Středa 13. listopadu 2024 08:00
reklama
SAB Finance
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
eightcap krypto
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Permanent zero

23.08.2012 13:30  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Najdôležitejšou udalosťou tohto týždňa bola určite zápisnica FOMC z posledného zasadnutia zverejnená včera. Nakoľko posledné záznamy z týchto zasadnutí neposkytli príliš veľa informácii o tom, aké smerovanie by mohla nabrať menová politika Fedu, boli očakávania veľmi nízke. Centrálni bankári ale veľmi prekvapili a poskytli značne zmenený slovník.

Fed je pripravený na stimuly

Zápisnica ukázala, že veľa členov Výboru pre operácie na voľnom trhu si myslí, že dodatočné uvoľňovanie bude zaručené veľmi skoro, pokiaľ prichádzajúce dáta nebudú signalizovať výrazné a udržateľné zlepšenie ekonomickej obnovy. V júni bolo len niekoľko členov FOMC otvorených myšlienke dodatočných stimulov a to len v prípade, že ekonomika začne rapídne spomaľovať a tiež sa obnoví riziko deflácie. Takže kým v júni sa hovorilo, za akých podmienok nové stimuly budú, teraz sa už hovorilo o tom, čo by mohlo zabrániť tomu, aby neboli. Slovník bol teda jasne holubičí, čo pomohlo oslabiť dolár a vzrásť akciám.

Permanent zero

Zápisnica tiež poskytla dodatočné informácie o tom, ako by ďalšie stimuly mohli vyzerať. Podľa dokumentu veľa členov vyjadrilo podporu pre rozšírenie doby, počas ktorej ostanú úrokové sadzby nízke. Toto rozhodnutie ale nechajú na september, kedy budú známe nové projekcie ekonomiky. Centrálni bankári sa nebránili ani myšlienke ďalších nákup aktív. Tu sa ale objavili aj názory o tom, že efekt nových nákupov by mohol byť len dočasný. Zo zápisnice preto vyplýva to, že Fed v septembri príde skôr so zmenou slovníka o dobe, počas ktorej ostane sadzba nízka a rozhodnutie o nákupoch odloží. Aktuálne Fed plánuje ponechať sadzby nízka minimálne do konca roka 2014. Ak by bola doba posunutá ešte viac, menovú politiku nulovej úrokovej sadzby ZIRP by vystriedala nová politika „permanent zero“, teda nulovej úrokovej sadzby už na stálo.

Apple vymazal konkurenciu z mapy akciového trhu


Okrem FOMC včera zaujali opäť technologické spoločnosti. Akcie Apple (+1,95%) sa znovu pohybujú pri svojich maximách, no nedarí sa jej konkurentom. Dell ešte v utorok zverejnil slabé vyhliadky zisku a príjmov, na čo reagovali akcie spoločnosti poklesom o 5,35%. Z tohto vývoja sa ale netešil ani Hewlett-Packard (-3,66%). Apple totiž valcuje aj túto firmu. Obavy sa potvrdili a včera po zatvorení akciového trhu firma zverejnila tiež slabé vyhliadky zisku. V dnešnom pre-markete klesajú akcie HPQ o ďalších 4,7%.

Apple, Dell a HP

Pokles objemu vysvetľuje rast ceny populárnych akcií

Aj napriek veľkým pohybom v technologickom sektore ale index SP500 zaznamenal len minimálny rast o 0,02%. Pokračuje tak klasické letné obchodovanie. Pomerne často sa nielen v súvislosti s obdobím dovoleniek spomína objem na akciovom trhu. Keď sa pozrieme na objem obchodov s akciami v indexe SP500 zistíme, že objem obchodov konštantne klesá. Preto sa pomerne často spomína, že v aktuálnom rastovom trende neparticipujú malí investori, ale ide len o hru počítačov.



Iné štatistiky ale ukazujú, že v kurze teraz nie sú akcie s malou hodnotou, ale Google a Apple, ktorých akcie sú nad 500 USD. Kým v roku 2007 sa obchodovali akcie realitných spoločností a bánk, ktoré mali väčšinou nižšiu hodnotu, teraz sú v kurze akcie spoločností s vysokou hodnotou. Počet akcií v indexe SP500, ktoré majú cenu nad 100 USD, je na 22 ročných maximách. Takže počet obchodov s takýmito drahými akciami musí byť logicky nižší, pokiaľ nepočítame s tým, že voľný kapitál obchodníkov na obchodovanie rapídne rastie.

Ako dobrý indikátor tohto vývoja slúži objem obchodov vyjadrený v dolároch (cena akcie x objem obchodov s akciou). Spoločnosť Schaeffer Research použila 21-dňový kĺzavý priemer tohto indikátora. Z neho vyplýva, že objem obchodov sa pohybuje pri nižších úrovniach, no je vyššie než pred krízou. Absolútny pokles obchodov si vysvetľujú tiež obrovský rast obchodov s opciami a futures, ktoré sú obchodníkmi čoraz vyhľadávanejšie.



Výhľad na dnes

Dnes nás čaká stretnutie Merkelovej a Hollandeho, no od tohto stretnutia neočakávame nejaké dôležité závery. Nemecko odmieta novú pomoc Grécku, kým Paríž s ňou nemá veľký problém. Určite sa ale zhodnú v tom, že potrebné je počkať na nový report Trojky o vývoji v Grécku. Dnes tak bude akciový ako aj forexový trh spracúvať hlavne včerajšie FOMC, ktoré na akciovom trhu nedokázalo vyvolať silný optimizmus. Pomôcť v nastolení sentimentu by mohli aj dáta týždenných žiadostí o podporu v nezamestnanosti a predaje existujúcich domov. Zatiaľ ostávame v rastovom výhľade, kým index SP500 neprelomí úroveň 1405 bodov.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Pepsi v premarketu posiluje díky dobrým výsledkům za 4. čtvrtletí a zvýšení dividendy
    Akcie Pepsi (PEP.US) vzrostly před úvodním zvoněním o více než 1,5 % poté, co nápojový a občerstvovací gigant zveřejnil lepší než očekávané čtvrtletní údaje, zejména díky zvýšení cen. Společnost se rovněž rozhodla zvýšit roční dividendu.
  • Pepsi získává 2 % po pozitivních příjmech za 3. čtvrtletí 📈
    PepsiCo (PEP.US) oznámila finanční výsledky, které překonaly očekávání analytiků a pomohly akciím vrátit se z bezprecedentních přeprodaných úrovní. PepsiCo také zvýšila svůj celoroční výhled zisku a akcie před otevřením Wall Street posílily o 2 %.
  • Pepsi – Propíchnutí podpory
    Pepsi prolomila čtvrteční podporu ve formě díry z 23. března 2018 (105,94 USD – 106,2 USD ). Obchodníci tak mají otevřenou cestu k otestování úrovně z 15. února 2018 (104,77 dolarů – 105 dolarů). Další potenciální podpora se nachází kolem minima z 1. února 2018 (102,98 dolarů – 103,25 dolarů). Další podpora je v oblasti hodnoty ze 17. ledna 2018 (101,06 $ – 101,25 $). Nejbližší odpor se nachází na úrovni maxima z 19. dubna 2018 (106,75 dolarů – 106,94 dolarů). Po průlomu této hranice bude možné očekávat zvýšení na zhruba 110 dolarů.
  • Periféria bojuje o každé euro rastu
    US akcie na nových rekordochAmerická ekonomika pokračuje v zlepšovaní svojej kondície, kedy boli v piatok zvere...
  • Periféria stále v problémoch
    Index Dow Jones Industrial Average 30 včera ukončil obchodovanie na nových rekordných maximách. Vzhľadom na to, že index posledné mesiace s rastom váhal, ide o veľmi pozitívnu informáciu. Rast zaznamenalo až 27 komponentov indexu, pričom najviac sa darilo akciám firmy Microsoft (+4,2%). Firma totiž stále nenašla náhradu za odchádzajúceho CEO Steva Ballmera, no hovorí sa o tom, že by firmu mohol riadiť aktuálny riaditeľ automobilky Ford, ktorej sa posledné roky darí.
  • Periferie EU opět na pořadu dne
    Ken Veksler, Senior Manager, obchodní poradenství, Saxo BankZdá se, že periferie EU je...
  • Peripetie okolo italské vlády
    Premiér Giuseppe Conte dnes předá prezidentu Sergiu Mattarellovi svou rezignaci. Prezident posoudí, zda současná parlamentní konstelace umožní pokračování vlády nebo jestli se země vydá k předčasným volbám. Teoretická koalice mezi Hnutím 5 hvězd a Demokratickou stranou se nejeví příliš pravděpodobně, jelikož mezi oběma stranami přetrvávají silné neshody.
  • Peripetie s Ekonomií: Jak Mejstřík žádal nobelistu Samuelsona, ať upraví svoji legendární učebnici
    Úmrtí Michala Mejstříka je velkou ztrátu pro celou českou ekonomickou obec. Celá česká společnost v něm ovšem ztrácí osobnost, které dokázala jedinečným způsobit snoubit svět akademické ekonomie, včetně univerzitní výchovy budoucích generací ekonomů, se světem praktického hospodářského života, byznysu a ekonomické diplomacie. Mejstříkovo působení mělo mezinárodní přesah. V rámci svého akademického působení, byl řadu letech ředitelem Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK, zásadním způsobem formoval podobu české ekonomie po roce 1989, kdy se pozápadnila a stala se relevantním nástrojem pro rozbor a hledání hospodářskopolitických doporučení v rámci transformace a utvářející se tuzemské tržní ekonomiky. V tomto smyslu byl nepochybně jedním z otců moderní české ekonomie, kterou výrazně ovlivnil jak vlastním akademickým působením, tak výkonně a manažersky, když z pozice ředitele úspěšně vedl tým kolegů na zmíněném Institutu ekonomických studií FSV UK. Kromě jiného byl klíčovým hybatelem při vydání českého překladu „Samuelsona“, vlivné ekonomické učebnice, z níž se učily celosvětově základům ekonomie celé generace ekonomů (viz následující text).
  • Perly týdne: Obchodní válka doléhá na akcie, kryptoměny nejsou měny a u nás je dluhopisové Las Vegas
    Akciové oběti obchodní války: Analytici na Wall Street vyjadřují stále větší obavy z dopadů možné obchodní války mezi USA a Čínou. Jak píše CNBC, nejvíce na ráně by mohly být akcie maloobchodních společností, ale také automobilky, výrobci součástek a náhradních dílů a polovodiče. Goldman Sachs se domnívá, že nejvíce ohroženi jsou výrobci a prodejci nábytku a také maloobchody, které mají pevně dané prodejní ceny a dováží hodně zboží z Číny. Tedy například Dollar Tree a Five Below.
  • Perly týdne: Zamrzlý brexit, „fundamentálně“ levný bitcoin a pušky pro tátu
    Zveřejněné minuty z posledního zasedání Fedu ukazují, že vedení americké centrální banky se obává rizika nízké inflace, ale není jednotné v tom, jak na něj reagovat. Zmiňována byla i možnost, že pokračující nízká inflace by už mohla odrážet dlouholetou neschopnost centrální banky zvednout inflaci k cíli ve výši 2 %. Několik zástupců FOMC hovořilo o tom, že před dalším utahování monetární politiky by rádi měli větší důvěru v to, že cenový růst nabere na vyšším tempu.
  • Personální změny v americké admistrativě hýbou akciovými trhy
    Americký index S&P 500 na počátku včerejší seance rostl o více jak půl procenta, nicméně své zisky neudržel a nakonec uzavřel 0,6 % pod pondělním zavíracím kurzem. Příčinou nebyla zveřejněná inflační data, která by překvapila vyšším růstem, ale další personální změny v americké administrativě. Prezident Donald Trump odvolal dosavadního šéfa diplomacie Rexe Tillersona, kterého vystřídá současný šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo. Tím se na trhu zvyšují obavy ohledně přitvrzování americké obchodní politiky vůči ostatním státům.
  • Perspektiva zápisu FOMC z červencového zasedání
    Trh s drahými kovy byl v úterý v červených číslech, přičemž zlato kleslo o 35 USD, protože index amerického dolaru vzrostl na 20leté maximum a trhy se soustředily na zápis ze zasedání Federálního rezervního systému a zprávu o zaměstnanosti v USA.
  • Peru se přidává na seznam: Země předložila svůj návrh zákona o kryptoměnách
    Zatímco obchodníci s etherem a bitcoiny po Novém roce svědomitě čekají, jakým směrem se bude pohyb dále vyvíjet a budou očekávat zlepšení, protože je s čím počítat, v Peru byl představen návrh nového zákona o digitálních aktivech, jehož součástí jsou i kryptoměny.
  • Pesimismus a obavy investorů ohledně růstu světové ekonomiky jsou přehnané, předpovídá HSBC Global Asset Management
    Od počátku roku 2019 prošly investiční trhy silným oživením. Jednou z klíčových událostí pro investory byla změna politiky centrálních bank, které se v čele s americkým Fedem začaly přiklánět k příznivějšímu postoji. Spotřebitelé a podniky tak získali přístup k dostupnějším úvěrům, což podpořilo hospodářský růst. HSBC Global Asset Management zveřejnila pololetní investiční výhled na zbytek roku 2019.
  • Pesimismus Broadcomu, snížení sazeb Fedu: Předzvěst problémů pro trhy?
    Americké akcie v pátek prudce klesly poté, co zpráva o zaměstnanosti potvrdila zpomalení na trhu práce. Údaje zároveň zanechaly obchodníky nejisté ohledně míry agresivity, se kterou bude Fed v blízké době snižovat úrokové sazby.
  • Pesimismus výrobců se zmenšil
    Index nákupních manažerů v České republice na začátku roku vzrostl na 45,2 bodu z předchozí úrovně 43,6 bodu. To bylo mírně nad průměrným očekáváním trhu. Většina analytiků odhadovala na leden zlepšení z důvodu nárůstu optimismu na globálních trzích, který vedl i k nárůstu indexu nákupních manažerů v zemích eurozóny včetně Německa. Připomeňme, že úrovně pod padesáti body stále značí pokles aktivity, ale ta klesá pomaleji, než v předchozích měsících.
  • Pesimismus zaplavuje evropské indexy z důvodu zhoršení důvěry německých spotřebitelů
    Evropské indexy klesly na měsíční minima po zveřejnění indexu důvěry německých spotřebitelů. Podle německého institutu GfK se index spotřebitelské důvěry ve srovnání s listopadem zhoršil z -1.7 bodu na -3.1 bodu v porovnání s předchozím měsícem. Jedná se o větší pokles, než se očekávalo.
  • Pesimistický začátek roku svědčí dluhopisům i zlatu
    Začátek nového roku se na akciových trzích příliš nevyvedl. Nepěkná data jsme již nad ránem dostali z čínského průmyslu, jehož aktivita se na konci loňského roku navzdory očekáváním snížila. V Německu, ve Francii a v eurozóně byly ukazatele nálady ve výrobě většinou potvrzeny, což ale v posledním případě znamená pořád nejnižší hodnotu od zimy 2016.
  • Peso klesá v reakci na rozhodnutí ratingových agentur
    Nad Mexickou ekonomikou se začínají stahovat mračna v podobě hrozby nových cel ze strany USA. Peso dostalo včera další nepříjemný úder poté, co dvě ratingové agentury začaly zkoumat výhled na Mexickou ekonomiku. Fitch následně rozhodla o snížení ratingu na BBB (blízko junk úrovně), zatímco Moody’s změnila výhled ze stabilního na negativní. Obě agentury se přitom zaměřily na jeden klíčový prvek, a to na Pemex – státní, vysoce zadluženou, ropnou společnost. Nutno říci, že dluh Pemexu vzrostl o 75 % během vlády minulého presidenta Enrique Pena Niety. Fitch zároveň zmínila, že k negativnímu výhledu začíná přispívat i obchodní napětí mezi USA a Mexikem. Růst ekonomiky podle agentury zaostává a riziko nových cel celou situaci ještě zhoršuje. Moody’s se na Pemex zaměřila rovněž a zároveň zmínila obtížně předvídatelnou ekonomickou politiku země, která ke stabilnímu výhledu nijak nepřispívá.
  • Peso ukazuje, že včerajší prepad akcií bol čisto o US voľbách. Pre trading S&P 500 je to dobrá správa.
    Celý včerajší výpredaj na akciách bol o jednej veci – o amerických voľbách. Nové prieskumy naznačili, že Trump sa po rozšírení Clintonovej škandálu s e-mailmi vrátil späť do hry o kreslo amerického prezidenta. Z čoho to usudzujeme? Z vývoja najcitlivejšieho aktíva na americké voľby – mexického pesa. To sa od začiatku týždňa hýbe takmer úplne totožne ako americké akcie. V grafe je vývoj MXNUSD a mini-futures kontraktu na S&P 500 (ktorý sa na rozdiel od podkladového indexu obchoduje celý deň), MXNUSD je červenou, americké akcie modrou:
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank