Uhlíkové neutrality
EU se spojuje s Čínou ve jménu Green Dealu – a proti Trumpovi. Ďábelské
30.06.2024 Už v nadcházejícím týdnu mají vstoupit v platnost navýšená cla EU na čínské elektrovozy. Zatím v provizorním módu, od konce letoška definitivně. Stále tedy existuje možnost citelné redukce chystaného navýšení, nebo dokonce plného ustoupení od něj. EU v tomto týdnu přistoupila zatím jen k titěrné redukci nově plánovaných celních sazeb.
Cla na čínská elektroauta možná nebudou. Peking coby ústupek nabízí redukci svého cla, z níž by profitovaly hlavně německé automobilky
24.06.2024 Je stále pravděpodobnější, že EU sníží, nebo vůbec nezavede dodatečná cla na čínská elektroauta. Čína totiž nyní nově nabízí ústupek, z nějž by těžily zejména německé automobilky. Německému vicekancléři Robertu Habeckovi, který je na návštěvě Pekingu, dal nabídku čínský ministr obchodu Wang Wen-tchao.
EU chce pod taktovkou Německa prohloubit průmyslovou spolupráci s Čínou, obává se totiž velké obchodní války s ní a i její konkurence, píše Wall Street Journal. EU tím podle listu ale dost riskuje
23.06.2024 Chystaná cla na čínská elektroauta, která jsou v plánu od příštího měsíce, nemají být – v očích Bruselu – úvodním výstřelem v obchodní válce. Evropská unie naopak tiše akceptuje vznik „eurounijně-čínského průmyslového komplexu“. V podstatě tedy již přijala fakt, že čínská elektroauta jsou natolik konkurenceschopná, že evropští výrobci – zatížení regulacemi a normami, jež nesnesou srovnání nikde jinde ve světě – proti většině z nich nemají příliš šancí. Proto se se svým soupeřem hodlá spíše spojit než s ním zápolit; chce jej jen přimět k tomu, aby své elektrovozy vyráběl v EU, a ne v Číně.
Volební vítězství Le Penové ohrozí ve Francii přechod k zelené energii, píše Bloomberg
21.06.2024 Přechod k takzvané zelené energii a odklon od fosilních paliv je ve Francii ohrožen, pokud v nadcházejících parlamentních volbách zvítězí krajně pravicové Národní sdružení (RN) Marine Le Penové. Napsala to agentura Bloomberg. Strana Le Penové už totiž avizovala, že by zastavila mimo jiné i rozvoj projektů na produkci elektřiny ze solárních a větrných zdrojů.
Čína prudce zvyšuje ceny kritických komodit. Proč tomu tak je?
24.04.2024 Na londýnské burze došlo od začátku února k výraznému zdražení mědi. Měď se blíží k psychologické hranici 10 000 USD za tunu kvůli napjaté situaci na straně nabídky a hlavně kvůli silné poptávce z Číny. Podobná situace byla zaznamenána i u dalších klíčových komodit, jako je například ropa, železná ruda nebo kobalt. V důsledku toho dochází k neobvykle silnému nárůstu čínských zásob napříč komoditním spektrem.
Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
24.04.2024 Od začátku únoru došlo na londýnské burze k výraznému zdražení mědi. Na dohled psychologické hranice 10 000 dolarů za tunu táhne měď jak napjatá situace na straně nabídky, tak především silná poptávka z Číny. A podobně je tomu i u dalších klíčových komodit – od ropy přes železnou rudu až po kobalt. Výsledkem je neobvykle silný nárůst čínských zásob napříč komoditním spektrem.
Konkurenceschopnější, soběstačnější a zelenější region: Skupina MOL chce dosáhnout uhlíkové neutrality pomocí inteligentní transformace
15.03.2024 Skupina MOL aktualizovala svou dlouhodobou strategii SHAPE TOMORROW: cílem společnosti je učinit region zelenějším, soběstačnějším a konkurenceschopnějším. Skupina zajišťuje inteligentní transformaci pomocí řešení budoucnosti: investuje do dalšího posilování bezpečnosti dodávek v regionu, tvorby hodnot z odpadu a utváření budoucnosti mobility pomocí inovativních technologií. Aktualizovaná strategie klade větší důraz na obnovitelná paliva, zelený vodík, biometan a geotermální energii. Do roku 2030 vynaloží na zelené investice více než 4 miliardy dolarů a jejím cílem je dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050.
ČEZ si vzal další úvěr za tři miliardy korun vázaný na rating ESG
11.01.2024 Polostátní energetická skupina ČEZ si vzala úvěr tři miliardy korun navázaný na rating ESG, jenž hodnotí udržitelnost podnikání firem a jejich investic. Jde o druhý takový úvěr společnosti, první ve výši 7,5 miliardy korun uzavřela loni. Dnes o tom informovala společnost ČEZ. Provázání úvěrů s parametry ESG na finančních trzích funguje zhruba od roku 2017.
Začátek létání bez uhlíkové stopy? Virgin Atlantic vypouští první vlaštovku
13.12.2023 Společnost Virgin Atlantic, kterou založil britský podnikatel Richard Branson, jehož cílem bylo nabídnout alternativu tehdejším leteckým společnostem, uskutečnila první let Boeingu 787 s motorem poháněným palivem tvořeným ze 70 % biomasou. Společnost tvrdí, že se jí tak podařilo uskutečnit krok k nulové uhlíkové stopě do roku 2050, protože palivo je prý stoprocentně udržitelné. Ačkoli zatím neplánuje tento typ letu uvést do komerčního provozu, získané údaje budou využity pro další výzkum.
Regulovaná složka ceny elektřiny pro domácnosti stoupne méně, než jak zněl původní návrh. Energetický regulační úřad ustoupil politickému tlaku, elektřina domácnostem ale i tak zdraží v souhrnu průměrně o 12 procent
30.11.2023 Energetický regulační úřad zvýší regulovanou složku cen elektřiny pro domácnosti nakonec o něco méně, než původně navrhoval. A to o 65,7 procenta, namísto navrhovaných 71 procent. Uvedl to předseda úřadu Stanislav Trávníček na dnešní tiskové konferenci.
Co za dražší elektřinu vlastně získáme? Dost možná vlastně nic, ani lepší klima ne
12.11.2023 Česko je na tom ekonomicky hůře, než se čekalo. Letos od července do září jeho hospodářství klesalo jak v porovnání se stejným obdobím loňska, tak ve srovnání s obdobím letošního dubna až června. Klíčovým důvodem propadu ekonomiky je pokračující obava domácností z dalšího ekonomického vývoje; jak na co se týče obecné inflace, tak cen energií. Domácnosti proto už řadu čtvrtletí v řadě škrtí své výdaje, které se stále nedostaly na předpandemickou úroveň. A vzhledem k tomu, že jejich spotřeba je významnou složkou celkového výkonu ekonomiky, ten zůstává notně povadlý. Nejnovější návrh Energetického regulačního úřadu by přitom české ekonomice zasadil další ránu.
Tahle země není pro Green Deal… Podle ČNB ale firmy a podniky svými nářky nad drahou elektřinou jen vydírají stát, aby jim dále do drahých energií ulevoval
06.11.2023 Zdražení regulované složky plateb za elektřinu domácnostem o 71 procent, které energetický úřad navrhuje, je nebývalé. Ale jde – při pohledu do nadcházející doby – stále jen o začátek. Dosud meziročně zpravidla docházelo ke změnám regulované složky v rozsahu jednotek procent, a to často spíše nižších jednotek.
Češi teprve začínají ochutnávat Green Deal EU a už „prskají“. Výrazné zdražení regulované ceny elektřiny je prvním z hmatatelných důsledků zelené agendy EU
01.11.2023 V téhle zemi Green Deal zjevně nemá šanci. Ještě ani pořádně nezačal a celý národ – lidi i firmy – už brečí, že zdraží elektřina. A hněvem lidu vystrašení politici svolávají mimořádné tiskovky. Tak znova: cílem Green Dealu je masivní umělé zdražení „špinavých“ energií, kterých je většina. Takové, jež podnítí přechod na zelené energie, které ale potřebují vyšší míru flexibility elektrizační soustavy, a zejména fosilní, případně jadernou zálohu, pročež jsou celkově výrazně dražší. To teď právě mají Češi začít pociťovat na vlastní peněžence.
Proč nebývale zdraží regulovaná cena elektřiny? Češi začínají pořádně platit za Green Deal EU a od zdražení dané válkou už jim vláda nepomůže
31.10.2023 Zdražení regulované složky plateb za elektřinu domácnostem o 71 procent je nebývalé. Meziročně totiž zpravidla dochází ke změnám v rozsahu jednotek procent, a to často spíše nižších jednotek. Jistou výjimkou byl loňský rok, kdy Energetický regulační úřad redukoval regulovanou složku o bezmála sedmnáct procent. Jakkoli toto snížení bylo nebývale rozsáhlým meziročním pohybem, v porovnání s nyní zamýšleným zdražením, o oněch 71 procent, byl jeho rozsah pouze zhruba čtvrtinový.
Do EU dál proudí kovy z Ruska za miliardy eur, upozornil investigativní projekt
24.10.2023 Evropské firmy dovážejí z Ruska i přes ruskou válku na Ukrajině nerostné suroviny jako nikl, hliník, měď nebo titan za miliardy eur, upozornil dnes novinářský tým Investigate Europe. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru loňského roku se Evropská unie pokusila ochromit ruskou ekonomiku 11 balíčky protiruských sankcí, v nichž se zaměřila na suroviny jako ropa nebo uhlí. Zdroje, které EU považuje za kritické, ale mohou z Ruska do členských zemí dál proudit.
Nizozemci i Francouzi právě uzavřeli obří obchody s Katarem, ten jim bude dodávat plyn 27 let. Katar je přitom stěžejním sponzorem teroristů z Hamásu; může přitom ovlivňovat postoj EU k Palestině i Izraeli
18.10.2023 Nizozemsko si právě zajistilo plyn z Kataru na 27 let dopředu. Společnost Shell jej pro Nizozemsko bude nakupovat od státního podniku Qatar Energy od roku 2026, a to v objemu až 3,5 milionu tun zkapalněného plynu ročně. Nizozemci tak budou katarský plyn – tedy fosilní palivo – odebírat ještě i po roce 2050, k němuž se přitom země EU zavázaly splnit ambiciózní unijní zelené cíle, a především dosáhnout uhlíkové neutrality.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
19.06.2023 1) Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta zvýšila podíly v pěti japonských obchodních firmách. V průměru v každé z nich teď drží více než 8,5 procenta a celková investice převyšuje hodnotu akcií, které Berkshire drží v jakékoliv jiné zemi mimo Spojené státy, uvedl dnes web televize CNBC.
Švýcaři v referendu schválili návrh zákona o uhlíkové neutralitě i vyšší daň
19.06.2023 Švýcaři včera v referendu schválili návrh zákona usilující o dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Obyvatelé této alpské země rovněž schválili zvýšení daně z příjmu velkých podniků. Pro klimatický návrh hlasovalo 59,1 procenta zúčastněných a pro novou sazbu daně 78,5 procenta. Vyplývá to z konečných výsledků, které zveřejnil server Neue Zürcher Zeitung (NZZ).
Švýcaři v referendu hlasují o návrhu zákona o uhlíkové neutralitě do roku 2050
18.06.2023 Švýcaři od dnešního rána v referendu hlasují o návrhu zákona, který má za cíl učinit zemi do roku 2050 emisně neutrální. Hlasování se týká i zvýšení sazby daní pro velké podniky a opatření proti koronaviru. Volební místnosti jsou otevřené do 12:00 SELČ, první výsledky se očekávají hned odpoledne.
Související klíčová slova:
Národní sdružení (RN) | Německý vicekancléř | VSMPO-Avisma | Veřejné finance | EUR | Siemens Energy | Nikl | Ministr dopravy | Podnikatel | Oblasti podnikání | Ruské invaze na Ukrajinu | Hlavní index pařížské burzy CAC 40 | Snížení emisí | Investigate Europe | Pravděpodobnost | Závislost na Číně | Letecké společnosti | Diverzifikace | Platba | Berkshire Hathaway | Reality | Agentura AFP | Rating ESG | Airbus SE | Investing | Le Penová | Růst cen | Ruská společnost | Vyšší daň | Richard Branson | Rafinerie | Dluhopisy | Silná poptávka z Číny | Větší ztráty | Nizozemsko | Dopady války na Ukrajině | WSJ | ČSOB | Nord Stream | Oznámení | Devalvace čínské měny | Wall Street Journal | Průmysl | Inflace | Přijetí | Ratingová agentura | Biopaliva | Airbus | Společnost MOL | Domácnosti | Opatření proti koronaviru | Národní sdružení (RN) Marine Le Penové | Macron | Motor ekonomiky | Snižování sazeb | Donald Trump | Biopalivo | Izrael | Vice | Devalvace | WEN | Společnost Rusal | Odvětví | Obnovitelné zdroje energie | Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) | Hlavní index pařížské burzy | Analytici | Oleg Děripaska | ESG rating | Energetická skupina ČEZ | Člen představenstva | Projekt těžby lithia | Deutsche Bank | Ceny elektřiny | Neue Zürcher Zeitung | Obchodní války | Země EU | Investigativní projekt | Elektrárenské společnosti | Graf | Úsilí | Elektrovozy | Výnosy | Poptávka | Ekonomiky | Německá automobilka | Ruská společnost Rusal | Americké prezidentské volby | Economist | Bydlení | Peníze | Emisně neutrální | Společnost Berkshire Hathaway | Očekávání | Akcie americké automobilky | Měď | Investiční centrum | Švýcaři | Války na Ukrajině | Invaze na Ukrajinu | Volební vítězství Le Penové | Cena elektřiny | Rusal | Nárůst zásob | Lukáš Kovanda | Růst | AFP | MF | Mercedes | Obchodní model | Akvizice | Purple Trading Petr Lajsek | Velká Británie | Indikátor | Kontrakty | Emisní povolenky EU | Green Deal EU | Trh | Zdroje energie | Imperial College | Společnosti | Index | Skupina MOL | Recyklace | Elektřina | Nejistoty | Elval Halcor | Agentura Reuters | NZZ | EP | Unie | Energetická skupina | Data z ekonomiky | Britský ministr dopravy | Shell | Bankovní rada České národní banky | Obchodní napětí | Závislost | Akcie elektrárenské společnosti | Podnikání | Index pařížské burzy | Budoucnost | Vyšší úroky | Zvýšení daně | Firma | Opatření | Pozornost | 3М | Elektromobily | Martin Novák | Hlavní ekonom | Burze | Daně z příjmů | Průmyslové podniky | Vysoké inflace | Británie | Obchodovat | Invaze | Vicekancléř Robert Habeck | Obnovitelné energie | Bern | Ropa | Úvěrové linky | Největší ekonomika | Finance | USA | Vlastní investice | Wonderinterest | Volby | Joe Biden | Výdaje | Neue Zürcher Zeitung (NZZ) | Německý vicekancléř Robert Habeck | Dovoz do USA | USD za tunu | Prohlášení | Spojené státy | Trading | Boeing | Vývoj | Úroková sazba | Wonderinterest Trading Ltd | Změny klimatu | Vodík | Konkurenceschopnost | Porsche | Vítězství | Miliardy dolarů | Prezidentské volby | Greenwashing | Miliardy korun | Automobilka | Sazby | Solární panely | Americké automobilky | Investovat | Podíl v automobilce | Kovy z Ruska | Berlín | Průzkum | Firmy | Qatar Energy | Partnerství | Vyšší ceny | Rivian | Trhy | Gfs.bern | Nornickel | Qatar | Rizika | Nulové úroky | Vicekancléř | Ministr obchodu | Ekonomiky EU | Orsted | Sergej Čemezov | Skepse | Středoevropský region | Prezident Emmanuel Macron | Přechod k zelené energii | Národní sdružení | Rostěch | Výrobce elektroaut | Analytička | Společnost | Dlouhodobé strategie | Ztráta | Vítězství Le Penové | Solární projekty | EBITDA | Obchod | Purple Trading | Energetický regulační úřad | Volkswagen | Kobalt | Analytik | Emise | Trinity | Šéf společnosti | Virgin Atlantic | Portfolio | Plyn | Životní úroveň | Karty | Čína | Know-how | Ceny | Siemens | Financování | Války | Ukrajina | Čínské měny | Centrální banka | Biliony | Wonderinterest Trading | Klima | Výnos | Čínští výrobci | ESG | ČEZ | Německé ekonomiky | Optimalizace | Green Deal | Trinity Bank | Olívia Lacenová | Austrálie | Minulá výkonnost | Společnost Virgin Atlantic | Miliardy USD | CO2 | Ceny akcií | Akcionář | Zisk | ČNB | Katar | Nord Stream 2 | Vývoj ceny akcií | Analytik Purple Trading | Rating | Dovoz | Obchodování | Společnost Shell | Úroky | Prezident | Cena mědi | Evropa | Trump | Francie | Údaje | Automobilky | Biden | Investiční společnost | Obchody | ProCent | Japonsko | Situace | Google | Miliardy eur | Guvernér | Peking | Ekonom | Zdanění | Politici | Energiewende | Baterie | Akumulace | ČTK | Letecký průmysl | Otevřenost | Guvernér ČNB | Ztráty | Volební vítězství | TotalEnergies | Dekarbonizace | Úvěr | Akcie | Železná ruda | Podniky | Energetická bezpečnost | Vývoj ceny | Češi | Vývoz | Reuters | Zoufalství | Upstream | Emmanuel Macron | Druhá největší ekonomika | Daně | Výsledky | Napjatá situace | Bankovní rada | Investice | Návrh zákona | Potenciál | Konkurence | Nezávislost | BYD | Německý průmysl | Indie | Bod | Regulace | Diverzifikovat | Hospodářství | CAC 40 | Ukazatel | Evropské firmy | Měny | Burzy | Milník | Rafinérie | Unicredit | Letectví | UniCredit Bank | Organizace | Ceny stavebních prací | Prodeje aut | Rozšíření | Plány | Brusel | 21. století | TIM | Energie | Objem | Investiční | Bloomberg | Evropská unie | Index pařížské burzy CAC 40 | Rozvoj | Udržitelnost | Divize | Výkonnost | Průzkumy | Televize CNBC | Těžařský gigant | Zelené investice | Agentura Bloomberg | OECD | Obnovitelné zdroje | Centrum | JDE | Podpora | Prezident Joe Biden | Skupina ČEZ | Cena | Německo | Zadlužení | British Airways | Emisní povolenky | Podnik | Zelené energie | Hliník | Debata | Downstream | Ekonomika | Cíle | Bezpečnost | Banky | XPeng | Nebezpečí | Investiční společnosti | Správa | Wall Street | Elektroauta | Kontrakt | Ratingové agentury | Pozice | Portfolia | OCI | Příprava | Robert Habeck | ČNB Aleš Michl | Silná poptávka | Společnost ČEZ | Inflační tlaky | Družba | Řetězce | Investoři | Petr Lajsek | Německé automobilky | Polsko | Auta | Zdražování | Ropy | Dnešní obchodování | Předseda | Nárůst ceny | USD | Strategická partnerství | Investing.com | BMW | Regulační úřad | CZ | Výrobce letadel | Elektrická auta | Vedení firmy | Celková investice | Invest | Aleš Michl | Letadlo | Splatnost | Francouzský prezident | Navýšení cel | Jaderné elektrárny | ROCE | EU | Redukce | Miliardy | MOL | Prodeje | Uhlí | Emitenti | Banka | Nadnárodní společnosti | CNBC | Odklon od fosilních paliv | Koncern
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | Obchodování | ČTK | Růst | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot