důležité, ale důležitější je zpráva o inflaci v USA, protože na měnovém trhu se hodně odvíjí od dolaru. Ve světě je dolaru spousta a tato měna je pro mnoho centrálních bank po celém světě rezervní měnou číslo jedna, takže hodně závisí na krocích Fedu a kroky Fedu závisí na americké inflaci. Index spotřebitelských cen lze proto považovat za ještě důležitější než zasedání Evropské centrální banky.
  • Vysoká inflace v USA. Jak je na tom dolar?
    Díky páteční zprávě o výdajích na osobní spotřebu (PCE) za březen, kterou zveřejnil Bureau of Economic Analysis (BEA), obdržel Federální rezervní systém jasná data, která naznačují, že inflace zatím zůstává vysoká, ale její růst se zpomaluje jak v měsíčním, tak i v ročním vyjádření.
  • Vysoká inflace v USA vyvolala oživení akciových trhů
    Americké akcie ve středu zvýšily své zisky poté, co zprávy ukázaly, že inflace v USA dosáhla nejvyšší úrovně za čtyři desetiletí. Bylo to zhruba v souladu s očekáváním trhu a obchodníci v březnu sázeli na zvýšení sazeb.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new