Investiční výzkum
Zaměření na RBA a BoC
05.06.2023 Investoři si tento týden bezpochyby oddechnou, protože jednání o dluhovém stropu v USA 31. května konečně dospěla k výsledku a prezident pravděpodobně podepíše zákon ještě před pondělním termínem. Po minulém týdnu, kdy ratingová společnost DBRS Morningstar vyhodnotila možné snížení ratingu USA a zopakovala tak podobná varování vydaná agenturami Fitch, Moody's a Scope Ratings, se tak vyhneme nákladné platební neschopnosti a doufejme, že nedojde k poklesu ratingu.
Nejlepší postupy pro stop-loss a take-profit
31.05.2023 Veškeré obchodování je ze své podstaty rizikové. Někdy i ti nejzkušenější investoři hledají další "obchodní triky", které jim pomohou dosáhnout co nejlepších výsledků. Existuje několik opatření, která mohou snížit vaše vystavení riziku a pomoci zefektivnit celý proces.
Obchodní platforma CoverdealFX
30.04.2020 CoverdealFX je registrovaná obchodní značka společnosti Coverdeal Holdings Limited. Coverdeal Holdings Limited a je regulována Cyprus Securities and Exchange Commission – CySEC, s licenčním číslem CIF 231/14. CoverdealFX.com je forexový broker nabízející k obchodování kromě typických měnových párů i CFD na akcie, komodity, indexy, dluhopisy a kryptoměny. Stránky brokera jsou dostupné ve třech jazycích – včetně češtiny.
Video: Řítí se americký trh směrem k propasti?
26.10.2017 Americký finanční trh si v posledních letech vede velmi dobře. Je ale tento růst udržitelný, nebo se přibližujeme směr...
Rozbřesk: Předčasné volby zvyšují pravděpodobnost tvrdého brexitu
19.04.2017 Jak se zdá, Británie vždy dokáže překvapit. Loni nečekaný sled událostí započal referendem o brexitu, letos vyhlášením předčasných voleb. V mezičase už tato země (bez překvapení) nastartovala proces odchodu z EU a tak to vypadalo, že vyvine veškeré své vyjednávací síly k uzavření dohod z EU, aby její odchod byl co nejhladší. Zvláště když v Bruselu začala padat slova o tvrdém brexitu v případě, že se nepodaří zajistit čtyři základní svobody, na nichž stojí jednotný trh Unie.
Rozbřesk: Nervozita před francouzskými volbami stoupá
18.04.2017 Nervozita před francouzskými prezidentskými volbami stoupá. Zatím má ale podle našeho názoru daleko k úrovním, které by hrozily v případě, že by došlo na krizové scénáře zavánějící vypsáním referenda o setrvání v eurozóně.
Rozbřesk: České dluhopisy se učí plavat v post-intervenčních vodách
13.04.2017 Tomáš Holub z ČNB se přidal k hlasům tlumícím sázky na rychlý růst úrokových sazeb v Česku. Podle jeho prezentace nelze současnou prognózu ukazující na růst úrokových sazeb od třetího kvartálu 2017 brát úplně vážně. Jedná se o modelový výstup, který měl více než cokoliv jiného sloužit jako “vodítko pro správné načasování kurzového závazku? - k prvnímu kroku k utažení měnových podmínek. I z našeho pohledu se zdá být více než jasné, že si na vyšší úrokové sazby budeme muset počkat do roku 2018. Do chvíle, kdy se usadí post-intervenční volatilita na koruně (zatím pravda nijak vysoká) a kdy se přece jen více přiblíží konec měnové expanze v eurozóně.
Rozbřesk: Saúdové chtějí prodloužit dohodu na omezení těžby ropy i na druhé pololetí
12.04.2017 Šok v podobě vojenského zásahu USA v Sýrii již pomalu začal odeznívat a tak se ceny ropy opět pokusili oživit Saúdové pomocí slovních intervencí. Dobře informovaný zdroj deníku WSJ včera uvedl, že Saúdská Arábie stojí o prodloužení dohody na omezení těžby ropy na další půlrok.
Rozbřesk: Trhy začínají hrát francouzskou předvolební kartu
11.04.2017 Čtrnáct dní do voleb a trhy začaly hrát francouzskou kartu. S tím, jak se blíží první kolo prezidentských voleb, si totiž nelze nevšimnout toho, kterak roste riziková prémie u francouzského vládního dluhu a výborně performují tradiční bezpečné evropské přístavy jako je německý Bund či švýcarský frank.
Rozbřesk: Guvernér Rusnok počítá s růstem sazeb až na přelomu roku
10.04.2017 Guvernér ČNB Jiří Rusnok dnes v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil, že zvýšení úrokových sazeb zatím není na pořadu dne. Současná prognóza ČNB počítá s jejím růstem již v průběhu třetího kvartálu tohoto roku, je to ale modelový výstup. Guvernér místo toho opatrně odhaduje první růst úroků spíše na konec roku 2017 nebo začátek roku 2018. Důvodů pro opatrnost je řada.
Rozbřesk: ČNB pouští intervence, koruna si připsala přes 2 %
07.04.2017 Česká národní banka ukončila intervenční režim a přestává bránit úroveň 27,00 EUR/CZK. Obchodování s korunou bylo bezprostředně po vypnutí intervencí volatilní, ale koruna si postupně připsala zisky a během dne posílila o zhruba 40 haléřů. S posílením koruny se utáhlo rozpětí mezi spotovým kurzem EUR/CZK a krátkými forwardy a vzhůru šly výnosy krátkých českých dluhopisů.
Rozbřesk: Přinese dnešek konec intervencí ČNB?
06.04.2017 Přinese dnešek konec intervencí? Dnes se bankovní rada ČNB uvidí poprvé od uplynutí tvrdého závazku na koruně vůči euru. Nejedná se sice o klasické měnově-politické zasedání, guvernér Rusnok ale jasně řekl, že se z běžného jednání může stát mimořádné měnově-politické zasedání velice jednoduše. Nikde není psáno, kdy přesně, v jakou hodinu by takové rozhodnutí bylo oznámeno. Jisté pouze je, že oznámeno bude - ČNB mnohokrát zopakovala, že se nehodlá z trhu “vypařit jako pára nad hrncem?.
Rozbřesk: Jak vypadá aktuální nabídka volných míst na úřadech práce?
05.04.2017 S blížícím se koncem intervenčního režimu ČNB se pozornost opět stočila k trhu práce. Vývoj průměrné mzdy totiž v posledním kvartále loňského roku vcelku významně zaostal za poslední prognózou banky. A ačkoliv růst mediánové mzdy, který byl významně rychlejší (6 %), je z pohledu většiny obyvatel relevantnější, tak právě nejistotu ohledně tempa růstu mezd zmiňuje ČNB jako jedno z negativních rizik pro vývoj inflace na horizontu prognózy (za rok až rok a půl).
Rozbřesk: Tesla je větší než Ford a koruna čeká na další čtvrtek
04.04.2017 Zatímco akcioví analytici budou stále věštit z čajových lístků, zdali je tržní ohodnocení amerického start-upu vyrábějícího auta, která sama řídí a nečoudí, férové, tak si něco povězme o americké ekonomice. Neboť fakt, že prodeje automobilů v USA spadly na více než dvouletá minima, nevypadá úplně povzbudivě. Na druhou stranu, kdybychom se měli řídit jiným ukazatelem amerického průmyslu, který byl v podobě indexu podnikatelské nálady ISM rovněž zveřejněn včera, tak situace nevypadá vůbec zle - ba naopak.
Rozbřesk: Březen ve znamení rekordních intervencí
03.04.2017 Zdá se, že březen byl z hlediska intervencí ČNB rekordní a překonal dokonce ostrý lednový start do roku 2017. Podle přírůstků likvidity v českém bankovním sektoru odhadujeme, že Česká národní banka musela na obranu slabé koruny v březnu nakoupit devizové rezervy v rekordním objemu 16 miliard euro (v lednu 15,5 miliard euro). Detailnější informace dostaneme tento pátek z ČNB. Pokud se naše odhady potvrdí, bude březen dalším měsícem, kdy přírůstek devizových rezerv výrazně překonává jakákoliv měřítka vnější rovnováhy české ekonomiky - roční bilance zahraničního obchodu se pohybuje okolo 13 miliard euro a roční bilance běžného účtu je dokonce “pouze? 2 miliardy euro. Odbourávání vysokých sázek na zisky koruny může po vypnutí intervencí zvyšovat volatilitu oběma směry.
Rozbřesk: Koruna po zasedání ČNB pod tlakem, malá ochutnávka post-intervenční volatility
31.03.2017 Včerejší den byl malou ochutnávkou toho, jak nepředvídatelné může být chování koruny bezprostředně po vypnutí intervencí. Koruna se po zasedání centrální banky a vypršení pevného závazku intervenovat odlepila od intervenční hladiny a oslabila v jednu chvíli až nad 27,20 EUR/CZK. Proč? Při pohledu na příliv peněz do korun v posledních třech měsících se zdá být jasné, že koruna je v tuto chvíli silně překoupená - kumulativní sázky na zisky koruny podle našich odhadů dosahují 50 až 60 miliard eur, což je násobně více než roční přebytek běžného účtu (2 miliardy eur).
Rozbřesk: ČNB nemá důvod otálet s ukončením intervencí
30.03.2017 Českou národní banku dnes čeká ostře sledované březnové zasedání. Je to poslední zasedání, na kterém bude platit “tvrdý? závazek ČNB setrvat v intervenčním režimu. Od začátku dubna pak bude moct centrální banka teoreticky kdykoliv intervenční režim vypnout, a to aniž by čekala na další řádné zasedání. K dlouhému vyčkávání a váhání přitom podle nás nebude mít moc důvodů.
Rozbřesk: Velká Británie oficiálně zahájila rozlučku s EU, libra zůstává ve střehu
29.03.2017 Brexit se stal skutečností. Včera britská premiérka Mayová odeslala oficiální dopis, kterým žádá o aktivování článku 50. Lisabonské smlouvy, jenž aktivuje dvouletý proces k opuštění Evropské unie.
Rozbřesk: Německo šlape - slabého eura ale i koruny netřeba
28.03.2017 Lokomotivě evropského hospodářského růstu - Německu - se i v tomto roce zjevně daří. Potvrzují to nejen tvrdá data, ale čerstvě i hlavní měkký konjunkturální ukazatel v podobě německého indexu podnikatelského nálady Ifo.
Rozbřesk: Kdy se smaže rozdíl mezi německými a americkými výnosy?
24.03.2017 Americkým centrálním bankéřům se příliš nechce do komentování svých dalších kroků. Janet Yellenová se včera na vystoupení ve Washingtonu jakýmkoliv zmínkám o měnové politice vyhnula. Její kolega John Williams ze sanfranciského Fedu sice připustil čtyři růsty sazeb v tomto roce, jeho postoje jsou ale dobře známé a zdá se, že je zatím nesdílí rozhodující trojice Yellenová, Fischer, Brainardová.
Rozbřesk: Británie ve znamení teroru a brexitu
23.03.2017 Teroristický útok v Londýně měl včera na trzích pouze krátkodobý dopad. Libra své ztráty po počátečním tlaku rychle smazala, výnosy dluhopisů po pondělním propadu spíše hledaly pevnou půdu pod nohama a podobně na tom byly i akciové trhy, které se po pondělním výprodeji v americkém obchodování postupně stabilizovaly.
Rozbřesk: Sázky na konec intervencí rostou stejně jako “překoupenost? koruny
22.03.2017 Sázky na blížící se konec intervencí rostou. Podle posledních dostupných čísel o volné likviditě v českém bankovním sektoru věříme, že březen bude v otvírání dlouhých korunových pozic (a kumulaci devizových rezerv ČNB) jen o něco slabší než rekordní leden. V první polovině března vzrostly devizové rezervy ČNB odhadem o dalších 9,5 miliardy euro a od začátku intervencí pak skoro o 80 miliard euro. Velkou otázkou je, co za nárůstem devizových rezerv stojí?
Rozbřesk: Prezident Zeman úspěšně zaintervenoval na forwardovém trhu s korunou
21.03.2017 Kdo umí, ten umí. Prezident Miloš Zeman znovu ukázal, že je to on, kdo na rozdíl od centrálních bankéřů z ČNB umí slovně intervenovat na trhu s korunou. Se spotovým kurzem EUR/CZK se českému prezidentovi samozřejmě pohnout nepodařilo, nicméně dopad jeho slov o tom, že exit ČNB z intervencí proběhne možná dříve, než se nadějeme, byl zřetelně viditelný na forwardovém trhu.
Rozbřesk: Eurozóna ve střehu - kandidáti na francouzského prezidenta se utkají v TV debatě
20.03.2017 Na globálních a regionálních trzích vstupujeme do celkem hluchého týdne, kdy bude možné nabrat síly před koncem března, který může být hektičtější. Přesto se tento týden nemusíme úplně nudit, neboť již dnes večer může trhy oslovit TV debata prezidentských kandidátů ve Francii.
Rozbřesk: Saúdové budou tlačit na delší omezení těžby ropy
17.03.2017 Klid tváří v tvář klesajícím cenám ropy v Saúdské Arábii dlouho nevydržel. Ačkoliv minulý týden na konferenci v Houstonu producenti zářili optimismem a pochvalovali si dohodu z loňského listopadu, tak včera již Saúdský ministr pro ropu Al-Falíh nenechal nikoho na pochybách, že se mu současný pokles cen ropy nezamlouvá.
Rozbřesk: Fed zvýšil sazby a věří ekonomice, Holanďané Ruttemu
16.03.2017 Vše jde podle plánu a tak prostě dozrál čas na další zvýšení oficiálních sazeb. Zároveň ale není úplně kam spěchat. Tak by se jednoduše daly shrnout závěry včerejšího zasedání americké centrální banky.
Rozbřesk: Změní Fed očekávání trhů?
15.03.2017 Dnešní ekonomický kalendář je nabitý událostmi od amerických podnikatelských nálad, inflace, maloobchodu, nicméně tou nejdůležitější bude nepochybně zasedání Fedu. Očekáváme, že po třech měsících FOMC znovu zvýší úrokové sazby o čtvrt procentního bodu a především naznačí, jakým směrem se bude ubírat jeho politika po zbytek letošního roku. Počítáme prozatím s trojím zvýšením úrokových sazeb na 0,75-1,00 %, tedy na úroveň, kde byly naposledy v polovině prosince 2008.
Rozbřesk: Průmysl v eurozóně dodá nejen auta, ale i inflaci a nová pracovní místa
14.03.2017 Po slabším prosinci by se měl průmysl v eurozóně vrátit zpět ke svižnějšímu růstu. Naznačuje to nejenom očekávání trhů, ale především příznivě se vyvíjející indexy nákupních manažerů zveřejněné na začátku měsíce. PMI se po silném lednu dále vyšplhal nad 55 bodů a v Německu se dokonce dostal na téměř šestileté maximum. Průmysl by se tak měl v letošním roce v eurozóně výrazněji podílet na ekonomickém růstu, snižování nezaměstnanosti a tolik vyhlížené inflaci, kterou se ECB tolik snaží svojí nekonvenční politikou v eurozóně probudit.
Rozbřesk: Zvýšení amerických sazeb je na spadnutí
13.03.2017 Zatímco česká inflace očekávání centrální banky překonala, růst mezd neakceleroval tak, jak naznačovala prognóza i očekávání trhu. Průměrná mzda se tentokrát zvýšila „jen“ o 4,2 %, a to ještě zásluhou veřejného sektoru (nepodnikatelské sféry), kde se tentokrát přidávalo o více než šest procent. Zdaleka to ovšem neznamená, že by se růst mezd v české ekonomice zastavil. Jak totiž ukazuje medián (+6 %), který vývoj mezd reprezentuje přece jen o něco lépe než průměr, dynamika mezd se ve skutečnosti zrychluje.
Rozbřesk: Po inflaci by i mzdy měli potvrdit blížící se konec intervencí
10.03.2017 Dalším dílem do skládačky “konec intervencí? by dnes měl být vývoj mezd - nominální tempo by mělo ke konci roku 2016 dál zrychlovat. Již včerejší vyšší únorová inflace zvýšila pravděpodobnost rychlejšího ukončení intervencí - na začátku druhého kvartálu 2017.
Rozbřesk: Česká inflace míří dál nad cíl, ECB by měla přešlapovat na místě
09.03.2017 Dnes by se měla česká inflace za únor vyšplhat ještě o něco málo výše nad cíl centrální banky (na 2,4 %). Hlavní motory inflace sice nejsou nijak zvlášť stabilní - dynamiku cen ženou vpřed především dražší potraviny, pohonné hmoty a zdražování v pohostinství a hoteliérství (pravděpodobně kvůli EET).
Rozbřesk: Zhoršující se americký zahraniční obchod jako munice pro Trumpa a dilema pro růst
08.03.2017 Spojené státy zaznamenaly v lednu obchodní deficit blížící se hodnotě 50 mld. USD, což je nejvyšší hodnota za poslední čtyři roky. Export nestačí rychlému růstu dovozů, což nejenže účetně tlačí americký růst směrem dolů, ale samozřejmě přidává munici Trumpově administrativě v boji s neférovým zahraničním obchodem.
Rozbřesk: Rostoucí inflace činí hru na “měnové války? pro ČNB, MNB a NBP méně atraktivní
07.03.2017 Inflace ve střední Evropě roste. Tento týden se o tom budeme moci přesvědčit jak u nás, tak v Maďarsku, ale i v Polsku. V České republice a v Maďarsku budou zveřejněna inflační data za únor, která posunou inflaci dále nad v 2 % a polští centrální bankéři budou pro změnu projednávat novou prognózu, která bude muset reflektovat v podstatě totéž.
Rozbřesk: Yellenová s Fischerem dnes potvrdí záměr Fedu zvýšit v půlce března úroky
03.03.2017 Tento týden přinesl jednu zásadní změnu - trhy výrazně zvýšily své sázky na růst sazeb v USA. Minulý týden dávali investoři pravděpodobnost březnovému růstu sazeb pouze 27 %, dnes je to skoro 90 %. Hlavním důvodem je série jestřábích vystoupení centrálních bankéřů z amerického Fedu včetně Williama Dudleyho a Laely Brainardové.
Rozbřesk: Německá inflace na čtyřletých maximech, Bundesbanka bije na poplach
02.03.2017 Německá inflace zdolala v únoru čtyřletá maxima a podobně by měla dnes dopadnout i inflace za celou eurozónu - ta by poprvé od roku 2012 měla označkovat 2procentní inflační cíl ECB. Včera už se proto ozval Jens Weidmann z německé Bundesbanky, podle kterého bude muset ECB v březnu zvýšit svoji inflační prognózu.
Rozbřesk: Fed se připravuje na březnové zvýšení úroků
01.03.2017 Pozornost trhů se včera soustředila zejména na vystoupení amerického prezidenta Trumpa v Kongresu, výraznější novinky ale nakonec přišly od zástupců Fedu. Trump totiž zůstal dlužný detailnější popis chystaných ekonomických opatření. Kolem toho, co přesně myslí snížením (mimo jiné i korporátních) daní, tak stále panuje nejistota, jakož i o uvalení speciální přeshraniční daně. Trump nicméně opět všechny ubezpečil, že chystá navýšení vládních výdajů. Ať již nasměrovaných do infrastruktury či do posílení obrany. Detailnější časový plán však neposkytl.
Rozbřesk: Trump, Yellenová a inflace naznačí, co čekat v březnu od Fedu
27.02.2017 Čeká nás týden, který může být pro další politiku centrálních bank hodně důležitý, a to jak pro Fed, tak i pro ECB. Z pohledu Fedu se bude hrát o pravděpodobnost růstu sazeb na březnovém zasedání - ta sice za poslední dva týdny narostla, ale stále je “jen? na 40 %. Zvýšit šance by teoreticky mohl dnešním večerním vystoupením před kongresem Donald Trump - pokud by přišel s bližšími detaily daňových a rozpočtových plánů.
Rozbřesk: Nový americký ministr financí přeladil na “konzervativní? strunu
24.02.2017 Vystoupení nového ministra financí Spojených států Stevena Mnuchina ukazuje, že administrativa Donalda Trumpa v řadě bodů ustupuje od původních agresivních postojů. Mnuchin přiznal, že zatím nehodlá Čínu označit za měnového manipulátora - krok, který by pravděpodobně předcházel zavedení výraznějších cel na dovoz čínského zboží (i když technicky vzato to nezbytná podmínka není). Ministerstvo financí ale podle Mnuchina bude postupovat tradičním způsobem a vyhodnotí Čínu spolu s ostatními ekonomikami až v pravidelné dubnové zprávě.
Rozbřesk: Strach z Marine Le Penové drží euro a výnosy na uzdě
23.02.2017 Francouzské volby začínají ovládat řadu evropských trhů, a to do nich ještě pěkných pár týdnů zbývá (první kolo 15. dubna). Včera šly nehledě na výborný výsledek německé podnikatelské nálady Ifo výnosy bezpečných německých dluhopisů dál nekompromisně dolů - na deseti letech pod 0,30 % poprvé od poloviny ledna. Rozpětí mezi výnosem francouzského a německého výnosu tak v první polovině týdne zdolalo 4,5letá maxima. Jeden z posledních důkazů toho, že investoři mají strach z rostoucích preferencí Marine Le Penové, která slibuje voličům odchod z eura.
Rozbřesk: Americké akcie stále v euforii lámou jeden rekord za druhým
22.02.2017 Americké akciové trhy jsou k nezastavení - včera opět uzavřely na nových historických maximech. V pozadí všeobecného optimismu, který vyhnal akciový benchmark S&P 500 na úrovně, jež reprezentují klíčový poměr P/E na úrovni 22, jsou minimálně zčásti sázky na daňovou reformu, která bude již brzy v USA představena. Příští úterý má totiž prezident Donald Trump promluvit k obou komorám amerického Kongresu a tak trhy věří, že avizovaný fenomenální plán na snížení daní bude již brzy odhalen.
Rozbřesk: Bude OPEC muset prodloužit dohodu na omezení produkce?
21.02.2017 Po výrazném růstu na konci loňského listopadu se volatilita cen ropy výrazně snížila. Cena barelu ropy Brent se pohybuje lehce nad 55 USD/barel. Zprávám dominuje dohoda OPECu a spol. na omezení produkce, respektive nebývale vysoká míra jejího dodržování. Spokojenost s dohodou přitom ilustrují rekordní spekulace na další růst cen.
Rozbřesk: Euro zůstává pod tlakem politiky
20.02.2017 Dnešní setkání euroskupiny (ministři financí eurozóny) je jednou z posledních šancí, jak “přiklepnout? Řecku další dávku pomoci ještě před nizozemskými volbami (15. března). Nic ale nenasvědčuje tomu, že by se právě dnes měly “prolomit ledy?.
Rozbřesk: Bude ECB nakupovat víc periferních dluhopisů?
17.02.2017 Evropská centrální banka je podle zápisu z posledního zasedání ochotna přimhouřit oči nad některými pravidly a kupovat dočasně více periferních dluhopisů. Italské a španělské dluhopisy z toho měly okamžitou radost - výnos desetiletého italského výnosu poklesl prudce o 15 bps a rizikové rozpětí vůči německému bundu je nejnižší od konce ledna.
Rozbřesk: Pravděpodobnost březnového růstu sazeb Fedu stoupá
16.02.2017 Americká čísla včera jenom podtrhla to, co již v úterý naznačila šéfka Fedu Janet Yellenová - dalšího růstu sazeb v USA se můžeme dočkat již v březnu. Pravděpodobnost březnového růstu sazeb vzrostla v posledních dnech zhruba na dvojnásobek (z 23 % na 44 %). To se líbilo logicky americkému dolaru, zatím ale zdá se na výraznější zisky nemá dost síly a otočil se na úrovni 1,0500 EUR/USD. To se může změnit, pokud sázky na růst sazeb v USA ještě půjdou nahoru a na druhé straně Atlantiku současně vzroste napětí před volbami v Nizozemí a ve Francii.
Rozbřesk: Valentýnský dárek od Yellenové - březnové zvýšení úroků Fedu je ve hře
15.02.2017 Valentýnské grilování šéfky Fedu J. Yellenové v republikánském Kongresu se včera proměnilo v nezvykle galantní představení, v rámci něhož byl vyslán signál, že březnové zvýšení úroků je ve hře. Vzhledem k tomu, že trh včera ráno s něčím takovým počítal jen z 30 %, tak události dnů příštích mohou být zajímavé, neboť do 15. března, kdy Fed zasedá, tržní volatilita patrně vzroste. Chce-li totiž Fed, aby se do výnosové křivky zabudovala očekávání zvýšení úroků (v březnu o 25 bodů) alespoň ze 70 %, tak dolarové úroky budou muset ještě vzhůru. A to se samozřejmě řadě trhů nemusí líbit.
Rozbřesk: Yellenovou čeká v tomto týdnu nový republikánský Kongres
13.02.2017 Čeká nás týden, ve kterém se mohou více odhalit plány dvou nejdůležitějších centrálních bank - amerického Fedu a evropské ECB.
Rozbřesk: Evropské dluhopisy pod taktovkou vývoje ve Francii a v Řecku
10.02.2017 Francouzské dluhopisy zastavily své ztráty, ale pořád nemohou najít pevnou půdu pod nohama. Šéf strategie Marine Le Penové v rozhovoru znovu připustil, že francouzský dluh může být převeden z eura do “nového franku?. To připadá v úvahu u dluhopisů, které byly vydány podle francouzského (a ne mezinárodního) práva. Těch je zhruba 80 % z celkového objemu - odhadem okolo 1,7 bilionu euro.
Rozbřesk: Francouzské dluhopisy pod tlakem kvůli strachu z voleb
09.02.2017 Francouzským dluhopisům se v posledních dnech vůbec nedařilo. Včera výnosová prémie vůči německým protějškům vyskočila na více než čtyřletá maxima (80 bps). Ve francouzském případě přitom rozhodně nelze svádět vinu na ekonomické fundamenty - inflace zůstává podobně jako růst v druhé největší evropské ekonomice při porovnání s Německem skoro poloviční a vyšší výnos jednoznačně odráží vyšší riziko. I když rizikové prémie šly vzhůru i na jiných trzích (například v Itálii) a částečně mohou také odrážet obavy z blížícího se konce měnové expanze v eurozóně, ve Francii se situace zhoršila nejrychleji.
Rozbřesk: Proč se dolar nemusí bát Trumpa?
08.02.2017 Americký dolar se na frontě s eurem v posledních dvou dnech znovu postavil na nohy. Při pohledu na růst krátkých amerických sazeb od začátku roku však má dost prostoru pro další postup vpřed. Hlavním důvodem jeho “váhavosti? je nedávná kritika silného dolaru z úst Donalda Trumpa.
Rozbřesk: Řecko opět pod tlakem, dvouletý výnos atakuje 9 %
07.02.2017 Řecký dvouletý výnos vyskočil včera na nejvyšší úrovně za posledního půl roku a atakuje hranici 9 %. Důvod? Mezi hlavními mezinárodními věřiteli opět neexistuje shoda na tom, jak dál pomáhat Řecku. To sice udělalo v posledních letech poměrně výrazný krok směrem kupředu a má tento rok potřetí v řadě dosáhnout primárního přebytku rozpočtu. Bohužel to ale nestačí na to, aby všechny dluhy Řecka byly splatné.
Rozbřesk: Bude ČNB bránit i ztrátám koruny?
06.02.2017 Z pátečního setkání ČNB s analytiky vyplynulo, že závazek tlumit rozkolísanost koruny po vypnutí intervencí neplatí úplně stejně na obě strany. Někteří centrální bankéři si myslí, že by se přímé intervence na trhu měly po “exitu? použít spíše při tlumení nadměrných zisků koruny. V případě ztrát koruny by bankovní rada mohla spíše využít situace a zvýšit úrokové sazby (tradiční měnově-politický nástroj). Co to znamená pro korunu?
Rozbřesk: Rusnok z ČNB říká, že pravděpodobnost záporných sazeb se "výrazně snížila"
03.02.2017 První měnově politické zasedání bankovní rady ČNB v letošním roce a zároveň poslední ve stávajícím složení nepřineslo žádné překvapení. Kurzový režim zůstává i nadále v platnosti, tvrdý (ne dříve než ve druhém čtvrtletí) ani měkký (zhruba v polovině roku) závazek se nemění, a tak jediné, co ČNB aktuálně změnila, je její prognóza. Ta listopadová se totiž brzy ukázala jako velmi pesimistická – alespoň pokud jde o vývoj inflace, a tak se stalo, že inflačního cíle centrální banka dosáhla o půl roku dříve, než sama ještě v listopadu předpokládala.
Rozbřesk: ČNB zvýší inflační prognózu a možná naznačí i dřívější exit...
02.02.2017 Dnes bude ústředním tématem dne únorové zasedání ČNB s novou prognózou, která by měla potvrdit rychlejší nárůst inflace. Klíčové bude sledovat, zda se změní komunikace centrální banky ohledně exitu - měkké vodítko naznačuje exit okolo poloviny roku, my věříme, že k ukončení intervencí může dojít i dříve v průběhu druhého kvartálu. Současně také budeme sledovat, jak se centrální banka vypořádá s rychlým nárůstem devizových rezerv od počátku roku (odhadujeme až plus 400 miliard korun).
Rozbřesk: Bílý dům verbálně zaintervenoval ve prospěch "podhodnoceného" eura
01.02.2017 Kdo jiný může zastínit americkou centrální banku v den, kdy má zasedání. Jedině nový americký prezident a to skrze verbální intervenci proti dolaru. Nebyl to sice přímo Donald Trump, ale šéf jeho ekonomický poradců Navaro a cílem nebyl silný dolar, ale slabé euro. Pozornost devizových trhů, která měla být plně soustředěna na dnešní zasedání Fedu, byla přesto rozptýlena úvahami o rostoucím protekcionismu a tím, jak by mohl poškodit perfektně šlapající německou ekonomiku.
Rozbřesk: Jak se poperou dluhopisy s dalším růstem evropské inflace?
31.01.2017 Německé dluhopisy se v předvečer důležitých makroúdajů z eurozóny stabilizovaly a zastavily své novoroční ztráty. Uvidíme, jak dlouho jim to vydrží. Dnes by měl totiž Eurostat ukázat, že eurozóna ke konci roku 2016 zrychlila (na 0,4 % mezikvartálně a 1,7 % meziročně) a současně lednová euro-inflace vyskočí do blízkosti čtyřletých maxim (náš odhad 1,5 %).
Rozbřesk: Jak se ČNB ve čtvrtek popere s vyšší inflační prognózou?
30.01.2017 Ústřední událostí tohoto týdne bude zasedání ČNB. Centrální banka se bude muset primárně vypořádat s tím, že inflace šla nahoru v posledních měsících o poznání rychleji, než očekávala. Oproti listopadové prognóze dosáhla cíle o půl roku dříve. O něco vyšší inflační prognóza by měla na prvním letošním zasedání soustředit pozornost ČNB primárně na přípravu ukončení intervencí. Trhy budou sledovat především, jak se změní rétorika bankovní rady ohledně načasování exitu.
Rozbřesk: Stopař napoví, jak bobtnají devizové rezervy ČNB či jaké budou americké payrolls
27.01.2017 Zajímá vás, kam až dnes nabobtnaly devizové rezervy ČNB v poměru k HDP, či jaký bude lednový přírůstek pracovních míst v USA? Odpověď zná náš “Stopař? alias nová webová stránka pro prezentaci našich běžících makro-odhadů. Zde se tedy dozvíte, že devizové rezervy ČNB dnes již zřejmě překročily 55 % českého HDP a privátní payrolls budou možná příští týden atakovat 200 tisíc.
Rozbřesk: Pavel Řežábek vystoupil proti intervencím ČNB, co to znamená pro korunu?
26.01.2017 Dow Jones poprvé zlomil hranici 20 tisíc bodů, a to v době kdy Británie opouští Evropskou unii, Spojené státy hrozí novým protekcionismem a před francouzskými prezidentskými volbami vážně padají návrhy na odchod z eura. Je pravda, že z vyspělých ekonomik chodí v posledních dvou měsících převážně dobrá čísla - celkové odhady růstu pro tento rok se ale nijak zásadně nevylepšily a to samé platí i o odhadech zisků. Také je třeba vzít v potaz, že minimálně hospodářská expanze v USA není již vůbec mladá - ekonomika roste sedmým rokem v řadě a je otázka, jak se tento rok vypořádá s rychlejším růstem úrokových sazeb. To vše minimálně při pohledu na tržní optimismus vybízí k opatrnosti.
Rozbřesk: Rozpory v ECB euru příliš nepomohou
25.01.2017 Minulý týden šéf ECB Mario Draghi řekl, že v jeho týmu panuje shoda na pokračování “tisku peněz? (politiky QE). Zdá se, že tento týden je vše trochu jinak. Členka výkonného výboru ECB Sabine Lautenschlaegerová řekla, že je na čase začít přemýšlet o ukončení těchto politik. Ukazuje se tak, že německý souhlas s lednovým rozhodnutím ECB není zdaleka tak silný, jak minulý týden Mario Draghi naznačoval.
Rozbřesk: Trump začal úřadovat zostra. Jeho ministr financí opět intervenuje proti dolaru
24.01.2017 Nový americký prezident začal úřadovat pěkně zostra. Oficiálně vypověděl obchodní smlouvu TPP a pozval si na kobereček šéfy velkých amerických nadnárodních firem. V Bílém domě pak generálním ředitelům vysvětlil, že pokud budou vyvážet pracovní místa z USA, aby v zahraničí s pomocí svého know-how smontovali zboží, které zpátky dovezou do USA, a pak je prodali svým propuštěným spoluobčanům, tak jejich firmy čeká nemalá dovozní daň. Na oplátku bylo kapitánům amerického průmyslu přislíbeno, že je nový prezident zbaví zbytečné regulace (dokonce padlo i konkrétní číslo - 75 %) a budou plošně sníženy daně.
Rozbřesk: Donald Trump nastupuje do úřadu, peso zůstává pod tlakem
20.01.2017 Donald Trump se dnes, tedy 20. ledna 2017, stane 45. prezidentem Spojených států amerických. Po slavnostním složení přísahy nás pravděpodobně nečeká nic mimořádného. Na druhou stranu již na začátku příštího týdne může padnout řada důležitých rozhodnutí. Trhy mají strach především z výraznějšího osekání severoamerické obchodní dohody (NAFTA) - Donald Trump slíbil, že jednání o ní otevře již v prvních dnech svého prezidentství.
Rozbřesk – Co dnes čekat od ECB?
19.01.2017 Mario Draghi dnes bude před novináři obhajovat, proč se na posledním zasedání ECB rozhodla natáhnout “tisk peněz? (politiku QE) až do konce roku 2017. Čísla, která od té doby přišla, překvapovala vesměs výhradně pozitivně.
Rozbřesk: Trump porušil nepsané pravidlo, že americký prezident o dolaru nemluví
18.01.2017 Včera posílila libra vůči dolaru a to o nebývalá tři procenta. Zřídka vídaný jednodenní pohyb přitom nezařídily centrální banky či makroekonomická data, ale politici. Na jedné straně Atlantiku totiž vcelku realisticky mluvila o brexitu britská premiérka Mayová, přičemž na straně druhé se do dolaru pustil nastupující prezident Donald Trump.
Rozbřesk: Libra nejníž za 30 let vyhlíží Mayovou, inflace těží z ropy
17.01.2017 V posledních týdnech jsme konfrontováni s něčím, co jsme již vskutku dlouho nezažili. Řeč je samozřejmě o pozitivních inflačních překvapeních. Ta přitom nejsou aktuální pouze u nás. Prosincová inflace byla vyšší, než se čekalo, i v okolních zemích. Například v Polsku, ale třeba i v eurozóně.
Rozbřesk – ECB pod rostoucím politickým tlakem
16.01.2017 V tomto týdnu nás čeká první letošní zasedání ECB. Pouhých šest měsíců po prodloužení politiky QE (do konce roku 2017) nelze čekat v nastavení měnové politiky žádnou revoluci. Mario Draghi ale i tak bude pod tlakem nepříjemných dotazů - měnová politika ECB a euro totiž začíná být vedle migrace jedním z velkých témat nabitého evropského volebního roku.
Rozbřesk – Konec intervencí ČNB proti koruně může přijít již v druhém kvartále 2017
11.01.2017 Po včerejší vyšší inflaci jsme se rozhodli posunout náš odhad ukončení devizových intervencí ČNB proti koruně. V tuto chvíli dáváme o něco vyšší pravděpodobnost ukončení intervencí již v druhém kvartále tohoto roku (před původně preferovaným kvartálem třetím).
Rozbřesk - Český absurdistán: výnos dvouletého dluhopisu -1 %, inflace +2 %
10.01.2017 Včera se obchodoval dvouletý český vládní dluhopis s výnosem nižším než mínus 1 %. Český krátkodobý vládní dluh je tak prakticky nejníže úročeným dluhem na světě, když jediní, kdo nám aktuálně konkurují, jsou jenom Švýcaři.
Rozbřesk – Nezaměstnanost a inflace potvrdí blížící se exit, ČNB musí silně intervenovat
09.01.2017 Začíná týden, ve kterém ČNB dostane další důležité dílky do skládačky ukazující na ukončení intervenčního režimu v tomto roce. Dnes by to měl být další dobrý výsledek z trhu práce - míra nezaměstnanosti sice kosmeticky vzroste na 5,2 %, ale i tak půjde za prosinec o nejnižší hodnotu za posledních osm let a číslo velice blízké historickým minimům. Ještě důležitější ale bude výsledek prosincové inflace, která pravděpodobně kvůli vyšším cenám pohonných hmot a potravin vyskočí meziročně do těsné blízkosti cíle ČNB - na 1,9 % (úrovně, kde se naposledy pohybovala před čtyřmi lety). A současně tak výrazně překoná poslední prognózu ČNB, která počítala s návratem inflace k cíli až v polovině roku 2017.
Rozbřesk – Globální inflace na vzestupu, co čekat dál?
06.01.2017 Globální inflace je na vzestupu. V Německu na konci roku zaznamenala historicky nejsilnější skok (na 1,7%), inflace v eurozóně vzrostla na 3,5-letá maxima stejně tak jako výrobní inflace v eurozóně (která je důležitým vstupem pro ČNB), inflace v USA je již druhý měsíc v řadě nad dvouletými maximy a i inflace v tradičně deflačním Japonsku se pod dvou letech vrátila do kladných hodnot, zatímco výrobní inflace v Číně zdolala nejvyšší hodnoty za posledních pět let.
Rozbřesk – Fed si prý není jistý, ale téměř všichni členové FOMC sázejí na rychlejší růst
05.01.2017 Nad americkou centrální bankou už zase visí obrovský mrak nejistoty. Tentokrát prý kvůli tomu, že je podle centrálních bankéřů z Fedu příliš brzy na to soudit, jaké změny budou (po volbách) v hospodářské politice implementovány a jak se projeví v ekonomickém růstu. Nicméně - jak včera odhalil podrobný zápis z prosincového zasedání měnového výboru (FOMC) - zhruba polovina jeho členů již do svých očekávání zakomponovala fakt, že ze strany nové republikánské administrativy přijde fiskální expanze. Logika uvažování (poněkud více jestřábích centrálních bankéřů) jde přitom zhruba následujícím směrem: stimulace domácí poptávky při extrémně nízké míře nezaměstnanosti ještě více zahřeje ekonomiku, což si vyžádá kompenzaci ze strany Fedu. Proto také nová prosincová (makro)prognóza Fedu zahrnovala tři zvýšení úrokových sazeb v roce 2017 namísto předchozích dvou.
Rozbřesk – Německá inflace zaznamenala nejprudší skok v novodobé historii
04.01.2017 Návrat inflace je tu, tedy alespoň u našich sousedů v Německu. Dynamika spotřebitelských cen v největší ekonomice eurozóny se ke konci roku více než zdvojnásobila a zaznamenala největší skok v novodobé historii. Inflace v prosinci vyskočila na 1,7 % (z 0,7 % / očekávání 1,3 %) - to jsou nejvyšší hodnoty od poloviny roku 2013. Otázkou je, zda v tomto světle čekat i dnes vyšší inflaci v eurozóně, zda se mění celkový inflační výhled pro eurozónu na rok 2017 a co to vše znamená pro trhy?
Rozbřesk – Německá inflace by měla v prosinci překonat tříletá maxima
03.01.2017 Rok 2017 nám začíná v poměrně optimistickém tónu, naznačují to první měkká data, která v podobě podnikatelských nálad z průmyslu přinesly indexy PMI. Z pohledu globální ekonomiky je pak nejzajímavější dnešní ranní číslo z Číny, kde nevládní statistiky ukázaly na to, že optimismus v průmyslu vyšplhal na čtyřletá maxima. Když si k těmto čínským číslům připočteme velmi pěkně vypadající indexy PMI z eurozóny a zřejmě velmi dobrý výsledek obdobného indexu ISM z USA, tak se opravdu nelze ubránit dojmu, že americké volby a výhra Donalda Trumpa spustily vlnu podnikatelského optimismu, která zcela dala zapomenout na deflační chmury, jež nad globální ekonomikou vysely po většinu předchozích tří let.
Rozbřesk – První týden ve znamení amerických čísel a evropské inflace
02.01.2017 Nový rok začne na globálních trzích pěkně rychle. Pozornost přitáhnou především zprávy z USA, kde stále zůstávají relativně vysoko sázky na růst sazeb. I když dvouletý americký výnos ke konci roku lehce poklesl, stále zůstává v blízkosti osmiletých maxim. Ve futures kontraktech současně investoři věří, že do konce roku 2017 vzrostou sazby v USA minimálně dvakrát a ze 40 % dokonce sází na trojitý růst sazeb. To vše díky víře v rychlejší růst největší světové ekonomiky živený rozpočtovým stimulem nového prezidenta Donalda Trumpa. Dá se říci, že sázky na rychlejší růst amerických sazeb a silný dolar přímo jsou přímým odrazem optimistických ekonomických očekávání ke konci roku. Investoři proto budou obezřetní před čímkoliv, co by jim jejich “růžová? očekávání mohlo zkazit.
Rozbřesk – Cena ropy v závěru roku roste, trh vyhlíží setkání producentů 13. ledna
30.12.2016 V samotném závěru roku 2016 vzrostla cena ropy Brent k 57 USD/barel a ropa se tak stala jedním z nejlépe performujících trhů posledních 12-ti měsíců. Ve srovnání s koncem loňského roku jde zhruba o 50% nárůst a zároveň se jedná o nejvyšší hodnoty od července 2015. Samozřejmě platí, že cenám v posledních době pomáhá zejména již mnohokrát zmiňovaná dohoda producentů na omezení těžby, která by měla vstoupit v platnost úderem sobotní půlnoci.
Forex 2016: Vítězem rubl a brazilský real, propadákem libra
29.12.2016 Pár hodin do konce roku vybízí k bilancování. Jak se třeba dařilo jednotlivým měnám? Vítězem roku 2016 nebyl americký dolar, jak by mnohé z nás mohlo napadnout, ale komoditní měny ze světa emerging markets - brazilský real, ruský rubl a jihoafrický rand. Propadákem se naopak stala britská libra.
Rozbřesk – Jak moc jsou vlastně italské banky solventní?
28.12.2016 Nejstarší banka světa Monte dei Paschi bude pro italskou vládu tvrdším oříškem, než původně myslela. Namísto původně požadovaných 5 miliard euro bude muset sehnat kapitál ve skoro dvojnásobném objemu (8,8 miliard euro). Takto výrazná revize požadavků na kapitál jednak citelně prodraží záchranu samotné Monte dei Paschi a současně přinese značnou nejistotu ohledně toho, kolik budou italské banky jako celek ve finále potřebovat kapitálu. ECB totiž bohužel své rozhodnutí navýšit kapitálový požadavek nijak blíže nezdůvodnila. V oznámení se uvádí pouze, že bance výrazně poklesla likvidita (1 měsíční z 12,1 miliard dolaru na 7,7 miliard dolaru). Pokles likvidity ale těžko může být sám o sobě důvodem k navýšení kapitálových požadavků - i když pokles likvidity bance výrazně ztěžuje život, likvidita a kapitál jsou dvě různé věci.
Rozbřesk – Co bude hýbat evropskou ekonomikou v příštím roce?
27.12.2016 Příští rok bude Evropa do velké míry žít opět politikou. Index hospodářsko-politické nejistoty v Evropě (http://www.policyuncertainty.com/europe_monthly.html) vystoupal v roce 2016 kvůli brexitu, pádu italské vlády a volbám v USA k historickým maximům. Dobrou zprávou je, že to zatím není nijak výrazně cítit v tržním napětí ani ve výkonu ekonomiky. Nikde ale není psáno, že se ekonomika tak lehce vyrovná s politickým napětím i v roce 2017.
Rozbřesk – Načasování exitu ČNB se nemění?
23.12.2016 Od letošního posledního zasedání bankovní rady se neočekávala žádná revoluce a toto očekávání se také naplnilo. Bankovní rada potvrdila nastavení kurzového režimu a ponechala úrokové sazby beze změny. Zároveň ČNB nezměnila svůj tvrdý ani měkký závazek, takže i nadále platí, že centrální banka nespustí exit dříve než ve druhém čtvrtletí příštího roku, a nadále považuje za nejpravděpodobnější termín polovinu roku. ČNB je rovněž připravena intervenovat s cílem zmírnění případných kurzových výkyvů při exitu.
Rozbřesk – Potvrdí ČNB plánovaný konec intervencí v příštím roce?
22.12.2016 Dnes bude naposledy v tomto roce zasedat Česká národní banka. Žádnou revoluci nečekáme a počítáme s tím, že Česká národní banka ponechá v platnosti jak (tvrdý) závazek intervenovat alespoň do konce prvního kvartálu 2017, tak (měkké) vodítko indikující pravděpodobný konec intervencí okolo poloviny roku 2017. Domácí faktory ovlivňující inflaci mohou ČNB podle našeho názoru dělat radost, a tak se pozornost zaměří především na hodnocení vnějších rizik a na to, jak načasováním intervenčního exitu zamíchá delší politika “tisku peněz? v eurozóně.
Rozbřesk – Tržní a kreditní riziko klesá. Co je v roce 2017 rozhýbe: politika nebo ekonomika?
20.12.2016 Ač to v některých západoevropských městech nemusí z venku tak vypadat, z kapitálových burz jakoby se veškeré obavy vytrácely. Takzvaný index strachu, za který je označována implikovaná volatilita hlavních akciových indexů, jako je americký S&P 500 či německý DAX, spadl na úroveň letošních minim, přičemž kreditní rizikové prémie se rovněž utahují. Svět globálních finančních trhů jakoby se vůbec nebál toho, co přijde v roce 2017.
Rozbřesk – Jak se svět vyrovná se silným dolarem?
19.12.2016 Americký dolar v uplynulém týdnu jenom zářil - po dalším zvýšení sazeb Fedu a jestřábím vzkazu Janet Yellenové se posunul až k úrovním okolo 1,0400 EUR/USD. Dosáhl tak na nejsilnější úrovně za posledních čtrnáct let. Politika silnějšího dolaru s sebou přináší řadu otázek. Jednou z nich je, jak se v příštím roce sžije se silným dolarem zbytek světa, a to především rozvíjející se trhy?
Rozbřesk – Proč Česko stále zůstává tak "levnou" zemí?
16.12.2016 České mzdy stále výrazně zaostávají za evropským průměrem. Vyplynulo to z hloubkového šetření Eurostatu, který včera zveřejnil Český statistický úřad. Hloubkové srovnání proběhlo na datech za rok 2014 a ukázalo, že česká roční mzda na 345 tisících korunách ročně tvoří pouze 37 % průměru EU. V evropském žebříčku tak zaujímáme až devatenáctou příčku. V posledních dvou letech tempo růstu mezd sice zrychlilo, s celkovým pořadím to ale pravděpodobně příliš nezahýbalo. Proč Česko stále zůstává tak “levnou? zemí?
Rozbřesk – Fed nechce zůstat "za křivkou" a tak přitvrzuje a vidí rychlejší růst úroků
15.12.2016 Celý rok nás američtí centrální bankéři kolébali, resp. tlumili tržní očekávání ohledně toho, jak rychle mají růst úroky v USA. Stačily však jedny volby a vše je přesně naopak. Podle nové prognózy Fedu by měly vzrůst úrokové sazby v roce 2017 o 75 bazických bodů a nikoliv “jen? o 50 bodů, jak nedávno slibovala předvolební prognóza.
Rozbřesk – Rusko & spol. posvětili dohodu OPECu, budou ji ale dodržovat?
12.12.2016 Sobotní schůzka OPECu a ostatních producentů ropy se odehrála bez výraznějších překvapení a víceméně potvrdila to, co zaznělo již na konci listopadu. Příspěvek k omezení produkce ze strany těžařů mimo OPEC by měl sice dosáhnout „jen? 558 tisíc barelů denně oproti avizovaným 600 tisícům, i to je však významné množství. Hlavní podíl na snížení by mělo mít Rusko - 300 tisíc barelů denně. Celkově by se tedy globální produkce ropy měla od ledna 2017 na šest měsíců snížit až o 1,8 miliónu barelů denně s tím, že dohoda může být v případě potřeby dále prodloužena.
Rozbřesk – Exit z intervencí - domácí inflace versus ECB?
09.12.2016 Dnešní inflační čísla pravděpodobně ukáží výrazný skok směrem vzhůru - počítáme s tím, že inflace vzroste po téměř třech letech nazpátek do tolerančního pásma ČNB (na 1,4 %). A již na začátku roku by nás měl čekat další růst inflace do těsné blízkosti cíle centrální banky, který bychom mohli překonat načas již během dubna 2017. A samotná inflace není jedinou zprávou z poslední doby, která svědčí o maturujícím hospodářském cyklu a postupně sílících inflačních tlacích v Česku. Pozitivně ČNB překvapuje i další pokles nezaměstnanosti a akcelerace mezd, které rostou nejrychleji od roku 2009. Zdá se tedy, že domácí faktory jednoznačně nahrávají plánovanému ukončení intervencí v příštím roce.
Rozbřesk – Polská centrální banka svůj neutrální postoj nemění a zlotý dál maže ztráty
08.12.2016 Dnešní zasedání ECB by mělo dát jasné vodítko, na co se připravit v příštím roce. Klíčové otázky zní: Natáhne ECB politiku přímého tisku peněz (QE) za horizont března 2017 v plné výši (80 mld. eur měsíčně)? A pokud ano, o kolik a co bude signalizovat dál v doprovodných komentářích?
Rozbřesk – Rusko a spol. o víkendu stvrdí dohodu s OPECem
07.12.2016 Bouře ve sklenici vody točící se okolo italského referenda rychle odezněla, a tak je třeba se soustředit na jiné, podstatnější informační signály - třeba ty točící se okolo ropy. O víkendu totiž dojde na avizovanou schůzku zástupců OPECu s producenty mimo “kartel? a budou se dohadovat na příspěvku vnějších producentů ke stabilizaci trhu s ropou.
Centrální bankéři z Fedu v nečekané roli “expertů? pro rozpočtovou expanzi
06.12.2016 Nedílnou součástí reality globálních finančních trhů po amerických volbách je rychlý růst tržních dolarových úrokových sazeb, který vyplývá z obav z fiskální expanze, kterou republikánský prezident s Kongresem zamýšlí. Někteří američtí centrální bankéři, a nejsou to jenom fanoušci Hillary Clintonové, začínají přicházet s něčím velmi nezvyklým a to “dobře míněnými doporučeními?, jak by taková expanze měla vypadat. Investice do infrastruktury či třeba snížení korporátních daní by prý bylo fajn, ale prý pozor (na nežádoucí) pro-cyklickou rozpočtovou expanzi.
Italové řekli Renzimu jasné “NE?, co bude pro trhy klíčové?
05.12.2016 Italský premiér Matteo Renzi zažil o víkendu tvrdý pád - v ústavním referendu prohrál na plné čáře. Při vysoké účasti (přes 70 %) voliči řekli jeho návrhu na oslabené postavení senátu jasné “NE? (zhruba z 60 %). Renzi dodržel vlastní slib - rezignoval a otevřel tak dveře k návratu politické nestability do třetí největší ekonomiky eurozóny. Co budou trhy v nové situaci sledovat? Za prvé další politický vývoj směřující k volbám a za druhé schopnost italských bank v těžším klimatu pokračovat ve vlastní očistě.
Italské referendum - na co se připravit?
02.12.2016 O víkendu proběhne klíčové ústavní referendum v Itálii, které v případě neúspěchu může skončit pádem vlády Matea Renziho a ve finále teoreticky až vypsáním předčasných voleb. To by nebylo nic příjemného především pro italské banky, které se pokoušejí pročistit bilance od špatných úvěrů a lovit na trzích dodatečný kapitál. Na co se o víkendu dívat a co rozhodne o tom, jak si výsledky referenda přeloží trhy?
OPEC překonal rozpory a oznámil snížení produkce
01.12.2016 OPEC se po osmi letech dohodl na koordinovaném omezení těžby ropy. Cílem ministrů bylo potvrdit dohodu z Alžíru, což se podařilo a znamená to snížení produkce o 1,2 miliónu barelů denně (mb/d) oproti říjnu. Nová kvóta OPECu by tedy měla vstoupit v platnost v lednu a činí zhruba 32,5 mb/d.
Italské banky a vládní dluh čelí výprodejům, výrazná finanční nákaza se zatím nekoná
29.11.2016 Jak se dalo očekávat, italský vládní dluh a italské banky se začínají dostávat pod stále větší tlak s tím, jak se blíží referendum o italské ústavě naplánované na tuto neděli. Neboli kreditní riziková prémie u italských vládních dluhopisů vůči německým Bundům se dále roztáhla a například ostře sledovaná banka Banca Monte dei Paschi, která je zralá na doplnění kapitálu, ztratila včera 14 %.
ECB má strach z politiků, varuje zpráva dva týdny před klíčovým zasedáním
25.11.2016 Evropská centrální banka opět varuje před nárůstem politického napětí. Nabitý evropský politický kalendář zjevně přidělává centrálním bankéřům vrásky na čele. I proto nově zveřejněná zpráva o finanční stabilitě vyznívá (jen dva týdny před klíčovým zasedáním ECB) hůře než ta předešlá.
Rizikové prémie u italského vládního dluhu před referendem dále rostou
23.11.2016 Tak trochu ve stínu amerických akciových rekordů se v Evropě pomalu schyluje k dalšímu dramatu, který se bude odehrávat na apeninském poloostrově - tedy v klíčové části eurozóny.
Akcie letí vzhůru a s nimi inflační očekávání. Is this time really different?
22.11.2016 Čtrnáct dní po volbách v USA kotví americké akciové indexy zcela bezpečně na historických maximech. Přitom po zvolení Donalda Trumpa prezidentem měl tak podle některých ekonomů nastat konec světa. Ten však stejně jako po brexitu nenastal, když předpovídaná výrazná korekce trvala jen několik hodin, přičemž v americkém podání se odehrávala mimo standardní obchodní hodiny.
ECB asi otevře ČNB dveře k ukončení intervencí později
21.11.2016 Zdá se, že poslední slušná čísla z ekonomiky nejsou pro ECB stále dost dobrá. Poslední série výroků centrálních bankéřů (Mario Draghi, Vitor Constancio) ukazuje, že ECB pravděpodobně z řady důvodů zůstane v prosinci opatrná a natáhne svoji politiku tisku peněz.
Kdy Trumpománii zastaví silný dolar?
18.11.2016 Povolební lavina v podobě raketového růstu amerických úroků a posilujícího dolaru se valí dál. Včera sice nastoupený trend trochu přiživila Janet Yellenová svým varování před brzkým zvýšením sazeb Fedu, ale jinak má vše na svědomí vítězství D. Trumpa, a to v kombinaci s totálním ovládnutím Kongresu ze strany Republikánů. To totiž nabouralo drtivou většinu úvah o tom, jak bude vypadat hospodářská politika USA v roce 2017 a dále. Málokdo počítal s tím, že by se po amerických volbách dostala k moci strana, která by tak snadno mohla táhnout za jeden provaz v otázce fiskální expanze. Dokonce, i kdyby v Bílém domě usedla Hillary Clintonová a Kapitol zcela ovládli Demokraté, tak perspektiva na fiskální stimul v následujících letech by nebyla tak růžová jako v republikánském ražení.
Italské referendum může rozhodnout o ECB i o konci intervencí
16.11.2016 Po překvapivém výsledku referenda o brexitu a vítězství Donalda Trumpa v USA začínají být neočekávané politické události pro trhy “denním chlebem?. Další na řadě je Itálie, která se chystá na začátku prosince (4.12.) na referendum o změnách v ústavě. Pokud ho italský premiér Matteo Renzi “politicky nepřežije?, nemusí to být pro italské dluhopisy vůbec procházka růžovým sadem. Další růst jejich výnosů a rizikových marží vůči německému bundu by pravděpodobně vedl Evropskou centrální banku k rozhodnutí (8.12.) natáhnout politiku kvantitativního uvolňování (QE) o dalších 6 měsíců (do konce září 2017). Pro ČNB by to pravděpodobně znamenalo signál takticky posunout konec intervencí ke konci roku 2017. V Itálii se tak nepřímo hraje nejen o budoucnost třetí největší ekonomiky eurozóny, ale zprostředkovaně i o to, kdy ECB otevře ČNB dveře k ukončení intervenčního režimu.
Růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí asi zpomalil
15.11.2016 Na pozadí masivního globálního výprodeje vládních dluhopisů, který zasáhl nejen eurozónu, ale i střední Evropu (speciálně pak Polsko), bude dnes Eurostat prezentovat čísla HDP za třetí kvartál roku a to napříč celou EU.
Vítězství Donalda Trumpa dolehlo na okamžik i na českou korunu
14.11.2016 Dozvuky vítězství Donalda Trumpa byly v pátek cítit i na české koruně, která nečekaně oslabila a alespoň na okamžik si užila pobyt nad 27,10 EUR/CZK. A nebyla sama, pod tlakem jsou od vyhlášení výsledku amerických voleb prakticky všechny měny rozvíjejících se trhů - polský zlotý a maďarský forint již ztratily přes 3 %. Důvody však nejsou tak přímočaré, jak by se mohlo zdát. Rozvíjející trhy neděsí jeden z mnoha předvolebních slibů namířených směrem k většímu protekcionismu (vystoupení z NAFTY apod.) nebo větší geopolitické napětí. Od řady “extrémních? slibů zdá se Donald Trump v tuto chvíli ustupuje.
Související klíčová slova:
Zvyšování sazeb | Výnosy dluhopisů | Bankéř | Jackson Hole | Vládní dluhopisy | Australská centrální banka | Zkušenosti | Německá obchodní bilance | Finanční stabilita | Měnový kurz | Obchodník | EUR | Vývoj cen ropy | Řecko | Trend | Index strachu | EURIBOR | Inflační čísla | Bank of Japan | Volatility | Libra vůči dolaru | Take Profit | Mezinárodní měnový fond | Setkání G20 | Tempo růstu | WTO | Korelace | Agentura S&P | Historické události | Výkyvy | Rating AAA | Britská libra | Aktiva | Pravděpodobnost | Kurzy koruny | Oslabování měny | Zasedání ECB | Uzavření transakce | Český statistický úřad | Depozitní sazba | Goldman Sachs | GDP | Německý DAX | Financial Times | Expanze | Exchange | Příkaz | Saúdská Arábie | Le Penová | Nezaměstnanost | Nálada na trhu | Deflace | Zpráva | Snížení úrokových sazeb | Forexový broker | Strach | Dividendy | Bankovní rada ČNB | Analýzy | Brexit | EIA | Cena zlata | Tržní volatilita | Dluhopisy | Francouzský dluh | Forex market | Volatilita | Cena Brentu | Index podnikatelské nálady ISM | Záchranný fond | EUR/PLN | Evropská měna | WSJ | Morningstar | Uvolnění měnové politiky | ČSOB | CZK | Výhled | Mobile trader | Černé pondělí | Trpělivost | Poplatek | Wall Street Journal | Nesoulad | Americký prezident | Program kvantitativního uvolňování | Globální ekonomiky | Podnikatelská důvěra | Britské akcie | Bílý dům | Inflace | Centrální banky | ActivTrades | Disciplína | New York | Polská centrální banka | Očekávání trhu | Příkaz Take-Profit | Dobré výsledky | Ratingová agentura | Londýnská City | EURCZK | Výhody používání příkazů stop-loss | Komoditní měny | DJIA | Turecko | Oslabování libry | Dnešní ekonomický kalendář | Snižování sazeb | Donald Trump | Ropa Brent | Vice | Futures | Devalvace | Inflace v eurozóně | Akciové trhy | Obchodní seance | Kanadská obchodní bilance | Utahování měnové politiky | Další růst | Analytici | Moody's | G7 | Bezpečné dluhopisy | Deutsche Bank | Bankovní unie | Zprávy o měnové politice | E15 | Devizové rezervy ČNB | TLTRO | Graf | Kurzy EUR | Odhodlání | Výnosy | Poptávka | Údaje o inflaci | Kurz koruny | Zaměstnanost | Historická minima | Čínský jüan | Polský zlotý | Průmyslová produkce | Economist | Míra inflace v Číně | Státní dluh | Cena barelu ropy | Peníze | Kurz libry | CySEC | Brent | Platforma CoverdealFX | Maloobchodní tržby | Politika | Závazek | Očekávání | Měď | Vybírání zisků | Inflační riziko | Theresa Mayová | Posílení eura | Zvýšení sazeb | Obchodní příkazy | Evropské měny | Zásoby ropy | P/E | Politická nejistota | Janet Yellenová | CZK/EUR | Růst | Nabídka | Itálie | EUR/CZK | Světové finanční krize | Jednání FOMC | Rostoucí šance | Prognóza | Výnosová křivka | Koruna | Britská centrální banka | Konsolidace | Nastavení měnové politiky | Velká Británie | Znalost | George Soros | Americká centrální banka | ECU | Zpomalení ekonomiky | Nejnovější zprávy | Ropné společnosti | Makroekonomická data | Lira | Zasedání centrálních bank | AUD | Implikovaná volatilita | Úrokové sazby | Meziroční růst | Měnové stimuly | Vývoj kurzu | Trh | Makroekonomické události | Zkušenost | EMU | Reserve Bank of Australia | Britské hospodářství | Rubl | Nevýhody používání příkazů stop-loss | Společnosti | Dot plot | Index | Vývoj likvidity | Volby ve Španělsku | Regulace finančního sektoru | MMF | Výrobní ceny | Eura | Komise | SIRIX WebTrader | Kapitál | Jiří Rusnok | Indexy PMI | Depreciace | Maďarsko | Dluhopis | S&P | Velké zisky | Kurz EUR/USD | Sázky | Web Trader | Kurz dolaru | Akciové indexy | Sirix Mobile Trader | Ekonomický kalendář | Bank of Canada | IEA | EUR/GBP | Vývoj inflace | Trailing Stop | Šedá ekonomika | Investiční cíl | Týdenní výhled | Bankéři | Odpor | Take-Profit příkazy | Česká koruna | Opatření | Benzín | Devizové trhy | Podnikatelé | Světové trhy | Pozornost | BIS | 3М | Meziroční míra inflace | Momentum | Dividendová sezóna | Aukce | Vítězství Donalda Trumpa | Index nákupních manažerů | Historická zkušenost | Hlavní ekonom | Burze | Vývoj mezd | Americká měna | Vysoká volatilita | Obchodní návyky | Zaručený stop-loss | Rovnovážný kurz | Platforma | Bonmoty Miloše Zemana | Británie | Obchodníci | Kolísání cen | Obchodovat | Francouzské dluhopisy | Dnešní zprávy | Proti-inflační riziko | Forwardový kurz | Video | Ropa | USA | Růst úrokových sazeb | Čistý zisk | Index PMI | EURPLN | Stres | Konec intervencí ČNB | Volby | ETF | Dow Jones | Zasedání Bank of England | Coverdeal Holdings | Politické napětí | Čínské akciové trhy | Ekonomové | Prohlášení | Spojené státy | Marine Le Penová | Trading | SIRIX | Růst HDP | Euro vůči dolaru | Ruská ekonomika | Nálada na dluhopisových trzích | Zvyšování úrokových sazeb | Sázka | Ziskový potenciál | Apreciace dolaru | Kurz dolarů | Finanční aktiva | Euro posiluje | Úroková sazba | Paul Krugman | Výnosy bezpečných dluhopisů | Agentura Fitch | Americké akcie | Washington Post | Použití garantovaného stopu | Volatilní | Spotový kurz koruny | EUR/USD | Varování | Zisky firem | Intervence | Sky News | Spotřebitelská důvěra | Scope Ratings | Recesia | Měnové politiky | G20 | Ceny nemovitostí | Ekonomická situace | Odhad HDP | Centrální bankéři | Volumes | Bilance ECB | Výsledek referenda | Vítězství | Bezpečný přístav | Částečný úvazek | Odliv kapitálu | Miliardy dolarů | Snížení úroků | Status bezpečného přístavu | Prezidentské volby | Světová finanční krize | Používání příkazů stop-loss | Platební bilance | Prezident ECB | Posilování koruny | Nákupy dluhopisů | Sazby | Patria | Roboti | České koruny | Obchodování s dluhopisy | Komoditní | Průzkum | Firmy | Polská ekonomika | Inflace v Česku | Masivní výprodeje | Zajištění | Averze k riziku | Víkendové parlamentní volby | Cena ropy brent | Aramco | Zasedání Bank of Canada | Phillipsova křivka | Oslabení měny | Investování | Fed | Obchodní bilance Číny | CoverdealFX | Maďarský forint | Ziskové výsledky | Forwardy | Rozpočtový deficit | Automobilový průmysl | Trhy | Akcie v USA | Bezpečnější měny | Emerging markets | Kurzový závazek | Fluktuace | Významné úrovně | Vyšší riziko | Německý ústavní soud | Rizika | Rada ČNB | Eurozóna | Portugalsko | Fond | ISM | Globální trhy | Fitch | Dluhopisový trh | Měnová politika ECB | Zasedání centrální banky | Riziková aktiva | Růst ekonomiky | Co je to příkaz stop-loss | Ministerstvo financí | Bilance | Americké akciové indexy | Holubice | Tesla | ONE | Španělsko | Mezinárodní obchod | Ekonomický růst | Cena aktiva | RBNZ | Americké trhy | Komodity | Mzdy | CAD | Růst ekonomiky eurozóny | Sentiment trhu | Akcionáři | Společnost | Ruský rubl | Evropské trhy | Sázet | Zahraniční obchod | EUR/HUF | Reporty | Výnos desetiletého německého dluhopisu | Obchod | Progresivní trailing stop | Bilance Fedu | Coverdeal Holdings Limited | Zahraniční forex | Riziko | Německé dluhopisy | JPY | Pokles výnosů | Transakce | Finanční trh | Turecká lira | Portfolio | Nástroj | GBP | Čína | Know-how | Trailing stop loss | Migrační krize | Ceny | Spotový kurz | Financování | Recese | Pokles | Ben Bernanke | Centrální banka | Stop-Loss příkazy | Předpovědi | WTI | Největší ekonomika světa | Divergence | Libra | CFD na akcie | Forint | Americký ministr financí | Výnos | Frank | ERM | CFD | Benchmark | Rozhovor | Minulá výkonnost | Historická maxima | Posílení koruny | Miliardy USD | Obchodní den | GBP/USD | Oživení trhu | Inflační cíl | VIX | Euforie | Největší světové ekonomiky | FRA | Zisk | Commission | ČNB | Bank of England | EURUSD | Pokles kurzu | Den D | Swapy | Středoevropské měny | Rating | Dovoz | Obchodování | Obchodní platforma | Posílení dolaru | Eurostat | Prezident | Cena mědi | Prémie | Expanzivní politika | Evropa | Měna | Management | Nasdaq | Zprávy | Ceny ropy | Zprávy z trhů | Francie | Údaje | Ekonomické události | Eurodolar | Finanční krize | Běžný účet | ex | WebTrader | Japonsko | Vývoj úrokových sazeb | Zasedání americké centrální banky | Marže | Arbitráž | Grafy | Aktivum | Japonská centrální banka | Situace | Mario Draghi | Tržby | Finanční systém | Konsensus | FOREX | Konsenzus | Signály | Guvernér | Trader | Americké akciové trhy | Investiční výdaje | Hospodářské noviny | Spready | HDP | Devizový trh | Ekonom | Optimismus | Rozhodování | Dolar | Euro | Klid | Rizikové prémie | Obchodní bilance | Brazílie | Členské země | Výprodej | Obchodní systémy | Lehman Brothers | Guvernér ČNB | Ztráty | Česká národní banka | Cyprus Securities and Exchange Commission | Brazilský real | Dnešní události | Americké firmy | Meziroční inflace | FOMC | Akcie | Currency | Obchodování na devizových trzích | Nový Zéland | Železná ruda | Index spotřebitelských cen | City | AAA | Světová ekonomika | ADP report | Vývoz | Hospodářská situace | Globální ekonomika | Flash Crash | Britská ekonomika | Kurz | Daně | Jádrová inflace | Spotřebitelské výdaje | Americká ekonomika | Sázkaři | Světové ekonomiky | Výsledky | Míra inflace | Nejlepší strategie | Bankovní rada | Investice | Pro investory | Potenciál | Obchodování v Asii | Rally | Nezávislost | Indie | Bod | Ekonomika eurozóny | Aktuální vývoj | ESM | Makrodata | Zisky | Regulace | Deriváty | Dluhopisové trhy | Fondy | Hospodářství | České dluhopisy | Oslabení dolaru | Ukazatel | Prodej EUR | Běžný účet platební bilance | Měny | Burzy | Hospodářský růst | Patria.cz | Export | Rusko | Unicredit | Řízení rizik | Partneři | Nervozita | 1 milion | Inflace v Číně | Britská vláda | Výsledková sezóna | Australská ekonomika | Plány | Fixní kurz | Béžová kniha | Devizové rezervy | Data z amerického trhu práce | Myšlení | ZEW | Evropské akcie | Americký trh práce | TIM | Energie | Scope | Investiční | Britské banky | Nálada | Příjmy | Bondy | Ekonomické dopady | Prodej | Zobchodované objemy | Zasedání Fedu | Bloomberg | Vyhlídky | Průmyslová výroba | Finanční trhy | Evropská ekonomika | Míra | Komoditní trhy | Korekce | Makroekonomie | Kvantitativní uvolňování | Spekulant | Stimulační opatření | HDP eurozóny | Výkonnost | Pokles libry | Intervence ČNB | Přehled | Krize | Kanadská ekonomika | Obchodní proces | OECD | HDP USA | Oslabení koruny | Spot | Zvýšení úrokových sazeb | Volby v USA | S&P 500 | JDE | Podpora | Ministři financí | QE | Světová banka | Mexické peso | Cena | Vystoupení z EU | Příkaz stop-loss | Německo | Bund | Apple | Příkaz Stop | Setkání centrálních bankéřů | BAT | Česká ekonomika | Kurzy | Ekonomické údaje | Ekonomická data | Názory analytiků | Úrokový diferenciál | DAX | Forexu | Zlato | Rozhodnutí Bank of England | Ekonomika | Slabé euro | Inflace v Německu | SEC | Schodek | Šéfka Fedu | Úspěch | Tightening | Likvidita | Britské referendum | Cíle | Kryptoměny | Bezpečnost | Likvidní | Banky | I-Trader | Americká vláda | Šance | Ministři financí eurozóny | Fundamenty | Zkušení investoři | Bankrot | Wall Street | Instrumenty | Analýza | Ministr financí | Kurz EUR | Jan Bureš | Sazby Fedu | Kontrakt | Intervenovat | Čínské akcie | Ratingové agentury | Pozice | Čínská ekonomika | Portfolia | Příprava | Dlouhé pozice | Platební neschopnosti | Švýcarský frank | Hillary Clintonová | Market | Cenné papíry | Brokeři | Kurz forintu | Rozvíjející se trhy | Obchodní deficit | Inflační tlaky | Měnové války | OPEC | Broker | Sentiment | Index ISM | Investoři | Míra nezaměstnanosti | Bohatý | Stop-Loss | Oblasti supportu | Měnový pár GBP/USD | Polsko | Výnosy německých dluhopisů | Rezistence | Saxo Bank | Ropy | RBA | IPO | P.A. | MT5 | Měnový pár EUR/USD | Hospodářské výsledky | Finančník | USD | Tištění peněz | Vyšší úrokové sazby | Silný dolar | Nízké úrokové sazby | Cena ropy | Přebytek obchodní bilance | Čínská centrální banka | Propad | Britské libry | Nemovitosti | Makro data | Evropský trh | Markets | Úrokové sazby Fedu | Kanada | Nejistota | HDP v eurozóně | Jan Čermák | Apreciace | Ekonomie | Take-Profit | Vystavení riziku | Swap | Ceny komodit | Indexy | Státní dluhopisy | Americký dolar | Makro | Vytrvalost | Evropská centrální banka | Statut | ECB | Prodej ropy | Forward | Měnová politika | Doporučení | Inflační očekávání | Konec kurzového závazku | Parita | Payrolls | ROCE | Spekulace | Averze vůči riziku | Referendum | EU | Bankovní sektor | Miliardy | Sterling | Společná evropská měna | MIC | PMI ve službách | Spekulanti | Teroristický útok | Globální finanční trhy | Fúze | Akciový trh | Setrvání Británie v EU | Nákup dluhopisů | Investor | NZD | Měnový pár | Jestřáb | Banka | Produkce ropy | Země eurozóny | Čínské investice | Baker Hughes | CNBC | Spotřebitelské ceny | Jihoafrický rand
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | Obchodování | ČTK | Růst | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot