Čtvrtek 21. listopadu 2024 15:25
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
eightcap forex

Perly týdne: Zamrzlý brexit, „fundamentálně“ levný bitcoin a pušky pro tátu

13.10.2017 16:42  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Trhy, ekonomika, politika

Zveřejněné minuty z posledního zasedání Fedu ukazují, že vedení americké centrální banky se obává rizika nízké inflace, ale není jednotné v tom, jak na něj reagovat. Zmiňována byla i možnost, že pokračující nízká inflace by už mohla odrážet dlouholetou neschopnost centrální banky zvednout inflaci k cíli ve výši 2 %. Několik zástupců FOMC hovořilo o tom, že před dalším utahování monetární politiky by rádi měli větší důvěru v to, že cenový růst nabere na vyšším tempu. 

Vláda prezidenta Donalda Trumpa se rozhodla, že zruší platby zdravotním pojišťovnám. Ty mají v rámci stávajícího systému kompenzovat nižší příjmy na pojistném, které pojišťovny dostávají od chudších skupin lidí. Útok na Obamacare tedy pokračuje. 

ECB oznámila, že po evropských bankách nebude požadováno další navyšování kapitálu, protože jsou dostatečně silné, aby ustály náhlý růst sazeb. 

Německá kancléřka Angela Merkelová souhlasí s návrhy na omezení počtu uprchlíků směřujících do Německa. Činí tak v rámci snah o překování rozdílů mezi potenciálními členy nové vládní koalice.

Katalánsko ustoupilo od přímého a okamžitého vyhlášení nezávislosti. Jeho vůdce Carles Puigdemont sice hovoří o nezávislosti, ale zatím jí nechce potvrdit od regionálního parlamentu v Barceloně. Namísto toho by rád jednal s vládou v Madridu, která to ovšem odmítá. Opírá se o španělskou ústavu, podle které je nezávislost Katalánska nezákonná, protože Španělsko je „nerozdělitelné“. Ani korporátní sektor nezávislosti moc nefandí, protože se objevují další zprávy o firmách, které kvůli nejistotě zvažují odchod z Katalánska. A dluhopisové trhy také neberou celou věc na lehkou váhu, což dokumentuje následující obrázek s vývojem rizikových spreadů španělských vládních obligací:

001

EU chce omezit uhlíkové emise osobních automobilů. Plánuje, že po roce 2021 by měly během deseti let klesnout o třetinu a to díky posunu k elektromobilitě.

Francouzský veřejný sektor sice s prezidentem Emmaulem Macronem po volbách uzavřel příměří, ale poslední dny začala mít tato dohoda vážné trhliny. V úterý dokonce zaměstnanci vládních institucí vyrazili do ulic, aby dali najevo svůj nesouhlas s plánovanými ekonomickými reformami. 

Financial Times a další média informují o tom, že jednání o brexitu probíhající mezi zástupci Velké Británie a EU jsou na mrtvém bodě. Během jejich pátého kola totiž nebylo dosaženo žádného významného pokroku a není o nic jasnější, jak „rozvod“ provést a to zejména v oblasti obchodu. Před časem zazněly názory, že z britské strany může jít o taktiku a záměrné předstírání bezradnosti. Pokud ano, Britové by v tomto předstírání podle posledních zpráv šli skutečně na hranu.

Byznys

Podle některých názorů je bitcoin už natolik srostlý s finančním systémem, že jeho kolaps by mohl vyvolat vážné problémy i na jiných trzích. To ovšem této digitální měně nebrání v atakování nových výšin. Její zastánci se navíc začínají ohánět „fundamentem“. Pomáhá jim k tomu měřítko zvané value-to-transaction, či NVT. Jako poměr hodnoty měny k hodnotě touto měnou provedených transakcí by podle digitálních nadšenců mělo jít o jakousi obdobu PE poměru u akcií. Následující obrázek ukazuje, že podle NVT není bitcoin skutečně nijak drahý, protože růst jeho hodnoty doprovází růst objemu transakcí, které jsou skrz něj prováděny. Otázkou ovšem je, nakolik je logika NVT „lineární“ – jak moc je relevantní pro malé, i velmi velké objemy transakcí.

0021

Dobře si tento týden vedly akcie amerického řetězce Wal-Mart a to díky vývoji jeho internetových prodejů. Firma totiž sdělila, že podle jejích očekávání by online tržby měly příští rok růst o 40 %. K tomu plánuje program odkupu akcií v celkové výši 20 miliard dolarů.  

Zatímco Wal-Martu se tedy možná podaří vrátit úder Amazonu na jeho vlastním hřišti, velká část tradičního maloobchodu v USA a dalších vyspělých zemích trpí. WSJ přinesl tento týden zprávu o tom, že v USA se dokonce nedaří ani německému diskontnímu řetězci Lidl. Ten s velkými nadějemi otevřel první obchod v zemi v červnu. Zatím se ovšem zdá, že Lidl za oceánem neslaví ani zdaleka takový strategický úspěch, jako v Evropě. 

U nás doma

V USA pravděpodobně ani po poslední masové vraždě k významným změnám v přístupu k držení zbraní nedojde. Téma zbraní se ale s nadcházejícími volbami stává populární i u nás. Některé strany se snaží nalákat voliče na různé verze „pušky pro tátu“. Ale možná bychom měli spíše zvážit to, na co na DVTV v souvislosti s útokem v USA poukázal Igor Lukeš z Bostonské univerzity. Uvedl, že dlouhá řada studií ukazuje na prostý fakt: Pokud si někdo ve snaze zvýšit své bezpečí pořídí domů zbraň, bezpečnost rodiny ve skutečnosti sníží. V osmi z deseti případů je totiž zbraň použita proti někomu z rodiny, ať již záměrně, či jako nehoda. 

Podle modelů a odhadů agentury Median je možné, že až 20 % voličů, kteří v roce 2013 podpořili ČSSD, bude nyní volit hnutí ANO. Tomu se navíc podařilo ve svůj prospěch aktivizovat více než pětinu voličů, kteří před čtyřmi lety zůstali během voleb doma. ANO si ale nedokázalo udržet místopředsedu Evropského parlamentu Pavla Teličku, který tento týden oznámil, že kvůli názorovým neshodám spolupráci s ANO končí. 

Praktičtí lékaři protestují proti státní byrokracii a nedostatečnému financování. Ve středu 18. října se dokonce chystají úplně zavřít své ordinace, což považují za nutný krok k tomu, aby politiky a ministerstvo financí přiměli k řešení situace.  Lékařka Dagmar Škrhová pro idnes uvedla, že lékařům jde hlavně o pacienty, protože vnímají, že zejména v okrajových částech republiky není péče dostatečná. 

 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • PepsiCo ztrácí 3 % po smíšených výsledcích a výhledu 📊
    Čistý zisk společnosti PepsiCo (PEP.US) překonal odhady, ale poprvé po téměř čtyřech letech klesly čtvrtletní tržby o 0,5 %, což může být pro prodejce důvodem k přehodnocení obchodních vyhlídek v prostředí nižší očekávané inflace, která omezuje zvyšování marží v závislosti na cenách. Tento pokles tržeb je přičítán vysokým nákladům na úvěry a sníženým úsporám, které ovlivnily spotřebitele během prázdninového čtvrtletí, přičemž celková poptávka v Severní Americe byla zklamáním.
  • Pepsi v premarketu posiluje díky dobrým výsledkům za 4. čtvrtletí a zvýšení dividendy
    Akcie Pepsi (PEP.US) vzrostly před úvodním zvoněním o více než 1,5 % poté, co nápojový a občerstvovací gigant zveřejnil lepší než očekávané čtvrtletní údaje, zejména díky zvýšení cen. Společnost se rovněž rozhodla zvýšit roční dividendu.
  • Pepsi získává 2 % po pozitivních příjmech za 3. čtvrtletí 📈
    PepsiCo (PEP.US) oznámila finanční výsledky, které překonaly očekávání analytiků a pomohly akciím vrátit se z bezprecedentních přeprodaných úrovní. PepsiCo také zvýšila svůj celoroční výhled zisku a akcie před otevřením Wall Street posílily o 2 %.
  • Pepsi – Propíchnutí podpory
    Pepsi prolomila čtvrteční podporu ve formě díry z 23. března 2018 (105,94 USD – 106,2 USD ). Obchodníci tak mají otevřenou cestu k otestování úrovně z 15. února 2018 (104,77 dolarů – 105 dolarů). Další potenciální podpora se nachází kolem minima z 1. února 2018 (102,98 dolarů – 103,25 dolarů). Další podpora je v oblasti hodnoty ze 17. ledna 2018 (101,06 $ – 101,25 $). Nejbližší odpor se nachází na úrovni maxima z 19. dubna 2018 (106,75 dolarů – 106,94 dolarů). Po průlomu této hranice bude možné očekávat zvýšení na zhruba 110 dolarů.
  • Periféria bojuje o každé euro rastu
    US akcie na nových rekordochAmerická ekonomika pokračuje v zlepšovaní svojej kondície, kedy boli v piatok zvere...
  • Periféria stále v problémoch
    Index Dow Jones Industrial Average 30 včera ukončil obchodovanie na nových rekordných maximách. Vzhľadom na to, že index posledné mesiace s rastom váhal, ide o veľmi pozitívnu informáciu. Rast zaznamenalo až 27 komponentov indexu, pričom najviac sa darilo akciám firmy Microsoft (+4,2%). Firma totiž stále nenašla náhradu za odchádzajúceho CEO Steva Ballmera, no hovorí sa o tom, že by firmu mohol riadiť aktuálny riaditeľ automobilky Ford, ktorej sa posledné roky darí.
  • Periferie EU opět na pořadu dne
    Ken Veksler, Senior Manager, obchodní poradenství, Saxo BankZdá se, že periferie EU je...
  • Peripetie okolo italské vlády
    Premiér Giuseppe Conte dnes předá prezidentu Sergiu Mattarellovi svou rezignaci. Prezident posoudí, zda současná parlamentní konstelace umožní pokračování vlády nebo jestli se země vydá k předčasným volbám. Teoretická koalice mezi Hnutím 5 hvězd a Demokratickou stranou se nejeví příliš pravděpodobně, jelikož mezi oběma stranami přetrvávají silné neshody.
  • Peripetie s Ekonomií: Jak Mejstřík žádal nobelistu Samuelsona, ať upraví svoji legendární učebnici
    Úmrtí Michala Mejstříka je velkou ztrátu pro celou českou ekonomickou obec. Celá česká společnost v něm ovšem ztrácí osobnost, které dokázala jedinečným způsobit snoubit svět akademické ekonomie, včetně univerzitní výchovy budoucích generací ekonomů, se světem praktického hospodářského života, byznysu a ekonomické diplomacie. Mejstříkovo působení mělo mezinárodní přesah. V rámci svého akademického působení, byl řadu letech ředitelem Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK, zásadním způsobem formoval podobu české ekonomie po roce 1989, kdy se pozápadnila a stala se relevantním nástrojem pro rozbor a hledání hospodářskopolitických doporučení v rámci transformace a utvářející se tuzemské tržní ekonomiky. V tomto smyslu byl nepochybně jedním z otců moderní české ekonomie, kterou výrazně ovlivnil jak vlastním akademickým působením, tak výkonně a manažersky, když z pozice ředitele úspěšně vedl tým kolegů na zmíněném Institutu ekonomických studií FSV UK. Kromě jiného byl klíčovým hybatelem při vydání českého překladu „Samuelsona“, vlivné ekonomické učebnice, z níž se učily celosvětově základům ekonomie celé generace ekonomů (viz následující text).
  • Perly týdne: Obchodní válka doléhá na akcie, kryptoměny nejsou měny a u nás je dluhopisové Las Vegas
    Akciové oběti obchodní války: Analytici na Wall Street vyjadřují stále větší obavy z dopadů možné obchodní války mezi USA a Čínou. Jak píše CNBC, nejvíce na ráně by mohly být akcie maloobchodních společností, ale také automobilky, výrobci součástek a náhradních dílů a polovodiče. Goldman Sachs se domnívá, že nejvíce ohroženi jsou výrobci a prodejci nábytku a také maloobchody, které mají pevně dané prodejní ceny a dováží hodně zboží z Číny. Tedy například Dollar Tree a Five Below.
  • Permanent zero
    Najdôležitejšou udalosťou tohto týždňa bola určite zápisnica FOMC z posledného zasadnutia zverejnená včera.
  • Personální změny v americké admistrativě hýbou akciovými trhy
    Americký index S&P 500 na počátku včerejší seance rostl o více jak půl procenta, nicméně své zisky neudržel a nakonec uzavřel 0,6 % pod pondělním zavíracím kurzem. Příčinou nebyla zveřejněná inflační data, která by překvapila vyšším růstem, ale další personální změny v americké administrativě. Prezident Donald Trump odvolal dosavadního šéfa diplomacie Rexe Tillersona, kterého vystřídá současný šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo. Tím se na trhu zvyšují obavy ohledně přitvrzování americké obchodní politiky vůči ostatním státům.
  • Perspektiva zápisu FOMC z červencového zasedání
    Trh s drahými kovy byl v úterý v červených číslech, přičemž zlato kleslo o 35 USD, protože index amerického dolaru vzrostl na 20leté maximum a trhy se soustředily na zápis ze zasedání Federálního rezervního systému a zprávu o zaměstnanosti v USA.
  • Peru se přidává na seznam: Země předložila svůj návrh zákona o kryptoměnách
    Zatímco obchodníci s etherem a bitcoiny po Novém roce svědomitě čekají, jakým směrem se bude pohyb dále vyvíjet a budou očekávat zlepšení, protože je s čím počítat, v Peru byl představen návrh nového zákona o digitálních aktivech, jehož součástí jsou i kryptoměny.
  • Pesimismus a obavy investorů ohledně růstu světové ekonomiky jsou přehnané, předpovídá HSBC Global Asset Management
    Od počátku roku 2019 prošly investiční trhy silným oživením. Jednou z klíčových událostí pro investory byla změna politiky centrálních bank, které se v čele s americkým Fedem začaly přiklánět k příznivějšímu postoji. Spotřebitelé a podniky tak získali přístup k dostupnějším úvěrům, což podpořilo hospodářský růst. HSBC Global Asset Management zveřejnila pololetní investiční výhled na zbytek roku 2019.
  • Pesimismus Broadcomu, snížení sazeb Fedu: Předzvěst problémů pro trhy?
    Americké akcie v pátek prudce klesly poté, co zpráva o zaměstnanosti potvrdila zpomalení na trhu práce. Údaje zároveň zanechaly obchodníky nejisté ohledně míry agresivity, se kterou bude Fed v blízké době snižovat úrokové sazby.
  • Pesimismus výrobců se zmenšil
    Index nákupních manažerů v České republice na začátku roku vzrostl na 45,2 bodu z předchozí úrovně 43,6 bodu. To bylo mírně nad průměrným očekáváním trhu. Většina analytiků odhadovala na leden zlepšení z důvodu nárůstu optimismu na globálních trzích, který vedl i k nárůstu indexu nákupních manažerů v zemích eurozóny včetně Německa. Připomeňme, že úrovně pod padesáti body stále značí pokles aktivity, ale ta klesá pomaleji, než v předchozích měsících.
  • Pesimismus zaplavuje evropské indexy z důvodu zhoršení důvěry německých spotřebitelů
    Evropské indexy klesly na měsíční minima po zveřejnění indexu důvěry německých spotřebitelů. Podle německého institutu GfK se index spotřebitelské důvěry ve srovnání s listopadem zhoršil z -1.7 bodu na -3.1 bodu v porovnání s předchozím měsícem. Jedná se o větší pokles, než se očekávalo.
  • Pesimistický začátek roku svědčí dluhopisům i zlatu
    Začátek nového roku se na akciových trzích příliš nevyvedl. Nepěkná data jsme již nad ránem dostali z čínského průmyslu, jehož aktivita se na konci loňského roku navzdory očekáváním snížila. V Německu, ve Francii a v eurozóně byly ukazatele nálady ve výrobě většinou potvrzeny, což ale v posledním případě znamená pořád nejnižší hodnotu od zimy 2016.
  • Peso klesá v reakci na rozhodnutí ratingových agentur
    Nad Mexickou ekonomikou se začínají stahovat mračna v podobě hrozby nových cel ze strany USA. Peso dostalo včera další nepříjemný úder poté, co dvě ratingové agentury začaly zkoumat výhled na Mexickou ekonomiku. Fitch následně rozhodla o snížení ratingu na BBB (blízko junk úrovně), zatímco Moody’s změnila výhled ze stabilního na negativní. Obě agentury se přitom zaměřily na jeden klíčový prvek, a to na Pemex – státní, vysoce zadluženou, ropnou společnost. Nutno říci, že dluh Pemexu vzrostl o 75 % během vlády minulého presidenta Enrique Pena Niety. Fitch zároveň zmínila, že k negativnímu výhledu začíná přispívat i obchodní napětí mezi USA a Mexikem. Růst ekonomiky podle agentury zaostává a riziko nových cel celou situaci ještě zhoršuje. Moody’s se na Pemex zaměřila rovněž a zároveň zmínila obtížně předvídatelnou ekonomickou politiku země, která ke stabilnímu výhledu nijak nepřispívá.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
SAB Finance