Americký trh si letos prožil první menší šok. Paradoxně za to ale nemůže nový prezident Donald Trump – ten sice hrozí cly a dalšími tvrdými obchodními opatřeními, Wall Street je ovšem zatím na jeho straně. Strašákem se pro americké firmy stal čínský start-up DeepSeek.
Organizace vznikla v roce 2023, americké giganty ale pořádně vyděsila až teď v lednu. Nová verze umělé inteligence od DeepSeeku totiž svými schopnostmi zdatně konkuruje americké OpenAI, současnému vůdci pelotonu celého AI závodu.
DeepSeek už lidé kvapně stahují na App Storu, což se Američanům vůbec nelíbí. Čínský start-up totiž zvolil docela jinou strategii než firmy jako Nvidia, Google nebo Meta. Místo nalévání miliard do vývoje, staveb datacenter a zabírání elektráren, DeepSeek zvolil open-source přístup spojený s mnohem menší energetickou zátěží.
Kdyby se tak ukázalo, že čínské AI modely zvládají to samé co americké, ale na rozdíl od nich nejsou tak šíleně nákladné, mohlo by to zamávat s celým trhem.
V současnosti se má totiž za to, že miliardový AI vývoj v USA půjde ruku v ruce s dramaticky vyšší poptávkou po elektřině, na což sázejí i akcionáři energetických firem. Dosud americké firmy v podstatě neměly na půdě veřejných AI modelů konkurenci. To se teď mění. Nvidia se tak do nového týdne probouzí v červených číslech.
DeepSeek se ale na druhou stranu stále tváří jako primárně vědecká organizace, která nebaží po globálním komerčním úspěchu.
Je ale dobré připomenout, že OpenAI se zprvu stylizovala do stejné role. Teď je přitom z organizace stroj na peníze, který ale také hodně peněz pálí. Aby OpenAI ufinancovala své nákladné plány, není vyloučeno, že výhledově vstoupí na burzu.
Nečekaný souboj na ose OpenAI a DeepSeek mimochodem pořádně zamával i s kryptoměnovým trhem, jehož popularita se do jisté míry odvíjí od úspěchu AI sektoru a dalších tech firem.
Filip Kalčák