Pět set nejhodnotnějších firem v nejprestižnějším indexu světa. To zní jako dobrá investice. Možná taky ne. Úspěch S&P 500 nese z drtivé většiny na ramenou jen sedm společností – Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, NVIDIA, Meta a Tesla. A role tohoto investičního kartelu je na finančních prknech stále křiklavější.
The Magnificent Seven (odkazující na westernový trhák Sedm statečných) představuje zhruba 30 procent tržní kapitalizace celého indexu S&P 500. Navíc má na svědomí podstatnou část všech letošních zisků v rámci této skupiny.
Ze sedmi firem se staly na trhu značky, které představují zaručený recept na úspěch, zisk a především – bezpečnou investici. Jenže to je právě to nebezpečné a mluví se o tom čím dál víc.
Ostatně jednou z prvních pouček pro začínající investory do akcií je, aby především diverzifikovali. Těžko se ale diverzifikuje v indexu, kde 493 společností hraje čtvrté housle a investoři sázejí zlaťáky do sedmi vyvolených.
Jistě, tahounům indexu S&P se objektivně daří a zřejmě ještě dařit bude. Je ale ohodnocení trhem oprávněné? Vždyť Teslu vede člověk, který plynule přepíná z maniaka do génia, fušuje doslova do dalších X společností a ještě k tomu stíhá glosovat politické dění.
A co Meta, která vyházela miliardy za virtuální metaverse, ve kterém je pusto a prázdno? A co Microsoft a NVIDIA, které strmě vytáhlo do zelených čísel bláznovství kolem umělé inteligence? Nerodí se nám tady další – a já to slovo také nemám rád – bublina?
Možná ne. Během dot-com bubble se ale v indexu S&P 500 dramaticky dařilo také jen několika málo firmám. A skončilo to výplachem. Jestli to tentokrát bude jinak, nikdo neví. Historie má každopádně takovou vlezlou vlastnost – ráda se opakuje.
Filip Kalčák