MOL
Plyn v Evropě je nejdražší za poslední rok
15.11.2024 Společně se začátkem topné sezóny roste na evropském trhu s plynem napětí. Cena evropského plynového benchmarku TTF se včera posunula nad 45 EUR/MWh, nejvyšší úroveň za poslední rok. Společně se spotovou cenou se směrem vzhůru posunuly i forwardové kontrakty, které aktuálně kalkulují s cenou plynu nad 40 EUR/MWh nejen tuto zimu, ale také v roce 2025/2026.
MOL varuje před výkyvy dodávek paliv kvůli konci ruské ropy
18.10.2024 Maďarským státem vlastněná společnost MOL varuje před rizikem výkyvů dodávek pohonných hmot v Česku v souvislosti s koncem výjimky, kterou má Česko na dovoz výrobků z ruské ropy. Společnost v tiskové zprávě zaslané ČTK uvedla, že není jisté, že se v době po skončení výjimky podaří zajistit dostatečné dodávky produktů z neruské ropy do Česka. Platnost výjimky končí 5. prosince. Společnost Orlen Unipetrol, která je v Česku jediným zpracovatelem ropy, však na dotaz ČTK uvedla, že má zajištěné dodávky ropy v dostatečném množství pro zachování kontinuity produkce a v případě potřeby je připravená přesměrovat exportní produkci na český trh.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
11.09.2024 1) Finanční trhy se dle komentáře serveru MarketWatch posouvají směrem menší pravděpodobnosti vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách a tedy směrem úspěchu Kamaly Harris.
Reuters: Lukoil by měl obnovit dodávky ropy na Slovensko a do Maďarska
11.09.2024 Ruská ropná společnost Lukoil by měla příští měsíc obnovit dodávky ropy prostřednictvím ropovodu Družba na Slovensko a do Maďarska poté, co maďarská firma MOL uzavřela dohody o přepravě ropy touto trasou přes Bělorusko a Ukrajinu. Agentuře Reuters to včera řekly zdroje obeznámené se situací.
Šok v Budapešti i v Bratislavě. Ukrajina už v roce 2025 nepustí do Maďarska a na Slovensko ruskou ropu, Slovensko přitom i přes ukrajinské sankce na Lukoil v červenci několikanásobně navýšilo dovoz ruské ropy, která ve velkém tekla i do Maďarska
30.08.2024 Maďarsko a Slovensko musí urychleně hledat nové, ne-ruské dodavatele ropy. Kyjev se totiž dnes nechal slyšet, že hned zkraje roku 2025 zastaví přepravu ruské ropy ropovodem Družba. Jeho jižní větví v současnosti teče ropa do Maďarska, na Slovensko i do Česka. Česko však v příštím roce plně přejde na dodávky ropy prostřednictvím ropovodu TAL, který vede z italského přístavu Terst přes Alpy a jehož kapacita se za tím účelem nyní navyšuje.
Ruská ropa poteče Družbou i v roce 2025? Ukrajinský Naftogaz dementuje slova poradce ukrajinského prezidenta, akcie MOL mažou ztráty
30.08.2024 Akcie maďarského petrochemického podniku MOL nyní mažou část svých ztrát poté, co ukrajinský Naftogaz uvedl, že své smluvní závazky bude plnit dále. Naftogaz se tím staví proti dnešnímu výroku poradce ukrajinského prezidenta Podoljaka, jenž se nechal slyšet, že Kyjev od ledna 2025 zapoví přepravu veškeré ruské ropy ropovodem Družba.
Letní „ropný spor na Družbě“ končí. Maďarsko i Slovensko budou odebírat ruskou ropu nadále od Lukoilu, navzdory ukrajinským sankcím, akorát se jim to prodraží
22.08.2024 Nic skutečně zásadního se nemění, ruská ropa bude jižní větví ropovodu Družba dále proudit čile. Maďarsko a Slovensko totiž budou opět odebírat ruskou ropu Lukoilu, a to navzdory sankcím, které od začátku července vůči této ruské firmě ve zpřísněné podobě uplatňuje Kyjev.
Ropu nám vypnulo Rusko, ne Ukrajina, připouští vůbec poprvé Slovensko
07.08.2024 Slovensko nyní vůbec poprvé přiznává, že dodávky ropy mu zastavila sama ruská strana, nikoli ukrajinská, jak dosud Bratislava i Budapešť trvdily. Ruský Lukoil podle slovenského Slovnaftu, jejž cituje agentura Bloomberg, zastavil dodávky z titulu zásahu vyšší moci, jímž míní prohloubení ukrajinských sankcí, platné od letošního července.
Maďarsko plánuje příspěvek na obranu od nadnárodních firem
08.07.2024 Maďarská vláda bude usilovat o příspěvek na obranu od bank, energetických firem a nadnárodních společností. Každá nadnárodní společnost, která v současných válečných podmínkách dosáhne dodatečného zisku, musí zaplatit příspěvek do státního fondu na obranu, uvedl dnes šéf kanceláře premiéra Viktora Orbána Gergely Gulyás.
Konkurenceschopnější, soběstačnější a zelenější region: Skupina MOL chce dosáhnout uhlíkové neutrality pomocí inteligentní transformace
15.03.2024 Skupina MOL aktualizovala svou dlouhodobou strategii SHAPE TOMORROW: cílem společnosti je učinit region zelenějším, soběstačnějším a konkurenceschopnějším. Skupina zajišťuje inteligentní transformaci pomocí řešení budoucnosti: investuje do dalšího posilování bezpečnosti dodávek v regionu, tvorby hodnot z odpadu a utváření budoucnosti mobility pomocí inovativních technologií. Aktualizovaná strategie klade větší důraz na obnovitelná paliva, zelený vodík, biometan a geotermální energii. Do roku 2030 vynaloží na zelené investice více než 4 miliardy dolarů a jejím cílem je dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050.
Košické ocelárny, někdejší VSŽ, po skoro čtvrtstoletí mění majitele. Od Američanů je kupují Japonci
18.12.2023 Jeden z největších zaměstnavatelů na Slovensku, ocelárny US Steel Košice, mění majitele. Japonský kolos Nippon Steel, čtvrtý největší výrobce oceli na světě, totiž podle japonského listu Nikkei kupuje americký podnik US Steel, a to v přepočtu celkově, včetně dluhu, za necelých 340 miliard korun. Cena tak zahrnuje čtyřicetiprocentní přirážku k páteční burzovní uzavírací ceně akcií US Steel. Akcie US Steel v reakci na zveřejnění zprávy poskočily v americkém obchodování před otevřením tamních burz o více než pět procent, vzápětí ale většinu tohoto svého zisku zase odevzdaly.
Americkou U.S. Steel kupuje za téměř 15 mld. USD japonská Nippon Steel
18.12.2023 Amerického výrobce oceli U.S. Steel kupuje za zhruba 14,9 miliardy dolarů (335 miliard Kč) japonská společnost Nippon Steel. Majitele tak změní i Košické železárny U.S. Steel Košice, dříve Východoslovenské železárny, které jsou jedním z největších zaměstnavatelů na Slovensku. Informuje o tom japonský list Nikkei, U.S. Steel cenu podle agentury AP potvrdila.
Pohonné hmoty dále zlevňují a pokles cen nekončí. Úterní ukončení výjimky na dovoz nafty z ruské ropy se v cenách u čerpacích stanic v ČR zatím neprojevuje, ještě však není všem dnům konec
07.12.2023 Pohonné hmoty v uplynulém týdnu opět zlevňovaly. Průměrná cena benzínu v ČR klesla o 52 haléřů na litr, takže se benzín prodává průměrně celorepublikově za 36,96 koruny za litr. Nafta pak zlevnila o 39 haléřů na litr, na 37,24 koruny za litr. Benzín je nejlevnější od června, nafta pak od srpna.
Česku hrozí citelné zdražení pohonných hmot, Slovnaft jej totiž ode dneška nemůže zásobovat palivy z ruské ropy. Přitom na Moravě každý druhý litr paliv pochází právě ze Slovnaftu
05.12.2023 Česku hrozí nedostatek pohonných hmot, zejména pak na Moravě. Právě na Moravě totiž hned každý druhý litr prodaných paliv pochází z bratislavské rafinérie společnosti Slovnaft, spadající pod křídla maďarského petrochemického podniku MOL. Slovnaftu ale dnes končí výjimka, který mu umožňovala zásobovat Česko palivy, zejména naftou, vyrobenými z ruské ropy. Slovenská vláda Roberta Fica sice nyní v Bruselu jedná o prodloužení této výjimky, ale než Evropská komise dospěje ke konečnému verdiktu, může uplynout několik týdnů.
Ceny pohonných hmot sice klesají, ale zdražit je může nezdar Ficovy vlády při vyjednávání v Bruselu. Slovensko lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka, a pokud neuspěje, pohonné hmoty v ČR zdraží až na cenu kolem 45 korun za litr
30.11.2023 Pohonné hmoty v uplynulém týdnu zrychlily tempo svého zlevňování. Průměrná cena benzínu v ČR klesla o 47 haléřů na litr, takže se benzín prodává průměrně celorepublikově za 37,48 koruny za litr. Nafta pak zlevnila o 57 haléřů na litr, na 37,63 koruny za litr. Benzín je nejlevnější od konce července, nafta pak od poloviny srpna.
Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Pokud neuspěje, za pár dní výrazně zdraží pohonné hmoty v Česku, až na cenu kolem 45 korun za litr
29.11.2023 Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit.
Jeden z největších zaměstnavatelů na Slovensku, ocelárny US Steel, může být na prodej. O podnik se přitom zajímal i český miliardář Pavel Tykač
13.08.2023 Jeden z největších zaměstnavatelů na Slovensku, ocelárny US Steel Košice, může být na prodej. Prodej by potenciálně ohrozil pracovní místa tisíců jeho zaměstnanců. Kolos US Steel podle své dnešní zprávy (viz níže) zvažuje prodej svých částí nebo celého podniku, možná doprovázené stažením z burzy. Největším akcionářem US Steel je nyní společnost BlackRock, největší správce majetku na světě.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
03.07.2023 1) Maďarsko požádá Evropskou unii o roční prodloužení výjimky ze sankcí vůči Rusku, která rafinerii Slovnaft umožňuje vyvážet do České republiky rafinované produkty z ruské ropy. Uvedl to dnes maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó po setkání se svým slovenským protějškem. Slovnaft vlastní maďarská skupina MOL.
Z Prahy se stal „skanzen“, nové výškové budovy v ní nevznikají, na rozdíl od Varšavy, Bratislavy i Budapešti. To tlačí cenu bydlení v Praze výrazně nahoru a poškozuje to životní prostředí
18.06.2023 Z České republiky, a Prahy zvláště, se stává jakýsi skanzen. V první padesátce žebříčku nejvyšších budov zemí Visegrádské čtyřky má Česko jen dvě zastoupení. A to brněnskou AZ Tower na 39. místě a pražskou City Tower na 42. místě. Žebříčku dominují Poláci s bezmála čtyřiceti zastoupeními; výrazně vyšší budovu, než jsou ty české nejvyšší, ovšem mají také Slováci a Maďaři (viz žebříček níže).
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
30.03.2023 1) Maďarská vláda zavádí novou daň na ropnou a plynárenskou společnost MOL, která vychází z výnosů firmy, a zároveň snižuje daň z neočekávaných zisků, kterou firma platí ze zisku z levnější ropy dovážené z Ruska. Vyplývá to z vyhlášky, kterou vláda premiéra Viktora Orbána zveřejnila v noci na dnešek.
Maďarsko zavádí novou daň pro ropnou a plynárenskou MOL a upraví další
30.03.2023 Maďarská vláda zavádí novou daň na ropnou a plynárenskou společnost MOL, která vychází z výnosů firmy, a zároveň snižuje daň z neočekávaných zisků, kterou firma platí ze zisku z levnější ropy dovážené z Ruska. Vyplývá to z vyhlášky, kterou vláda premiéra Viktora Orbána zveřejnila v noci na dnešek.
Důchodci jsou vítězi letošní inflační krize, Maďarsko poraženým
11.12.2022 Česko, Maďarsko. Dvě země EU a Visegrádské čtyřky, které jsou podle nedávné studie japonského finančního domu Nomura zvláště – a mimořádně, i ve světovém měřítku – ohroženy měnovou krizí. Tedy dramatickým propadem kupní síly měny, a nakonec tudíž i životní úrovně jako takové.
Inflace v Maďarsku v listopadu vzrostla na 22,5 procenta, překonala odhady
08.12.2022 Míra inflace v Maďarsku v listopadu vzrostla na 22,5 procenta, zatímco o měsíc dříve činila 21,1 procenta. Oznámil to dnes maďarský statistický úřad. Výsledek překonal očekávání analytiků. I nadále nejvíce zdražují energie a potraviny. Maďarsko má nejvyšší inflaci ze zemí Visegrádské skupiny (V4), kam patří i Česká republika. V meziměsíčním srovnání se ceny zvýšily o 1,8 procenta.
Maďaři už platí za naftu více než Češi. Po nouzovém zrušení zastropování cen jim paliva „v mžiku“ skokově zdražila, z čehož Budapešť klamně viní Brusel
07.12.2022 Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána včera pozdě večer ukončila takřka třináct měsíců trvající zastropování cen pohonných hmot. Učinila tak nouzově, po naléhání ropného a plynárenského podniku MOL, který již dále nebyl s to stále kritičtější situaci zvládat. Zhruba čtvrtina jeho čerpacích stanic v Maďarsku – tedy přibližně sedmdesát z nich – se včera ocitla zcela bez pohonných hmot. Motoristé podléhali panice a i pod vlivem spekulací o blížícím se ukončení zastropování hekticky paliva vykupovali, aby se předzásobili.
Maďarsko na návrh skupiny MOL zrušilo zastropování cen pohonných hmot
07.12.2022 Maďarská vláda na návrh ropné a plynárenské skupiny MOL od úterních 23:00 SEČ zrušila zastropování cen pohonných hmot. Jen krátce předtím to oznámil šéf premiérova kabinetu Gergely Gulyás.
Motoristé v Maďarsku v panice vykupují benzín i naftu, musí pro ně už až třeba na Slovensko. Čtvrtina čerpacích stanic podniku MOL je totiž zcela bez pohonných hmot
06.12.2022 Situace se zásobováním pohonnými hmotami v Maďarsku je hodinu od hodiny kritičtější. Poptávka po pohonných hmotách nyní o zhruba 30 procent převyšuje denní kapacitu čerpacích stanic v Maďarsku, řekl dnes tamní rozhlasové stanici Kossuth Gyorgy Bacsa, výkonný ředitel ropného a plynárenského podniku MOL.
MOL hlásí nedostatek paliv ve svých čerpacích stanicích v Maďarsku
06.12.2022 Maďarská ropná a plynárenská společnost MOL se o víkendu potýkala s částečným nedostatkem pohonných hmot v téměř celé své síti čerpacích stanic v Maďarsku. Firma sdělila agentuře Reuters, že hlavním důvodem nedostatku paliv je nízký dovoz. Upozornila rovněž, že řada lidí si začala hromadit zásoby pohonných hmot. Zahraniční podniky omezily dodávky paliv do Maďarska poté, co tamní vláda loni zavedla cenový strop pro benzin a naftu, píše Reuters.
V Maďarsku se hroutí zásobování palivy, panikařící motoristé tvoří u pump dlouhé fronty, aby mohli koupit něco málo „na příděl“. Situací je ohroženo třeba i sousední Slovensko
05.12.2022 Maďarský trh s pohonnými hmotami se v těchto hodinách hroutí nevídaným způsobem. Vláda premiéra Viktora Orbána se tak ocitá pod dosud nesilnějším tlakem, aby zrušila své více než rok trvající zastropování cen paliv.
Maďarská vláda naznačuje, že může být nucena zrušit zastropování cen pohonných hmot
30.11.2022 Palivová krize v Maďarsku přechází do kritické fáze. Vládní ministr Gergely Gulyas dnes odpoledne novinářům řekl, že zprávy o nedostatku pohonných hmot v zemi jsou „vskutku znepokojivé“. To, zda vláda dále zachová stávající zastropování cen pohonných hmot, podle něj závisí na tom, zda se petrochemickému podniku MOL podaří zajistit dostatek dodávek paliv. O čemž ovšem lze pochybovat.
Za Budapeští objevili významné naleziště ropy, potvrdil dnes MOL. Orbánově vládě může nový vrt pomoci řešit nedostatek pohonných hmot, důsledek zastropování cen paliv
21.11.2022 Na předměstí Budapešti došlo k objevu významného naleziště ropy. Dnes zprávu zveřejnil maďarský petrochemický podnik MOL, jehož pracovníci naleziště objevili v hloubce 2100 metrů v obci Vecsés. Obec se nachází v aglomeraci metropole Budapešti, v její jihovýchodní části.
V důsledku dopadu rakety v Polsku oslabuje zlotý, zlevňují akcie i ropa. Ropovodem Družba přitom nyní ropa stále neteče
16.11.2022 Polský zlotý dnes vůči koruně znehodnotil na svoji nejslabší úroveň za poslední měsíc. Dnes ráno se prodával i za méně než 5,09 koruny, tedy nejlevněji od letošního 17. října, vyplývá z dat agentury Bloomberg. Z dlouhodobého hlediska je polská měna stále blízko svých historicky rekordních minim vůči koruně. Na absolutní minimum se propadla letos 7. října, kdy se prodávala i za méně než 5,01 koruny.
Dodávky ropy Družbou do Česka se zastavily v důsledku raketového úderu. Cena ropy míří vzhůru
15.11.2022 Dodávky ropy ropovodem Družba z Ruska do zemí EU, včetně Česka, jsou přerušeny. Uvedla to maďarská petrochemická společnost MOL. Důvodem přerušení dodávek je zasažení související infrastruktury na ukrajinském území. Hlavní město Ukrajiny Kyjev a další místa se dnes staly terčem raketových úderů ruských vojsk, které jsou nejrazantnější a nejplošnější od únorového začátku invaze.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
04.11.2022 1) Inflace v USA vykázala třetí měsíc po sobě mírné známky poklesu, avšak stále se dle očekávání mohutně nachází nad 2% inflačním cílem Fedu, což rozhodně není uspokojivé. Americká centrální banka tak tento týden již počtvrté za sebou zvýšila úrokové sazby o 75 bazických bodů na rozmezí 3,75 % až 4 % ve snaze snížit poptávku po zboží a službách. Na dalším zasedání v prosinci chce Fed zvyšovat mírněji, bude však záležet na vývoji inflace a důležitých makrodatech z trhu práce.
Poteče ruská ropa zase do Česka? Rozhodne Brusel… pokud tedy nejde o další hrátky Kremlu
10.08.2022 Do České republiky neproudí ruská ropa. Ukrajina zastavila její dodávky jižní větví ropovodu Družba. Ruská strana, konkrétně provozovatel ropovodní sítě Transněfť, tvrdí, že jí západní sankce znemožňují provést platbu za přepravu přes ukrajinské území. Je ale také možné, že Kreml rozjíždí další hru a své dodávky omezuje uměle, jako tak podle mnohých činí v případě plynu a potrubí Nord Stream 1.
Do Česka neproudí ruská ropa. Ceny paliv mohou vyletět, hrozí také přídělové hospodaření s nimi
09.08.2022 Do České republiky neproudí ruská ropa. Ukrajina zastavila její dodávky jižní větví ropovodu Družba. Ruská strana, konkrétně provozovatel ropovodní sítě Transněfť, tvrdí, že jí západní sankce znemožňují provést platbu za přepravu přes ukrajinské území. Je ale také možné, že Kreml rozjíždí další hru a své dodávky omezuje uměle, jako tak podle mnohých činí v případě plynu potrubím Nord Stream 1.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
05.08.2022 1) Maďarská ropná a plynárenská společnost MOL, která podniká i v České republice a na Slovensku, zvýšila ve druhém čtvrtletí čistý zisk meziročně o 40 procent na 249,5 miliardy forintů (15,5 miliardy Kč). Firma to dnes uvedla ve své výsledkové zprávě a zároveň zlepšila celoroční výhled zisku před zdaněním. Za výrazným zlepšením hospodaření jsou vyšší ceny ropy a plynu i skokově vyšší marže rafinerií.
Matka České spořitelny vyzývá Fialovu vládu, aby nezaváděla daň z mimořádného zisku. Špatná zkušenost z orbánovského Maďarska varuje
01.08.2022 Mateřská společnost největší české banky dle počtu klientů, České spořitelny, dnes podle agentury Bloomberg vyzvala vlády zemí střední a východní republiky, včetně Česka, aby nezaváděly daň z mimořádných zisků.
Daň z mimořádných zisků veřejné finance neozdraví. Tato orbánovská akorát ODS připraví o voliče a nahraje Babišovi
01.08.2022 Po osmi měsících svého vládnutí je stále zřejmější, že Fialův kabinet rezignoval na slibované zásadní osekání rozpočtových výdajů a na hledání úspor. Sází na to, že podstatnou část dluhu za něj splatí občané vysokou inflací a znehodnocením měny. A není to sázka nerealistická.
Daň z mimořádného zisku, kterou chce zavést Fialova vláda, je výpalným, je to populismus orbánovského typu. Problém schodkových veřejných financí neřeší
31.07.2022 Fialova vláda si mediálně připravuje půdu pro zavedení daně z neočekávaného nebo také mimořádného zisku. Premiér Fiala v rozhovoru pro deník Právo včera její zavedení nevyloučil. Podobně se vyjadřuje také ministr financí Zbyněk Stanjura. Daň by se nejpravděpodobněji měla týkat energetických firem a nejspíše také bank.
Maďarsku kvůli zastropování cen hrozí nedostatek paliv. Země proto uvolňuje část svých rezerv a dále zužuje okruh vozidel, která mohou tankovat za zastropovanou cenu
30.07.2022 Maďarsko se potýká s hrozbou nedostatku paliv. Do značné míry za něj může jeho vlastní opatření v podobě zastropování cen pohonných hmot. Zužuje proto okruh vozidel, jejichž řidiči mohou pořizovat pohonné hmoty za zastropovanou cenu. A také uvolní 24 procent svých ropných rezerv.
Cenový strop podle šéfa firmy MOL povede k nedostatku paliv v Maďarsku
11.07.2022 Maďarsko by mělo zrušit strop na ceny pohonných hmot, protože toto opatření časem povede k nedostatku paliv. Uvedl to šéf maďarské ropné a plynárenské společnosti MOL Zsolt Hernádi v rozhovoru s maďarskou televizí ATV. Maďarsko podle něj čelí "mimořádně nebezpečné" situaci, protože cenový strop zvyšuje spotřebu pohonných hmot.
Maďarsko prodloužilo platnost stropu cen pohonných hmot a základních potravin
16.06.2022 Maďarská vláda s ohledem na rostoucí inflaci prodloužila do 1. října platnost stropu na některé základní ceny potravin a pohonných hmot. Strop na úrokové sazby hypoték zůstane v platnosti až do konce roku. Na svém facebookovém profilu o tom bez bližších podrobností dnes informoval maďarský premiér Viktor Orbán.
Akcie firem jako ČEZ nebo MOL podle expertů ochrání úspory před inflací. Akcie ČEZ by měly podle některých z nich stoupnout o 40 % během následujících 12 měsíců
06.06.2022 Akcie firem z energetického odvětví patří historicky k těm aktivům, která porážejí i rapidní inflaci. Kromě právě energetických titulů budeme těžko hledat akciové tituly jakéhokoli jiného odvětví, které by v uplynulé zhruba stovce let tak spolehlivě zdolávaly právě i poměrně výraznou inflaci. Spolehlivější už je pak investice jen přímo do surovin či energií, třeba prostřednictvím termínových kontraktů na ropu či plyn. Zůstaneme-li však u akcií jako takových, těžko najdeme spolehlivější pojistku proti inflaci, než jsou právě ty energetické.
Po schválení ropného embarga EU rostou akcie maďarského MOL a posiluje rubl
31.05.2022 Z dnešní dopolední reakce trhů se zdá, že mezinárodní investoři ještě včera čekali větší jednotu a rozhodnost zemí EU při uvádění ropného embarga. Citelně dnes totiž rostou akcie maďarské petrochemické společnosti MOL a posiluje rubl. Investoři tak evidentně „započítali“ embargo s méně výjimkami a možná i s dřívějším termínem zahájení.
Maďarsko uvalí novou daň na banky, energetické firmy, pojišťovny i aerolinky
26.05.2022 Maďarsko uvalí novou daň z úroků, poplatků a provizí bank. Kromě bank vláda nově dodaní mimo jiné i energetické firmy, pojišťovny, letecké společnosti a maloobchodní řetězce. Na dnešní tiskové konferenci to podle agentury Reuters uvedl nový ministr pro hospodářský rozvoj Márton Nagy. Budapešť peníze potřebuje na snížení rozpočtového deficitu.
Akcie v Budapešti po oznámení mimořádné daně klesají, hlavně banky
26.05.2022 Akcie na burze v Budapešti dnes výrazně klesají, zejména banky, které odepsaly i 14 procent. Trh reaguje na středeční oznámení vlády, že zavede mimořádnou daň. Týkat se bude finančních ústavů a také některých dalších firem, které mají extra zisky. Peníze vláda použije na snížení rozpočtového deficitu.
Kdo chce porazit inflaci, komu vadí drahé pohonné hmoty, ten investuje do akcií firem Orlen či MOL
09.05.2022 Slýcháme dnes často, že investování do akcií chrání před rapidní inflací, jakou právě zažíváme. Není to ale tak docela pravda. Jedna z mezinárodně nejvíce stahovaných odborných ekonomických studií posledních dvanácti měsíců, „Nejlepší strategie do inflačních časů“, vychází z amerických, britských a japonských dat za poslední takřka století. Tým autorů – zastoupeni jsou akademici i praktičtí ekonomové – v ní hledá odpověď právě na to, jak v době vysokého růstu cen investovat tak, aby výnos investice předčil tempo inflace. Bohužel, akciové investování rapidní inflaci zpravidla nepřebíjí.
Česko bude mít na odstřižení od ruské ropy více času, až do června 2024. Zatím na odstřižení není připraveno
06.05.2022 Evropská komise navrhuje kompletní odstřižení EU od ruské ropy už během šesti měsíců. Do konce letošního roku by se pak členské země zcela odstřihly také od dovozu ruských ropných produktů, jako je nafta. Výjimku mají mít Slovensko a Maďarsko, jimž Brusel vyhradí čas na odstřižení do konce roku 2024, nikoli tedy jen do konce roku 2023, jak zněl návrh původní. Dnes o tom informuje agentura Bloomberg. Delší lhůtu si nakonec podle téže agentury vyboxuje také Česko, čas bude mít do června 2024. Je to nutnost, alespoň ekonomicky.
Benzín a nafta prudce zdražují kvůli chystanému embargu EU na dovoz ruské ropy a paliv. Hrozí „dieselový hladomor“
05.05.2022 Pohonné hmoty druhý týden po sobě zdražily o desítky haléřů, tempo bylo rychlejší než v předchozím týdnu. Cena benzinu od minulé středy stoupla v průměru o 50 haléřů na 43,22 koruny za litr. Za naftu dají řidiči o 62 haléřů více než před týdnem, nyní stojí průměrných 45,57 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Na rekordní maxima vystoupaly ceny benzinu i nafty kolem 10. března v důsledku ruského vpádu na Ukrajinu, benzin stál v průměru víc než 47 korun za litr, průměrná cena litru dieselu přesáhla 49,50 koruny.
Česko se odstřihne od ruské ropy asi ještě letos, přitom nemá náhradu. Problémy mohou nastat v podobě citelného zdražení pohonných hmot, ale i ohrožení dodávek okenních rámů, palubních desek či obalů na potraviny
04.05.2022 Evropská komise dnes navrhla kompletní odstřižení EU od ruské ropy už během šesti měsíců. Do konce letošního roku by se pak členské země zcela odstřihly také od dovozu ruských ropných produktů, jako je nafta. Výjimku mají mít Slovensko a Maďarsko, které mají mít čas na odstřižení do konce příštího roku. Česko podle zákulisních informací usilovalo o podobnou výjimku také, ale nakonec si ji zřejmě neprosadilo. O návrhu Evropské komise se může hlasovat už dnes. Maďarsko sice hrozilo vetováním, ale je otázka, zda tento postoj zachová.
Rubl od začátku invaze posílil ze všech měn světa suverénně nejvíce, proti koruně o 30 %. Trh s ním je ale znásilněný, vždyť od ruských energií už se odvrací i země jako Indie či Maďarsko
04.05.2022 Za období od předvečera ruské invaze na Ukrajinu, tedy od 23. února, do včerejška česká koruna oslabila vůči většině klíčových měn ve světě. Nejvýrazněji znehodnotila vůči ruskému rublu, a to o takřka 29 procent (viz tabulka Bloombergu níže). Zpevnila však alespoň vůči dalším měnám regionu střední a východní Evropy, forintu a zlotému.
Embargo na ruskou ropu podpoří Němci, Maďaři jej vetují. Akcie maďarského MOL, druhého největšího provozovatele čerpaček v Česku, přesto padají
02.05.2022 Maďarsko bude v rámci EU vetovat jakýkoli návrh, který by vedl k omezení energetického dovozu z Ruska. Tedy jak dovozu ropy, tak i plynu nebo uhlí. Včera to uvedl ministr maďarské vlády Gergely Gulyás. O embargu na dovoz ruské ropy má EU rozhodovat už tento týden. Embargo má být součástí šestého sankčního balíčku EU a podpořit by jej mělo dokonce i Německo, jak v noci na dnešek uvedla německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková.
