Úterý 21. ledna 2025 11:43
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
InstaForex
reklama
RebelsFunding

Co za dražší elektřinu vlastně získáme? Dost možná vlastně nic, ani lepší klima ne

12.11.2023 09:36  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česko je na tom ekonomicky hůře, než se čekalo. Letos od července do září jeho hospodářství klesalo jak v porovnání se stejným obdobím loňska, tak ve srovnání s obdobím letošního dubna až června. Klíčovým důvodem propadu ekonomiky je pokračující obava domácností z dalšího ekonomického vývoje; jak na co se týče obecné inflace, tak cen energií. Domácnosti proto už řadu čtvrtletí v řadě škrtí své výdaje, které se stále nedostaly na předpandemickou úroveň. A vzhledem k tomu, že jejich spotřeba je významnou složkou celkového výkonu ekonomiky, ten zůstává notně povadlý. Nejnovější návrh Energetického regulačního úřadu by přitom české ekonomice zasadil další ránu.

Zdražení regulované složky plateb za elektřinu domácnostem o 71 procent, které energetický úřad navrhuje, je nebývalé. Ale jde – při pohledu do nadcházející doby – stále jen o začátek. Dosud meziročně zpravidla docházelo ke změnám regulované složky v rozsahu jednotek procent, a to často spíše nižších jednotek. Jistou výjimkou byl loňský rok, kdy Energetický regulační úřad redukoval regulovanou složku o bezmála sedmnáct procent. Jakkoli toto snížení bylo nebývale rozsáhlým meziročním pohybem, v porovnání s nyní zamýšleným zdražením, o oněch 71 procent, byl jeho rozsah pouze zhruba čtvrtinový. Ač je doba mizivých meziročních nárůstů, ba dokonce poklesů regulované složky pryč, je navrhované navýšení regulované složky v podání Energetického regulačního úřadu neúměrné a mohlo být rozloženo alespoň do dvou let.  

Ostatně to, že bankovní rada České národní banky na svém zasedání ve čtvrtek minulý týden rozhodla ponechat základní sazbu na úrovni sedmi procent, může částečně odrážet právě nový návrh Energetického regulačního úřadu, resp. veřejnou debatu, které se po jeho zveřejnění rozjela. Centrální banku zvýšení regulované složky sice prý nezaskočilo, neboť čekala, že to bude v pásmu od 70 do 80 procent. Avšak reakce například podnikatelského sektoru a firem byla tak mohutně odmítavá, že tím mohou buď usilovat o svého druhu „vydírání“ vlády – jak praví centrální banka – vlády, aby tudíž takové zvýšení regulované složky nedopustila. Nebo si mohou připravovat půdu pro zvýšení marží začátkem roku 2024, jež zdůvodní údajně neúměrným navýšením regulované složky ceny elektřiny. Ve výraznějším navýšení marží přitom z hlediska ČNB číhá inflační strašák.

ČNB začne sazby snižovat – čímž kromě jiného uleví nyní ve zmíněných obavách topících se domácnostech –, až si bude dostatečně jistá, že inflace je v základu zkrocena. Energetický úřad, resp. následná debata však i jí zjevně část této pracně získávané jistoty zase vzaly. Takže snižování dost možná začne až příští rok. Markantní nárůst regulované složky může způsobit navýšení celoroční míry inflace v příštím roce o půl procentního bodu až procentní bod, což vytváří tlak na ČNB, aby přistupovala k zahájení procesu snižování sazeb obezřetněji a „dávala si více na čas“. Tím pádem si ale dá „více na čas“ také odeznění obav domácností, a tedy tím pádem se zpozdí i nastartování růstu celé tuzemské ekonomiky.

Zdražování elektřiny, včetně její regulované složky, přitom není nějakou nežádoucí poruchou, avšak jde přímo o stěžejním záměrem zelené agendy EU, resp. Green Dealu. Akorát že to politici lidem takto moc neříkají, pokud si to tedy vůbec sami uvědomují. Tak to povězme za ně. Bez masivního zdražení fosilní elektřiny nemůže Green Deal nikdy dosáhnout svých ambiciózních cílů. Cílů, které tedy, i přes svoji ambicióznost, nemají bez výraznějšího zapojení Číny, USA, Indie… stejně šanci byť jen zbrzdit, natož zvrátit proces klimatických změn, neboť EU už teď představuje z globálního hlediska příliš malého a vlastně celkem nevýznamného emitenta skleníkových plynů.

Energetický regulační úřad v markantním navrhovaném zvýšení regulované složky vedle přenosu poplatků typu těch za obnovitelné zdroje ze státu na občana zohledňuje zejména to, že cena silové elektřiny je v Česku stále na poměrně vysoké úrovni. A to navzdory razantnímu poklesu v porovnání s loňskými astronomickými maximy. Vždyť cena silové elektřiny kupované na rok dopředu je nyní v Česku zhruba o 230 procent vyšší, než odpovídá průměru let 2014 až 2019.

