Na výhody a potenciální rizika prop tradingu jsme upozorňovali v investiční glose na začátku února. Už tehdy bylo zřejmé, že kolem byznysu – který je na první pohled z klientského hlediska až příliš lákavý – existuje spoustu otazníků, nevyřčených odpovědí a mlhavých sdělení.
Vedle komunikačního šumu v klíčových otázkách se ale sektor prop tradingu projevoval na internetu mimořádně hlasitě a okatě. Až příliš. Blýskavé pozvánky na platformy, které vám poskytnou kapitál a zázemí k vybudování finanční nezávislosti, přilákaly nejen zvědavé investory, ale i podobně zvědavé regulátory.
Ano, kolem prop tradingu se zřejmě stahují mračna, která zastíní úvodní westernové období tohoto sektoru. Kyperský mediální dům Finance Magnates totiž přišel s informací, že se o prop-tradingové firmy zajímá evropský regulátor ESMA (Evropský orgán pro cenné papíry a trhy).
Ještě překvapivější ale bylo zjištění, že hybnou silou v regulaci prop tradingu má být Česká národní banka, která obvykle spíše kopíruje unijní regulace, než že by se snažila je nastolovat. Pro zájem ČNB ale existuje jednoduché odůvodnění – populární prop-tradingové služby sídlí mnohdy právě v Česku.
„Obchodní modely používané firmami zabývajícími se prop tradingem mohou mít různé formy, z nichž některé mohou podléhat regulačnímu rámci MiFID,“ uvedla ČNB pro kyperský web.
Zpráva je to na první pohled trochu podivná, protože na českých webech se o ni nedočtete. Na druhou stranu informaci převzala i platforma TradingView, takže informace má už slušný a relevantní mediální zásah.
Regulace MiFID musejí dodržovat finanční služby napříč Evropskou unií. Součástí regulací může být cesta k větší transparentnosti prop tradingu a způsobu, jakým společnosti získávají kapitál – informační odpovědnost.
Regulace by rovněž vybídla firmy k přiznání investičních rizik a transparentnímu vypočítávání klientských poplatků. Prop-tradingové firmy by pak vedle vlastních testovacích nástrojů mohly zavést investiční dotazníky, které by odhalily způsobilost konkrétního investora.
Filip Kalčák