Největší provozovatel čerpacích stanic v ČR má „ohromující“ marže, uvádí dnešní analýza Bloombergu. U potravin ale kontrola marží připomíná komunismus
22.04.2022 Fialovu kabinetu kontrolování marží zachutnalo. A tak si po březnovém spuštění sledování cenotvorby čerpacích stanic nyní posvítí také na prodejce potravin. Ve své podstatě je jakákoli kontrola marží pošlapáváním svobody podnikání, takže by ji jeden čekal třeba od sociálních demokratů nebo spíše od komunistů.
Erste Bank: Společnosti MOL nákupy zlevněné ruské ropy a následný prodej pohonných hmot za „západní ceny“, i v Česku, více než kompenzují náklady spjaté se zastropováním cen paliv v Maďarsku
08.04.2022 Rafinační marže společnosti MOL vzrostly v březnu zhruba desetinásobně. Zatímco ještě v únoru činila rafinační marže maďarské společnosti 3,40 dolaru na barel, v minulém měsíci už to bylo 33,70 dolaru za barel.
Snížení spotřební daně na pohonné hmoty v ČR pomůže Orbánovi, Putinovi i oligarchovi Sečinovi – za cenu navýšení českého dluhu
08.04.2022 Česká vláda vyjadřuje nespokojenost s tím, jaké marže mají pohonné hmoty. Zatímco ještě v březnu, po prvním vyhodnocení kontrol marží, ministerstvo financí neshledalo žádné závažnější pochybení, nyní už je situace jiná. Marže čerpacích stanic jsou prý v řadě případů opravdu nadměrné, jak kritici upozorňují už v podstatě od začátku ruské invaze na Ukrajinu.
Pohonné hmoty v ČR zlevňují a zlevní i dále. I díky snížení spotřební daně, kterým však Česko na svůj dluh nakonec bude financovat třeba i ruskou Rosněfť či oligarchu Sečina
07.04.2022 Benzin Natural 95 u čerpacích stanic v Česku v uplynulém týdnu zlevnil o 46 haléřů na průměrných 43,88 koruny za litr, o 33 haléřů klesla průměrná cena nafty na 46,62 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.
Stanjura by se měl zaměřit nejen na marže čerpacích stanic, ale i rafinérií. Rafinační marže největších prodejců pohonných v ČR stoupají mohutně, protože stále zpracovávají zlevněnou ruskou ropu
07.04.2022 Ministr financí Zbyněk Stanjura podle svých včerejších slov není spokojený s tím, jak čerpací stanice stanovují své marže. Jde o změnu jeho postoje, neboť v první reakci na kontroly, jež ministerstvo financí začalo provádět v polovině března, uvedl, že k systematickému, plošnému neobjektivnímu navyšování marží nedochází. Vláda by se však měla zaměřit nejen na samotné čerpací stanice, ale také na rafinérie. Zde totiž může být skutečný zdroj nynější Stanjurovy nespokojenosti.
Marže největšího provozovatele čerpacích stanic v ČR, polského Orlenu, vzrostly v březnu mohutně, podobě jako maďarského MOL. Fialova vláda „mířila vedle“
04.04.2022 Rafinační marže polské společnosti Orlen vzrostly v březnu zcela nebývale, zhruba pětinásobně. Zatímco ještě v únoru činila rafinační marže společnosti 7,70 dolaru na barel, v minulém měsíci už to bylo 39,30 dolaru za barel. V lednu marže činila jen 4,8 dolaru za barel.
Marže druhého největšího provozovatele čerpacích stanic v ČR vzrostly v březnu rekordně, zhruba desetinásobně. Fialova vláda „mířila vedle“
03.04.2022 Rafinační marže maďarské společnosti MOL vzrostly v březnu zcela nebývale, zhruba desetinásobně, vyplývá z dat agentury Bloomberg (viz níže). Zatímco ještě v únoru činila rafinační marže společnosti 3,40 dolaru na barel, v minulém měsíci už to bylo 33,70 dolaru za barel. Za zcela mimořádným nárůstem marže stojí zejména to, že MOL nadále odebírá ruskou ropu Ural. Ta se kvůli sankcím Západům ocitá v ojedinělé slevě.
Související klíčová slova:
Finance | Peníze | Inflace | Rusko | USA | OPEC | Koruna | Evropská unie | HDP | Německo | Polsko | Apple | Polský zlotý | Analytik | Ceny ropy | Spekulace | Ropa Brent | Česká koruna | Dividendy | Poptávka | Daně | Rizika | Politika | Průmyslová výroba | Nikkei | Ekonomové | Rozpočtový deficit | Měnový trh | Hospodářství | Sazby | Akcie | Aktiva | Analýza | Zhodnocení | Transakce | Bankovní rada | Bloomberg | Burza | Centrální banka | Centrální banky | Distribuce | Diverzifikace | Ekonomika | Euro | Fed | Finanční trhy | G7 | Investice | Investování | Marže | Měna | Měny | Nabídka | Nákupní cena | Poplatek | Portfolio | Pozice | Riziko | Ropa | Schodek rozpočtu | Tržní cena | Výnos | Výnosnost | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Analytici | Banky | Doporučení | EUR | USD | Commerzbank | ČEZ | Obchodování | Morgan Stanley | Nomura | Evropa | Cena ropy | Americký prezident | OSN | Investoři | EU | Ekonom | Byznys | Business | Zisk | Sázka | Panika | ČSOB | Akcie ČEZ | Regulace | Financování | Investovat | Český statistický úřad | Donald Trump | Lukáš Kovanda | Burzy | Financial Times | Ceny akcií | Obchodníci | Aktivum | Index | Podpora | Akcie ve světě | Americká centrální banka | Analytika | Analýzy | Banka | Brent | Cena | Cena ropy brent | Dolar | Elektřina | Eura | Graf | Hrubý domácí produkt | Investiční | Investing | Investování do akcií | J&T | Komoditní | Kurs rublu | Maďarsko | Management | Měnová krize | Meziroční inflace | Míra inflace | Nemovitosti | Pád měny | Polská měna | Portfolia | Pro investory | Pšenice | Rakousko | Reuters | Ropy | Rubl | Státní rozpočet | SWIFT | Trh | Twitter | Výprodej | Země EU | Zemní plyn | Zkušenost | Zpráva | Zprávy | Zisky | Benzín | Cílová cena | EBITDA | Elon Musk | Indie | Měď | Ministerstvo financí | Redukce | ROCE | Itálie | Spojené státy | Tržby | Výsledek hospodaření | Miliardář | Komise | Kontrakt | Volby | Rozhovor | Burze | Skvělý zisk | Unicredit | DPA | Bankovní sektor | Investing.com | NATO | Agentura AP | Zvyšování sazeb | Ceny nemovitostí | Bavlna | Dovoz ropy | MarketWatch | Podnikání | Erste Bank | Ministr financí | Evropské banky | Zvyšování úrokových sazeb | Energie | Zlevnění ropy | BlackRock | Rosněfť | Agentura Reuters | City | Základní úrokové sazby | Firmy | Ekonomické dopady | Daňové příjmy | Agentura Bloomberg | Miliardy dolarů | Rizikovější aktiva | Alibaba | Propad | Bělorusko | Ropná společnost | Marže společností | Ztráty | Evropský trh | Erste | Unipetrol | Akcionáři | Zajištění | Tesla | Výhled | Poplatky | Rekordní maxima | Dnešní zprávy | Makléřské společnosti | Akcie na burze | Průzkum | Krize | Výnosy | Česká vláda | Očekávání analytiků | Měnové krize | Příjmy | ČTK | Hlavní ekonom | Očekávání | Akcie firem | J.P. Morgan | NEST | Energetické akcie | Přijetí eura | Podniky | Akcie společnosti | Reakce trhu | Dodávky ropy | Pokles cen ropy | Náklady na úvěry | Evropská komise | Veřejný dluh | Český miliardář | Financial Times (FT) | Společnost Apple | Transakční poplatky | Majetek | Mezinárodní investoři | Statistický úřad | Ropovod | Český průmysl | Ceny pohonných hmot | Akcie firmy | STAR | Gazprom | Akcie Commerzbank | Pokles cen | Výkonný ředitel | Raiffeisen Bank International | Bankovní daň | Pohonné hmoty | Pohonné hmoty v Česku | Energetické firmy | Geopolitické riziko | Cena akcie | Trinity Bank | Automobilky | Čistý zisk | Obchodní model | Rozpočet | Deficit | Káva | Ceny benzínu | Německá vláda | Trinity | LNG | Objem | Inflace v říjnu | Růst spotřebitelských cen | Inflace v USA | ČSÚ | Konkurenceschopnost | Předseda představenstva | Akcioví obchodníci | Vyšší riziko | Firma | Parlamentní volby | Výrobce léků | Růst cen | Maďarská centrální banka | Studie | BDI | Zasedání vlády | Erste Group | Generální ředitel | Statistici | Ukrajina | Úrok | Miliardy | Legislativa | FT | Financovat | Hospodaření státního rozpočtu | Průmysl | Úrokové sazby v Maďarsku | Na burze | Průmyslová výroba v Německu | Světové ceny potravin | Ceny potravin | Rozvoj | Zdražování | Listopadová inflace | Problémy | Soukromé firmy | NAFTA | Pojišťovny | Nejistoty | Ruská ropa | Plyn | Nálada | Termínové kontrakty | Kontrakty | Prohlášení | PKN Orlen | Ford Motor | Americká automobilka | Tata Steel | Nord Stream | Zahájení obchodování | Míra | InterContinental | Ohlédnutí | Bankovní rada České národní banky | Smartwings | Předseda | Automobil | TASS | Bydlení | Ztráta | NERV | Miliardy korun | Inflace v Maďarsku | Průmyslové podniky | Schodek státního rozpočtu | Ziskovost | Hospodaření | Světová válka | Vyšší ceny ropy | List Financial Times | Letecké společnosti | Miliardy eur | Ministr zahraničí | Zemědělství | Spolkový statistický úřad | Podnik | Česká inflace | Zadlužení České republiky | Veřejné finance | Ukazatele | Zpevňování koruny | Meziroční růst spotřebitelských cen | Růst spotřebitelských cen v Německu | Ceny energií | Trump | Prezident | NICE | Trhy | Upstream | Downstream | Pokles | Situace | České měny | Výnosy firmy | Meziroční růst | Růst inflace | Pandemie | Vysoká inflace | Úsilí | Geopolitické dění | Výdaje | Průmyslníci | SEC | Průměrná cena | Poptávky po ropě | Výrobce elektromobilů | Zhejiang Huayou Cobalt | České banky | Vývoj | Šok | Výkyvy | Současná cena | Česká legislativa | Sazby hypoték | Aerolinky | Brusel | Letectví | Kabinet | Spotřebitelé | Automobilka | Historie | Čerpací stanice | Zdanění bank | Domácnosti | Babišova vláda | Růst | Potenciál | Ceny elektřiny | Bulharsko | Ekonomiky | Nigérie | Slovensko | Slovenská vláda | Války | Schodek | Poradce | Organizace | Deficit veřejných financí | Letecká společnost | Závislost | Práce | FAO | Údaje | Ekonomické škody | Omyl | Výroba v Německu | Pavel Tykač | Ruské podniky | Pohonné hmoty v ČR | Národní ekonomická rada vlády | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Cena benzínu | Výpadky | Dodavatelské řetězce | Majitel | Úspory | Trade | Kontrakty na ropu | Ázerbájdžán | Zbyněk Stanjura | ODS | Poptávka po pohonných hmotách | Joe Biden | Automobilka Ford Motor | Shell | Energetická společnost | Maloobchod | Finanční polštář | Zaměstnanci | Zisk firmy | Dopravci | Dovoz | Vývoz | Petrochemická společnost | Zadlužení | Bezpečnost | Členské země | ONE | Auta | Recyklace | Cena ruské ropy | JDE | Unie | ČR | Lukoil | Exprezident | Berlín | Rekordní pokles | Covid | Firma ČEZ | Nejlepší strategie | Český stát | Ukrajinský prezident | Ukrajinská vláda | Japonská společnost | Chorvatsko | Ceny | Viktor Orbán | Maďarský premiér | Premiér Viktor Orbán | Praha | Spotřební daně | Společnost Twitter | Porušení pravidel | Celkový výsledek | OMV | Plynárenské společnosti | Ruská ropná společnost | Společnost Rosněfť | Hnojiva | Vládní koalice | Společnost Lukoil | Odborníci | Zdanění | Snížení emisí | Inditex | Americký podnik | Politici | Projekt těžby lithia | Diverzifikovat | Ropovody | Zadlužení země | Biden | Internetová společnost | Americká internetová společnost | Tuzemští obchodníci | Pracovní místa | Česká republika | Ruské firmy | Antimonopolní úřad | Libye | Embargo | Vítězství Donalda Trumpa | Ruské společnosti | Tempo inflace | Akciové investování | Transněfť | Ropovod Družba | Výdělky | Zelené investice | Životní prostředí | Maďarská vláda | Orbán | Oslabení forintu | Počasí | Zvýšení ceny | Zdravotní péče | Polská společnost | Tržní ceny | Daň z nadměrných zisků | Prezident Joe Biden | Americký prezident Joe Biden | V4 | Silný růst | Veřejný dluh ČR | Organizace OSN pro výživu a zemědělství | Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) | Rostoucí ceny | U.S. Steel | Akcie U.S. Steel | Inflace v České republice | Těžaři | Oslabení | Plány | Cíle | Tržní síly | Dodávky plynu | Zajišťování | Dekarbonizace | Konkurence | Prodej | NASA | Akcionáři ČEZ | Dodavatelský řetězec | Technologie | Americký výrobce | Mluvčí společnosti | Koncentrace | Cenový rekord | Americký trh | Odvětví | Divize | Výrobce elektromobilů Tesla | Energetická skupina | Rekord | Mateřská společnost | Daňový poplatník | Ropné a plynárenské společnosti | Drahota | BUX | Ocelárny | Zahraniční společnosti | Varšava | Funkční období | Společnosti | Opatření | Dlouhodobé strategie | ANO | Uhlí | TTF | Zvýšení základní úrokové sazby | Růst cen zemního plynu | Češi | OTP | Bohemia Energy | Rekordní ceny | Obilí | Pozornost | Orlen Unipetrol | Dceřiná firma | Fialova vláda | Česká národní banka (ČNB) | Společnost | Celoroční výhled | Družba | Lockdowny | TIM | Uvolnění rezerv | Zveřejnění zprávy | 3М | Kazachstán | Zlotý | Rozšíření | Akcionáři společnosti | Annalena Baerbocková | MTI | Miliardy USD | Tranzit ruského plynu | Tučné dividendy | Ruský plyn | Míra inflace v Maďarsku | Válka na Ukrajině | Základní úrok | Přerušení dodávek ruského plynu | Invaze na Ukrajinu | Ruské invaze na Ukrajinu | Sankce | Ruská invaze na Ukrajinu | Ruská invaze | Erste Group Bank | Kyjev | Západní společnosti | MWh | EUR/MWh | Sankce EU | Zpřísnění sankcí | Agentura TASS | Naftogaz | Raiffeisen | Invaze | Invaze Ruska | Invaze Ruska na Ukrajinu | Snížení spotřební daně | Růst cen surovin | Řetězec | Řetězce | Západní sankce | Sankce Západu | Nákup ruské ropy | Nord Stream 1 | Huayou Cobalt | Americký výrobce elektromobilů | Dodávky zemního plynu | Platby za plyn | Plynárenská společnost | Akcie společnosti MOL | Železárny | Vlastnictví | Dovoz ruské ropy | Miliardář Elon Musk | Plyn v rublech | Embargo na ruskou ropu | Závislosti na ruské ropě | Ropovod TAL | Akcie v Budapešti | Akcie na burze v Budapešti | Index BUX | Nové daně | Daň na banky | Vývoz obilí | Embargo EU na ruskou ropu | Embargo EU | Nadnárodní firmy | Přijetí | Turistické sezóny | Cenový strop | Strop na ceny pohonných hmot | Centrum | Daň z mimořádného zisku | Daň z mimořádných zisků | Společnost MOL | Kamala Harrisová | Zákaz dovozu | Daň z neočekávaného zisku | Konkurenční společnost | Plyn v Evropě | Dovoz z Ruska | Zestátnění | Zastropování cen | Ukrajinský Naftogaz | Ruské ropy | Internetová společnost Twitter | Pokles cen nemovitostí | Mero | Israir | Izraelská letecká společnost | Společnost Israir | Vladimíra Dufková | Mluvčí Smartwings | Americký exprezident | Zmírnění inflace | Dodávky ropy Družbou | Zdravotní sestry | Rafinerie | Budapešť | Zastropování cen paliv | Naleziště ropy | Významné naleziště ropy | Významné naleziště | Inflační krize | Nedostatek paliv | Zrušení zastropování cen | Společnost BlackRock | Středoevropský region | IKL | Zavedení embarga EU | Zavedení embarga | Ekospol | Vyšší náklady | Média | Optimalizace | Logistická divize | Divize společnosti Alibaba | Divize společnosti | Spojení | Vyšší ceny | Asie | Solární projekty | Partnerství | Vice | Místopředseda představenstva | Zestátnění firmy | Vision Pro | Uhlíkové neutrality | Gergely Gulyás | Ocelárny US Steel | US Steel | US Steel Košice | Oblasti podnikání | Strategická partnerství | Japonský trh | Ficova vláda | Státní podnik | Košické ocelárny | Nippon Steel | ProCent | Rafinérie | ČTK mluvčí | Mluvčí | Adria | Naplněnost zásobníků | Suroviny | Vlády | Skupina MOL | Monopol | SOK | Český trh | Vítězství | Léto | Harris | Kamala | Harrisová | Ľuboš Dinka
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banky | ČTK | Banka | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | FOREX | Cena | Pivot