Decentralizovaný svět financí se stále více a více stává oblíbeným tématem nejen všemožných spekulantů, ale dostává se i do podvědomí známým investorům, podnikatelům a někdy dokonce politikům. Někteří z těchto vlivných lidí stále více prosazují investování do těchto aktiv a věří v to, že jednou digitální měny převezmou otěže dnešního monetárního systému.
Není se čemu divit, že Defi projekt v lednu dosahoval celkové kapitalizace něco okolo „pouhých“ 700 milionů dolarů a nyní trh s Defi projekty překročily hranici 12 miliard dolarů. Pokud chceme do tohoto světa vkročit a zainvestovat, je potřeba vybrat projekty, které se na celkovém trhu podílejí nejvíc, jsou ověřené a funkční. V tomto článku se o projektech, které by mohly být stejně dobrou investiční příležitostí, jako jsou i akcie.
Před tím, než podniknete investiční kroky do kryptoměn nebo jeho nadstavby Defi, pořádně si o tomto tématu přečtěte a udělejte si vlastní průzkum trhu. Tyto doporučení berte spíše jako informativní, a nikoliv jako investiční rady, protože všechny investice, které se týkají kryptoměn jsou stále vysoce rizikové a volatilní.
Uniswap
Prvním zajímavým projektem, který funguje už dlouhou dobu a zatím se obešel bez problému je platforma Uniswap. Funguje jako obyčejná kryptoměnová směnárna, jenže se od běžných směnáren zásadně odlišuje. Hlavní rozdíl a zároveň důvod, proč je projekt unikátní a zajímaví je to, že Platforma Uniwap není prostředníkem a za směnu tokenů si nevybírají žádné poplatky. Likviditu poskytují samotní uživatelé této platformy a za poskytování tokenů si odnášejí i bonusy za tuto službu. Celý systém funguje na blockhainu etherea ACDO platformy lze zalistovat jakýkoliv existující ERC20 token. Navíc jsou všechny transakce zdarma. Projekt posouvá svět k decentralizovanému finančnictví opět o krok dál a je jedním ze základních pilířů celého Defi trhu.
Maker Dao
MaketDao patří mezi jedny z nejviditelnějších a nejpoužívanějších projektů v rámci celého Defi. Projekt vznikl už před 6 lety a byl spuštěn před 3, takže má za sebou v kryptoměnovém světě celkem dlouho historii. Celá myšlenka stojí na vytvoření stabilní kryptoměnové měny – tedy tokenu DAI. Ten si snaží udržet svou hodnotu na jednom dolaru pomocí naprogramovaného systému.
Jak celý systém funguje? Zjednodušeně řečeno – program zvyšuje a snižuje zásobu tokenů Dai podle potřeby, aby cena oscilovala co nejblíže 1 dolaru.
Do kryptoměn může tedy celý projekt přinést cenovou stabilitu a zamezit volatilitě, která právě přináší do celého světa decentralizovaných financí nejistotu. Proces je taky velice snadný. Stačí si na kterékoliv burze, která to nabízí pouze změnit Ether za DAI Tokeny a poté můžete provádět další operace a transakce bez obav, že by se druhý den cena vašich tokenů výrazně změnila. Oproti Tetheru má DAI tu výhodu, že je celý systém mnohem více decentralizovaný, automatizovaný a stojí mimo ekosystém kryptoměn.
UMA
Uma dovoluje uživatelům uzavřít jakýkoliv finanční obchod bez třetí strany nebo centralizované burzy. Pokud chce uživatel spekulovat nad akciemi od Amazonu a bude mít zájem tyto akcie shortovat, díky UMA může uzavřít kontrakt s druhou osobou, která bude spekulovat proti němu. Oba tito účastníci musí složit depozit. Tento depozit pak připadá ve prospěch straně, která spekulaci „vyhrála“. Díky tomuto systému tedy odpadá riziko centralizovaných brokerů a burz, které mohou mít složité právní podmínky nebo velké a nevýhodné poplatky a depozita.
Do kryptoměn tedy přináší další důležitou funkci, která již v centralizovaném světě financí má své zastoupení. UMA se může zdát jako dobrou investiční příležitostí, avšak na začátku září, cena vzrostla na 26 dolarů, a nakonec spadla až na 7,4 dolarů za minci. Navíc to vypadá, že downtrend stále pokračuje, takže opatrnost při investování u tohoto projektu by měla být rozhodně na místě.
Compound a Aave
Další dva projekty, které vypadají slibně a denně nimi projde tisíce transakcí jsou platformy, které nabízejí možnost decentralizovaných půjček. Existují dvě možnosti, jak tyto platformy využít. Za prvé můžete za určitý úrok nabízet své kryptoměny a nebo si naopak za úrok půjčovat. Projekty tedy přináší do krypto-světa náhradu bank a slibují nižší úroky než u centralizovaných institucí. Navíc není potřeba žádné registrace a ani dokládat svou totožnost. Likvidita je zajištěna samotnými uživateli, a nikoliv další burzou, či jiným prostředníkem.
Jaký je rozdíl mezi Compoud a Aave?
Obě slibují a dělají takřka to samé, avšak Aave je o něco novější a inovativnější. Má ve své nabídce více obchodovatelných tokenů, má stabilní úrokové sazby a poskytuje „Flash Loans“. Aeve je tedy technicky o něco zdatnější a může se zdát logicky lepší volbou. Jenže Compoud má na druhou stranu přehlednější uživatelské prostředí a pro začátečníky a laiky ve světě digitálních financí je tedy rozhodně lepší volbou.
Chainlink
Chainlink má asi největší potencionál ze všech již zmíněných projektů a řeší jeden z největších problémů dnešních kryptoměn. Blockchain je uzavřený systém a někdy při uzavírání smart kontraktů jsou potřeba ověřit data z okolního digitálního světa, ke kterému nemají kryptoměny přístup. Smart kontrakt je forma papírové smlouvy akorát v digitálním světě. Je to tedy věc, bez které se na vlnách internetové světa zkrátka neobejdeme, a proto má projekt tak velký potencionál.
Chainlink pomáhá propojovat informace a tvoří jakýsi pomyslný most mezi dvěma entitami, u kterých by k přesunu dat normálně nebylo možné. Může tak například zkontrolovat informace z burzy, aby se dala ověřit správnost dat k určitému smart kontraktu, který právě někdo uzavírá.
Uživatelé, kteří potřebují ověřit data si pomocí Link tokenů za službu zaplatí. Cena a hodnota by se tedy v budoucnu měla odvozovat podle toho, kolik lidí bude služby Chainlink využívat. Tokeny momentálně existují v podobě ERC-20 tokenů, jako většina Defi projektů. Zatím projekt funguje pouze v rámci Ethereum sítě, ale do budoucna by měl projekt expandovat dál. Zatím celá záležitost vypadá velice slibně, a navíc má Chainlink i největší kapitalizaci ze všech Defi tokenů. Proto nepochybně patří mezi nejlepší investice celého Defi trhu.
I přes to, že většina z těchto projektů je plně funkční, a to co ve whitepaperu slibují skutečně provádějí, můžou ze dne na den skončit, jako tomu bylo u jiných kryptoměn a ICO projektů. V srpnu tohoto roku například spadl projekt YAM, který se věnoval taky půjčkám a kvůli programátorské chybě se jednotlivé tokeny mohli virtuálně nafukovat. Proto buďte opravdu obezřetní a před investicí do kryptoměnových projektů se snažte o diverzifikaci.
Tým Admiral Markets