Tento růst cen silové elektřiny v řádu stovek procent odráží několik faktorů. Zejména se pochopitelně jedná o dopady války na Ukrajině a odstřihávání podstatné části EU od relativně levných ruských energií, hlavně plynu. Jenže, nárůst ceny regulované složky by nebyl zdaleka tak markantní, pokud by neexistovala zelená agenda EU, jejímž hlavním cílem je – v souladu se souborem regulací v podobě zmíněného Green Dealu EU – dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. S tím je spojeno například postupné zdražování emisních povolenek. Cena emisní povolenky EU v posledních pěti letech vzrostla o zhruba 400 procent.

Navíc, relativně drahá silová elektřina zvyšuje náklady na elektřinu určenou na krytí ztrát elektrizační soustavy a taktéž obecně náklady na poskytování podpůrných služeb. Například probíhající nárůst počtu zdrojů obnovitelné energie zapojených do elektrizační soustavy vyžaduje kvůli jejich neřiditelné povaze a silné závislosti na nevyzpytatelných povětrnostních podmínkách více prvků flexibility, například v podobě denní akumulace, které ovšem opět zvyšují cenu elektřiny pro konečné odběratele z řad domácností či firem. 

Dlouhodobě tomu přitom všem není automaticky tak, že si za dražší elektřinu kupujeme lepší klima. Aby tomu tak bylo, musí se k dekarbonizačnímu úsilí vehementněji než dosud přidat vedle EU ti opravdu velcí emitenti v čele s Čínou. Ale přidají se? Nebo využijí ekonomického ochromení EU, způsobenému i drahou elektřinou, aby získali na její úkor další část globálního trhu? Brusel se zkrátka pustil do velkého hazardu s osudem budoucích generací obyvatel EU, které mohou přijít nejen o podstatnou část své životní úrovně. Bez dostatečné čínské, indické či americké součinnosti – jež je nejistá – si za výrazně zdraženou elektřinu v EU nic kloudného nekoupíme. Tedy určitě ne lepší klima. Koupíme si tak možná zhoršení životní úrovně, další ochromení ekonomiky a zvýšení nezaměstnanosti. No, nekupte to.   

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • COVID-19 může dlouhodobě změnit to, jak lidé pracují, nakupují a cestují
    Sociální a ekonomické dopady koronaviru byly okamžitě vidět po celém světě. Může však nějakou dobu trvat, než se projeví problémy mimo ekonomiku a podnikání – to zjistíme, teprve až COVID-19 přestane plnit novinové titulky.
  • COVID-19 uvrhnul české průmyslníky do pesimismu
    PMI index tuzemské průmyslové aktivity spadl za březen na 41,3 bodu, což ve srovnání s námi očekávanými 42,0 body resp. tržním konsensem ve výši 41,8 bodu nepředstavuje žádné velké zklamání. Současná recese způsobená pandemií koronaviru, respektive vládními opatřeními na zamezení šíření infekce je tak trochu jiná. Zatímco typicky je vedena propadem průmyslové produkce, tentokráte jsou tím hlavním napadeným služby. Hůře situaci čeští průmyslníci nehodnotí ani v kontextu srovnání se sousedy. Český výsledek se zásadněji neliší od německého či polského. Zdaleka nejhůře je na tom Maďarsko, kde PMI spadl na historicky nejnižších 29,1 bodu.
  • Covid-19 už i v Bílém domě. Bude ohrožena Trumpova kandidatura?
    Zástupci Bílého domu v pátek potvrdili, že 74letý americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania byli pozitivně testováni a aktuálně musí zůstat v karanténě. Bude tak muset na chvíli zastavit své aktivity související s kampaní k prezidentským volbám, které se mají konat již v listopadu. Situace může být o to vážnější, protože Trump patří do rizikové skupiny a všechno bude záviset na tom, jaký průběh u něj onemocnění nabere.
  • Co vlastně Bitcoin je? Podívejme se na to od úplného začátku
    Bitcoin, spuštěn v roce 2009, je první kryptoměnou typu peer-to-peer na světě. Běží na decentralizované, propojené účetní knize, která nepotřebuje žádnou banku.
  • Co vlastně Trump dohodl? Nejasnosti a mlčící Čína dnes trhům nesvědčí
    Příměří v obchodní válce USA - Čína zůstává předmětem dalších a dalších rozborů. Mezitím na finančních trzích znatelně opadlo prvotní nadšení a během dneška naopak převládá negativní sentiment. Akcie v Evropě i USA citelně klesají a korigují tím včerejší zisky. Zájem o americké dluhopisy už není takový jako včera či ráno, ale výnosová křivka zůstává velmi plochá, což náladě na trzích nepřidá. Německé výnosy začaly klesat během odpoledne, na periferii sledujeme zhruba včerejší hodnoty.
  • Co vše zvládne za 2 roky Bob Iger ve společnosti Disney ?
    Trh byl před dvěma týdny nadšený z návratu Boba Igera zpět do funkce generálního ředitele. On ale informoval o tom, že bude v čele společnosti jen 2 roky, protože nechce vést mediálního giganta 15 let, jako to bylo dřív. Chce společnost stabilizovat, dát jí ten správný směr a předat někomu, kdo ji bude dlouhodobě kontrolovat.
  • Co vynáší v roce 2016?
    Výnosy 6 až 35 % ročně. Prostřednictvím relativně nového projektu můžete půjčovat své peníze reálným lidem a získávat výnos až několik...
  • Co Warren Buffett právě nakupuje a prodává? 📉📈
    Legendární investor Warren Buffett a jeho tým z Berkshire Hathaway právě odhalili změny ve svém portfoliu za poslední kvartál. Jaké akcie přidali a kterých se zbavili? Tyto pohyby jsou bedlivě sledované investory po celém světě. Podívejte se na naše nové video, kde vám přinášíme detailní analýzu nejnovějších nákupů a prodejů tohoto investičního giganta.
  • Cowen (írsky premiér)
    Írsky premiér varoval, že krajina by mohla mať nedostatok zdrojov už v júli 2011 v prípad...
  • Cowen (Írsky premiér)
    Okamžite ako bude schválený rozpočet pre budúci rok chcem rozpustiť vládu a pripraviť sa na voľ...
  • Co zítra očekávat od RBA?
    Obchodníkům budou tento týden nabídnuta rozhodnutí o sazbách od dvou antipodských centrálních bank – Reserve Bank of Australia a Reserve Bank of New Zealand. RBA bude první, kdo učiní oznámení, přičemž rozhodnutí o sazbě je naplánováno na úterý 4:30 BST. Pojďme se v rychlosti podívat na to, co trh tento týden očekává od australských centrálních bankéřů.
  • Co zítra očekávat od RBA❓
    Reserve Bank of Australia má zítra v 5:30 hodin našeho času oznámit své další rozhodnutí o měnové politice. Očekává se, že sazby zůstanou na dvanáctiletých maximech, přičemž trhy očekávají, že si banka zachová svůj jestřábí sklon. Pokud by však banka naznačila, že dalším krokem bude spíše snížení než zvýšení sazeb, bylo by to považováno za holubičí překvapení. Pojďme se krátce podívat, co od zasedání očekávat.
  • Co zítra očekávat od SNB❓
    Švýcarská národní banka má zítra v 9:30 oznámit své další měnověpolitické rozhodnutí. Poté, co SNB překvapila trhy nečekaným snížením sazeb na svém zasedání v 1. čtvrtletí 2024, se trhy připravují na další snížení sazeb. Existuje však šance, že zítra dojde k dalšímu snížení?
  • Co znamená dnešní zveřejnění evropského AI Actu v úředním věstníku?
    Dne 12. července 2024 byl AI Act zveřejněn v Úředním věstníku jako nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1689. Z pohledu firem i celé České republiky se jedná o start víc než nabitého harmonogramu plnění povinností v následujících měsících. Od 2. února 2025 začnou platit obecná ustanovení a budou stanoveny zakázané postupy v oblasti umělé inteligence.
  • Co znamená ekonomika
    Někdo z nás je takový a někdo makový. Někoho zajímá víc to a druhého zase ono, často nemáme s těmi ostatními třeba do...
  • Co znamená „hard“ a „soft“ BrExit a jaké důsledky může mít jedna nebo druhá varianta na ekonomiku Británie a Evropské unie a to včetně jejich měn?
    Spojené království se nevyhnutelně blíží k datu, kdy musí opustit Evropskou unii. Označení všeobecně známé jako BrExit je naplánované na 29. března 2019. Symbolicky tak zažádala Británie Evropskou unii na základě článku 50 Lisabonské smlouvy 29. března 2019 a od té doby běží maximálně dvouletá
  • Co znamená integrace technologie lightning network do systému burzy Coinbase?
    Minulý týden krypto médii proběhla zpráva, ve které krypto burza Coinbase prostřednictvím jejího CEO Briana Armstronga oznámila budoucí integraci technologie lightning network do svého systému.
  • Co znamená konec “Ladovské zimy? pro ekonomiku?
    Bývaly časy, kdy našinec touto dobou řešil otázku, zdali Vánoce budou na sněhu či na blátě. Zdá se však, že globální oteplování toto zajímavé...
  • Co znamená návrat k rozkolísanějšímu akciovému trhu?
    Volatilita se vrátila na akciové trhy a s ní skončilo období bezstarostného a stabilního růstu. Historie nás ovšem učí, že se jedná o zcela normální situaci, a že naopak poslední rok a půl byl co do stability velmi neobvyklý.
  • Co znamená nízká inflace pro ČNB?
    Inflace v lednu opět zvolnila a přistála přesně na 2% cíli centrální banky. Celková inflace je tak 0,8procentního bodu nižší a jádrová o 0,7procentního bodu než poslední prognóza. A poslední prognóza indikuje relativně strmý pokles úrokových sazeb ke 3 % na konci roku.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank