Úterý 05. listopadu 2024 01:22
reklama
Investingfox Partner
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox 16 let
reklama
InstaForex rijen 2024

Graf dne: OIL.WTI (31.05.2022)

31.05.2022 11:09  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Embargo EU na ruskou ropu je dnes ráno největší story finančních trhů. Členové Evropské unie se konečně shodli na podobě embarga. EU rozhodla o zákazu ruského námořního dovozu ropy, který tvoří přibližně dvě třetiny celkového importu ruské ropy do EU. Byla udělena výjimka pro import ropy ropovody kvůli zamítavému postoji Maďarska. Zákaz dovozu ropy z Ruska po moři vstoupí v platnost do šesti měsíců a zákaz dovozu ropných derivátů po moři vstoupí v platnost do osmi měsíců. Přestože tok ropy ropovodem Družba byl osvobozen od embarga, tak Polsko a Německo, země napojené na severní větev ropovodu, se zavázaly snížit dovoz ruské ropy na nulu. To znamená, že by Evropská unie měla do konce roku snížit celkový dovoz ruské ropy a ropných derivátů o 90 %.

I když detaily dohody zatím neznáme, tak EU by měla jít dále než pouze k zákazu dovozu. EU rovněž souhlasila se zákazem poskytování pojištění pro dovoz ruské ropy do třetích zemí po moři. Vzhledem k tomu, že některé z největších globálních pojišťovacích společností jsou z EU, znamená to, že Rusko může mít potíže s nalezením pojistitele ochotného nabídnout ochranu jeho ropným exportům

Novinky spustily další vlnu nákupů na ropě. Přestože embargo je velká věc, jednání již nějakou dobu probíhaly a trhy očekávaly, že dříve nebo později bude embargo v určité formě zavedeno. Proto dnes nezaznamenáváme výrazný nárůst cen ropy, ale spíše pokračování předchozího vzestupu. Když se podíváme na graf OIL.WTI v intervalu H4, můžeme vidět, že cena pokračuje v pohybu vzhůru po proražení nad cenovou zónu definovanou 61,8 % retracementem. Dnešní pohyb nahoru posunul cenu k horní hranici vzestupného kanálu. První pokus o překonání této překážky se nezdařil a býci ztratili trochu sil. Přesto se OIL.WTI nadále obchoduje v zisku 1,4 %.

Zdroj: xStation5

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Graf dne: OIL.WTI (16.07.2021)
    Americká ropa WTI (OIL.WTI) se blíží úrovni $71, která je nejnižší od poloviny června a zároveň znamená 4% týdenní ztrátu, což je nejvíce od poloviny března. Trh spekuluje na problémy s přebytkem nabídky na trhu po dohodě mezi SAE a Saúdskou Arábií. Navíc nepomohly zprávy, že banka Goldman Sachs snížila svůj výhled ekonomického růstu v jihovýchodní Asii průměrně o 1,8 % kvůli šíření mutace Delta. Obavy o poptávku způsobil také nárůst zásob benzínu v USA v týdnu na počátku července, který je vrcholem motoristické sezóny. Z technického pohledu cena prorazila pod 200 SMA (červená čára) a směřuje k supportu na $69,00. Ten je definován spodní limitou struktury 1:1 a spodní limitou klesajícího kanálu.
  • Graf dne - OIL.WTI (16.11.2022)
    Ropa včera vyskočila v reakci na zprávy, že ruské rakety zasáhly území Ukrajiny a zasáhly také vesnici v Polsku, které je členem NATO. Zatím zůstává nejisté, co se skutečně stalo. Zatímco ruský úder na půdu NATO by byl masivní eskalací a pravděpodobně by zaznamenal prudký nárůst cen ropy, obchodníci s ropou by si měli být vědomi, že to není jediný důvod včerejšího nárůstu ceny.
  • Graf dne: OIL.WTI (20.10.2021)
    Ropa pokračuje v růstu na vyšší úrovně. Benchmark WTI vzrostl v tomto týdnu nad $83 a Brent testuje $86. Ceny ropy korigovaly během asijské seance. Za tímto pohybem může být několik událostí. Zaprvé čínská administrativa se dohodla s producenty uhlí na snížení ceny komodity. Přestože primární dopad byl cílen na uhlí a ocel, tak se s dohodou svezly také průmyslové kovy a ropy. Zadruhé se také zastavila rally na zemním plynu. Svůj dopad měly také zásoby ropy API v USA, které ukázaly vyšší než očekávaný přírůstek (3,3 mb vs 1,7 mb). Je otázkou, zda tento růst dnes potvrdí oficiální zásoby DoE (16:30).
  • Graf dne - OIL.WTI (22.07.2022)
    Ropa se na začátku standardní evropské seance obchodovala v zisku, ale sentiment se změnil po zveřejnění flash indexů PMI za červenec z Francie a Německa. Indexy zpracovatelského průmyslu z obou hlavních evropských ekonomik klesly pod hranici 50, což naznačuje pokles celého sektoru. PMI ve zpracovatelském průmyslu pro celou eurozónu rovněž klesl do oblasti kontrakce, z 52,1 na 49,6 v červenci (oček. 51,0). Recese v Evropě se stává stále reálnějším rizikem. Evropskou ekonomiku ohrožuje plynová krize a zpřísňování měnové politiky ECB. Cena ropy na tato data reaguje, protože recese by pravděpodobně vedla k poklesu poptávky.
  • Graf dne: OIL.WTI (24.06.2022)
    Futures na ropu WTI se v pátek obchodují poblíž 104 dolarů za barel a jsou na dobré cestě zaznamenat ztrátu již druhý týden v řadě, a to kvůli obavám, že jestřábí postoj hlavních centrálních bank zaměřený na omezení prudce rostoucí inflace, by mohl vést ke globální recesi, která by poškodila poptávku po ropě. Na druhou stranu globální zásoby ropy a paliva zůstávají omezené. Navzdory souhlasu se zvýšením produkce odpovídající 7 % denní celosvětové poptávky v červenci a srpnu, se OPEC+ snaží dosáhnout svých cílů zvýšení kvůli nedostatečným investicím do ropných polí některými členy a ztrátě ruských dodávek. Navíc včerejší mimořádné setkání mezi lídry ropného průmyslu a americkou ministryní energetiky Jennifer Granholmovou za účelem snížení cen plynu a zvýšení domácích dodávek ropy bylo konstruktivní, ale nepřineslo zásadní průlom, nicméně obě strany se dohodly na spolupráci. Cena OIL.WTI se obchoduje v těsném rozmezí mezi sestupnou trendovou linií a supportem na 103,55 USD, což se vyznačuje 38,2% Fibonacciho retracementem. Prolomení jedné z těchto úrovní by mohlo vést k větším cenovým pohybům.
  • Graf dne: OIL.WTI (24.08.2021)
    Akciové a komoditní trhy si díky poklesu rizikové averze procházejí solidním růstem. Ropa patří k instrumentům, kterým se daří růst nejvíce. Po prudkém propadu ze závěru minulého týdne přišly více než 5% zisky. Cena OIL.WTI dosáhla zóny rezistence na $66,00. Jedna z krátkodobých trendových čar se nachází v této oblasti a stejně tak zde nalezneme také horní limitu lokální tržní geometrie. Průraz nad tuto zónu by vydláždil cestu k otestování druhé trendové čáry, která se v současnosti nachází v blízkosti úrovně 38,2 % retracementu poslední korekce ($67,60). Pokud bude rostoucí trend pokračovat, tak hlavní rezistence je definována posledními lokálními maximy na 50 % retracementu ($69,50) a průraz nad tuto úroveň by naznačil krátkodobý obrat trendu.
  • Graf dne - OIL.WTI (28.03.2023)
    Ropa v tomto týdnu přebírá iniciativu. Její ceny včera výrazně vzrostly. Benchmark WTI vyskočil o přibližně 5 %. Růstový pohyb pokračuje dnes ráno, i když rozsah zisků už není tak velký jako včera, alespoň zatím ne. Zisky jsou taženy celkovým zlepšením nálady na trhu, přičemž obavy ze stavu bankovního sektoru v Evropě a Spojených státech pomalu mizí. Vliv mají také rozpory mezi centrální iráckou vládou a Kurdy, které omezují exporty ropy do tureckého Ceyhanu v objemu 400 tis. barelů ropy denně. Dnešní posun výše také podpořily komentáře ruského ministra energetiky, který řekl, že očekává pokles ruské produkce ropy a plynu v roce 2023. To však lze jen stěží vnímat jako novinku, protože pokles ruské produkce byl předvídán jako důsledek sankcí, které na Rusko uvalil Západ za jeho agresi na Ukrajině.
  • Graf dne - OIL.WTI (29.01.2024)
    Cena ropy roste v důsledku kombinace faktorů ovlivňujících nabídku i poptávku. Pozitivní hospodářský růst v USA a čínská stimulační opatření zvýšily očekávání poptávky. Na straně nabídky podpořilo ceny ropy napětí na Blízkém východě, zejména útok na ropný tanker v Adenském zálivu a obavy z přerušení dodávek ropy. Kromě toho výrazné snížení zásob ropy v USA naznačuje omezenější nabídku, což dále tlačí ceny vzhůru. Situaci komplikuje také rostoucí geopolitické riziko v důsledku útoku bezpilotního letounu podporovaného Íránem v Jordánsku, při němž zahynuli tři američtí vojáci, a útoku na palivový tanker v Rudém moři.
  • Graf dne: OIL.WTI (30.08.2021)
    Hurikán Ida začal během víkendu postupovat z oblasti Mexického zálivu do amerického vnitrozemí. Dle reportu Platts bylo více než 90 % ropné infrastruktury v oblasti uzavřeno, což způsobilo tlak na růst ceny ropy. V ceně ropy však byl úder hurikánu do značné míry zakomponován a po býčím gapu na počátku nového týdne začala cena postupně korigovat.
  • Graf dne - OIL.WTI (30.10.2023)
    Ropa se na začátku nového týdne obchoduje níže. Ceny ropy zahájily obchodování tento týden s malou býčí cenovou mezerou, ale tyto zisky byly rychle vymazány a ropa je dnes nižší. Zatímco izraelské pozemní síly zintenzivnily pozemní operace v pásmu Gazy, neexistují žádné známky zásahu jiných zemí nebo konfliktu, který se přelévá přes pohraniční region. Jeho dopad na trh s ropou je tedy malý a po víkendu by bylo možné zaznamenat určitou úlevu na cenách ropy.
  • Graf dne - OIL (02.02.2024)
    Ropa se včera ve večerních hodinách propadla kvůli zprávám v médiích, že Izrael souhlasil s návrhem na příměří v Gaze. Katar, který je prostředníkem mezi Izraelem a Hamásem, však tyto zprávy rychle vyvrátil s tím, že zatím nebylo dosaženo žádné dohody. Katar nicméně dnes ráno uvedl, že Hamás návrh na šestitýdenní příměří předběžně pozitivně potvrdil, ale k dohodě vede ještě dlouhá a náročná cesta. Přesto panuje obecný pocit, že rozhovory postupují.
  • Graf dne: OIL (02.06.2022)
    Ropa dnes klesá po zprávách Financial Times a Reuters. Financial Times uvedl, že Saúdská Arábie je připravena zvýšit svou těžbu ropy, aby vyrovnala snížení ruské těžby kvůli sankcím. Později se objevila zpráva agentury Reuters, která uvedla, že Spojené arabské emiráty jsou také ochotny pomoci kompenzovat nižší produkci v Rusku. Rusko v současnosti těží asi 1 milion barelů denně pod kvótou kartelu. Zdroje agentury Reuters uvedly, že Rusko může souhlasit s tím, aby ostatní členové OPEC+ převzali jeho podíl na kvótě, ale takové opatření bude pravděpodobně zaváděno postupně. Kartel jako takový pravděpodobně na dnešní schůzce dodrží svou současnou politiku zvyšování produkce a neoznámí zásadní změnu kvót. Diskuse o takových opatřeních však pravděpodobně probíhají.
  • Graf dne – OIL (03.01.2024)
    Dnešní seance je opět ve znamení návratu dolaru po krátké korekci k růstu a tlaku na energetické komodity. Ceny ropy Brent a WTI ztrácejí 0,5 % a 0,6 %. Počáteční rally kvůli eskalaci napětí v oblasti Rudého moře se neudržela. Navíc ani včerejší precizní útok izraelských sil na vůdce Hamasu Al-Arouri v Bejrútu nepřinesl nárůst kvůli geopolitické prémii. Zdá se, že trh je znepokojen slabší poptávkou po ropě. Investoři zatím neočekávají, že by se konflikt na Blízkém východě přelil, a to i přes vyslání íránského torpédoborce do Rudého moře. Dnes ve 22:40 se obchodníci dozvědí o zásobách ropy podle API, ale ještě předtím budou zveřejněna makrodata, která mohou ovlivnit i kotace.
  • Graf dne - OIL (04.10.2024)
    Ropné trhy včera zažily dramatický vzestup: cena ropy Brent vyskočila o 5 % a dosáhla 77,62 USD za barel, což je nejvyšší hodnota za poslední měsíc.Tento prudký nárůst přišel v souvislosti s eskalací napětí na Blízkém východě a rostoucími spekulacemi o možných izraelských úderech na íránskou ropnou infrastrukturu.Referenční ropa West Texas Intermediate (WTI) tento růstový trend kopírovala a usadila se na 73,71 USD, což znamenalo 5,15% nárůst za celý den.Dnes ropa pokračuje v rally, ropa Brent si připsala 0,83 % a dosáhla 78,16 USD a ropa WTI vzrostla o více než 0,8 % na 74,27 USD.
  • Graf dne: OIL (05.10.2022)
    OPEC+ dnes oznámí úrovně produkce za listopad. Schůzka kartelu začne ve 14:00. Očekává se, že dojde k výraznému snížení produkce s tím, že trhy v posledních dnech poklesnou o 1 až 1,5 milionu barelů. Během posledních několika hodin se však objevily zprávy z médií, které naznačovaly, že by mohlo dojít ke snížení až o 2 miliony barelů. Kromě toho představitelé Spojených arabských emirátů uvedli, že dnešní setkání bude průlomové a přinese změnu v politice OPEC+. Je však třeba poznamenat, že OPEC+ již těží pod dohodnutou kvótou a JPMorgan říká, že i kdyby k dohodě nedošlo, členové kartelu by stále sami snížili svou produkci. JPMorgan očekává, že ceny ropy v posledním čtvrtletí roku 2022 znovu otestují 100 USD za barel. Mezitím UBS uvedla, že s tak vysokými očekáváními snížení produkce by snížení menší než 0,5 milionu barelů mohlo být vnímáno jako negativní pro cenu.
  • Graf dne - OIL (05.10.2023)
    Ceny ropy se včera propadly, přičemž ceny ropy Brent (OIL) a WTI (OIL.WTI) klesly o více než 5 %. Ceny ropy v průběhu dne postupně klesaly, přičemž propad nevyvolaly žádné konkrétní zprávy. V úvahu však přicházejí faktory, které mohly hrát roli. Ruská média naznačila, že Rusko se možná v nadcházejících dnech rozhodne zmírnit zákaz vývozu nafty. Kromě toho některé banky přišly s medvědími poznámkami o ropě. Například banka JPMorgan upozornila, že letní řidičská sezóna na severu země se blíží ke konci, což by mělo vést k poklesu poptávky po pohonných hmotách. Banka rovněž poznamenala, že čerpání zásob již pravděpodobně skončilo, přičemž satelitní snímky naznačují, že po období čerpání zásob se začaly zvyšovat globální komerční zásoby.
  • Graf dne: OIL (06.05.2021)
    Brent (OIL) dosáhl nejvyšší úrovně od 15. března 2021, když otestoval úroveň 70 dolarů. Včerejší report ropných zásob DoE potvrdil masivní pokles úterního soukromého reportu API. Ekonomické oživení v Evropě, USA a Číně zvyšuje poptávku po ropě. Nicméně v některých dalších částech světa není situace tak růžová. Indie patří mezi největší importéry ropy na světě, a přestože její vláda je zatím opatrná v zavádění silných opatření, tak se zhoršující se situací může být poptávka po ropě v této zemi ještě více utlumena.
  • Graf dne – OIL (07.08.2024)
    Trh s ropou v poslední době zažil silný výprodej, vyvolaný obavami o makro zdraví americké ekonomiky, z něhož se k dlouhodobě pozorovaným slabým údajům z Evropy a Asie (zejména Číny) „připojily“ slabší údaje. Ropa nedokázala zastavit poklesy navzdory očekávané eskalaci napětí na Blízkém východě, kdy se ceny Brentu po odrazu z minima 75 dolarů pohybovaly kolem 77 dolarů za barel, ačkoli íránský útok na Izrael se podle mnoha zdrojů zdá být nevyhnutelný.
  • Graf dne: OIL (09.08.2022)
    Dnes později večer bude zveřejněna zpráva API o zásobách ropy, která může mít dopad na ceny černého zlata. Z technického hlediska se cena ropy v poslední době pohybuje níže. Při pohledu na interval H1 poslední korekce zasáhla klíčovou rezistenci na 96,70 USD za barel. Tato úroveň byla testována včera a prodejci jsou dnes aktivnější. Výše uvedená rezistence je označena horní hranicí struktury 1:1, lokálním dnem z 25. července a sestupnou trendovou linií. Dokud bude cena sedět níže, pokračování poklesu je základním scénářem. Nejbližší support ke sledování se nachází kolem 93,20 USD za barel. Na druhou stranu, pokud se kupujícím podaří znovu získat kontrolu, pak může být spuštěn vzestupný impuls směrem k další rezistenci na 98,40 USD za barel. Pouze jeho odmítnutí by mohlo změnit sentiment na býčí.
  • Graf dne - OIL (09.10.2023)
    Překvapivý víkendový útok Hamásu na Izrael a rychlá a rozhodná reakce izraelských obranných sil výrazně zvýšily riziko další nestability na Blízkém východě, který je klíčovým světovým regionem těžby ropy a tvoří přibližně třetinu světových dodávek. Ceny ropy zahájily obchodování v novém týdnu s více než 3% býčím cenovým gapem a během první poloviny asijské seance tyto zisky rozšířily na více než 5 %. Později však byly zisky postupně vymazávány, neboť neexistují žádné známky bezprostředního přelévání situace do dalších blízkovýchodních regionů. Obchodníci s ropou by nicméně měli pozorně sledovat vývoj v pásmu Gazy a v širším regionu, neboť ceny ropy budou zranitelné vůči riziku hlavních zpráv.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani