Pondělí 20. ledna 2025 23:26
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding

Akcie firem jako ČEZ nebo MOL podle expertů ochrání úspory před inflací. Akcie ČEZ by měly podle některých z nich stoupnout o 40 % během následujících 12 měsíců

06.06.2022 10:28  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Akcie firem z energetického odvětví patří historicky k těm aktivům, která porážejí i rapidní inflaci. Kromě právě energetických titulů budeme těžko hledat akciové tituly jakéhokoli jiného odvětví, které by v uplynulé zhruba stovce let tak spolehlivě zdolávaly právě i poměrně výraznou inflaci. Spolehlivější už je pak investice jen přímo do surovin či energií, třeba prostřednictvím termínových kontraktů na ropu či plyn. Zůstaneme-li však u akcií jako takových, těžko najdeme spolehlivější pojistku proti inflaci, než jsou právě ty energetické.

Důvod je zřejmý. Klíčovým zdrojem inflace bývá často právě citelný růst cen surovin či energií. Ostatně, právě v současnosti to pozorujeme v přímém přenosu.

Už od konce loňského léta je třeba evropský trh s plynem v nevídaném napětí. Dnes je přitom zřejmější než tehdy, proč tomu tak je. Gazprom, plynárenský monopol v rukou Kremlu, právě už loni dodával do Evropy méně plynu, než mohl. Své krátkodobé dodávky zkrátka přesměroval jinam. Položil tak základ panické situaci na evropském trhu s plynem, která následně vyústila v dramatický růst burzovních cen. V důsledku tohoto prudkého růstu loni v říjnu zkolabovala Bohemia Energy.

Bohemia Energy ovšem plyn, ale také elektřinu jen přeprodávala. Není to tedy energetická společnost v prvém smyslu slova. Sama žádnou energii nevyrábí. Takový ČEZ, to už je ovšem jiná písnička. Ten elektřinu vyrábí i prodává zároveň.

S panikou na trhu s plynem loni citelně na podzim zdražovala také elektřina. Proto, že podstatná část elektřiny se na propojeném evropském trhu vyrábí právě z plynu. Mohutný vzestup burzovních cen elektřiny umožnil ČEZ navýšit svoji ziskovost. K růstu ziskovosti ČEZ ale nedochází tak, že by se „pakoval“ na nebohých domácnostech, jimž rostou účty za elektřinu. Primárním zdrojem růstu ziskovosti podniku je vlastní výroba elektřiny. Zejména ta uskutečňovaná v jaderných elektrárnách – Dukovanech a Temelíně –, neboť k její výrobě není na rozdíl od elektřiny z uhelných či i plynových zdrojů třeba nákladného povolení v podobě emisních povolenek EU.

ČEZ vlastní vyrobenou elektřinu nedodává domácnostem a firmám přímo, tedy přímo z elektráren, neboť by šlo o porušení pravidel jednotného evropského trhu. Společnost vyrobenou elektřinu prodá na lipské burze, kde ji zpětně odkoupí její dceřina firma ČEZ Prodej. A teprve ta pak elektřinu prodává domácnostem a firmám v Česku.

Třeba v prvním letošním čtvrtletí ČEZ na vlastním prodeji elektřiny koncovým zákazníkům v ČR prodělával. Holt proto, že dcera ČEZ Prodej nakupovala na burze elektřinu velmi draho. Drahota plyne ze zmíněné loňské podzimní paniky na trhu s plynem, na niž letos navázala panika plynoucí z ekonomických důsledků války na Ukrajině a souvisejících sankcí. Jde ostatně o provázané věci. Zmíněné loňské nedostatečné naplnění evropských zásobníků s plynem, těch v rukou Gazpromu, bylo – zpětně dnes viděno – přípravou Ruska na válku. Kreml zamýšlel dostat Evropu – v čele s Německem – do kleští, aby se mu podvolila, až přepadne Ukrajinu. V tom se ovšem přepočítal. Zejména v prvních týdnech po invazi celý Západ držel v odezvě na ruskou agresi až překvapivě jednotnou linii.

Každopádně burzovní nákupy dcery ČEZ Prodej byly a jsou kvůli panice tak drahé, že dané ceny nelze zcela přenést na koncové zákazníky. Část z nich má ceny fixovány a ani ceníky pro ty ostatní nelze měnit ze dne na den.

Zatímco tedy na prodeji vlastním koncovým zákazníkům ČEZ letos v průměru prodělává, více než velkoryse mu tento prodělek vynahrazuje prodej elektřiny mimo skupinu. V takovém aranžmá totiž už ČEZ plně těží z panicky vyhnaných burzovních cen. Česko patří mezi největší čisté vývozce elektřiny na světě a ČEZ je jejím největším tuzemským výrobcem. Ta podstatná část elektřiny, kterou nemusí zpětně nakupovat pro své koncové zákazníky, mu tedy pohádkové vydělává. Tak, že spolehlivě pokryje zmíněný prodělek – v letošním prvním čtvrtletí jde o bezmála 200 milionů korun – vzniklý prodejem vlastním zákazníkům za nižší než burzovní ceny.

Výroba a prodej elektřiny na burze jiným zákazníkům, než je vlastní dceřiná společnost, letos během prvních tří měsíců roku podniku ČEZ vydělaly o 19 miliard korun více než ve stejném období loňska. To značí nárůst o více než 200 procent. Nezdá se navíc, že by ceny energií měly v Česku, v Evropě, ba ve světě v dohledné době klesat. Naopak. Nelze se pak divit, že od začátku letošního roku jsou akcie ČEZ o nějakých 40 procent výše. A to ještě někteří analytici v nich spatřují další velký růstový potenciál. Třeba ti z J&T Bank míní, že během dalších dvanácti měsíců se akcie ČEZ vyhoupnou z nynější ceny necelých 1200 korun za akcii na více než 1600 korun, tedy o dalších 40 procent výše.

Navíc, ČEZ je dividendový titul. Letos management firmy navrhuje dividendu 44 korun na akcii. Při pohledu na výši dividendy v uplynulých deseti letech patří k těm vyšším. Leč vzhledem k přiblížené ziskovosti firmy, úrovni zadlužení i poměrně malým plánovaným investicím by mohla činit až třeba 90 korun na akcii. A tlak na navýšení dividendy tu je už nyní, a bude zřejmě i v příštích letech. Hlavně proto, že 70procentním vlastníkem ČEZ je stát, jenž by mohl z tučné dividendy přispívat na úhradu energií chudším domácnostem. Z tučné dividendy by se ale pochopitelně radovali také menšinoví akcionáři ČEZ. Sázka na zvýšení dividendy je tak dalším motivem v pozadí letošního citelného růstu ceny akcií firmy.

Pochopitelně, do energetických titulů lze s dobrou vyhlídkou investovat i za hranicemi. Třeba akcie maďarské petrochemické společnosti MOL na budapešťské burze minulý týden citelně rostly, bezprostředně o více než šest procent, v reakci na schválení embarga EU na ruskou ropu. Investoři totiž ve velkém nakupovali akcie druhého největšího provozovatele čerpacích stanic v ČR, neboť embargo se na jeho byznys vztahovat nebude. Bude ji mít navíc v obří slevě. Embargo EU na ruskou ropu je podle analýzy agentury Bloomberg právě pro MOL zvláště příznivé. Jeho marže proto prý dále porostou, nad historicky rekordní březnové a dubnové úrovně (ty už byly zřejmě tak vysoké, že je firma raději zatajila). MOL totiž dále bude zpracovávat extrémně zlevněnou ruskou ropu a tu prodávat za „západní ceny“, a to i českým řidičům.

Je ale radno se dívat i za oceán. S postupným ústupem ruského plynu z EU v příštích letech jej zřejmě ponejvíce zastoupí zkapalněný plyn dovážený z USA. Takže prudce rostou akcie amerických firem, které tyto dodávky zajistí. Třeba akcie firmy Antero Resources vylétly za poslední rok o skoro 230 procent. Jen od invaze Ruska na Ukrajinu o skoro 100 procent. Terno.

Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akcie Facebook prolomily klíčovou rezistenci, přijdou rekordy?
    Akciové trhy v posledních dnech nenacházejí impulz k výraznějšímu pohybu a celková situace je nastavena neutrálně, když investoři vyčkávají na zítřejší data z amerického trhu práce. Míra nezaměstnanosti by v květnu podle analytiků měla zůstat na úrovni 5,4 %, zatímco počet nově vytvořených pracovních míst je odhadován na 226 tisíc. Proti dubnu by se tak jednalo o mírný nárůst.
  • Akcie Facebook spadly o 7% kvůli Skandálu zneužití Dat
    Facebook má opět problémy. Dle zprávy z The New York Times tato sociální síť údajně poskytla přístup k soukromým Facebookovým zprávám v messengeru dalším tech společnostem jako jsou Spotify a Netflix. Toto odhalení přišlo po velmi turbulentním roce pro Facebook.
  • Akcie Facebooku dosáhly rekordní výše
    Facebook Inc. ve středu oznámil trvalý a prudký růst čtvrtletního příjmu. Největší sociální síť na světě přilákala více reklamních dolarů do svého mobilního impéria a vyslala tak své akcie k nebeské výši.
  • Akcie Facebooku na burze ztrácejí téměř pětinu hodnoty
    Akcie americké internetové společnosti Facebook zahájily dnešní obchodování prudkým poklesem, za kterým jsou obavy o budoucí zisky podniku. Firma ve středu varovala, že na její hospodářské výsledky budou mít po několik let negativní dopad náklady na zlepšování ochrany soukromí uživatelů. Akcie Facebooku krátce po zahájení ztrácely až 19,6 procenta, což představuje nejprudší jednodenní propad od jejich vstupu na burzu v roce 2012.
  • Akcie Facebooku se už července soustavně propadají. Včerejší výsledky za třetí čtvrtletí na tom nic změnit nemusí
    Výsledky Facebooku za třetí čtvrtletí přijal trh smíšeně. Žádná „katastrofa“ tak jak v létě se určitě nekoná. Akcie nejprve oslabily o pět procent, nakonec však v rozšířeném obchodování mimo hlavní burzovní hodiny přidaly 3,1 procenta. Nutno však říci, že Facebook nastavil laťku docela nízko, jelikož už dříve investory varoval, že výsledky za třetí a čtvrté čtvrtletí nebudou rozhodně nic výjimečného a že je třeba se připravit na zpomalení růstu tržeb. Právě tato zpráva způsobila koncem července dramatický propad jeho akcií, které během několika hodin spadly z ceny kolem 220 dolarů na cenu v blízkosti 170 dolarů. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg tehdy za zhruba dvě hodiny, během nichž byl propad nejstrmější, přišel v přepočtu o 370 miliard korun. Chudl tedy tempem tří miliard korun za minutu, což je pravděpodobně historický rekord v tempu chudnutí.
  • Akcie Facebooku za celý týden klesly nejvíce od července 2012
    Akcie sociální sítě Facebook tento týden klesly o 13 procent. To byl nejhorší týdenní výkon od července 2012, což bylo zhruba dva měsíce poté, co firma vstoupila na burzu. Důvodem je skandál s neoprávněným použitím dat o uživatelích facebooku firmou Cambridge Analytica, který vyvolal obavy o ochranu soukromí a přiměl zákonodárce na obou stranách Atlantiku zabývat se tím, jak firma nakládá s osobními informacemi uživatelů, uvedl server zpravodajské televize CNBC.
  • Akcie farmaceutických firem těží z informací o nebývalé logistické operaci
    Momentálně se naděje lidstva a spolu s ní i trhy soustřeďují na pozitivní sentiment, který vyplývá ze schválení vakcín v jednotlivých státech, které již koncem roku začaly s očkováním prvních obyvatel. Z analýzy, kterou provedla značka TopForex, vyplývá, že akciím společností, které se v uplynulém roce soustředily na vývoj účinného bojovníka proti koronaviru, se dařilo a tržní hodnota těchto firem rostla v rozsahu několika desítek až stovek procent. Nadále bude jejich hodnotu ovlivňovat informace o rychlosti proočkování, jeho pozitivním efektu a objemy dalších státních objednávek.
  • Akcie FCA po žalobě klesají, rozhovory o fúzi s PSA ale pokračují
    Akcie italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) dnes na milánské burze oslabují poté, co se firma stala terčem žaloby ze strany konkurenta General Motors kvůli údajné korupci. FCA nicméně uvedla, že její rozhovory o spojení s francouzským rivalem PSA navzdory žalobě postupují kupředu.
  • Akcie Ferrari klesají o 5 % navzdory dobrým výsledkům za 3. čtvrtletí; dodávky klesají pod tlakem čínských prodejů📉
    Akcie Ferrari (RACE.IT), výrobce sportovních vozů z italského Maranella, dnes ztrácejí téměř 5 %, přestože čtvrtletní zpráva dopadla velmi dobře. Nicméně klesající dodávky (zejména v Číně) a nižší míra růstu daly investorům záminku k realizaci zisků a akcie Ferrari ustupují z téměř historických maxim o téměř 5 %.
  • Akcie finského studia Rovio a tvůrce hry Angry Birds vstoupí na burzu
    Tvůrce populární mobilní hry Angry Birds, kterou možná hrajete i vy, v podobě finského studia Rovio Entertainment Ltd., chce nově vstoupit na burzu. Několik let se studio potýkalo s finančními problémy, ale loňský rok pro tuto firmu znamenal obrat. Vrátila se do ziskovosti především díky úspěšnému 3D filmu Angry Birds. Příjmy společnosti v loňském roce činily přes 190 milionů eur a zisk si společnost Rovio připsala v hodnotě 17,5 milionů eur.
  • Akcie firem zabývajících se cybersecurity klesají
    Akcie společností Zscaler (-8,0 %), Palo Alto Networks (-7,0 %) a Cloudflare (-5,9 %) klesly po oznámení společnosti Microsoft (+1,8 %) o jejích nových bezpečnostních službách, což by podle analytiků mohlo představovat konkurenční hrozbu pro tyto zavedené hráče. Nové služby společnosti Microsoft jsou sice zatím v rané fázi, ale díky širokému portfoliu a značným distribučním možnostem společnosti je toto oznámení pro firmy zabývající se kybernetickou bezpečností značně znepokojivé. I přes dnešní dramatický pokles hodnoty akcií však mají největší investiční banky jiný názor:
  • Akcie firem zabývajících se umělou inteligencí a polovodiči po Bidenových komentářích a rozhodnutí Japonska ztrácejí 📉
    Polovodičové společnosti, citlivé na geopolitické otázky a obchodní blokády, ztrácejí od chvíle, kdy Japonsko oznámilo, že se připojí k sankcím USA proti Číně. Tlak na pokles sílí také u akcií společností zabývajících se umělou inteligencí, jako je C3ai (AI.US), kde pozorujeme nárůst prodejců po komentářích Joe Bidena.
  • Akcie firmy Beyond Meat při vstupu na burzu prudce posílily
    Akcie amerického výrobce rostlinných náhražek masa Beyond Meat dnes zažily úspěšný vstup na burzu Nasdaq. Obchodování zahájily s nárůstem o 84 procent na 46 dolarů za kus. Později jejich cena vystoupila až na více než 70 dolarů, což představuje nárůst o více než 180 procent oproti emisní ceně. Investoři sázejí na rostoucí popularitu potravin pro vegany a vegetariány.
  • Akcie firmy Lyft zahájily obchodování na burze silným růstem
    Akcie provozovatele alternativní taxislužby Lyft dnes zažily úspěšný vstup na americkou burzu Nasdaq. Obchodování zahájily s nárůstem o 21,2 procenta na 87,24 dolaru za kus. Jejich emisní cena činila 72 dolarů, což celý podnik ohodnotilo na 24,3 miliardy dolarů (téměř 560 miliard Kč).
  • Akcie firmy Trump Media prudce padají, obchodování s nimi muselo být pozastaveno. Znamená to zásadní pokles Trumpových šancí na vítězství v prezidentských volbách
    Těžce krvácí společnost Trump Media & Technology, provozovatel "Trumpovy sociální sítě" Truth Social. Za poslední tři dny akcie této firmy, kterou Trump většinově vlastní, odepsaly přes 25 % (viz graf), a včera muselo dokonce být obchodování s nimi pozastaveno.
  • Akcie First Citizens v premarketu rostou o téměř 40 % v souvislosti s akvizicí SVB
    Akcie First Citizens (FCNCA.US) v předobchodní fázi prudce vzrostly poté, co bankovní holdingová společnost oznámila, že odkoupí velkou část aktiv zkrachovalého věřitele Silicon Valley Bank. First Citizens převezme všechny vklady SVB a získá aktiva v hodnotě přibližně 72 miliard USD se slevou 16,5 miliardy USD, jak uvádí FDIC. Přibližně 90 miliard dolarů aktiv zůstane pod správou FDIC. Sedmnáct poboček Silicon Valley začne v pondělí fungovat jako Silicon Valley Bank, divize First Citizens Bank.
  • Akcie First Solar jsou pod tlakem po snížení ratingu od J.P. Morgan
    Akcie společnosti First Solar (FSLR.US) v pondělí klesly o téměř 2,0 % poté, co banka J.P. Morgan snížila hodnocení výrobce solárních panelů z "overweight" na "neutral". Analytici J.P. Morgan očekávají, že nedávné prudké zisky, ke kterým došlo po oznámení zákona o snížení inflace, který poskytl dodatečné pobídky pro alternativní zdroje energie, v blízké budoucnosti zpomalí.
  • Akcie First Solar klesají na základě slabšího výhledu
    Akcie First Solar (FSLR.US) během dnešní seance klesly o více než 11,0 % poté, co společnost překonala odhady analytiků, ale zaostala za příjmy ve 4. čtvrtletí a vydala slabý výhled na celý rok.
  • Akcie Fordu a General Motors se po snížení ratingu UBS propadly
    Ford (F.US), General Motors (GM.US) - akcie obou automobilek po snížení ratingu UBS klesly o 6,8 % resp. 5,4 %. Investiční banky věří, že automobilový průmysl se po třech letech bezprecedentní cenové síly rychle posouvá k převisu nabídky vozidel.
  • Akcie francouzského řetězce Casino po krátkém růstu zamířily prudce dolů
    Akciová burza v Paříži dnes obnovila obchodování s akciemi zadluženého francouzského řetězce supermarketů Casino. V pondělí se s nimi neobchodovalo, protože firma avizovala jednání o nabídce na posílení kapitálu, kterou jí předložil český miliardář Daniel Křetínský a jeho obchodní partner. Akcie dnešní obchodování zahájily růstem o více než tři procenta zhruba na 3,25 eura, později ale všechny zisky odevzdaly a před 11:00 SELČ vykazovaly propad o více než deset procent pod 2,82 eura, ukazují záznamy burzy.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank