Středa 09. října 2024 18:19
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap krypto
reklama
Fintokei StartTrader

PepsiCo stojí v čele ziskových společností, technologický sektor posiluje Nasdaq, protože investoři se připravují na překvapení v podobě inflace

09.10.2024 11:00  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

analytics670641a8538a9.jpg

Zisky technologických společností: Wall Street končí den pozitivně

Americké akciové indexy v úterý vzrostly a částečně tak kompenzovaly ztráty z předchozí seance. Investoři obrátili svou pozornost zpět k technologickému sektoru, protože se nyní soustředí na nadcházející údaje o inflaci a začátek výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí.

Zotavování se z krize: Jak Wall Street překonala pondělní propad?

Hlavní indexy se na začátku týdne prudce propadly v důsledku rostoucích výnosů státních dluhopisů, zvýšených geopolitických rizik na Blízkém východě a přehodnocení očekávání ohledně úrokových sazeb v USA. Každý ze tří hlavních indexů ztratil přibližně 1 %.

Klesající výnosy dluhopisů však v úterý vyvolaly na trhu nákupní horečku a pozornost se opět zaměřila na rychle rostoucí akcie, které těží z nižších výpůjčních nákladů. V důsledku toho investoři stále více nakupovali akcie technologických gigantů, které jsou tradičně citlivé na změny nákladů kapitálu.

Technologie na vzestupu: Palantir a Palo Alto jsou v čele

V čele růstu indexu S&P 500 stál sektor informačních technologií, který si připsal 2,1 %. Nejvíce k tomu přispěly společnosti Palantir Technologies, která vyskočila o 6,6 %, a Palo Alto Networks, která získala 5,1 %.

Magnificent Seven je zpět: Nvidia udává tón

Mezi společnostmi tzv. magnificent seven, neboli velkolepé sedmičky, technologických titánů přitahuje zvláštní pozornost společnost Nvidia. Její akcie vzrostly o 4,1 % a zaznamenaly nejvýraznější denní nárůst za poslední měsíc. V zelených číslech se pohybovaly i další technologičtí giganti jako Apple, Tesla a Meta Platforms (v Rusku zakázaná), kteří si připsali 1,4 až 1,8 %.


Mírný růst na pozadí očekávání

Navzdory pozitivní náladě se indexům Nasdaq a S&P 500 podařilo oproti hodnotám z minulého týdne vzrůst jen nepatrně. Pozornost investorů však nadále přitahuje technologický sektor v souvislosti s očekáváním nových údajů o inflaci a zpráv o hospodářských výsledcích podniků, které by mohly určit směr budoucího vývoje trhu.

Sebevědomý růst: Hlavní americké indexy zakončily den pozitivně

V úterý americké akciové indexy opět vykázaly růstovou dynamiku a umazaly část ztrát z předchozích dnů.

Široce založený index S&P 500 si připsal 0,97 % a vzrostl o 55,19 b. na 5 751,13 b. Mezitím technologický Nasdaq Composite vzrostl o 1,45 % a připsal si 259,01 b. na 18 182,92 b. Průmyslový index Dow Jones Industrial Average si rovněž připsal 126,13 b., tj. 0,30 %, a zakončil den na úrovni 42 080,37 b.


Klíčovým faktorem jsou sazby: Co se děje se sentimentem obchodníků?

Navzdory pozitivní dynamice investoři nadále pozorně sledují veškeré signály, které by mohly naznačit další kroky Federálního rezervního systému v oblasti měnové politiky. Pokles výnosů státních dluhopisů byl katalyzátorem nákupů v technologickém sektoru, ale nejistota kolem úrokových sazeb nadále dominuje trhu.

V průběhu celého roku byli účastníci trhu rukojmím Fedu a pečlivě zkoumali každou makroekonomickou zprávu, zda nenaznačuje možnou změnu politiky. Hlavní otázka, která vrtá investorům hlavou, zní: kdy a jakou rychlostí začne Fed s dlouho očekávaným snižováním sazeb?


Očekávání se mění: Všechny oči se upírají k údajům o inflaci

Minulý týden ekonomické údaje, včetně páteční zprávy o zaměstnanosti, která byla silnější, než se očekávalo, donutily trh mírně revidovat svá očekávání. Investoři začali oceňovat nižší pravděpodobnost agresivního snížení sazeb. Namísto snížení o 50 bazických bodů nyní většina analytiků očekává, že se Fed na svém příštím zasedání v listopadu omezí na snížení o 25 bazických bodů.

Podle nástroje CME FedWatch obchodníci v současné době odhadují pravděpodobnost listopadového snížení sazeb o 25 bazických bodů na téměř 89 %.


Klíčový benchmark: Inflace bude hrát hlavní roli

Další významný krok v této "hře očekávání" nastane ve čtvrtek, kdy budou zveřejněny údaje o indexu spotřebitelských cen. Právě tato čísla budou rozhodující pro pochopení dalších kroků Fedu a toho, jak brzy začne regulátor uvolňovat svou přísnou politiku. Jakákoli odchylka od prognóz může okamžitě ovlivnit chování trhů a náladu investorů.

Každopádně během následujících dnů budou v centru pozornosti trhů i nadále úrokové sazby a veškeré změny makroekonomických údajů budou pečlivě sledovány, aby se zjistilo, na kterou stranu se misky vah přikloní – směrem k dalšímu uvolňování, nebo k zachování přísné politiky Fedu.


Trhy na križovatce: Inflace a zaměstnanost jsou pro Fed zásadními ukazateli

Přední makroekonomické zprávy jsou i nadále středem pozornosti investorů a utvářejí očekávání ohledně budoucí politiky amerického Federálního rezervního systému. Podle Jasona Pridea, vedoucího investiční strategie ve společnosti Glenmede, to budou právě nejnovější údaje z trhu práce a index spotřebitelských cen (CPI), které budou pro Fed klíčovými ukazateli před jeho příštím zasedáním.

"Pokud se zpráva o CPI bude pohybovat v rámci předpokládaného rozpětí, bude to pro regulátora signál, aby v listopadu omezil snížení sazeb o 25 bazických bodů," uvedl Pride v komentáři k současným očekáváním účastníků trhu.

Zmatek v sektorech: Kdo z obchodování vyšel vítězně a kdo prohrál?

Na pozadí smíšeného pohybu akcií v úterý většina sektorů indexu S&P 500 zakončila den v kladných číslech, ale našly se i výjimky. Dva sektory skončily v záporném pásmu: sektor materiálů a energetický sektor. Index materiálů (.SPLRCM) klesl o 0,4 %, což se stalo na pozadí poklesu cen kovů. Investoři ztratili optimismus ohledně možných opatření na podporu ekonomiky ze strany čínské vlády, což vedlo k poklesu kotací v tomto segmentu.

Na pozadí všeobecného pesimismu pocítily tlak také akcie významných čínských společností kótovaných na amerických burzách. Například Alibaba Group, JD.com a PDD Holdings klesly o 5,4 %, 7,5 % a 5,7 % v návaznosti na pokles čínských domácích indexů.


Energetický sektor pod palbou: Proč ropa ustoupila?

Největší ztráty zaznamenal energetický sektor (.SPNY), který se propadl o 2,6 %, což je největší denní pokles od 20. srpna. Důvodem je korekce cen ropy po jejich rychlém růstu na začátku týdne. Obavy ze zpomalení globální poptávky a nejistota kolem ekonomických stimulů v Číně oslabily podporu ropy, což se projevilo v kotacích energetických společností.

Výsledková sezóna: Trh vyhlíží výsledky bankovních gigantů

Investoři se také zaměřují na výsledkovou sezónu za třetí čtvrtletí. Tento pátek se pozornost zaměří na velké americké banky, které jako první představí své hospodářské výsledky. Podle analytiků LSEG se očekává, že průměrné tempo růstu zisků společností z indexu S&P 500 se bude pohybovat kolem 5 %.

PepsiCo překvapuje: Zisk překonal očekávání

Mezi společnostmi, které v úterý reportovaly, vynikala společnost PepsiCo. Největší výrobce nápojů a pochutin si po zveřejnění údajů o upraveném zisku za akcii, který překonal očekávání trhu, polepšil o 1,9 %. I přes snížení celoroční prognózy růstu tržeb investoři přijali výsledky společnosti jako pozitivní signál, což pomohlo podpořit růst jejích akcií.

V prostředí rostoucího zájmu o údaje a makroekonomické pokyny trh nadále vyvažuje očekávání uvolnění Fedu s obavami z globálních ekonomických rizik. Další zprávy o výsledcích hospodaření by mohly být určujícím faktorem pro další směřování akciových trhů.


Obchodování na Wall Street: Investoři v očekávání nových údajů vyrovnávají ztráty

Americké akciové trhy zakončily úterní obchodování pozitivně poté, co indexy S&P 500 a Nasdaq zaznamenaly výrazné zisky. Díky zmírnění geopolitického tlaku a signálům z technologického sektoru se akciové indexy dokázaly částečně zotavit z předchozích poklesů. Celkový objem obchodů na amerických burzách činil 11,57 mld. akcií, což je pod průměrem za 20 seancí, který činí 12,1 mld. akcií.


Rally v USA zastínila slabé čínské stimuly

Rally na světových trzích byla z velké části tažena rally na Wall Street, která dokázala vyvážit zklamání investorů z nedostatku konkrétních podpůrných opatření ze strany Číny. Účastníci trhu netrpělivě očekávají podrobnosti o možných stimulačních opatřeních, ale prozatím se jejich pozornost přesouvá k nadcházejícím makroekonomickým zprávám z USA a k zahájení čtvrtletní výsledkové sezóny.

Technologický sektor táhne index vzhůru: S&P 500 je zpátky ve hře

Americké indexy včera předvedly sebevědomé oživení poté, co den předtím klesly o 1 %. Obzvláště silný skok zaznamenal technologický sektor, kde si index S&P 500 (.SPX) připsal 0,97 %, vzrostl o 55,19 b. a uzavřel na úrovni 5 751,13 b. Index Nasdaq Composite (.IXIC) naopak posílil o 1,45 %, vyskočil o 259,01 b. a seanci zakončil na úrovni 18 182,92 b. Index Dow Jones Industrial Average (.DJI) si připsal 0,30 % a vzrostl o 126,13 b. na 42 080,37 b.


Pondělní pokles: Co ho způsobilo?

Pokles na začátku týdne způsobily obavy z eskalace konfliktu na Blízkém východě a přehodnocení očekávání ohledně měnové politiky Fedu. Silné údaje o americkém trhu práce, zveřejněné v pátek, zvýšily obavy, že Fed nebude s uvolněním své politiky pospíchat, což vedlo ke snížení chuti investorů riskovat.

Čekání na nový signál: Co ukáže inflace?

Veškerá pozornost se nyní soustředí na čerstvé údaje o inflaci, které budou zveřejněny ve čtvrtek. Index spotřebitelských cen (CPI) bude důležitým ukazatelem pro určení dalšího směřování měnové politiky Federálního rezervního systému. Pokud se inflace ukáže být vyšší, než se očekávalo, mohlo by to posílit současná očekávání, že Fed zaujme vůči úrokovým sazbám tvrdší postoj.


Bankovní sektor se připravuje na začátek výsledkové sezóny

Také investoři se připravují na začátek sezóny podnikového výkaznictví – největší americké banky, které tradičně zveřejňují své hospodářské výsledky jako první, ji odstartují koncem tohoto týdne. Pozornost se zaměří na jejich komentáře ke stavu ekonomiky a výhledu na změnu měnové politiky.

Výhled do budoucna: Co bude na trzích dál?

S oživením amerických indexů a zmírněním geopolitických obav zůstává nálada investorů do značné míry závislá na nadcházejících makroekonomických údajích a výsledcích hospodaření podniků. Inflace, trh práce a strategie Fedu budou v nadcházejících týdnech určovat dynamiku obchodování a ovlivňovat rizikový apetit investorů, a tedy i udržitelnost současné rally.

Evropské trhy pod tlakem: Co se stalo?

Evropské akciové indexy v úterý uzavřely níže, protože investory zklamal nedostatek konkrétních informací o nových fiskálních stimulech v Číně. Očekávání trhu se nenaplnila, což vedlo k poklesu akcií zaměřených na čínskou poptávku, jako jsou těžaři a výrobci luxusního zboží.

Globální ukazatele: Komu se podařilo udržet si pozici?

Globální akciový index MSCI vykázal malý zisk, když vzrostl o 0,15 % na 844,96 b., a to díky částečnému oživení na amerických a asijských trzích. Panevropský index STOXX 600 však klesl o 0,55 %, což odráží všeobecnou pesimistickou náladu na kontinentálních trzích.


Hongkong v epicentru nepokojů: Index Hang Seng klesá rekordním tempem

Nejvíce zklamala dynamika hongkongského indexu Hang Seng, který se propadl o 9,4 %, což je největší pokles od roku 2008. Stalo se tak poté, co šéf čínské Národní komise pro rozvoj a reformy Zheng Shanjie ujistil, že ekonomika země "sebevědomě" směřuje ke svým cílům pro rok 2024. Kromě toho poznamenal, že úřady hodlají nasměrovat 200 mld. jüanů (asi 28,36 mld. amerických dolarů) na podporu regionálních projektů a investic do infrastruktury. Investoři však očekávali mnohem více, protože nedostatek konkrétních kroků a nových podpůrných opatření vyvolal pochybnosti o schopnosti Pekingu účinně čelit současnému hospodářskému poklesu.

Čínské akcie klesají: Nedůvěra ve slova vlády

Po skončení státního svátku vykázaly čínské akciové indexy, jako například Shanghai Composite a CSI300, prudký pokles, a to o 4,6 %, respektive 5,9 %. Tyto ztráty fakticky "sežraly" značnou část nedávných zisků nahromaděných v souvislosti s očekáváním rozsáhlých hospodářských stimulů. Pokles indexů byl reakcí na nejistotu spojenou s plány čínské vlády a nedostatek jasných signálů o dalších ekonomických stimulech.

Dluhopisy a sazby: USA v režimu vyčkávání

Na trhu amerických státních dluhopisů mezitím došlo k mírnému poklesu výnosů, což odráželo opatrnost investorů v nejistém prostředí. Účastníci trhu nadále pozorně sledují signály Federálního rezervního systému a snaží se pochopit, jak makroekonomické údaje a postoj regulátora ovlivní trajektorii úrokových sazeb.

Co bude dál? Investoři hledají nové benchmarky

Na pozadí všeobecného poklesu akciových trhů zaujali investoři vyčkávací postoj. V centru pozornosti zůstávají nadcházející zprávy o inflaci a ziscích podniků v USA. V nadcházejících dnech právě tyto údaje určí další směr vývoje amerických i mezinárodních indexů. Jakékoli překvapení, ať už pozitivní nebo negativní, by mohlo vyvolat výrazné změny na trzích, zejména na pozadí křehké důvěry ve vyhlídky na oživení čínské ekonomiky .

Zatímco trhy hledají nové referenční body, do popředí se dostává otázka důvěry v kroky centrálních bank a vlád: jejich rozhodnutí mohou buď podpořit náladu investorů, nebo prohloubit volatilitu na finančních trzích.


Intriky přetrvávají: Trhy jsou zvědavé, co Fed udělá

Podle nejnovějších údajů nástroje CME FedWatch Tool se pravděpodobnost, že Federální rezervní systém v listopadu sníží sazby o 25 bazických bodů, odhaduje na 87,3 %. Stále však existuje malá šance – 12,7 % – že se Fed rozhodne ponechat sazby beze změny. Ještě před týdnem měl trh jiný názor: očekávání snížení sazeb byla téměř plně započítána, ale nejistota ohledně rozsahu dalšího kroku snížila pravděpodobnost agresivnějšího uvolnění o 50 bazických bodů.

Výnosy amerických státních dluhopisů zůstávají stabilní

Výnos desetiletého amerického státního dluhopisu, který je pro trhy klíčovým benchmarkem, klesl o 0,6 bazických bodů na 4,02 %. Tak malá změna naznačuje pokračující opatrnost v souvislosti s přetrvávajícími spekulacemi o dalších krocích Fedu a makroekonomické situaci v zemi.

Ropa: Od oživení ke korekci

Po nedávné rally vyvolané geopolitickými riziky ceny ropy prudce korigovaly směrem dolů. Hlavní příčinou poklesu je zmírnění obav z přerušení dodávek v souvislosti s vojenským konfliktem na Blízkém východě a zlepšující se povětrnostní podmínky v Mexickém zálivu. Americká ropa WTI ztratila 4,63 % na 73,57 USD za barel, zatímco ropa Brent rovněž klesla, a to o 4,63 % a uzavřela na 77,18 USD za barel.

Blízký východ v centru pozornosti: Netanjahu rozšiřuje ofenzivu

Vojenské napětí na Blízkém východě pokračuje a zatěžuje globální trhy. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že při náletech byli zabiti dva klíčoví nástupci zabitého vůdce Hizballáhu, čímž došlo k další eskalaci konfliktu. Zástupce vůdce skupiny mezitím ponechal otevřené dveře pro rozhovory o příměří, čímž zvýšil naději na možné zmírnění napětí. Tyto komentáře přišly jen několik hodin poté, co Izrael rozšířil svou ofenzívu proti milicím podporovaným Íránem.

Měnové trhy: Dolar pod tlakem, libra a euro v pozitivním teritoriu

Dolarový index, který sleduje vývoj dolaru vůči koši šesti hlavních měn, se nezměnil a uzavřel na úrovni 102,48. Euro mezitím vykázalo mírné posílení, když přidalo 0,04 % na 1,0978 USD. Japonský jen oslabil o 0,07 % a dolar vzrostl na 148,29 jenu za jednotku americké měny. Naopak libra posílila o 0,13 % a vzrostla na 1,31 USD, což svědčí o důvěře v podmínkách relativní stability na evropských trzích.

Nejistota přetrvává: Co čeká trhy v budoucnu?

Současné výkyvy na finančních trzích odrážejí rozporuplnou náladu investorů. Uprostřed geopolitického napětí a volatilních komoditních trhů se pozornost obchodníků přesouvá k makroekonomickým zprávám a nadcházejícím zasedáním centrálních bank. Zveřejnění údajů o inflaci v USA a další signály z Fedu by se mohly stát katalyzátory jak dalšího růstu, tak nového kola volatility na světových trzích.

Klíčová slova: Akciové indexy | Akciový index | Inflace | Nasdaq | Dow Jones | USA | Apple | Ceny ropy | Výsledková sezóna | Ropa Brent | Ropa WTI | Akciové trhy | Měnové trhy | Sazby | Akcie | Benchmark | CME | Dolarový index | Dow Jones Industrial | Ekonomika | Euro | Fed | Index spotřebitelských cen | Japonský jen | Korekce | Měny | Rally | Ropa | S&P 500 | Výnos | Wall Street | Úrokové sazby | Banky | USD | Dluhopisy | Obchodování | Regulátor | Objem obchodů | Index MSCI | Panevropský index | Shanghai Composite | Indexy | Čínské akcie | Investoři | Pravděpodobnost | Výnosy dluhopisů | Zisk | Optimismus | Výsledky | Vývoj dolaru | Stoxx 600 | Nasdaq Composite | Obchodníci | Index | Investiční strategie | Brent | Dolar | Hang Seng | Index Dow Jones | Index Hang Seng | Index Nasdaq | Index S&P 500 | Investiční | Libra | Ropy | Signály | SPX | Stoxx | Trh | Volatility | WTI | Zpráva | Zprávy | Zisky | Zaměstnanost | Komise | Federální rezervní systém | Bankovní sektor | MSCI | CSI300 | Hospodářské výsledky | Globální trhy | Evropské trhy | Pozornost investorů | Americké akciové indexy | Hlavní indexy | Alibaba | Propad | Americká ropa WTI | S&P | Benchmarky | Ztráty | Pokles výnosů | Americké indexy | Nejistota | Tempo růstu | Tesla | Výhled | Americké akciové trhy | Krize | Opatření na podporu ekonomiky | Výnosy | Ekonomické údaje | Údaje o inflaci | Výkyvy na finančních trzích | Očekávání | CME FedWatch | Zklamání investorů | Makroekonomické zprávy | Začátek výsledkové sezóny | Průmyslový index Dow Jones | Panevropský index STOXX 600 | Index Stoxx 600 | Globální akciový index | Technologický Nasdaq | Akcie klesají | Snížení sazeb | FedWatch Tool | Výnosy amerických státních dluhopisů | Očekávání trhu | Hongkong | Objem | Trh práce | Alibaba Group | Glenmede | Index DOW | Celkový objem obchodů | Co bude | Největší pokles | Vyhlídky | Pozornost obchodníků | Technologický sektor | Rozvoj | Směřování měnové politiky | Prognózy | Výhled do budoucna | Nálada | Čínské vlády | Měnové politiky | Napětí na Blízkém východě | Hospodaření | Eskalace konfliktu | Ukazatele | Obchodování na Wall Street | Výsledkové sezóny | Nejnovější údaje | Trhy | Pokles | Pochybnosti | Sazby beze změny | Palantir | Americké banky | Čínské stimuly | FedWatch | Největší ztráty | Vývoj | Výkyvy | Makroekonomické údaje | Prudký pokles | Technologičtí giganti | Stimuly | Hlavní americké indexy | Kroky centrálních bank | Růst | Signál | Izrael | Ekonomiky | Práce | Údaje | Velké americké banky | USD za barel | Rizikový apetit | Posílení | Denní pokles | Blízký východ | PEPSICO | JD.com | Chování trhu | Index Nasdaq Composite | Apetit investorů | Izraelský premiér | Benjamin Netanjahu | Šance | Ceny | Nvidia | Energetický sektor | Americké měny | Pokles indexu | Oživení čínské ekonomiky | PDD | Palo Alto Networks | Palantir Technologies | Nálada investorů | JD | Palo Alto | Těžaři | Plány | Technologie | Chování | Společnosti | Opatření | Signály z Fedu | Pozornost | Meta | Meta Platforms | Společnost | Výsledky společnosti | | CME FedWatch Tool | Zmírnění obav | Dow Jones Industrial Average | Indexy S&P | Rostoucí akcie | Rychle rostoucí akcie | Evropské akciové indexy | Údaje o indexu spotřebitelských cen | Udržitelnost | Americká ropa | Index Dow Jones Industrial Average | Index Dow Jones Industrial | LSEG | Globální akciový index MSCI | OCI | Největší americké banky | Pozitivní signál | Vice | Společnost Nvidia | Směřování | Společnosti z indexu | Magnificent Seven | Co bude dál? | Eskalace | Eskalace konfliktu na Blízkém východě | Rok 2024 | PDD Holdings | Platforms | Magnificent | DJI | Povětrnostní podmínky | Nasdaq a S&P 500 | Nasdaq a S&P | Vlády | Významný krok | Sektor informačních technologií | S&P 500 a Nasdaq | Úřady | Účastníci trhu | Akcie vzrostly | Předchozí seance | Body | Premiér Benjamin Netanjahu | Premiér Benjamin | Zprávy o inflaci | Výrobci luxusního zboží |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Penzijní fondy v roce 2021: Velký propad u konzervativních fondů, zisk přinesly jen ty „rizikové“
    Účastníci doplňkového penzijního spoření, kteří v roce 2021 vsadili na konzervativní fondy, nebudou výsledky jejich hospodaření potěšeni. Většina těchto fondů skončila v mínusu. Z analýzy společnosti Freedom Financial Services vyplývá, že je dlouhodobá solidní výkonnost spojená s vyšším rizikem.
  • PENZIJNÍ FONDY V ROCE 2022: Velký propad u dynamických účastnických fondů, zhodnocení přinesly jen ty konzervativní
    Účastníci doplňkového penzijního spoření (DPS), kteří v roce 2022 spořili v dynamických fondech, zaznamenali doposud největší propad za 10letou historii účastnických fondů. Většinou šlo o dvojcifernou ztrátu. Naopak klienti, kteří spoří v konzervativních fondech, si podle čerstvé analýzy společnosti Freedom Financial Services na rozdíl od předchozího roku připsali většinou kladné zhodnocení.
  • PENZIJNÍ FONDY V ROCE 2023
    Průměrná výkonnost transformovaných fondů v roce 2023 dosáhla 2,31 %. Nejvýkonnější fond klientům připsal bezmála 8 %. Přesto loni nastal velký odliv účastníků. Průměrné zhodnocení v transformovaných fondech od roku 2013 dosáhlo skoro 14 %. Reálně by se však pomyslná jednorázová investice za tuto dobu znehodnotila téměř o čtvrtinu. Vyplývá to z analýzy Freedom Financial Services.
  • PENZIJNÍ FONDY V ROCE 2023: Účastnické fondy loni vydělaly až 30 %. Zajímavé zhodnocení přinesly i ty méně rizikové
    Účastníci doplňkového penzijního spoření (DPS), kteří v roce 2022 spořili v dynamických fondech, zaznamenali největší propady za 10letou historii účastnických fondů. Rok 2023 byl naopak pro akciové strategie jedním z nejlepších a ani klienti, kteří spoří v konzervativních fondech, nebyli o výnosy ochuzeni, uvádí čerstvá analýza společnosti Freedom Financial Services.
  • Penzijní systém v centru zájmu
    Průběžný důchodový systém lze při současném demografickém vývoji udržet beze změn jen stěží. Existují možnosti parametrických změn, které jsou sice jednoduché, ale podstatu problému neřeší. Zvýšení daní, aby bylo z čeho do systému přidávat peníze, snížení důchodů, aby se snížila potřeba peníze na penze vydávat, nebo zvýšení věku odchodu do důchodu, aby nebylo téměř vůbec potřeba důchody vyplácet. I když všechny tři varianty můžou být na první pohled pro stát lákavé, protože jsou jednoduché, také s sebou nesou riziko ne zcela vřelého přijetí důchodci, ať už se jedná o ty současné, nebo o ty budoucí. V případě zvyšování daní jde o opatření nepopulární zejména pro ty subjekty, na které zvýšení daní směřuje, ale může mít navíc také značné dopady na celou ekonomiku. Obzvlášť v sektorech, jako je finančnictví, kde je přesun kapitálu možný řádově v hodinách, může takovéto opatření nepřímo prostředky určené pro státní kasu (a tedy i penze) naopak velmi rychle snížit.
  • Penzisté si letos uložili na své účty u KB Penzijní společnosti více než miliardu korun prostřednictvím mimořádných příspěvků. Díky nim dosáhnou na věrnostní odměnu
    Více než jednu miliardu korun si letos uložili na své účty u KB Penzijní společnosti penzisté, kteří kvůli legislativním změnám přišli o státní příspěvek. Splnili tím jednu z podmínek na přiznání věrnostní odměny od KBPS, která jim ztracený státní příspěvek na penzijko kompenzuje.
  • People's Bank of China snižuje požadavky na bankovní rezervy
    Nedávné spekulace médií byly dnes potvrzeny oznámením Čínské lidové banky. Čínská centrální banka se rozhodla snížit povinné minimální rezervy o 0,25 %. Podle PBoC tento krok uvolní 500 miliard juanů, o něco méně než 70 miliard dolarů v dlouhodobé likviditě. Snížení vstoupí v platnost 5. prosince 2022. Akciové trhy prudce vyskočily, ale zisk byl rychle vymazán a nyní se DE30 a US500 obchodují pod cenami před oznámením. CHNComp vymazal zisk a obchoduje beze změny ve srovnání s úrovní před oznámením.
  • PepsiCo klesla téměř o 2 % po zisku za Q2 2024 📉
    Společnost PepsiCo dnes oznámila výsledky za 2Q24. Společnost dosáhla mírného nárůstu tržeb na 22,5 miliardy USD (+0,8 % r/r). Na úrovni provozního zisku společnost vykázala 11% r/r nárůst, což znamená 7% nárůst při konstantních směnných kurzech.
  • Pepsi Cola, Coca-Cola a odvětví nápojů
    PepsiCo Inc. (PEP) a Coca-Cola Co. (KO) měli v poslední době potíže zvýšit prodej sladkých, nasycených nápojů, jeliož více a více konzumentů přechází ke zdravějším variantám. I přes to se ale PepsiCo podařilo dnes ráno získat za druhé čtvrtletí zisk. Má totiž navrch, nespoléhá se jen na prodej nápojů.
  • PepsiCo pod tlakem! Objem prodejů klesá. Dosáhla firma svého limitu? 📉
    Výsledková sezóna je opět tady a jednou z prvních zajímavých společností, která zveřejnila své výsledky, je výrobce nápojů a jídla PepsiCo. Tržby a zisky firmy mírně rostou díky zvyšování cen, ale podle všeho narazila na svůj limit – objemy prodejů v některých oblastech výrazně klesají. Co to znamená pro budoucnost PepsiCo?
  • PepsiCo zaznamenala pokles ziskovosti ve 3Q24 📊
    PepsiCo (PEP.US) dnes mírně roste po zveřejnění svých výsledků za 3Q24. Výsledky společnosti byly většinou v souladu s očekáváními, ale mírně snížila svůj výhled tržeb kvůli stažení některých produktů v segmentu Quaker Foods a bojkotům jejích produktů na Blízkém východě.
  • PepsiCo ztrácí 3 % po smíšených výsledcích a výhledu 📊
    Čistý zisk společnosti PepsiCo (PEP.US) překonal odhady, ale poprvé po téměř čtyřech letech klesly čtvrtletní tržby o 0,5 %, což může být pro prodejce důvodem k přehodnocení obchodních vyhlídek v prostředí nižší očekávané inflace, která omezuje zvyšování marží v závislosti na cenách. Tento pokles tržeb je přičítán vysokým nákladům na úvěry a sníženým úsporám, které ovlivnily spotřebitele během prázdninového čtvrtletí, přičemž celková poptávka v Severní Americe byla zklamáním.
  • Pepsi v premarketu posiluje díky dobrým výsledkům za 4. čtvrtletí a zvýšení dividendy
    Akcie Pepsi (PEP.US) vzrostly před úvodním zvoněním o více než 1,5 % poté, co nápojový a občerstvovací gigant zveřejnil lepší než očekávané čtvrtletní údaje, zejména díky zvýšení cen. Společnost se rovněž rozhodla zvýšit roční dividendu.
  • Pepsi získává 2 % po pozitivních příjmech za 3. čtvrtletí 📈
    PepsiCo (PEP.US) oznámila finanční výsledky, které překonaly očekávání analytiků a pomohly akciím vrátit se z bezprecedentních přeprodaných úrovní. PepsiCo také zvýšila svůj celoroční výhled zisku a akcie před otevřením Wall Street posílily o 2 %.
  • Pepsi – Propíchnutí podpory
    Pepsi prolomila čtvrteční podporu ve formě díry z 23. března 2018 (105,94 USD – 106,2 USD ). Obchodníci tak mají otevřenou cestu k otestování úrovně z 15. února 2018 (104,77 dolarů – 105 dolarů). Další potenciální podpora se nachází kolem minima z 1. února 2018 (102,98 dolarů – 103,25 dolarů). Další podpora je v oblasti hodnoty ze 17. ledna 2018 (101,06 $ – 101,25 $). Nejbližší odpor se nachází na úrovni maxima z 19. dubna 2018 (106,75 dolarů – 106,94 dolarů). Po průlomu této hranice bude možné očekávat zvýšení na zhruba 110 dolarů.
  • Periféria bojuje o každé euro rastu
    US akcie na nových rekordochAmerická ekonomika pokračuje v zlepšovaní svojej kondície, kedy boli v piatok zvere...
  • Periféria stále v problémoch
    Index Dow Jones Industrial Average 30 včera ukončil obchodovanie na nových rekordných maximách. Vzhľadom na to, že index posledné mesiace s rastom váhal, ide o veľmi pozitívnu informáciu. Rast zaznamenalo až 27 komponentov indexu, pričom najviac sa darilo akciám firmy Microsoft (+4,2%). Firma totiž stále nenašla náhradu za odchádzajúceho CEO Steva Ballmera, no hovorí sa o tom, že by firmu mohol riadiť aktuálny riaditeľ automobilky Ford, ktorej sa posledné roky darí.
  • Periferie EU opět na pořadu dne
    Ken Veksler, Senior Manager, obchodní poradenství, Saxo BankZdá se, že periferie EU je...
  • Peripetie okolo italské vlády
    Premiér Giuseppe Conte dnes předá prezidentu Sergiu Mattarellovi svou rezignaci. Prezident posoudí, zda současná parlamentní konstelace umožní pokračování vlády nebo jestli se země vydá k předčasným volbám. Teoretická koalice mezi Hnutím 5 hvězd a Demokratickou stranou se nejeví příliš pravděpodobně, jelikož mezi oběma stranami přetrvávají silné neshody.
  • Peripetie s Ekonomií: Jak Mejstřík žádal nobelistu Samuelsona, ať upraví svoji legendární učebnici
    Úmrtí Michala Mejstříka je velkou ztrátu pro celou českou ekonomickou obec. Celá česká společnost v něm ovšem ztrácí osobnost, které dokázala jedinečným způsobit snoubit svět akademické ekonomie, včetně univerzitní výchovy budoucích generací ekonomů, se světem praktického hospodářského života, byznysu a ekonomické diplomacie. Mejstříkovo působení mělo mezinárodní přesah. V rámci svého akademického působení, byl řadu letech ředitelem Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK, zásadním způsobem formoval podobu české ekonomie po roce 1989, kdy se pozápadnila a stala se relevantním nástrojem pro rozbor a hledání hospodářskopolitických doporučení v rámci transformace a utvářející se tuzemské tržní ekonomiky. V tomto smyslu byl nepochybně jedním z otců moderní české ekonomie, kterou výrazně ovlivnil jak vlastním akademickým působením, tak výkonně a manažersky, když z pozice ředitele úspěšně vedl tým kolegů na zmíněném Institutu ekonomických studií FSV UK. Kromě jiného byl klíčovým hybatelem při vydání českého překladu „Samuelsona“, vlivné ekonomické učebnice, z níž se učily celosvětově základům ekonomie celé generace ekonomů (viz následující text).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new