Neděle 22. prosince 2024 04:54
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap zlato
reklama
eightcap trade smarter

Nemějte strach z dokonalosti, stejně jí nikdy nedosáhnete

29.01.2014 16:08  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

? Asie vytváří až 60 procent růstu světové ekonomiky, ale jen pár analytiků tuto skutečnost zohledňuje.

? Snaha vytvořit nový fungující model je v Asii naprosto očividná.

? Situace v Argentině si vybrala svou daň a na světovém růstu už nemá žádný podíl.

asie

Běžný investiční výzkum se jen těžko vyrovná se současnými makroekonomickými tématy. Většinou totiž bývá založen na předpovědích Fedu, Evropské centrální banky, Britské centrální banky a Japonské centrální banky. Musíme se však smířit s tím, že žijeme ve světě, kde 60 procent veškerého růstu generuje Asie a mnoho ekonomů tak musí brát tento kontinent v potaz nebo jej dokonce jet navštívit. K pořádnému výzkumu je třeba mít nadhled. A je až alarmující, když se někdo soustředí pouze na povrchní zkoumání a zcela opomene fundamentální změny, kterými nyní asijský obchodní model prochází. Asii by se zrovna teď hodila menší krize, aby se ke slovu dostal mandát pro změnu a začalo se na paradigma vývoje a růstu pohlížet jiným způsobem. Například v Číně bují šedá ekonomika, bobtná bublina na realitním trhu a lidi dusí neustále přítomný smog. Ve zbytku Asie se pak všechno točí kolem financování deficitů běžných účtů. Je tam proto třeba zavést nové reformy, aby tyto státy mohly dospět k další úrovni ekonomické evoluce. Zároveň si musíme připomenout, že nejen v Asii, ale taky jinde ve světě a hlavně v zalidněných zemích je rok 2014 hlavně rokem voleb (konkrétně třeba v Indii, Indonésii, Jihoafrické republice, Brazílii a Turecku).

Ovšem od mé loňské listopadové cesty do Singapuru, Hongkongu a Indonésie se teď mnohé změnilo. Tyto státy si totiž začínají uvědomovat, že je něco špatně, že by se mělo něco dělat, a hlavně chápou, že obchodní model Asie jako největšího výrobního uzlu světa se ocitl pod tlakem. Jejich průměrné mzdy rostou, zatímco se snižují objemy exportu, náklady na dovoz narůstají a výrobní ceny testují svá minima. Nedávno jsme například mohli vidět, jak se Čínou přehnala vlna “špatných obchodů? u investičních produktů pro bohatší vrstvy. Úvěrový cyklus se právě nachází v nezáviděníhodné pozici, která je směsicí selhání, intervencí a krizového managementu.

Tato krize přitom má a ještě bude mít podstatně rozsáhlejší dopad, než si myslíme. Zpomalení asijského motoru totiž znamená, že se 60 procent růstu světové ekonomiky dostává pod tlak. (Čína obstarávala v roce 2012 zhruba 36 procent světového HDP a na zbytek Asie, když nepočítáme Japonsko a Říši středu, pak připadalo dalších 24 procent.) Asie kromě všeho vyváží i deflaci a exportní firmy z Evropy a Spojených států si brzy všimnou, že se snižují nejen jejich marže, ale taky jejich objem. Asijská přeinvestovanost přitom velkou měrou sponzorovala poptávku po produktech ze zemí OECD. Jenže teď by poptávka měla začít zpomalovat – tedy až Asie a Čína spustí úpravu svého modelu. Následně, míněno v horizontu dalších pěti až deseti let, by asijská ekonomika mohla růst tří- až pětiprocentním tempem oproti současným sedmi až deseti procentům. Udržitelný růst Číny se pak odhaduje na pět procent – ve srovnání s 10 procenty v uplynulých letech.

Počátky této krize můžeme najít u tzv. křehké pětky (Brazílie, Indie, Indonésie, Turecka a Jihoafrické republiky). Další momentum pak nabrala v Argentině a Latinské Americe a v poslední době zasáhla i východní Evropu. Jenom ruský rubl oslabil skoro na úroveň svých minim z dob světové finanční krize:

Rusko, které si zvyklo “dělat všechno po svém?, se nezadržitelně blíží do stavu, kdy bude stále více závislé na zbytku světa a hlavně jeho růstu. Tamní energetický sektor vytváří 50 procent celkových zisků a 25 až 30 procent ruského HDP. Navíc ekonomický růst v Rusku téměř dokonale koreluje s vývojem cen ropy:

Neustále se navíc šíří zvěsti o možné devalvaci rublu, kterou ruský prezident Putin a centrální banka horlivě odmítají (viz Putin proti devalvaci). Propad ekonomiky přitom naznačuje i vývoj ruského indexu nákupních manažerů PMI:

Od Asie přes Rusko až po Latinskou Ameriku a hlavně na rozvíjejících se trzích se nyní projevuje “příběh Argentiny?, a motory světového růstu mezitím zadrhávají. A to ještě před týdnem nebylo dne, kdybych otevřel noviny nebo si pustil televizi a nevyskočily na mě zprávy o tom, jak je situace na trzích skvělá, jak nastává oživení a růst světové ekonomiky na sebe nenechá dlouho čekat. Co jiného bychom mohli čekat, když i Mezinárodní měnový fond a Světová banka zlepšily své předpovědi pro hospodářský růst? Jenže všichni vesele ignorovali pravděpodobně nejdůležitější katalyzátor na trhu: vývoj forexu.

Právě měny jsou určujícím a hlavně nezaostávajícím ukazatelem celkového vývoje. Je to dáno hlavně vyšší likviditou a obchodováním po 24 hodin denně, zejména pak na rozvíjejících se trzích. Musíme si přiznat, že návratnost na těchto trzích je téměř výlučně určována směnným kurzem. Některé studie dokonce naznačují, že se změny kurzů u rozvíjejících se trhů (emerging market – EM) promítají více než 100 procenty do jejich výkonnosti. To znamená, že akcie a dluhopisy EM mají negativní čistou akumulovanou návratnost. Nebo to řeknu ještě jednodušeji: rozvíjející se trhy je třeba chápat jako celek – nelze přemýšlet o jednotlivých lokálních ekonomikách, nebo dokonce o důvěře investorů v jednotlivé země. Vše se točí kolem změn ve směnných kurzech, které zase odráží vývoj úrokových sazeb a inflačních diferenciálů. A právě teď nám tyto ukazatele říkají: tady se vyšších výnosů nedočkáte, jděte někam jinam.

Vrátili jsme se tedy zpátky na začátek. Namísto honu za tučnými výnosy z EM se trh spíše soustředí na zachování kapitálů (a taky už to udělal). To jsou však dobré zprávy. Je lepší obchodovat na základě fundamentů, než dovolit Fedu další tištění peněz – což by nakonec stejně vedlo k zuřivé honičce za několika bazickými body navíc. Ovšem s tím, že bychom na sebe brali nadměrné riziko.

Investorům, kteří se zajímají o korelace, volatilitu a rozvíjející se trhy, by se mohl hodit článek fondu Robeco Fund Management z dubna loňského roku. Jmenuje se Vliv volatility u rozvojových trhů.
Začátek roku 2014 sliboval trhům perfektní ocenění – to se však bohužel vyplní jen zřídka kdy. Naproti tomu tento rok přinese nárůst volatility napříč všemi směry, která se přelije i na světovou ekonomiku i toky kapitálu. A investorům nakonec nezbyde nic jiného, než hledat novou rovnováhu. Světoznámý finančník George Soros napsal ve své knize o reflexivitě, že trh se nikdy neocitne ve stavu statické rovnováhy a naopak bude vždycky hledat novou zúčtovací cenu. V posledních třech nebo čtyřech letech jsme ale žili v iluzi, že jsme statické (ne dynamické) rovnováhy vlastně dosáhli – což by znamenalo, že najít další výhodné ekvilibrium by s sebou neslo řadu pokusů a hlavně omylů. Ovšem ani asijská krize z 80. let minulého století, ani evropská krize mechanismu směnných kurzů (ERM) z roku 1992 nebo světová finanční krize z roku 2008 v konečném důsledku nepřišly vniveč – pomůžou nám totiž najít nový model pro růst světové ekonomiky. V opačném případě budeme odsouzeni k neúspěchu – nepovede se nám generovat dostatečný růst na to, aby byli šťastní úplně všichni. Jediným úspěchem naopak bude, že každý den dokážeme perfektně zvládat krizi.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nemecký ZEW index rastie štvrtý mesiac za sebou. Je reálne, že dno máme už za sebou.
    Nemecký IFO inštitút dnes zverejnil svoj mesačný prieskum medzi ekonómami, ktorého highlightom je IFO index očakávaní vývoja nemeckej ekonomiky v najbližších 6 mesiacoch. Kladná hodnota znamená, že viac respondentov očakáva zrýchlenie ako spomalenie a naopak. Aj vo februári bola úroveň záporná -13,4b (čakala sa nižšia úroveň: -14,1.). Je to však najvyššia úroveň od júna 2018. Po druhé, ZEW index rastie už štyri mesiace po sebe, pričom štvormesačný rast je najrýchlejší za posledné dva roky. V minulosti, keď bol ZEW v mínuse sa to stalo zakaždým až po dosiahnutí dna. Je však potrebné dodať, že Nemecká ekonomika v posledných dvoch kvartáloch výrazne spomalila, čiže báza, voči ktorej sa porovnávajú budúce očakávania, je nižšia.
  • Nemecký ZEW inštitút
    "Hlavnými rizikami pre nemeckú ekonomiku sú silné euro, pretrvávajúce problémy bánk a fiškálny mor.&qu...
  • Nemecký ZEW inštitút
    Obnova nemeckej ekonomiky sa zosilňuje, očakávame zároveň, že nemeckú ekonomiku by mohol výraznejšie ...
  • Německý ZEW na nejnižších úrovních od roku 2012
    A po Britské inflaci ještě jeden indikátor který zaujal – německý ZEW index, jakožto indikátor důvěry institucionálních investorů v německou ekonomiku:
  • Německý ZEW opět šokoval
    Šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi se během včerejšího odpoledne vyjadřoval k silnému ...
  • Německý ZEW překvapil silným růstem, vzkaz zní „recese nebude“. Euro míří na maxima
    Německá ekonomika se do recese neponoří, ukázal prosincový výsledek respektované indexu ekonomických oček...
  • Německý 10Y výnos na nule a eurodolar pod 1,13 po velmi slabých zprávách z průmyslu
    Po Fedu a summitu EU o brexitu si o slovo rázně řekla evropská ekonomika. Předběžné indexy nákupních manažerů za březen, které dnes ráno vycházejí, nevypadají vůbec dobře. Nejprve zklamaly indexy z Francie, které oba klesly hlouběji pod neutrálních 50 bodů a podstřelily odhady. Ještě větší šok pak přichystal německý průmyslový PMI, který spadl na 44,7 bodu, tedy své minimum za šest a půl roku. Negativní obrázek pak dokreslil průmyslový PMI za celou eurozónu rovněž padající hlouběji pod 50 bodů.
  • Němečtí investoři se bojí recese; ZEW překvapuje propadem!
    Německý index ZEW, který zkoumá sentiment mezi německými investory, překvapil na květnovém čtení mnohem slabším, než se očekávalo. Index se dostal na -10,7 bodu, oproti očekávání -5,3 bodu a dřívějšímu čtení 4,1 bodu. Ekonomové dotázaní institutem očekávají v následujících šesti měsících výrazné zhoršení ekonomické situace. Na druhou stranu ekonomové dodávají, že pokles očekávání je do značné míry diktován očekáváním pokračujícího zvyšování úrokových sazeb ze strany ECB, které by vzhledem k přízraku recese mohlo její případnou velikost ještě umocnit.
  • Němečtí investoři znovu získávají důvěru v trhy
    Mezi dnes zveřejněnými makroekonomickými údaji je nedávná výkonnost německého indexu ZEW. Tato data zveřejňuje Centrum pro evropský ekonomický výzkum, ve kterém je nálada německých institucionálních investorů určena na základě průzkumu provedeného mezi 350 finančními institucemi a analytiky ohledně jejich očekávání na příštích 6 měsíců a současného vnímání situace.
  • Němečtí podnikatelé stále čekají pomalou ekonomiku
    Index Ifo ukázal, že němečtí podnikatelé v červnu viděli svůj současný byznys o trochu lépe než v květnu, ale naopak jejich výhled na příštího půl roku se snížil. Subindex očekávání klesl na 94,2 bodu z předchozích 95,2 bodu. Očekávání německých podnikatelů jsou tak nyní podobně pesimistická, jako byla v únoru letošního roku.
  • Neměly by akciové trhy kopírovat vývoj reálné ekonomiky?
    Rok 2012 se nakonec ukázal v úplně jiném světle, než si většina z nás myslela. Já osobně jsem měl na jeho začátku dost negativní postoj, zejména co se evropských ekonomik týkalo. Po jeho skončení jsem pak měl více či méně pravdu. Ale na druhou stranu jsem byl skeptický i k růstu akciových trhů, což se na rozdíl od vývoje ekonomiky nevyplnilo. Jenže neměly by akciové trhy kopírovat nebo alespoň se chovat v souladu s reálnou ekonomikou?
  • Nemilá data z Číny: Průmyslové kolosy vykazují nezvyklý pokles zisků. Centrální banka potichu povoluje opratě
    Významné čínské průmyslové firmy vykazují v dosavadním průběhu letošního roku ne...
  • Nemoc českého průmyslu - pokles zakázek - již přešla do chronické fáze
    „I když průmyslová produkce v květnu meziročně vzrostla o 1,4 %, neznamená to patrně nijak zásadní zlom v poněkud chmurných vyhlídkách české ekonomiky. K růstu jí pomohl v květnu tradičně jen sektor automobilové výroby, zatímco v ostatních odvětvích produkce meziročně klesala. Z pohledu budoucího vývoje je však důležitější další, dnes Českým statistickým úřadem zveřejněný indikátor, kterým je hodnota nových zakázek. Ta v květnu meziročně klesla o 4,4 %, což je nejvíce od léta 2020. Zdá se, že tato nemoc českého průmyslu již přešla do chronické fáze.
  • Nemocnice čelí vydírání hackerů. Chtějí platbu v bitcoinech.
    Hackeři vydírají české nemocnice. Třetina českých nemocnic zařízení čelí útokům hackerů, kteří je vydírají. Útoky ohrožují péči o pacienty i jejich životy.
  • Nemocný muž Evropy má rekordně drahé akcie. Jak to?
    V půli letošního května hlavní ukazatel německých akcií, index DAX, vystoupal na svůj historický rekord. Přitom německá ekonomika prochází náročným obdobím a je dokonce označována za „nemocného muže Evropy“. Jak to jde dohromady?
  • Nemovitosti dále citelně zdražují, koronavirus Čechy od realit neodrazuje. Z regionálního pohledu si svoji daň vybral pouze v Praze, a to ještě jen v případě nájmů
    Koronavirová krize se na trhu s nemovitostmi a nájemním bydlením v ČR příliš neprojevila ani v období její vrcholné fáze, tedy v měsících dubnu a květnu letošního roku. Vyplývá to z údajů serveru Bezrealitky.cz. Celorepublikově totiž ve druhém čtvrtletí, tedy od dubna do června, průměrná prodejní cena starších bytů v ČR nadále znatelně rostla. A to jak meziročně, tedy v porovnání s loňským obdobím dubna až června, tak mezičtvrtletně, tedy v porovnání s obdobím letošního ledna až března, kdy koronavirová krize začínala.
  • Nemovitosti nadhodnoceny o 40 %
    Ceny nemovitostí na začátku roku nehledě na růst úrokových sazeb dál rychle stoupaly - meziroční dynamika cen starších bytů v Praze i mimo Prahu zrychlila na 30 %. Zdá se tedy, že propad hypotečního trhu zatím neměl na ceny výraznější negativní dopad a dostupnost bydlení (příjmová) zůstává v Česku jedna z úplně nejhorších v Evropě - podle posledních dat OECD je poměr cen českých nemovitostí k příjmům domácností skoro 4 směrodatné odchylky nad dlouhodobým průměrem (v EU je to v průměru lehce přes 2,5).
  • Nemovitosti v Česku stále rychle zdražují, za posledních pět let druhým nejrychlejším tempem v EU. Dvakrát rychleji než v EU jako celku
    V Česku v uplynulých pěti letech rostly realizační ceny rezidenčních nemovitostí druhým nejrychlejším tempem v EU. Vyplývá to z údajů, které nově zveřejnil Eurostat. V loňském třetím čtvrtletí – za něž jsou k dispozici nejnovější dostupná data – vzrostly v porovnání s průměrem roku 2015 ceny bytů a domů v ČR o 55,4 procenta. Výrazněji v celé EU zdražovaly v daném období ceny rezidenčních realit už pouze v Maďarsku, a to o 80,1 procenta. V Evropské unii jako celku, bez zahrnutí Británie, vzrostly v letech 2015 až 2020 ceny o 27,60, tedy jen zhruba polovičním tempem v porovnání s vývojem v ČR.
  • Nemovitosti v Česku zdražují během pandemie podobně jako před ní, na úrovni celé EU dokonce ještě rychleji. Lidé napříč Evropou se totiž v rostoucí míře bojí inflačního znehodnocení úspor
    Ve třetím loňském čtvrtletí zdražovaly nemovitosti v ČR pátým nejrychlejším tempem v EU, meziročně o 8,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Eurostat. Rychleji nemovitosti zdražovaly už pouze v Lucembursku a v sousedních zemích Polsku, Rakousku a na Slovensku.
  • Nemovitosti v ČR budou nejspíše dále trendově zdražovat. Pokud se však dostaví výraznější inflace, vývoj je nejednoznačný
    Trh s nemovitostmi v ČR zůstává jako celek nečekaně odolný vůči dopadům probíhající koronavirové situace. Ceny nemovitostí v souhrnu dále rostly i v roce 2020 a v růstu pokračují i letos. Cenový pokles zaznamenaly jen jisté segmenty trhu s nájemním bydlením. Kvůli odlivu poptávky zahraničních turistů po krátkodobých pronájmech zejména klesla loni cena nájmů v historickém jádru Prahy.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster