O psychologii spekulativního obchodování
Pokud jste pravidelnými čtenáři serveru FXstreet.cz, není pro vás tajemstvím, že klademe velký důraz na psychologii tradingu. Důvod je jednoduchý – každý úspěšný trader se přesvědčil, že správně „vyladěná“ psychika tradera má významný dopad na stav jeho obchodního účtu.
Když se objeví otázky
Máte svou strategii, zvládli jste základy obchodování, ale úspěch se nedostavuje? Pak se vám v mysli začnou vynořovat nejrůznější otázky. Obchoduji správně? Všichni ti profíci se tváří, že je to tak snadné, tak proč se mi pořád nedaří? A tak podobně.
Jak najít odpovědi
Ti, kdo v tradingu uspěli, už našli odpovědi na mnohé ze svých otázek. Co pro to můžete udělat vy?
Naučte se „správně prodělávat“
Zvládnout ztráty, které jsou nedílnou součástí tradingu, je jednou z největších překážek. Každý má při obchodování pocit, že musí nad trhem „zvítězit“. Není to ale dobrý nápad a určitě už jste zažili na vlastní kůži, že tento přístup obvykle provázejí právě ty obávané a nechtěné ztráty.
Jako dobrý trader tedy musíte být v první řadě dobrý ve zvládání rizika. Při tradingu se nevyhnete situacím, kdy budete prodělávat. Jde jen o to, aby statistika vítězných obchodů zůstala na vaší straně a zisky nakonec převážily nad ztrátami.
S tím souvisí i druhý důležitý aspekt vydělávání v tradingu – mnozí si vybírají zisky, jakmile mají alespoň nějaké, avšak své ztráty nechávají narůstat v domnění, že se trh otočí a ztráty se změní v zisk. S tímto přístupem se ale může stát, že budete mít většinu obchodů ziskových, ale přesto budete celkově ve ztrátě!
Proto se stále zdůrazňují naučení o užívání stop-lossu a v případě, kdy je již obchod v zisku, jeho posunutí na break-even. Ušetříte si tak spoustu trápení, kdyby se snad ziskový obchod měl zvrhnout ve ztrátu.
Jak se tedy naučit „správně prodělávat“?
Tato zvláštní dovednost je základem dlouhodobého úspěchu v tradingu. Dokud ji nezvládnete, může jeden jediný obchod vymazat zisky ze spousty dalších obchodů.
Správně prodělávat neznamená, že máte ztráty milovat, ale možná už ze svého obchodování víte, jak rádi byste někdy raději utrpěli malou ztrátu, než tu velikou. Kdyby jen šlo vrátit čas?
Udržte si pozitivní přístup každý den
Je to obtížné, ale je třeba se připravit na dny, které nevyhnutelně skončí ztrátou. Úkolem je nenechat si tím nabourat psychiku, protože to může přinést jen další ztráty.
Naučit se obchodovat se ziskem není snadné, ale jakmile se začnete obviňovat a trestat za své ztráty, dostáváte se do nedobré situace – viníte se za to, nad čím nemáte přímou kontrolu. Pokud nejste jasnovidní, nemůžete prostě vědět, co trh udělá. Snažte se tedy, abyste si ztráty nebrali osobně a nevyvozovali si z nich, že jste špatní. Když se stane něco bolestivého, hned si řekněte: „Bolí to, ale JÁ JSEM OK“ (což je mimochodem i název jedné knihy – It Hurts But I´m OK).
Podívejte se na ztráty z jiné stránky
? a třeba už je nebudete brát tak vážně. Trading je podnikání jako každé jiné. Kdybychom prodávali květiny (které musíme nakoupit na sklad a máme s tím své náklady), tak nás nepřekvapí, že některé prodáme, některé budeme muset ke konci jejich životnosti zlevnit a některé prostě zvadnou a vyhodíme je – utrpíme ztrátu. Pokud ale zisky z prodeje květin překonají naše náklady a ztráty způsobené tím, že prakticky nikdy nemáme šanci vše prodat, měli bychom být dlouhodobě schopni v tomto byznysu vydržet a vydělávat.
V tradingu je to naprosto stejné, jen se tam zřetelněji projevují naše chybná psychická přesvědčení ohledně peněz, takže každou ztrátu můžeme vnímat velmi bolestně a zapomenout při tom na dlouhodobý pohled.
Tato analogie nám tedy může pomoct dívat se na ztráty realisticky a přijímat je prostě jako součást nákladů našeho podnikání.
Jakmile toto budeme mít na paměti (a třeba si uvedený příklad převedete na svou profesi), velmi se nám uleví. Zvládneme tak jednu z největších překážek v psychologii tradingu.
Na tradera číhá ještě další nebezpečí
Opačnou situaci můžeme vidět u traderů, kteří mají namísto strachu příliš vysoké sebevědomí a věří, že na trhu musejí vždy zvítězit. Tito tradeři musí vyřešit jinou psychologickou šlamastiku – najít křehkou rovnováhu mezi strachem ze ztrát a chamtivostí a touhou po stále větších ziscích.
Strach i chamtivost jsou největšími hybateli trhů, takže je vlastně k obchodování potřebujeme (ale jen u těch druhých, co stojí na druhé straně našich obchodů). Mají ale také za následek největší škody, protože na psychologii tradera působí jako kouřová clona, přes kterou nemůže vidět své obchodování realisticky.
Strach a chamtivost – jak se projevují?
Chamtivost se nejvíce projeví, když držíme ztrátovou pozici déle, než je zdrávo. Kdyby se tak trh aspoň vrátil na cenu, na které jsme do obchodu vstupovali!
A strach? Ten nastupuje, když jsme v zisku a začínáme se bát, že se nám tento zisk před očima rozplyne a pozice půjde do ztráty. Proto zisky vybíráme předčasně s odůvodněním, že „nikdo ještě přeci vybíráním zisků nezchudl“.
Toto uvažování vede k tomu, že než si to uvědomíme, můžeme velmi silně nabourat poměr dosahovaného poměru zisku k riziku v náš výrazný neprospěch. Jednou radou, jak toto překonat, je otočit to: být chamtivý, když jsem v zisku, a bát se, když jsem ve ztrátě. Jednoduché, že? Přečtěte si tu větu ještě jednou!
Zvládněte svou psychologii a jste ve výhodě
Jakmile zvládnete uvedené principy, jste okamžitě ve výhodě oproti většině lidí, kteří se na trzích pohybují.
Cílem je vyváženost
Všechno to vypadá pěkně, ale může se stát, že upadneme do opačného extrému. Začneme po sérii úspěchů trpět přehnanou sebejistotou. To může znamenat značné riziko, že budeme nepřiměřeně riskovat a začneme porušovat pravidla, která nám doposud dobře sloužila.
Naším úkolem je tedy najít ve své psychologii vyváženost mezi strachem, chamtivostí a rozumnou mírou sebejistoty.
Nekonečný příběh
Pokud dokážeme ovládnout svou psychologii, můžeme se i nadále zdokonalovat. Můžeme dále studovat trhy, makroekonomické ukazatele, psychologii davu. Nebo se můžeme zdokonalovat v nových způsobech money managementu.
Takže neusínejme na vavřínech, protože asi neexistuje trader, který by nemohl z dalšího studia ještě něco vytěžit.
Pavel Kaiser
Tým FXstreet.cz
Čtěte více
-
Nový seminář: Psychologie a Money-Management
Zcela nový seminář z dílny FXstreet.cz a tentokrát se zaměřením na psychologii obchodování a money-management. A právě toto téma je naprosto nejdůležitější a současně bohužel nejvíce podceňované a opomíjené téma většiny obchodníků. Tento seminář tak doplňuje naše ostatní kurzy, které se zaměřují spíše na technickou stránku tradingu. Úspěch tradera záleží hlavně na jeho psychice a přístupu k tradingu. Přijďte se naučit ty nejsilnější nástroje, tipy a rady, které vám k úspěchu pomohou. Tento unikátní seminář zcela jistě změní váš přístup k tradingu a tím také vaše celkové výsledky. Seminářem vás budou provázet úspěšní tradeři Ondřej Hartman a Jakub Hodan. -
Obchodné stratégie a systémy, VI. časť
Jednou z najdôležitejších častí úspešného obchodovania je money-manažment (MM). Našim cieľom je vyhľadávať obchody s vyšším potenciálom zisku ako je potenciál risku a neriskovať na 1 obchod viac ako cca. 2 % účtu (niekto používa 1 % až 5 %). Pre profesionálneho tradera je money-manažment pravdepodobne viac, MM je tá časť celkového obchodného systému, ktorá nám hovorí koľko špekulatívneho kapitálu by sme mali v daný moment riskovať? -
Obchodní deník a plán, který plní svůj účel
Opět přinášíme článek do Bretta Steenbargera. Nejdříve bych chtěl shrnout pět nejčastějších chyb, kterých se obchodníci při práci s deníkem dopouštějí. Některé obchodní strategie jsou dobré a některé špatné. Stejně tak je to s deníky. Zde chci rozvést a napsat několik doporučení a myšlenek pro psaní a způsob vedení obchodního deníku, který má plnit svůj účel. -
Obchodní deník tradera - proč a jak?
Je možné nějak objektivně vyhodnotit váš forex obchodní systém? Má smysl psát si obchodní deník? Nebo je potřeba si pořizovat sofistikované programy? A jaké výstupy a analýzy jsme schopni získat? K čemu nám mohou výsledky a statistiky sloužit? Je dobré být důsledný a zapisovat úplně všechno nebo se raději nezdržovat podrobnostmi a stručně zapisovat jen to nejdůležitější? -
Obchodování může být návykové
Autorem dnešního článku je Nial Fuller, profesionální obchodník, který je považován za významnou světovou autoritu v přístupu Price Action obchodování. Jeho články jsou psány čtivou formou a vždy předávají důležité ponaučení jasným a snadno pochopitelným způsobem. Těší nás, že vám můžeme přinášet jeho články, a zde je další z nich. -
Obchodování: Vášeň nebo závislost?
Kolik hodin denně obchodujete? Je pro vás obtížné chvíli se na grafy nedívat? Už vám někdo z rodiny nebo z vašich přátel řekl, že žijete a dýcháte pro trhy? Je to vášeň nebo jste závislí? Na finančních trzích je hranice mezi vášní a závislostí často velmi tenká. Dnešní vzdělávací článek tak bude patřit tomuto tématu. -
Obchodujte jako vojenský stratég
Finanční trh se v mnoha ohledech podobá bojišti. A stejně jako ve válce jsou i při obchodování na finančních trzích vždy přítomny prvky rizika, nejistoty a nebezpečí. -
Očekávání v tradingu, která mohou vést ke zklamání
Mít v tradingu určitá očekávání může být pro obchodníky na finančních trzích dobrým vodítkem. Díky očekávání můžeme snadno zjistit, zda jsme na správné cestě a náš trading směřuje k úspěchu nebo naopak máme stále co dohánět. Nicméně v nastavení našich očekávání musíme být opatrní, protože příliš velká a nerealistická očekávání mohou vést nakonec ke zklamání. V dnešním článku si taková očekávání představíme. -
Odhalujeme skrytá destruktivní přesvědčení
Pilně studující trader, říkejme mu například Ken, již ušel dlouhou cestu. Emocionální návaly už ho dál netrápí. Dokáže je zachytit dlouho před tím, než by ho uvrhly do žáru okamžiku. Nejdřív si myslel, že konečně odhalil tajemství, které ho vynese na další úroveň tradingu, ale něco tomu stále chybělo. Pořád zažíval hrůzu, která se vkrádala do jeho tradingu a jako zápalná šňůra nakonec vyhodila jeho tradingovou mysl do povětří. -
Opravdu potřebujete 10 000 hodin praxe pro ziskový trading?
Cokoli, co stojí za to, není snadné, a to platí i pro úspěch v obchodování na finančním trhu. Jak dlouhé a jak intenzivní by však mělo být naše úsilí, než budeme moci oprávněně očekávat rozumné obchodní výsledky? Několik měsíců obchodování? Konkrétní procentuální zisk z našeho počátečního kapitálu? Konkrétní počet obchodů? -
Ovládá vás v tradingu chamtivost?
V tomto článku zabrousíme do psychologie tradingu a pokusíme se odhalit, co přesně je chamtivost a jak se může ve vašem obchodování projevovat. Všichni jsme několikrát slyšeli, že trh má schopnost odhalit ty nejzákladnější lidské emoce. Obchodování na finančních trzích je charakteristické především bojem člověka se sebou samým. A jenom psychicky silní obchodníci s pevnou disciplínou dokáží všechny nástrahy neustálého boje s emocemi překonat. -
Pár tipů pro návrat z dovolené
S koncem letních prázdnin dostáváme na naše emaily dotazy od čtenářů serveru FXstreet.cz, kteří se po několikatýdenní (někdy i měsíční) dovolené vrací zpět ke svému obchodování. Nejčastější dotazy jsou, jestli máme nějaké tipy pro takovýto návrat k trhům a jak se rychle dostat do předchozí tradingové formy. Rozhodli jsme se tedy na toto téma připravit dnešní článek. -
Peníze leží na „zemi“, jen je sebrat – sociální experiment
V tomto vzdělávacím článku se podíváme na „zoubek“ fenoménu, který v praktickém životě může nejen burzovním obchodníkům velmi ulehčit jejich cestu k ziskům, ale také v obecném měřítku může každému jedinci dopomoci nalézt to, čemu se mu v životě nedostává. Jako je například láska, rodina, peníze atd. -
Pět hlavních principů trading psychologie
Dovolil bych si dnes prezentovat článek, který je přeložený z originálu od Bretta Steenbargera. Je to člověk, který se věnuje psychologii traderů a napsal již mnoho článků a knih na toto téma. Budu se občas snažit přinášet jeho nejpřínosnější podněty. Následující překlady jsou předem s autorem dohodnuty a odsouhlaseny k uveřejnění na našem FOREX serveru. Rozhodl jsem se pro tento krok, zejména z toho důvodu, že jeho články patří ke špičkám ve světe trading psychologie a rád bych se s vámi o ně podělil. -
Pět způsobů, jak snížit stres v tradingu
Zažili jste někdy podobný den? Obchodní platforma se „zasekla“, internetové připojení vypadává a zároveň jste zapomněli nastudovat blížící se klíčové fundamenty, a zmeškali jste obchodní příležitost? Tyto situace jsou jen některými zdroji stresových situací, s nimiž se musí každý trader občas vypořádat, pokud nechce, aby ho ovládly. To může totiž jinak znamenat nebezpečí pro vaše obchodování. -
Porozumění strachu a chamtivosti v obchodování
Strach a chamtivost jsou dvě silné emoce, které významně ovlivňují chování obchodníků na finančních trzích. Tyto emoce mohou výrazně ovlivnit rozhodovací proces obchodníka a často vedou k iracionálnímu chování a neoptimálním výsledkům. -
Position sizing v tradingu
V dnešním článku se podíváme na další významnou součást Money-Managementu. Podíváme se na to, jak správně volit velikost pozice, jak a kdy pozice ideálně navyšovat, aniž bychom porušovali zásady správného risku na naše obchody. Pod pojmem position sizing si představme nutnost volit správný počet lotů na základě vzdálenosti našeho Stop-Lossu od vstupní ceny. Tento výpočet musí obchodník uskutečnit už před samotným vstupem do obchodu. Pro začínajícího obchodníka to může vypadat všelijak složitě. Proto se na to v tomto článku zaměříme. -
Postupná cesta k profesionálnímu tradingu
Je běžně mylnou představou, že profesionální dovednosti či znalosti v určité oblasti, ať už se jedná o obchodování na finančních trzích či o sport, jsou vrozenou vlastností pro pár vyvolených jedinců. Toto myšlení předpokládá, že jsme buďto odborníci nebo ne a tím pádem pro nás neexistuje způsob, jak potřebné dovednosti získat, pokud se s nimi nenarodíme. -
Pracujte na sebedůvěře v tradingu
V dnešním článku se podíváme na to, jak si budovat sebedůvěru v tradingu. Sebedůvěra je totiž nedílnou součástí úspěšného obchodování. Zjistíme také, co ji podkopává a jak se tomu vyhnout. -
Praxe vás učí konzistentnosti, nikoliv dokonalosti
Jedním z poměrně hojně rozšířených omylů je, že cvičením a praxí se stáváte stále dokonalejšími. Ono je to poměrně pochopitelné, protože v našem běžném životě se obvykle procvičováním zdokonalujeme a zlepšujeme. Nicméně v tradingu bohužel procvičování a praxe nezaručuje automaticky to, že se budete posouvat kupředu a neustále zlepšovat.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |