Úterý 03. prosince 2024 19:26
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
RebelsFunding

Pesimismus výrobců se zmenšil

03.02.2020 10:15  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Index nákupních manažerů v České republice na začátku roku vzrostl na 45,2 bodu z předchozí úrovně 43,6 bodu. To bylo mírně nad průměrným očekáváním trhu. Většina analytiků odhadovala na leden zlepšení z důvodu nárůstu optimismu na globálních trzích, který vedl i k nárůstu indexu nákupních manažerů v zemích eurozóny včetně Německa. Připomeňme, že úrovně pod padesáti body stále značí pokles aktivity, ale ta klesá pomaleji, než v předchozích měsících.

Report uvádí, že za celkovým poklesem je snižování nových zakázek a výroby, přičemž výrobci zůstávají pesimističtí ve výhledu. Zaměstnanost klesá nejrychleji od září roku 2009. Nicméně pokles zakázek i výroby se podstatně snížil. Zmírnil se i pesimismus ve výhledu do blízké budoucnosti. S ohledem na zlepšení obdobných indexů v zahraničí vidíme signály možné stabilizace ve výrobě v horizontu půl roku. Ale řada nejistot pravděpodobně přetrvá. Výrobci si ve snaze zachovat konkurenceschopnost snižují ceny. Řada firem zmiňuje, že odbyt maří nejistota v automobilovém průmyslu.

Pro letošek vidíme šanci na návrat zpracovatelského průmyslu k růstu, ale ten bude pravděpodobně velmi střídmý.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Peripetie okolo italské vlády
    Premiér Giuseppe Conte dnes předá prezidentu Sergiu Mattarellovi svou rezignaci. Prezident posoudí, zda současná parlamentní konstelace umožní pokračování vlády nebo jestli se země vydá k předčasným volbám. Teoretická koalice mezi Hnutím 5 hvězd a Demokratickou stranou se nejeví příliš pravděpodobně, jelikož mezi oběma stranami přetrvávají silné neshody.
  • Peripetie s Ekonomií: Jak Mejstřík žádal nobelistu Samuelsona, ať upraví svoji legendární učebnici
    Úmrtí Michala Mejstříka je velkou ztrátu pro celou českou ekonomickou obec. Celá česká společnost v něm ovšem ztrácí osobnost, které dokázala jedinečným způsobit snoubit svět akademické ekonomie, včetně univerzitní výchovy budoucích generací ekonomů, se světem praktického hospodářského života, byznysu a ekonomické diplomacie. Mejstříkovo působení mělo mezinárodní přesah. V rámci svého akademického působení, byl řadu letech ředitelem Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK, zásadním způsobem formoval podobu české ekonomie po roce 1989, kdy se pozápadnila a stala se relevantním nástrojem pro rozbor a hledání hospodářskopolitických doporučení v rámci transformace a utvářející se tuzemské tržní ekonomiky. V tomto smyslu byl nepochybně jedním z otců moderní české ekonomie, kterou výrazně ovlivnil jak vlastním akademickým působením, tak výkonně a manažersky, když z pozice ředitele úspěšně vedl tým kolegů na zmíněném Institutu ekonomických studií FSV UK. Kromě jiného byl klíčovým hybatelem při vydání českého překladu „Samuelsona“, vlivné ekonomické učebnice, z níž se učily celosvětově základům ekonomie celé generace ekonomů (viz následující text).
  • Perly týdne: Obchodní válka doléhá na akcie, kryptoměny nejsou měny a u nás je dluhopisové Las Vegas
    Akciové oběti obchodní války: Analytici na Wall Street vyjadřují stále větší obavy z dopadů možné obchodní války mezi USA a Čínou. Jak píše CNBC, nejvíce na ráně by mohly být akcie maloobchodních společností, ale také automobilky, výrobci součástek a náhradních dílů a polovodiče. Goldman Sachs se domnívá, že nejvíce ohroženi jsou výrobci a prodejci nábytku a také maloobchody, které mají pevně dané prodejní ceny a dováží hodně zboží z Číny. Tedy například Dollar Tree a Five Below.
  • Perly týdne: Zamrzlý brexit, „fundamentálně“ levný bitcoin a pušky pro tátu
    Zveřejněné minuty z posledního zasedání Fedu ukazují, že vedení americké centrální banky se obává rizika nízké inflace, ale není jednotné v tom, jak na něj reagovat. Zmiňována byla i možnost, že pokračující nízká inflace by už mohla odrážet dlouholetou neschopnost centrální banky zvednout inflaci k cíli ve výši 2 %. Několik zástupců FOMC hovořilo o tom, že před dalším utahování monetární politiky by rádi měli větší důvěru v to, že cenový růst nabere na vyšším tempu.
  • Permanent zero
    Najdôležitejšou udalosťou tohto týždňa bola určite zápisnica FOMC z posledného zasadnutia zverejnená včera.
  • Personální změny v americké admistrativě hýbou akciovými trhy
    Americký index S&P 500 na počátku včerejší seance rostl o více jak půl procenta, nicméně své zisky neudržel a nakonec uzavřel 0,6 % pod pondělním zavíracím kurzem. Příčinou nebyla zveřejněná inflační data, která by překvapila vyšším růstem, ale další personální změny v americké administrativě. Prezident Donald Trump odvolal dosavadního šéfa diplomacie Rexe Tillersona, kterého vystřídá současný šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo. Tím se na trhu zvyšují obavy ohledně přitvrzování americké obchodní politiky vůči ostatním státům.
  • Perspektiva zápisu FOMC z červencového zasedání
    Trh s drahými kovy byl v úterý v červených číslech, přičemž zlato kleslo o 35 USD, protože index amerického dolaru vzrostl na 20leté maximum a trhy se soustředily na zápis ze zasedání Federálního rezervního systému a zprávu o zaměstnanosti v USA.
  • Peru se přidává na seznam: Země předložila svůj návrh zákona o kryptoměnách
    Zatímco obchodníci s etherem a bitcoiny po Novém roce svědomitě čekají, jakým směrem se bude pohyb dále vyvíjet a budou očekávat zlepšení, protože je s čím počítat, v Peru byl představen návrh nového zákona o digitálních aktivech, jehož součástí jsou i kryptoměny.
  • Pesimismus a obavy investorů ohledně růstu světové ekonomiky jsou přehnané, předpovídá HSBC Global Asset Management
    Od počátku roku 2019 prošly investiční trhy silným oživením. Jednou z klíčových událostí pro investory byla změna politiky centrálních bank, které se v čele s americkým Fedem začaly přiklánět k příznivějšímu postoji. Spotřebitelé a podniky tak získali přístup k dostupnějším úvěrům, což podpořilo hospodářský růst. HSBC Global Asset Management zveřejnila pololetní investiční výhled na zbytek roku 2019.
  • Pesimismus Broadcomu, snížení sazeb Fedu: Předzvěst problémů pro trhy?
    Americké akcie v pátek prudce klesly poté, co zpráva o zaměstnanosti potvrdila zpomalení na trhu práce. Údaje zároveň zanechaly obchodníky nejisté ohledně míry agresivity, se kterou bude Fed v blízké době snižovat úrokové sazby.
  • Pesimismus zaplavuje evropské indexy z důvodu zhoršení důvěry německých spotřebitelů
    Evropské indexy klesly na měsíční minima po zveřejnění indexu důvěry německých spotřebitelů. Podle německého institutu GfK se index spotřebitelské důvěry ve srovnání s listopadem zhoršil z -1.7 bodu na -3.1 bodu v porovnání s předchozím měsícem. Jedná se o větší pokles, než se očekávalo.
  • Pesimistický začátek roku svědčí dluhopisům i zlatu
    Začátek nového roku se na akciových trzích příliš nevyvedl. Nepěkná data jsme již nad ránem dostali z čínského průmyslu, jehož aktivita se na konci loňského roku navzdory očekáváním snížila. V Německu, ve Francii a v eurozóně byly ukazatele nálady ve výrobě většinou potvrzeny, což ale v posledním případě znamená pořád nejnižší hodnotu od zimy 2016.
  • Peso klesá v reakci na rozhodnutí ratingových agentur
    Nad Mexickou ekonomikou se začínají stahovat mračna v podobě hrozby nových cel ze strany USA. Peso dostalo včera další nepříjemný úder poté, co dvě ratingové agentury začaly zkoumat výhled na Mexickou ekonomiku. Fitch následně rozhodla o snížení ratingu na BBB (blízko junk úrovně), zatímco Moody’s změnila výhled ze stabilního na negativní. Obě agentury se přitom zaměřily na jeden klíčový prvek, a to na Pemex – státní, vysoce zadluženou, ropnou společnost. Nutno říci, že dluh Pemexu vzrostl o 75 % během vlády minulého presidenta Enrique Pena Niety. Fitch zároveň zmínila, že k negativnímu výhledu začíná přispívat i obchodní napětí mezi USA a Mexikem. Růst ekonomiky podle agentury zaostává a riziko nových cel celou situaci ještě zhoršuje. Moody’s se na Pemex zaměřila rovněž a zároveň zmínila obtížně předvídatelnou ekonomickou politiku země, která ke stabilnímu výhledu nijak nepřispívá.
  • Peso ukazuje, že včerajší prepad akcií bol čisto o US voľbách. Pre trading S&P 500 je to dobrá správa.
    Celý včerajší výpredaj na akciách bol o jednej veci – o amerických voľbách. Nové prieskumy naznačili, že Trump sa po rozšírení Clintonovej škandálu s e-mailmi vrátil späť do hry o kreslo amerického prezidenta. Z čoho to usudzujeme? Z vývoja najcitlivejšieho aktíva na americké voľby – mexického pesa. To sa od začiatku týždňa hýbe takmer úplne totožne ako americké akcie. V grafe je vývoj MXNUSD a mini-futures kontraktu na S&P 500 (ktorý sa na rozdiel od podkladového indexu obchoduje celý deň), MXNUSD je červenou, americké akcie modrou:
  • Pěstitele kakaa znepokojuje sucho na Pobřeží slonoviny
    Na Pobřeží slonoviny se v kakaových regionech protáhlo období podprůměrných srážek a to až do minulého týdne. K posílení před polovinou sklizně, která začíná již v dubnu bude podle zemědělců potřeba silných dešťů.
  • Pěstitelům kakaa Nestlé vyplácí peněžní odměny v rámci boje proti dětské práci
    Společnost Nestle SA chce omezit dětskou práci a nabídne tak pěstitelům kakaa a jejich rodinám na Pobřeží slonoviny peněžní pobídky, čokoládový průmysl je totiž více kontrolován ohledně tohoto problému.
  • Pěstování kakaa na Pobřeží slonoviny stále podporují mírné deště
    V pondělí zemědělci uvedli, že minulý týden se vyskytly nadprůměrně slabé deště na Pobřeží slonoviny, kde se pěstuje kakao.
  • Pět důvodů ke stávce, pět kroků k dohodě
    Mohl se premiér vyhnout stávce odborářů? Nemohl. Nemohli tomu zabránit ani ministři, ani poradci, ani úředníci, dokonce ani případné ústupky ze strany vlády. Důvodů je několik:
  • Pět důvodů proč akcie nadále porostou
    Teis Kunthsen, investiční stratég, Saxo Bank. Světové akciové trhy vykročily do nového roku pravou nohou. Index...
  • Pět důvodů, proč dnes investovat do nemovitostí prostřednictvím fondu
    Zájem Čechů o investování prostřednictvím fondů roste. Ministerstvo financí ve své zprávě o vývoji finančního trhu uvádí, že objem prostředků ve fondech kolektivního investování loni vzrostl o 15,5 procenta na 432 miliard korun. Fondy kvalifikovaných investorů rostly ještě rychleji, a to díky meziročnímu nárůstu o 27,4 procenta na necelých sto miliard korun. Pomyslným vítězem v první kategorii jsou pak nemovitostní fondy, lidé a firmy do nich loni meziročně investovali o 50 procent prostředků více. Co momentálně investicím do nemovitostí prostřednictvím fondů nahrává?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
DeGiro
AETOS
FBS
reklama
eightcap forex