Sobota 21. prosince 2024 18:24
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap zlato
reklama
Fintokei StartTrader

Stanjura by se měl zaměřit nejen na marže čerpacích stanic, ale i rafinérií. Rafinační marže největších prodejců pohonných v ČR stoupají mohutně, protože stále zpracovávají zlevněnou ruskou ropu

07.04.2022 09:23  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ministr financí Zbyněk Stanjura podle svých včerejších slov není spokojený s tím, jak čerpací stanice stanovují své marže. Jde o změnu jeho postoje, neboť v první reakci na kontroly, jež ministerstvo financí začalo provádět v polovině března, uvedl, že k systematickému, plošnému neobjektivnímu navyšování marží nedochází. Vláda by se však měla zaměřit nejen na samotné čerpací stanice, ale také na rafinérie. Zde totiž může být skutečný zdroj nynější Stanjurovy nespokojenosti.  

Například rafinační marže polské společnosti Orlen vzrostly v březnu zcela nebývale, zhruba pětinásobně. Zatímco ještě v únoru činila rafinační marže společnosti 7,70 dolaru na barel, v minulém měsíci už to bylo 39,30 dolaru za barel. V lednu marže činila jen 4,8 dolaru za barel. 

Za zcela mimořádným nárůstem marže stojí zejména to, že Orlen, největší provozovatel čerpacích stanic v ČR, nadále ve velkém odebírá ruskou ropu Ural. Ta se kvůli sankcím Západ ocitá v ojedinělé slevě. 

Orlen po ruské invazi na Ukrajinu ukončil nákup ruské ropy na spotovém (okamžitém) trhu, ale nadále odebírá ruskou ropu nasmlouvanou v rámci dlouhodobých kontraktů. Využití ruské ropy tak během března snížil z necelých 50 na zhruba 30 procent. 

Ruská ropa Ural se ještě po většinu minulého týdne prodávala v rekordní slevě, zhruba 30 dolarů na barel, oproti okamžitému kontraktu na severomořskou ropu Brent, jejíž cena představuje obecné, globální měřítko. V pátek se však tato sleva snížila na zhruba 20 dolarů na barel. A kolem této úrovně se pohybuje i dnes (viz graf níže).  

Sleva Uralu oproti Brentu v posledních pěti obchodních dnech klesá, neboť Brent samotný zlevňuje, ale také proto, že Rusko je zjevně úspěšnější při hledání kupců své ropy. Tu kupují například čínské nebo indické podniky, ale také odběratelé z Japonska či Jižní Koreje. Jejich prvotní obava ze západních sankcí vůči Rusku a případně i jeho obchodním partnerům poněkud polevuje. Současně také nacházejí způsoby, jak nákupy maskovat. Například okamžité nákupy vydávají za výsledek dlouhodobých kontraktů, nasmlouvaných ještě před invazí Ruska na Ukrajinu a zavedením souvisejících sankcí. 

Kromě Orlenu, jenž v Česku provozuje přes 420 čerpacích stanic, převážně pod značkou Benzina, zaznamenal v březnu mohutný nárůst rafinačních marží také maďarský MOL. Ten v Česku provozuje 304 čerpacích stanic a je tak jejich druhým největším provozovatelem, právě po Orlenu.

Rafinační marže společnosti MOL vzrostly v březnu dokonce zhruba desetinásobně. Zatímco ještě v únoru činila rafinační marže společnosti MOL 3,40 dolaru na barel, v minulém měsíci už to bylo 33,70 dolaru za barel. 

Zcela mimořádné navýšení i hodnoty rafinační marže společností Orlen i MOL dávají alespoň částečně za pravdu těm, kteří během rekordního nárůstu cen pohonných hmot v ČR během letošního března upozorňovali, že je z podstatné míry výsledkem maržové politiky rafinérií, distributorů pohonných hmot a samotných čerpacích stanic. Právě v reakci na tuto kritiku vláda premiéra Petra Fialy přistoupila ke kontrole marží čerpacích stanic. Porovnává je s cenami, jež se ustavují na surovinové burze v Rotterdamu. 

Mimořádné rafinační marže společností Orlen i MOL ale signalizují, že alespoň z části tuzemští motoristé či dopravci v březnu za pohonné hmoty platili zcela nestandardně více, než by odpovídalo reálným nákladům a běžným maržím.  

Tím, že se Fialova vláda zaměřila pouze na srovnání marží čerpacích stanic s cenami na rotterdamské burze, soustředila se pouze na část komplexní problematiky. Dá se tedy říci, že do značné míry „mířila vedle“. A to právě může vysvětlovat nynější Stanjurovu nespokojenost. Pokud by vláda, resp. ministerstvo financí problematiku uchopily komplexněji a analyzovaly cenotvorbu a maržovou politiku společností typu Orlen či MOL, zahrnujících celý dodavatelský řetězec, od rafinérií po čerpací stanice, zjevně by musely dospět k jinému než dosavadnímu závěru.

Cena ruské ropy Ural běžně kolísá kolem ceny severomořské ropy Brent, která je klíčovým světovým měřítkem. V důsledku ruské invaze a souvisejících sankcí se však Ural ocitl ve velké slevě, až kolem 30 dolarů za barel, která se ale nyní poněkud snižuje (data: Bloomberg).


Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Standardní ekonomické ukazatele selhávají
    „Pandemie koronaviru sebou přinesla synchronizovanou globální recesi. Ta propukla pod taktovkou vlád a bez předchozího varování,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Standard/Poors
    Grécke vládne dlhopisy ešte stále spĺňajú požiadavku ECB pre potreby kolaterálu.......
  • Standard/Poors
    Nemôžeme vylúčiť ďalšie znižovanie ratingu Grécka.......
  • Standard/Poors agentúra na adresu Írska
    Účet za záchranu problémovej Anglo Irish bank vládou by mohol dosiahnuť viac ako 35 mld...
  • Standard/Poors ratingová agentúra
    Je možné, že v roku 2020 nebude mať nikto z OECD rating AAA ak nebudú robené fiškálne opat...
  • Standard & Poor?s 500 Managed To Update A Historical Maximum
    Yesterday, the stock market of the United States finished the trading session with a moderate growth of the main indic...
  • Stane se Bangkok dalším kryptocentrem v Asii?
    Podle nedávného výzkumu Recap, společnosti zabývající se kryptografickými daňovými software, by se z Bangkoku mohlo stát nové krypto centrum.
  • Stane se BTC v Mexiku zákonným platidlem?
    Senátorka mexického státu Nuevo Leon, Indira Kempisová, by ráda prosadila zákon, který by v Mexiku učinil z Bitcoinu zákonné platidlo.
  • Stane se Malajsie hlavním centrem kryptoměn?
    Trend přijímání kryptoměn jako rovnocenného partnera tradičním měnám se již dostal i do Asie. Následujíce vzor El Salvadoru, který jako první stát učinil z bitcoinu oficiální platidlo, se roztrhl pytel se státy a městy, které se touto skutečností nechaly inspirovat a začaly využívat kryptoměny jako zákonná platidla. Dalším státem, který může následovat vzor El Salvadoru, může být Malajsie.
  • Stane se Puig nejdůležitější IPO na španělském trhu?
    Společnost Puig (PUIG.ES) by se v roce 2021 mohla stát nejvýznamnější IPO na španělském trhu od dob Acciona Energía. Nadnárodní společnost se rozhodla vstoupit na burzu po rekordních výsledcích v roce 2023 s tržbami ve výši 4 304 milionů eur. Rodina Puigových otevírá dveře své módní a voňavkářské společnosti, kterou tvoří významné značky jako Carolina Herrera, Jean Paul Gaultier a Rabanne. Vše nasvědčuje tomu, že díky ocenění společnosti půjde o jednu z nejvýznamnějších IPO na španělském trhu za poslední roky, která předčí i některé významné mezinárodní IPO, ale jak přesně bude proces probíhat? V tomto článku přinášíme klíč k této operaci.
  • Stanjura chce letos schodek 330 miliard korun, což není příliš ambiciózní. Fialova vláda plánuje letos a v příštích letech dohromady o skoro 50 % vyšší schodky než Babišův kabinet
    Ministerstvo financí nově plánuje schodek rozpočtu pro letošní rok čítající 330 miliard korun. Šéf resortu Zbyněk Stanjura právě takový deficit navrhne vládě. Prosadí-li jej, nejde o příliš ambiciózní výsledek. Vláda totiž nebyla s to dodatečné výdaje, související s válkou na Ukrajině či drahými energiemi, kompenzovat dalšími úsporami. Přitom ovšem měla k dispozici „inflační dividendu“, neboť citelně vyšší inflace, než s jakou bylo možné počítat ještě v prvních měsících roku, znamená také vyšší daňové inkaso. Ano to však ministerstvo financí nedokázalo využít k tomu, aby byl nárůst schodku nad stávající plánovanou úroveň, 280 miliard korun, méně výrazný. Takový přístup k přípravě rozpočtu nepředstavuje zcela slibovanou změnu. Je však možné, že vláda promítne výraznější úspory do rozpočtu na příští rok a další léta.
  • Stanjura škrtal v rozpočtu jen opticky, 14miliardovou „úsporu“ hodil na zdravotní pojišťovny. Prezident Zeman mu to nyní vetem „hodil na hlavu“
    Prezident Miloš Zeman dnes vetoval legislativu zmrazující platby na státní zdravotní pojištěnce. Zmrazení prosadila Fialova vláda v rámci zimního „překopávání“ původního rozpočtu ještě Babišovy vlády.
  • Stanou se zlato a stříbro v roce 2022 investičními vyvrheli?
    Rok 2021 byl pro investory do drahých kovů, alespoň pokud jde o cenové parametry, zklamáním. Zlato a stříbro zůstaly za akciovým trhem a všeobecnými komoditními indexy.
  • Staňte se profíkem s MT4 (a vydělávejte vždy když vás kopírují jiní)
    Obchodujte s 800+ aktivy na NAGA MT4, nechte se okamžitě zkopírovat NAGA obchodníky a vydělávejte peněžní provize vždy, když vás někdo zkopíruje.
  • Stanú sa akcie CENTRICA opäť obľúbenými?
    CENTRICA je jednou z najväčších energetických spoločností vo Veľkej Británii. V posledných rokoch sa transformuje na energetickú spoločnosť budúcnosti, zameranú na služby a riešenia priamo u zákazníkov, opúšťajúc tradičnú centralizovanú, a zároveň nasledujúc modernú, nízkouhlíkovú energetiku. Za týmto účelom v súčasnosti realizuje pilotný projekt v Cornwall, vôbec prvý svojho druhu na svete, takzvaného LOCAL ENERGY MARKET (decentralizovaný trh s energiou). Ide tak príkladom a vytvára nový trend v odvetví. Viac sa dozviete vo videu TU:
  • Stará banka, stará měnová politika, ale nový předseda - Co očekávat od Bank of Japan? 🏯
    Bank of Japan zůstává poslední baštou ultra uvolněné měnové politiky na světě. Nepočítáme-li úpravu nástroje pro řízení výnosové křivky, sazby zůstaly po dlouhou dobu nezměněny (během pandemie byly sníženy na zápornou úroveň). Inflace sice překročila cíl, ale podle BoJ to bylo způsobeno dočasnými faktory a také nová hlava banky naznačuje, že inflace v průběhu tohoto roku klesne zpět pod 2 %.
  • Starbucks má problém, který nemohou popřít ani jeho fanoušci
    Když budete poslouchat vedení Starbucks, tak je u nich všechno perfektní.   Dejte si ale trochu práce s Microsoft...
  • Starbucks po jmenování nového generálního ředitele roste o více než 20 %
    Starbucks (SBUX.US) se nedávno stal cílem aktivistických investorů Elliott Investment Management a Starboard Value. Tyto změny již začaly být cítit na nejvyšších příčkách vedení společnosti. Po necelém roce ve funkci generálního ředitele byl Laxman Narasimhan nahrazen Brianem Niccolem.
  • Starbucks po rallye podpořené aktivistickým podílem Elliott Management vymazal část zisků 📈
    Podle pátečních zpráv WSJ převzal aktivistický hedgeový fond Elliot Management významný podíl ve společnosti Starbucks (SBUX.US) a nyní jedná s představenstvem o zvýšení výkonnosti a ocenění akcií, protože společnost se potýká s problémy na trhu kávových řetězců a slábnoucí poptávkou.
  • Starbucks se propadl o více než 3 %, protože špatné tržby v Číně ovlivnily zisk
    Akcie Starbucks (SBUX.US) v pátek ztratily více než 3,5 % poté, co kavárenský řetězec oznámil slabé finanční údaje za 1. čtvrtletí 2023. Společnost vydělala 75 centů na akcii, což bylo mírně pod odhady analytiků, kteří očekávali 77 centů. Tržby vzrostly o 8,0 % na 8,71 miliardy USD, nicméně byly nižší než odhady společnosti Refinitiv ve výši 8,78 miliardy USD kvůli klesající poptávce zejména v Číně, která je druhým největším trhem.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster srovnani