Dovolte mi vás přivítat u dalšího článku ze série, ve které se zaměříme na prop trading, správu fundovaného účtu a plnění challange. V dnešním článku se podíváme na jeden ziskový obchod, díky kterému bylo prolomeno prokletí obchodů s vyšším objemem a neopomeneme ani vývoj balance křivky nebo bližší pohled na obchodování během vyhlášení fundamentálních zpráv.
GBP/NZD – M15
Tento long obchod byl založen čistě na čtení cenového grafu. Obchodní pozici jsem otevíral odpoledne s tím, že jsem jí plánoval podržet přes noc do dalšího dne. Hlavní myšlenkou long obchodu bylo agresivní zamítnutí nižších úrovní, které můžeme pozorovat na cenovém grafu. V rámci tohoto zamítnutí dokázal trh také prorazit cenové maximum, které následně sloužilo jako nejbližší supportní zóna. Právě po průrazu cenového maxima jsem vstoupil do obchoduju s tím, že by mohl proběhnout pullback a opětovný růst, přičemž take profit jsem umístil nad hodnotu následujícího cenového maxima, kde jsem očekával výběr likvidity. I tuto predikci trh potvrdil a po zasažení mého profit targetu začal oslabovat. Všechny cenové pohyby se odehrály přes noc a já se ráno probudil s již připsaným ziskem.
Balance křivka
I díky výše uvedenému obchodu se balance křivka pomalu odlepuje ode dna. K jejímu růstu také přispěl zvýšený objem obchodních příkazů, i když je pravda, že se stále pohybuje na velmi nízkých úrovních vůči velikosti obchodního účtu. Dokonce se mi posledními obchody podařilo prolomit io prokletí navyšování objemu a obchody byly ziskové, ovšem pro další obchodování zatím riziko navyšovat nebudu. Nyní se tak plně zaměřuji na vytvoření potřebného polštáře právě pro vyšší objemy v budoucnosti. Pokud by však equity i nadále rostla, tak už možná při dalším navyšování objemu sáhnu k agresivnějšímu přístupu. Na vrácení balance křivky na výchozí nulovou hodnotu mi zbývá ještě vydělat 116 000 Kč, což je dost, ale s vyššími objemy to nemusí být nereálný cíl.
Novinky a zajímavosti z prop tradingu
V rámci zajímavostí z prop tradingu bych se dnes rád věnoval tradingu fundamentů. Jedná se o populární disciplínu prop obchodníků, kteří spekulují na výrazný cenový pohyb v okamžiku vyhlašování makroekonomických dat. Když se totiž poštěstí, tak se může skutečně jednat o zajímavý obchod, ale statistika úspěšnosti bude výrazně proti obchodníkovi. Už jen díky mechanismu snížení likvidity v okamžiku vyhlášení fundamentu totiž dokáže trh roztáhnout spread takovým způsobem, že může dojít k vyčerpání denního drawdownu a ukončení výzvy. Navíc trhy mnohdy oscilují na obě strany, což je nejen psychicky náročné, ale také se tím navíc maximalizuje riziko, pokud obchodník pouze slepě tipuje, na kterou stranu trh zrovna půjde.
Obchodování během vyhlášení fundamentu dává smysl pouze tehdy, když už je obchodník v trhu a jeho obchodní pozice je zisková. V takovém případě může volatilita skutečně udělat výrazný zisk, nicméně do těchto obchodů se obvykle vstupuje na základě obchodní strategie, nikoli na základě pouhého tipování, jako je tomu v případě obchodování fundamentálních zpráv.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz