Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:18
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox 16 let
reklama
CapXmaster srovnani

Periféria stále v problémoch

07.11.2013 13:24  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Index Dow Jones Industrial Average 30 včera ukončil obchodovanie na nových rekordných maximách. Vzhľadom na to, že index posledné mesiace s rastom váhal, ide o veľmi pozitívnu informáciu. Rast zaznamenalo až 27 komponentov indexu, pričom najviac sa darilo akciám firmy Microsoft (+4,2%). Firma totiž stále nenašla náhradu za odchádzajúceho CEO Steva Ballmera, no hovorí sa o tom, že by firmu mohol riadiť aktuálny riaditeľ automobilky Ford, ktorej sa posledné roky darí.




Ford po správe mierne klesol, no jeho prepad nebol až taký výrazný ako prepad akcií výrobcu elektromobilov Tesla Motors (-14,51%). Dôvodom prepadu boli slabé očakávania predaja automobilov zverejnené spolu s výbornými kvartálnymi výsledkami. Aj napriek poslednému prepadu sú ale akcie spoločnosti v zisku od začiatku roka až 346%.



Firma mala veľmi úspešný vstup na burzu a s podobne veľkými očakávaniami predáva svoje akcie aj prevádzkovateľ mikroblogovacej služby Twitter. Včera totiž došlo k ďalšiemu zvýšeniu predajnej ceny a to z pásma 23-25 USD až na cenu 26 USD. To znamená, že spoločnosť má pri ocenení touto cenou akcie hodnotu viac ako 18 mld. USD. To je hodnota porovnateľná so známymi menami ako Netflix alebo spomínaná Tesla.

Kým tu sa bavíme o spoločnostiach, ktoré majú aspoň príjmy, záujem investorov vzbudzujú aj spoločnosti ako Pinterest alebo Snapchat. Prvá z nich dovoľuje vytvárať užívateľom výstrižkové albumy, druhá zas prevádzkuje mobilnú platformu na odosielanie správ. Obe majú niečo spoločné. Ide o mladé a úspešné firmy čo do počtu užívateľov, no ani jedna z nich nemá príjmy. Svoj model totiž nevedia zatiaľ zmeniť tak, aby im užívatelia alebo inzerenti za reklamu platili. Spoločnosť Pinterest má vzhľadom na objem poslednej investície hodnotu 3,8 mld. USD, kým firma Snapchat vzhľadom na plánovanú investíciu má hodnotu viac ako 3 mld. USD. Bublina sociálnych sietí je ta tu, no vzhľadom na to, že na burze je len veľmi málo spoločností z tohto oboru, môžeme hovoriť skôr len o malej bublinke.



Wall Street sa naďalej sústreďuje na zisky (Goldman Sachs zarobí na poplatkoch na IPO spoločnosti Twitter takmer 60 mil. USD), no eurozóna stále ostáva v problémoch. Podľa odhadov banky Citigroup bude obnova eurozóny len veľmi slabá. Očakávajú, že Taliansko po tohtoročnej kontrakcii dosiahne v roku 2014 rast 0,1%, v roku 2015 bude rast nulový a v roku 2016 bude rast 0,2%. Pri dlhovom pomere na úrovni 140% HDP má krajina veľký problém. Preto vidia vyššiu pravdepodobnosť nejakej formy reštrukturalizácie dlhu. Portugalsko je na tom ešte horšie. Počas nasledujúcich troch rokov by mal rast dosiahnuť 0,6%, 0,0% a 1,0%, no dlhový pomer vzrastie až na 149%, pričom miera nezamestnanosti dosiahne až 18,3%. Nová pomoc tak bude podľa banky nakoniec nutná. Grécko je kapitolou samé o sebe. Ešte aj v roku 2015 by mala byť krajina stále v recesii, pričom miera nezamestnanosti by mala v roku 2015 dosiahnuť 32,4% a dlhový pomer až 201% HDP. Španielsko síce bude mať pozitívny rast, no miera nezamestnanosti na 27,9% bude vytvárať veľké obavy.



Cesta stratenej dekády periférie kvôli neflexibilite eura tak pokračuje. Kritika sa sústreďuje hlavne na samotné krajiny, ktoré si „rozhadzovačným“ spôsobom života samé spôsobili tieto problémy. Nie je to ale pravda. Veľký vplyv na tom, čo sa deje, mala aj politika Nemecka. Krajina svojou politikou podpory exportu a tlmenia domácej spotreby spôsobila, že nespotrebovaná výroba sa musela exportovať. Krajina tak exportuje tovary a importuje dopyt. Na to, že obrovský prebytok bežného účtu platobnej bilancie už nie je zdravý, upozornilo aj americké ministerstvo financií. Vo svojom reporte o menách totiž spomenula okrem Číny aj Japonska tiež aj Nemecko. Proexportná politika Berlínu totiž vytvára v ostatných krajinách deflačné tlaky.

Defláciu eurozóna už rázne pociťuje. Podľa predbežných októbrových výsledkov je inflácia v eurozóne najslabšia od roku 2009, kým jadrová inflácia je dokonca na 6-ročných minimách. Spolu s mierou nezamestnanosti na rekordných maximách vytvárajú tieto dáta obavu, že eurozónu naozaj čaká stratená dekáda. Preto sa po týchto výsledkoch začalo očakávať, že ECB bude chcieť pre podporu ekonomiky niečo robiť a časť analytikov dokonca očakáva, že na dnešnom zasadnutí vo Frankfurte by ECB mohla znížiť základnú úrokovú sadzbu. Vzhľadom na tom aký efekt by malo zníženie na perifériu (podľa nášho názoru nulový) neočakávame, že by Draghi k takémuto kroku pristúpil. Skôr je možné, že zdôrazní deflačné účinky silného eura tak, ako to urobil vo februári. Preto vidíme dnes riziko poklesu eura smerom k hladine 1,3420/00.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • PepsiCo klesla téměř o 2 % po zisku za Q2 2024 📉
    Společnost PepsiCo dnes oznámila výsledky za 2Q24. Společnost dosáhla mírného nárůstu tržeb na 22,5 miliardy USD (+0,8 % r/r). Na úrovni provozního zisku společnost vykázala 11% r/r nárůst, což znamená 7% nárůst při konstantních směnných kurzech.
  • Pepsi Cola, Coca-Cola a odvětví nápojů
    PepsiCo Inc. (PEP) a Coca-Cola Co. (KO) měli v poslední době potíže zvýšit prodej sladkých, nasycených nápojů, jeliož více a více konzumentů přechází ke zdravějším variantám. I přes to se ale PepsiCo podařilo dnes ráno získat za druhé čtvrtletí zisk. Má totiž navrch, nespoléhá se jen na prodej nápojů.
  • PepsiCo pod tlakem! Objem prodejů klesá. Dosáhla firma svého limitu? 📉
    Výsledková sezóna je opět tady a jednou z prvních zajímavých společností, která zveřejnila své výsledky, je výrobce nápojů a jídla PepsiCo. Tržby a zisky firmy mírně rostou díky zvyšování cen, ale podle všeho narazila na svůj limit – objemy prodejů v některých oblastech výrazně klesají. Co to znamená pro budoucnost PepsiCo?
  • PepsiCo stojí v čele ziskových společností, technologický sektor posiluje Nasdaq, protože investoři se připravují na překvapení v podobě inflace
    Americké akciové indexy v úterý vzrostly a částečně tak kompenzovaly ztráty z předchozí seance. Investoři obrátili svou pozornost zpět k technologickému sektoru, protože se nyní soustředí na nadcházející údaje o inflaci a začátek výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí.
  • PepsiCo zaznamenala pokles ziskovosti ve 3Q24 📊
    PepsiCo (PEP.US) dnes mírně roste po zveřejnění svých výsledků za 3Q24. Výsledky společnosti byly většinou v souladu s očekáváními, ale mírně snížila svůj výhled tržeb kvůli stažení některých produktů v segmentu Quaker Foods a bojkotům jejích produktů na Blízkém východě.
  • PepsiCo ztrácí 3 % po smíšených výsledcích a výhledu 📊
    Čistý zisk společnosti PepsiCo (PEP.US) překonal odhady, ale poprvé po téměř čtyřech letech klesly čtvrtletní tržby o 0,5 %, což může být pro prodejce důvodem k přehodnocení obchodních vyhlídek v prostředí nižší očekávané inflace, která omezuje zvyšování marží v závislosti na cenách. Tento pokles tržeb je přičítán vysokým nákladům na úvěry a sníženým úsporám, které ovlivnily spotřebitele během prázdninového čtvrtletí, přičemž celková poptávka v Severní Americe byla zklamáním.
  • Pepsi v premarketu posiluje díky dobrým výsledkům za 4. čtvrtletí a zvýšení dividendy
    Akcie Pepsi (PEP.US) vzrostly před úvodním zvoněním o více než 1,5 % poté, co nápojový a občerstvovací gigant zveřejnil lepší než očekávané čtvrtletní údaje, zejména díky zvýšení cen. Společnost se rovněž rozhodla zvýšit roční dividendu.
  • Pepsi získává 2 % po pozitivních příjmech za 3. čtvrtletí 📈
    PepsiCo (PEP.US) oznámila finanční výsledky, které překonaly očekávání analytiků a pomohly akciím vrátit se z bezprecedentních přeprodaných úrovní. PepsiCo také zvýšila svůj celoroční výhled zisku a akcie před otevřením Wall Street posílily o 2 %.
  • Pepsi – Propíchnutí podpory
    Pepsi prolomila čtvrteční podporu ve formě díry z 23. března 2018 (105,94 USD – 106,2 USD ). Obchodníci tak mají otevřenou cestu k otestování úrovně z 15. února 2018 (104,77 dolarů – 105 dolarů). Další potenciální podpora se nachází kolem minima z 1. února 2018 (102,98 dolarů – 103,25 dolarů). Další podpora je v oblasti hodnoty ze 17. ledna 2018 (101,06 $ – 101,25 $). Nejbližší odpor se nachází na úrovni maxima z 19. dubna 2018 (106,75 dolarů – 106,94 dolarů). Po průlomu této hranice bude možné očekávat zvýšení na zhruba 110 dolarů.
  • Periféria bojuje o každé euro rastu
    US akcie na nových rekordochAmerická ekonomika pokračuje v zlepšovaní svojej kondície, kedy boli v piatok zvere...
  • Periferie EU opět na pořadu dne
    Ken Veksler, Senior Manager, obchodní poradenství, Saxo BankZdá se, že periferie EU je...
  • Peripetie okolo italské vlády
    Premiér Giuseppe Conte dnes předá prezidentu Sergiu Mattarellovi svou rezignaci. Prezident posoudí, zda současná parlamentní konstelace umožní pokračování vlády nebo jestli se země vydá k předčasným volbám. Teoretická koalice mezi Hnutím 5 hvězd a Demokratickou stranou se nejeví příliš pravděpodobně, jelikož mezi oběma stranami přetrvávají silné neshody.
  • Peripetie s Ekonomií: Jak Mejstřík žádal nobelistu Samuelsona, ať upraví svoji legendární učebnici
    Úmrtí Michala Mejstříka je velkou ztrátu pro celou českou ekonomickou obec. Celá česká společnost v něm ovšem ztrácí osobnost, které dokázala jedinečným způsobit snoubit svět akademické ekonomie, včetně univerzitní výchovy budoucích generací ekonomů, se světem praktického hospodářského života, byznysu a ekonomické diplomacie. Mejstříkovo působení mělo mezinárodní přesah. V rámci svého akademického působení, byl řadu letech ředitelem Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK, zásadním způsobem formoval podobu české ekonomie po roce 1989, kdy se pozápadnila a stala se relevantním nástrojem pro rozbor a hledání hospodářskopolitických doporučení v rámci transformace a utvářející se tuzemské tržní ekonomiky. V tomto smyslu byl nepochybně jedním z otců moderní české ekonomie, kterou výrazně ovlivnil jak vlastním akademickým působením, tak výkonně a manažersky, když z pozice ředitele úspěšně vedl tým kolegů na zmíněném Institutu ekonomických studií FSV UK. Kromě jiného byl klíčovým hybatelem při vydání českého překladu „Samuelsona“, vlivné ekonomické učebnice, z níž se učily celosvětově základům ekonomie celé generace ekonomů (viz následující text).
  • Perly týdne: Obchodní válka doléhá na akcie, kryptoměny nejsou měny a u nás je dluhopisové Las Vegas
    Akciové oběti obchodní války: Analytici na Wall Street vyjadřují stále větší obavy z dopadů možné obchodní války mezi USA a Čínou. Jak píše CNBC, nejvíce na ráně by mohly být akcie maloobchodních společností, ale také automobilky, výrobci součástek a náhradních dílů a polovodiče. Goldman Sachs se domnívá, že nejvíce ohroženi jsou výrobci a prodejci nábytku a také maloobchody, které mají pevně dané prodejní ceny a dováží hodně zboží z Číny. Tedy například Dollar Tree a Five Below.
  • Perly týdne: Zamrzlý brexit, „fundamentálně“ levný bitcoin a pušky pro tátu
    Zveřejněné minuty z posledního zasedání Fedu ukazují, že vedení americké centrální banky se obává rizika nízké inflace, ale není jednotné v tom, jak na něj reagovat. Zmiňována byla i možnost, že pokračující nízká inflace by už mohla odrážet dlouholetou neschopnost centrální banky zvednout inflaci k cíli ve výši 2 %. Několik zástupců FOMC hovořilo o tom, že před dalším utahování monetární politiky by rádi měli větší důvěru v to, že cenový růst nabere na vyšším tempu.
  • Permanent zero
    Najdôležitejšou udalosťou tohto týždňa bola určite zápisnica FOMC z posledného zasadnutia zverejnená včera.
  • Personální změny v americké admistrativě hýbou akciovými trhy
    Americký index S&P 500 na počátku včerejší seance rostl o více jak půl procenta, nicméně své zisky neudržel a nakonec uzavřel 0,6 % pod pondělním zavíracím kurzem. Příčinou nebyla zveřejněná inflační data, která by překvapila vyšším růstem, ale další personální změny v americké administrativě. Prezident Donald Trump odvolal dosavadního šéfa diplomacie Rexe Tillersona, kterého vystřídá současný šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo. Tím se na trhu zvyšují obavy ohledně přitvrzování americké obchodní politiky vůči ostatním státům.
  • Perspektiva zápisu FOMC z červencového zasedání
    Trh s drahými kovy byl v úterý v červených číslech, přičemž zlato kleslo o 35 USD, protože index amerického dolaru vzrostl na 20leté maximum a trhy se soustředily na zápis ze zasedání Federálního rezervního systému a zprávu o zaměstnanosti v USA.
  • Peru se přidává na seznam: Země předložila svůj návrh zákona o kryptoměnách
    Zatímco obchodníci s etherem a bitcoiny po Novém roce svědomitě čekají, jakým směrem se bude pohyb dále vyvíjet a budou očekávat zlepšení, protože je s čím počítat, v Peru byl představen návrh nového zákona o digitálních aktivech, jehož součástí jsou i kryptoměny.
  • Pesimismus a obavy investorů ohledně růstu světové ekonomiky jsou přehnané, předpovídá HSBC Global Asset Management
    Od počátku roku 2019 prošly investiční trhy silným oživením. Jednou z klíčových událostí pro investory byla změna politiky centrálních bank, které se v čele s americkým Fedem začaly přiklánět k příznivějšímu postoji. Spotřebitelé a podniky tak získali přístup k dostupnějším úvěrům, což podpořilo hospodářský růst. HSBC Global Asset Management zveřejnila pololetní investiční výhled na zbytek roku 2019.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new