Embargo EU na ruskou ropu
🛢Nechtěný dopad stropu cen ruské ropy?
05.12.2022 Na trhu s ropou bylo v poslední době poměrně rušno. Země EU a G7 se rozhodly zavést cenový strop na vývoz ruské námořní ropy. Co to znamená, alespoň teoreticky? Třetí země budou moci využívat flotilu tankerů registrovaných v zemích G7 a EU a využívat pojistné smlouvy pouze v případě, že budou přepravovat ruskou ropu nakoupenou za 60 USD za barel nebo méně. Dohoda o cenovém stropu má být každé dva měsíce přezkoumána, aby se zajistilo, že strop zůstane na úrovni, která je alespoň o 5 % nižší než průměrná tržní cena ruské ropy. Některé země, jako například Polsko, chtěly, aby byl strop stanoven ještě níže - až na 20-30 dolarů za barel -, ale Spojené státy s tím nesouhlasily, aby na trhu s ropou nevznikl příliš velký výpadek nabídky.
Saúdská Arábie popírá diskusi o zvýšení těžby ropy
22.11.2022 Na pozadí napjaté situace na trhu mohou jakékoli neočekávané zprávy vést k prudkým pohybům cen. Zasvěcenec Wall Street Journal uvedl, že OPEC+ bude na schůzce na začátku prosince diskutovat o zvýšení produkce ropy o 500 000 barelů denně, což stlačí futures na ropu North Sea na 10měsíční minimum. Pouze vyvrácení ze strany Saúdské Arábie umožnilo Brentu se zotavit. Byla to lež?
Komodity: Ceny ropy stoupají, přispívá k tomu slabší dolar a embargo EU na ruskou ropu
04.11.2022 Ceny ropy dnes výrazně stoupají. Přispělo k tomu oslabování dolaru a blížící se embargo Evropské unie na ruskou ropu. Investoři také zvažují vyhlídky na zmírnění čínských protipandemických omezení. Vyšším ziskům zamezují obavy z globální recese.
Komodity: Ceny ropy po zvýšení úroků v USA klesají
03.11.2022 Ceny ropy dnes na trhu klesají. Zvýšení úroků ve Spojených státech podpořilo dolar a posílilo obavy z globální recese, která by snížila poptávku po pohonných hmotách. Ztráty však brzdí obavy z napjatých dodávek na trhy.
Akcie firem jako ČEZ nebo MOL podle expertů ochrání úspory před inflací. Akcie ČEZ by měly podle některých z nich stoupnout o 40 % během následujících 12 měsíců
06.06.2022 Akcie firem z energetického odvětví patří historicky k těm aktivům, která porážejí i rapidní inflaci. Kromě právě energetických titulů budeme těžko hledat akciové tituly jakéhokoli jiného odvětví, které by v uplynulé zhruba stovce let tak spolehlivě zdolávaly právě i poměrně výraznou inflaci. Spolehlivější už je pak investice jen přímo do surovin či energií, třeba prostřednictvím termínových kontraktů na ropu či plyn. Zůstaneme-li však u akcií jako takových, těžko najdeme spolehlivější pojistku proti inflaci, než jsou právě ty energetické.
Po schválení ropného embarga EU rostou akcie maďarského MOL a posiluje rubl
31.05.2022 Z dnešní dopolední reakce trhů se zdá, že mezinárodní investoři ještě včera čekali větší jednotu a rozhodnost zemí EU při uvádění ropného embarga. Citelně dnes totiž rostou akcie maďarské petrochemické společnosti MOL a posiluje rubl. Investoři tak evidentně „započítali“ embargo s méně výjimkami a možná i s dřívějším termínem zahájení.
Graf dne: OIL.WTI (31.05.2022)
31.05.2022 Embargo EU na ruskou ropu je dnes ráno největší story finančních trhů. Členové Evropské unie se konečně shodli na podobě embarga. EU rozhodla o zákazu ruského námořního dovozu ropy, který tvoří přibližně dvě třetiny celkového importu ruské ropy do EU. Byla udělena výjimka pro import ropy ropovody kvůli zamítavému postoji Maďarska. Zákaz dovozu ropy z Ruska po moři vstoupí v platnost do šesti měsíců a zákaz dovozu ropných derivátů po moři vstoupí v platnost do osmi měsíců. Přestože tok ropy ropovodem Družba byl osvobozen od embarga, tak Polsko a Německo, země napojené na severní větev ropovodu, se zavázaly snížit dovoz ruské ropy na nulu. To znamená, že by Evropská unie měla do konce roku snížit celkový dovoz ruské ropy a ropných derivátů o 90 %.
Embargo EU na ruskou ropu přichází pro Fialovu vládu v nejhorší čas, ropa prudce zdražuje v předvečer snížení spotřební daně z paliv. Putin kvůli embargu přijde o 230 miliard korun ročně, vítězem situace je Indie a Čína
31.05.2022 Lídři EU se včera pozdě večer v Bruselu dohodli na embargu na námořní dovoz ruské ropy a ropných produktů. Ropu budou embargovat do šesti měsíců od vstoupení opatření v platnost, ropné produkty do osmi měsíců. To znamená, že v období do začátku příštího roku se EU odstřihne od zhruba dvou třetin dodávek ruské ropy (Bulharsko má výjimku a delší čas na odstřižení se od ruské ropy, přepravované po moři; další výjimku má Chorvatsko). Takový krok právě teď citelně přispívá k růstu cen ropy na světových trzích.
Další články k tématu Embargo EU na ruskou ropu
🛢Ropa se blíží 💲120 po částečném embargo EU
31.05.2022 Evropská unie oznámila, že dosáhla dohody o ropném embargu. Znovu se zdá, že dohodnutá opatření jsou „papírovým embargem“, které neovlivňuje dostupnost komodity, ale zvyšuje nejistotu, která podporuje růst cen na trhu s ropou. Budou mít nová opatření EU skutečný negativní dopad na ruský ropný byznys? Nebo to povede jen k vyšším cenám?
Svaz německého průmyslu podpořil částečné embargo na ruskou ropu
31.05.2022 Svaz německého průmyslu (BDI) podpořil rozhodnutí Evropské unie zavést částečné embargo na ruskou ropu. Šéf svazu Siegfried Russwurm dnes prohlásil, že Rusko omezení dovozu ropy tvrdě zasáhne, neboť pro Moskvu je prodej ropy jedním z významných zdrojů příjmů. Summit EU se dohodl rozšířit sankce proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu, embargo se ale kvůli odporu Maďarska dotkne jen ropy dovážené po moři, naopak pro transport ropovodem částečně platí výjimka.
Fialova vláda si může oddechnout, Orbánův kabinet si totiž prosadil, že ruská ropa z Družby nebude podléhat embargu EU. Družbou proudí ruská ropa i do Česka
29.05.2022 Brusel vychází vstříc Maďarsku a Evropská komise tak už nenavrhuje embargovat ruskou ropu proudící ropovodem Družba. Vyplývá to z aktualizovaného návrhu šestého sankčního balíčku, který Evropská komise včera rozeslala členským vládám. Brusel v něm tedy navrhuje embargovat pouze tu ruskou ropu, jež je do EU přepravována tankery. Surovina proudící Družbou zatím embargována být nemá.
Česko se odstřihne od ruské ropy asi ještě letos, přitom nemá náhradu. Problémy mohou nastat v podobě citelného zdražení pohonných hmot, ale i ohrožení dodávek okenních rámů, palubních desek či obalů na potraviny
04.05.2022 Evropská komise dnes navrhla kompletní odstřižení EU od ruské ropy už během šesti měsíců. Do konce letošního roku by se pak členské země zcela odstřihly také od dovozu ruských ropných produktů, jako je nafta. Výjimku mají mít Slovensko a Maďarsko, které mají mít čas na odstřižení do konce příštího roku. Česko podle zákulisních informací usilovalo o podobnou výjimku také, ale nakonec si ji zřejmě neprosadilo. O návrhu Evropské komise se může hlasovat už dnes. Maďarsko sice hrozilo vetováním, ale je otázka, zda tento postoj zachová.
Česko bude mít na odstřižení od ruské ropy více času, až do června 2024. Zatím na odstřižení není připraveno
06.05.2022 Evropská komise navrhuje kompletní odstřižení EU od ruské ropy už během šesti měsíců. Do konce letošního roku by se pak členské země zcela odstřihly také od dovozu ruských ropných produktů, jako je nafta. Výjimku mají mít Slovensko a Maďarsko, jimž Brusel vyhradí čas na odstřižení do konce roku 2024, nikoli tedy jen do konce roku 2023, jak zněl návrh původní. Dnes o tom informuje agentura Bloomberg. Delší lhůtu si nakonec podle téže agentury vyboxuje také Česko, čas bude mít do června 2024. Je to nutnost, alespoň ekonomicky.
Institut CREA: Embargo na ruskou ropu připravuje Moskvu denně o 160 milionů eur
11.01.2023 Obchodní válka, kterou Západ vyhlásil Rusku v obchodování s energetickými surovinami, začíná přinášet ovoce. Uvedlo to dnes nezávislé finské Středisko pro výzkum energií a čistého vzduchu (CREA), jehož analytici spočítali, že kvůli embargu na ruskou ropu Moskva v prosinci přicházela odhadem o 160 milionů eur (3,8 miliardy Kč) denně. To výrazně omezuje schopnost prezidenta Vladimira Putina financovat válku na Ukrajině. Rusko ale na vývozu fosilních paliv stále vydělává odhadem 640 milionů eur (15,4 miliardy Kč) denně.
Tři trhy ke sledování v příštím týdnu (06.05.2022)
06.05.2022 Rozhodnutí FOMC je již za námi a poskytlo určité vyjasnění v budoucím směru měnové politiky v USA. Tato cesta by se však mohla měnit v závislosti na datech, zejména datech růstu cen. I proto budou obchodníci na zlatu bedlivě sledovat nadcházející zprávu amerického CPI za duben. Obchodníci v GBP se zaměří na zprávu HDP ze Spojeného království za 1. čtvrtletí, zatímco obchodníci s ropou budou sledovat diskuze o embargu EU na ruskou ropu. Příští týden určitě sledujte Zlato, GBPUSD a Ropu.
Česku hrozí, že nebude moct hned zcela nahradit ruskou ropu. Náhradní ropovod, který do Česka vede ropu přes Alpy, nemá dost kapacity
03.05.2022 Česká republika může mít problém s úplným zajištěním dodávek nahrazujících ruskou ropu. O embargu na ni v těchto dnech jednají státy EU. Pokud by došlo na plné embargo ze strany EU, Česko by se muselo obejít bez dodávek ruské ropy. Ta představuje zhruba polovinu veškeré ropy dovážené do ČR.
Ropa zdražuje, trh čeká na výsledek jednání EU o embargu na ruskou ropu
30.05.2022 Ceny ropy zahájily týden růstem, severomořský Brent vystoupil nad 120 dolarů za barel a je na maximu za více než dva měsíce. Obchodníci čekají, zda se dnes zástupci Evropské unie dohodnou na zákazu dodávek ruské ropy.
Reuters: G7 chce do 5. prosince zavést cenový strop na ruskou ropu
27.07.2022 Skupina velkých světových ekonomik G7 chce do 5. prosince zavést cenový strop na ruskou ropu. Agentuře Reuters to řekl vysoký představitel G7, který si nepřál být jmenován. Dodal, že G7 se tak chce časově sladit s kroky Evropské unie. Ta se už dříve dohodla, že od 5. prosince přestane dovážet ruskou ropu a o dva měsíce později i ropné produkty. Z embarga bude dočasně vyňata přeprava ropy ropovodem Družba, který zásobuje Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.
Související klíčová slova:
Počet nakažených koronavirem | Zvyšování sazeb | J&T | Dceřiná firma | Volatility | Oživení poptávky | Pravděpodobnost | Organizace zemí vyvážejících ropu | Snížení produkce | Vývoz ruské ropy | Brent (OIL) | Saúdská Arábie | Růst cen | Dividendy | Analýzy | Porušení pravidel | Vývoj ceny ropy WTI | Zvýšení produkce ropy | Volatilita | Pokles dolaru | Vývoj ceny ropy Brent | Lídři EU | Proražení | ANZ Research | Covid | Nové trhy | Wall Street Journal | Inflace | Centrální banky | Recese ve Spojených státech | Akcionáři ČEZ | Invaze | Reakce trhu | Spotřební daně | Futures | G7 | MIFID | Trh v rovnováze | CL | Analytici | Tamás Varga | Marketingová komunikace | Bílý dům | Byznys | Země EU | Graf | Poptávka | Brent | Politika | Očekávání | Pohonné hmoty | Negativní dopad | Zásoby ropy | Prohlášení | Lukáš Kovanda | Růst | Nabídka | Americká lehká ropa | MiFID II | Akcie firmy | Cena ruské ropy | Zásoby ropy v USA | Britská centrální banka | Embargo na ruskou ropu | Odvětví | OIL.WTI | Trh | Moskva | Společnosti | ANZ | Elektřina | Komise | Nárůst cen ropy | Americké měny | Unie | Komise v přenesené pravomoci (EU) | IEA | Rubl | Firma | Strop na ruskou ropu | Podnikání | Opatření | Benzín | Pozornost | 3М | Podnikání na kapitálovém trhu | Zvýšení úroků v USA | Burze | USA | Embargo EU | Sankce | Británie | Pokles cen | Ropa | Bulharsko | Členové Evropské unie | Spojené státy | Zvyšování úrokových sazeb | Sázka | Růst cen surovin | Vývoj | Drahota | Čínská poptávka | Investiční doporučení | Pin Bar | Obavy z globální recese | Tržní cena | Investiční strategie | Sazby | Komise v přenesené pravomoci | Zvýšení produkce | Úrok | Investovat | Cena severomořské ropy Brent | Firmy | Růst cen ropy | Panika | Cena ropy brent | Ruská ropa | Fed | Dovoz ruské ropy | Trhy | Mezinárodní investoři | Rizika | Tučné dividendy | Úspory | Snížení spotřební daně | Futures na ropu | Schodek rozpočtu | Šéf banky | Komodity | Poradenství | Na burze | Akcionáři | Společnost | Nabídka ropy | Ceny ropy Brent | Riziko | Analytik | Trinity | Cenový strop | Urals | Plyn | Pokles cen ropy | Čína | Ceny | Recese | Pokles | Gazprom | Války | Centrální banka | WTI | Cena severomořské ropy | Současná cena | Producenti ropy | ČEZ | Počet nakažených | Benchmark | Trinity Bank | Minulá výkonnost | Ceny akcií | Ceny energií | Ruské ropy | Bank of England | PVM | Dovoz | Americké ministerstvo energetiky | Oslabování dolaru | Evropa | Management | Zprávy | Ceny ropy | Předpověď | xStation5 | Omezení COVID | Zvýšení těžby | Marže | Aktivum | Společnost XTB | Chorvatsko | Situace | Dolar | Slovensko | Salmán | Invaze Ruska na Ukrajinu | ČTK | Ztráty | Spojené arabské emiráty | Akcie | Vývoj ceny | Vývoz | Reuters | OPEC+ | Globální recese | Daně | Zvýšení těžby ropy | Energetická společnost | Cenový strop na ruskou ropu | Snížení těžby | Zavedení cenového stropu | Investice | Firma ČEZ | Potenciál | Komunikace | Lehká ropa WTI | Indie | Deriváty | USD za barel | Oslabení dolaru | Slabší dolar | Měny | Ropa WTI | Trh s ropou | Rusko | Vývoj ceny ropy | Snížení daně | Zvýšení úroků | Organizace | COVID-19 | TIM | Investiční | Americké centrální banky | Prodej | Zasedání Fedu | Bloomberg | Evropská unie | Vyhlídky | Výkonnost | Ministerstvo energetiky | Akcie firem | Bohemia Energy | JDE | MT4 | Cena | Německo | Zadlužení | Situace na trhu | Co bude | Medvědi | SEC | Schodek | Oslabení | Invaze Ruska | Finanční situace | Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) | Banky | Akcie ČEZ | Kotace | Poptávka po ropě | Wall Street | Irák | ČR | XTB | Zvyšování úroků | Ropovody | Lídři | Americká lehká ropa WTI | Zdražování ropy | Družba | Import | OPEC | Investoři | Ceny ropy dnes | Embargo | Polsko | Rezistence | Centrální banka USA | Základní úrok | Nařízení | Zdražování | Ropy | USD | Zdražování pohonných hmot | Silný dolar | Cena ropy | Obavy z recese | Americké ministerstvo | Evropský trh | Nejistota | Tamas Varga | Asijské země | Ziskovost | Doporučení | EU | MOL | Jerome Powell | Banka | Produkce ropy | Graf dne
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Obchodování | Banky | Růst | ČTK | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot