Dopady nových opatření proti koronaviru na ekonomiky v Evropě prozatím nelze příliš odhadovat. V případě pouze částečného lockdownu (západní Evropa má vysokou proočkovanost) ve finále nemusí být dopad na růst HDP nijak tragický, protože mírný pokles služeb by měl kompenzovat růst průmyslu, především pak automobilového, tj. v opačném gardu než se těžiště výkonu hospodářství.
Navíc pokud vlády nezpanikaří a nebudou dále rozhazovat peníze z vrtulníku, měl by nárůst výroby a postupné uvolnění úzkých hrdel v ekonomice snížit inflaci. Ze stagflace by se tak stala „pouze“ stagnace s výhledem na oživení ve službách při následném uvolnění opatření.
Vývoj ceny americké ropy WTI (4hodinový graf – H4):
Na forexu se po opadnutí prvotní paniky zřejmě dočkáme oslabení amerického dolaru. Pokud by totiž slábly globální inflační tlaky, mohla by americká centrální banky (Fed) posečkat s utažením měnové politiky. To vše v prostředí, kdy od eura, švýcarského franku a japonského jenu stejně nikdo žádné vyšší sazby nečekal a mezi měnami emerging markets se již centrální banky trumfují, kam úroky vyšponují (mimo Turecka).
Očekávané relativní uvolnění měnové politiky Spojených států oproti ostatním zemím a aktuální překoupenost dolaru značí, že dolarová rally bude v nejbližší době pravděpodobně u konce. Aktuálně dolar proti koši měn meziročně posiluje o 7 % i přes vysokou inflaci v USA a nulové úroky na dolaru. Prostor pro další zisky dolaru je tak omezený.
Vývoj amerického dolarového indexu (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, investing.com, Bloomberg