Vysvětlením může být, že měnový a dluhopisový trh odlišně vnímá riziko recese v americké a potažmo i globální ekonomice. Bondoví tradeři očekávají prudký pokles úrokových sazeb – úrokové futures indikují 59 % pravděpodobnost, že do konce tohoto roku klesnou sazby o 0,75 % nebo více (viz graf). To je celkem slušná měnová expanze na to, že americké centrální bance na tento posun zbývají pouze 3 zasedání. Takový pohyb se víceméně shoduje s recesí.
Pravděpodobnost nastavení úrokových sazeb na konci roku 2019:
Recese v USA ale dnes v polovině srpna není na obzoru jak na základě tvrdých dat, tak i měkkých indikátorů. Vypadá to tedy, že pravdu mají spíše měnoví obchodníci, kteří drží americký dolar výše.
Na druhou stranu si nedokážu představit, že by při možném ochlazení globální ekonomiky zůstal měnový pár EUR/USD tak nízko, jak je dnes. Pokud by skutečně Fed začal svižně snižovat sazby, tak Evropská centrální banka s ním zkrátka nemůže držet krok, protože už teď drží sazby na záporných 0,40 %.
Vývoj 10letého výnosu amerických vládních dluhopisů:
Úrokový diferenciál mezi Spojenými státy a eurozónou by tak spadnul z 2,80 % z první poloviny letošního roku až někam k 1,00-1,50 %. Pokud vezmeme v úvahu nižší inflaci v eurozóně, tak se reálné úrokové sazby takřka vyrovnají a eurodolar bude růst.
Mimo jiné předpokládám, že se vyhneme nákupům amerického dolaru jako „bezpečného přístavu“, které by hnaly eurodolar dál na nižší úrovně. Oproti situaci před 10 lety totiž vidím 4 důležité rozdíly:
a) Tehdejší recese nabyla obrovských rozměrů a rozvířila až apokalyptickou paniku, kde cokoliv mimo USD (+JPY+CHF) nebude mít hodnotu. Taková silná recese se vzhledem k nízkým nerovnováhám a bublinám v globální ekonomice nyní nepředpokládá.
b) Tehdy do recese vstupovalo euro jako výrazně výše úročená měna proti dolaru. Jakékoliv špatné zprávy tak dopadaly na euro hůře, protože implikovaly větší uvolnění měnové politiky v eurozóně. Nyní je situace obráceně.
c) Eurozóna dosahovala v roce 2008 deficitu na běžném účtu 1,4 % HDP, který dělal ono jižní křídlo tak zranitelné. Nyní země platící eurem vykazují přebytky přes 3 % HDP.
d) A nakonec samotný kurz EUR/USD nám napovídá, že nyní už není příliš kam klesat. Při poslední americké recesi se eurodolar obchodoval mezi 1,25 – 1,60. Tehdejší tendence k poklesu tak dávala větší smysl než dnes.
O invertující výnosové křivce, americké recesi a oblíbeném „proč je to tentokrát jinak“ si povíme příště.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Chicago Mercantile Exchange