Společnosti na burze nevydávají dividendy jen tak ze záchvatu dobročinnosti. Vyplácet podíly ze zisků znamená mít určitý status. Status firmy, která už je tak etablovaná a disponuje tak obrovským kapitálem, že se s ním může dělit se svými akcionáři. Společnost se navíc vydáváním dividend zároveň vyhne vyššímu zdanění.
Vezměte si třeba Coca-Colu. Taková společnost už v podstatě nemůže technologicky růst. Má hotový produkt, globálně zajištěný odbyt i marketing. Jednou za čas představí novou příchuť, na Vánoce nám ukáže novou reklamu, a to je tak všechno. Vyplácením dividend společnost někdy supluje investorům fakt, že její akcie už na burze tak dramaticky nerostou.
Rozdávání dividend v únoru oznámila společnost Meta, která stojí za sociálními sítěmi Facebook a Instagram. A překvapila i relativně solidním podílem. Za jednu akcii investoři kvartálně dostanou 0,50 dolaru. Za rok tak na jedné akcii vydělají dva dolary.
Do světa dividend se teď pouští i Alphabet, mateřská stanice Googlu. V tomto případě je ale dividenda symbolická. Za drženou akcii investor získá 20 centů. Za rok si přijde na 0,80 dolaru. Což je při dnešním kurzu necelých 19 korun.
Síla dividendové akcie se ale vypočítá především na základě poměru mezi hodnotou dividendy a cenou podílu. Investor totiž profituje hned ve dvou rovinách – při růstu akcie a při vyplácení – či navyšování – dividendy.
Ideální kombinací proto je, když společnost na burze stále solidně roste a přesto vyplácí (třebaže oproti průměru nižší) dividendu. A něco takového zřejmě od Alphabetu investoři očekávají.
Oznámení, že budou otcové Googlu vyplácet investorům dividendy, vyhnala akcie Alphabetu k nebesům. Za posledních pět dní akcie posílily o více než 11 procent. Společnost začne dividendy vyplácet v červnu. Zájemci proto ještě mají čas se přihlásit na výplatní pásku.
Filip Kalčák