Sobota 21. prosince 2024 13:07
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap trade smarter

PENZIJNÍ FONDY V ROCE 2023: Účastnické fondy loni vydělaly až 30 %. Zajímavé zhodnocení přinesly i ty méně rizikové

08.01.2024 11:42  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Účastníci doplňkového penzijního spoření (DPS), kteří v roce 2022 spořili v dynamických fondech, zaznamenali největší propady za 10letou historii účastnických fondů. Rok 2023 byl naopak pro akciové strategie jedním z nejlepších a ani klienti, kteří spoří v konzervativních fondech, nebyli o výnosy ochuzeni, uvádí čerstvá analýza společnosti Freedom Financial Services.

Účastnický nebo transformovaný fond má v České republice téměř polovina občanů. Na konci 3. čtvrtletí 2023 si spořilo na penzi celkem cca 4,3 mil. účastníků (z toho asi 2,5 mil. v transformovaných a necelých 1,8 mil. v účastnických fondech). Penzijní společnosti spravovaly prostředky v celkové výši téměř 590 mld. Kč, z toho je cca 149 mld. Kč v účastnických fondech. V rámci třetího pilíře se jedná přibližně o 25 % veškerého majetku na penzi.

Účastnické fondy (ÚF) mají dvě základní linie. Zaprvé to jsou povinné konzervativní fondy (PKF), které musí podle zákona (407 / 2011 Sb.) být v nabídce každé penzijní společnosti, a druhou skupinu tvoří fondy, které nejsou v zákoně o DPS upraveny speciálním paragrafem. K 31. prosinci 2023 bylo registrováno 36 účastnických fondů. Za poslední rok tak přibyl jeden, a to ČSOB dynamický zodpovědný, který zhodnocuje prostředky prostřednictvím akcií, podílových fondů a dluhopisů s ohledem na životní prostředí a sociální odpovědnost. Řadí se mezi dynamické fondy. Penzijních společností působí na českém trhu celkem 9.

Účastnické fondy je možno rozdělit také podle jejich rizikovosti, respektive rizikově-výnosového potenciálu. K tomu je využíván standardizovaný ukazatel SRRI, který povinně vykazuje každý fond. „Ukazatel SRRI může nabývat sedmi hodnot, přičemž 1 je ‚nejbezpečnější‘, respektive nejméně volatilní, a 7 ‚nejrizikovější‘, tedy nejvíce volatilní,“ říká Robert Novoměstský, analytik Freedom Financial Services, a dodává: „Mezi účastnickými fondy najdeme za rok 2023 pouze dva, které mají skutečně velmi nízkou volatilitu stupně 1. Na opačném konci spektra je 5 fondů, které se vyznačují naopak velmi vysokou volatilitou stupně 6.“

V případě několika účastnických fondů došlo v průběhu roku 2023 ke změně jejich zařazení do kategorie SRRI. Taková revize se uskutečňuje zpravidla v průběhu prvního kvartálu nebo první poloviny roku. Ve všech případech došlo k posunu hodnoty SRRI směrem nahoru, tedy směrem k vyšší kolísavosti či rizikovosti. Výsledky roku 2023 byly v případě všech investičních aktiv velmi zajímavé, jednoznačně pozitivní, následkem toho ovšem došlo ke zvýšení rozptylu. Ten je výchozí veličinou pro výpočet rizikovosti SRRI. Rizikovost se tedy zvýšila, ovšem pouze v důsledku růstu ceny aktiv – pro investory potěšující zprávy.

Porovnání z hlediska celkové a průměrné výkonnosti je třeba brát v případě 12 fondů s odstupem. Nevznikly totiž před 11 lety, ale později, nemají tedy kompletní historii. Takové fondy jsou označeny příznakem „*)“. Všechny případy jsou uvedeny v poznámce k tabulce v závěru tohoto textu.

Jak ukazuje čerstvá analýza Freedom Financial Services všechny fondy skončily za rok 2023 s kladným výsledkem. „Pozitivní výsledek u těchto fondů je dán celosvětovým růstem finančních trhů, vyřešením energetické krize, prudce klesající inflací, mírným ekonomickým oživením a očekáváním klesajících úrokových sazeb,“ popisuje Robert Novoměstský.

Největší zhodnocení napříč všemi kategoriemi zaznamenaly dva fondy z nejrizikovější skupiny (SRRI 6), a to NN Růstový s hodnotou 31,1 % a UNIQA Akciový s 28,9 %. „Tyto fondy se zaměřují na akcie vyspělých trhů západní Evropy a USA. Hotovost drží jen minimální, což jim umožňuje být na rostoucím trhu maximálně zainvestován,“ uvedl Robert Novoměstský.

Zajímavých výsledků dosáhli ovšem také klienti, kteří investovali do konzervativnějších fondů (SRRI 1, 2 a 3). „Nejlepšího výsledku v loňském roce dosáhl Rentea dluhopisový účastnický fond. Vykázal zhodnocení 10,80 %. Výsledku nad 10 % dosáhly ještě KB dluhopisový a ČS povinný konzervativní fond,“ popisuje Robert Novoměstský s tím, že u fondů s kratší historií je potřeba jejich aktuální výkonnost nepřeceňovat ani nepodceňovat, což je mimo jiné také případ zmíněného dluhopisového fondu Rentea. Jejich kvalitu prověří až čas a teprve jejich delší historie v různých ekonomických fázích potvrdí schopnost dosahovat očekávaných výkoností a naplnit tak stanovené strategie a cíle.

Penzijní spoření je dlouhodobý produkt s horizontem dvaceti, třiceti let. Důležitější než výsledek za jeden rok, je dlouhodobé průměrné zhodnocení, které daný účastnický fond přináší. V tomto kontextu neměly masivní propady dynamických fondů v roce 2022 takový význam, protože dlouhodobě přinášejí klientům výnos průměrně kolem 5 %, 6 % ročně. Pokud by byly porovnány fondy s kompletní historií, pak nejlepšího dlouhodobého průměrného zhodnocení dosahuje účastnický fond Conseq Globální akciový a to 7,5 % po započtení výsledků loňského roku. Naopak pohled na dlouhodobou výkonnost konzervativních účastnických fondů (kategorie SRRI 1,2,3) příliš povzbudivý není. „U dynamických účastnických fondů se potvrdilo, že výrazný propad cen akcií roku 2022 využili portfolio manažeři jako příležitost k nákupům se slevou, což v období růstu jako byl rok 2023, přineslo klientům značný profit,“ připomíná Robert Novoměstský s tím, že nadále platí, že klienti s delším investičním horizontem do penze by měli volit spíše dynamické fondy, zatímco klienti s kratším horizontem pak ty vyvážené nebo konzervativní varianty fondů.

Výše uvedené se dostává do širšího kontextu, jakmile se do zveřejněných dat započítá inflace neboli růst všeobecné cenové hladiny. Od roku 2013 do konce roku 2023 bylo znehodnocení peněz přes 50 %, resp. 50,8 % pokud bude za prosinec uvažována inflace na úrovni 7,0 % v souladu s poslední prognózou ČNB. Z fondů s kompletní historií dosáhly největšího celkového reálného zhodnocení Conseq Globální akciový s 46,9 %, následuje ČSOB dynamický s 27,6 % a třetí místo zaujímá ČS dynamický s hodnotou 24,2 %. Pohled na ostatní zástupce ukáže, jakou sílu má inflace, když je schopna smazat vyváženým portfoliím pětinu a konzervativním strategiím téměř třetinu hodnoty za 11 let. O konkrétní vhodné strategii zajištění na penzi by se měl každý klient poradit se svým poradcem.

Tabulka: Analýza účastnických fondů


Poznámka 1: Analýza vychází z údajů a dat zveřejněných jednotlivými penzijními společnostmi dostupných k datu zpracování, kritériem pro zatřídění byla hodnota ukazatele SRRI k 31. 12. 2023.

Poznámka 2: Stupeň SRRI a tomu odpovídající volatilita (rizikovost) je určena pomocí směrodatné odchylky a ukazuje minulé kolísání výkonnosti vůči její průměrné hodnotě.

Poznámky k výpočtům a fondům bez kompletní historie

Analýza vychází z výsledků, které byly uveřejněny samotnými penzijními společnostmi k 4.1.2024 v 6:00 hodin. Data k poslednímu dni roku 2023 jsou tak známá v případě všech penzijních společností.

Pokud fond vznikl v průběhu jakéhokoliv roku historie, pak je uvedena výkonnost za dobu či část roku, kdy fond existoval, nikoliv údaj anualizovaný. Výpočet celkové výkonnosti vychází právě a přesně z těchto dat. Na druhou stranu výpočet průměrné výkonnosti zohledňuje měsíc vzniku, respektive měsíc, od kterého je výkonnost vykazována. Pokud se ovšem vznik fondu datuje do roku 2013, pak měsíc vzniku nemá na výpočet průměrné výkonnosti vliv, tedy taková situace se bere, jako by fond fungoval po celý rok 2013.

Reálná kumulativní výkonnost je zobrazena jak u fondů s kompletní historií od roku 2013, tak i v případě těch, které vznikly až v průběhu historie DPS. Jelikož údaj o inflaci za prosinec 2023 není k datu vydání této analýzy k dispozici, tak výpočty zhodnocení po zohlednění inflace pracují s listopadovou prognózou ČNB, která uvádí odhad na prosinec 2023 ve výši 7,0 %. Od roku 2013 je tedy kalkulováno s celkovou inflací ze 11 roků ve výši 50,8 % a v případě fondů bez kompletní historie je zohledněna inflace za období jejich existence.

Fondy, které nemají kompletní historii jsou následující:

•              KB PS Peněžní účastnický fond vznikl dne 5.12.2019, ovšem hodnoty penzijní jednotky začal vykazovat až od 1.2.2020,

•              Conseq PS Target Bond 2035 účastnický fond vznikl 31.3.2022, takže dokonce rok 2022 není kompletní, ale penzijní společnost již hodnoty vykazuje i za tento rok,

•              Rentea PS povinný konzervativní účastnický fond vznikl 7.7.2021, takže za rok 2021 není sice výkonnost kompletní, ovšem je penzijní společností vykazována,

•              ČS PS Etický účastnický fond vznikl 1.11.2017, hodnota za tento rok je vykazována,

•              ČSOB PS Pro penzi účastnický fond vznikl 28.8.2019, ovšem hodnota penzijní jednotky je vykazována až od 27.7.2020,

•              KB PS dluhopisový účastnický fond vznikl 1.9.2015, hodnota je vykazována od 10.10.2015,

•              Rentea PS dluhopisový účastnický fond vznikl 7.7.2021 a již za tento rok je hodnota vykazována,

•              NN PS vyvážený účastnický fond vznikl 4.11.2014, ovšem hodnota je vykazována až od 16.2.2015,

•              Rentea PS akciový účastnický fond vznikl 7.7.2021 a již za tento rok je hodnota vykazována,

•              ČSOB PS dynamický zodpovědný účastnický fond vznikl 1.1.2023 a hodnotu vykazuje od 2.1.2023,

•              NN PS růstový účastnický fond vznikl dne 24.3.2015 a hodnotu penzijní jednotky určuje od 19.5.2015,

•              UNIQA PS akciový účastnický fond vznikl 19.5.2020 a hodnotu určuje od 29.5.2020.

Specifický je pak případ UNIQA PS vyváženého účastnického fondu, který vznikl sice až 1.1.2015, ovšem jedná se o přejímací fond Smíšeného fondu (existence od 1.1.2013 do 31.12.2014). Údaje tak představují výkonnost vyváženého fondu se započtením historického vývoje Smíšeného fondu.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Peníze se dnes stěhovaly z akcií do dluhopisů
    Z dopoledního nerozhodného obchodování se během dne stal převažující pokles hlavních akciových trhů. Amerika od otevření míří dolů, Nasdaq ztrácí 0,7 pct a S&P 500 je dole o 0,4 pct. V Evropě vidíme celkem malé ztráty na FTSE 100 a CAC 40, ale DAX už klesá o 0,3 pct a AEX je -0,7 procenta.
  • Peníze v prstenu. mBank přichází s revoluční novinkou v placení
    Inovativní formy placení se díky mBank opět posouvají vstříc budoucnosti. Digitální banka mBank se spojila s partnery Mastercard a Niceboy a jako první v České republice uvedla na trh platební prsten. Placení ještě nikdy nebylo tak snadné a stylové. Už žádné hledání telefonu nebo karty – absolutní svoboda třeba na pláži nebo při běhu právě přichází.
  • Penny Stocks: Praktický průvodce & tipy pro obchodování Pink Sheets
    Asi všichni znáte scénu z filmu Vlk z Wallstreet, kde makléř Jordan Belfort (ztvárněn Leonardem DiCapriem) volá klientům a nabízí jim sice levné, ale vysoce výnosné tutovky. Akcie, které dnes stojí pár centů, ale za několik měsíců budou jasným lídrem na trhu – tzv. penny stocks neboli pink sheets.
  • Pentagon a Lockheed Martin se předběžně dohodly na dodání 375 stíhaček F-35
    Americké ministerstvo obrany se předběžně dohodlo s firmou Lockheed Martin na nákupu zhruba 375 stíhaček F-35, zbrojovka stroje vyrobí do tří let. O jejich ústní dohodě informovala agentura Reuters, která kontrakt vyčíslila přibližně na 30 miliard dolarů (více než 725 miliard Kč). Finální podobu ale dohoda i cena získají za několik týdnů či měsíců, konečnou cenu patrně ovlivní také inflace.
  • Pentagon dal společnostem Google, Oracle, Amazon a Microsoft cloudovou zakázku
    Společnost Pentagon oznámila tento týden, že společnosti Amazon, Google, Microsoft a Oracle získaly kontrakt na cloudové výpočty, který může do roku 2028 dosáhnout až 9 miliard USD.
  • Pentě loni stoupl čistý zisk o půl miliardy korun na 12,1 miliardy Kč
    Investiční skupině Penta loni meziročně stoupl čistý zisk o 0,5 miliardy procent na 12,1 miliardy korun. Je to po roce 2021 nejlepší výsledek firmy od jejího založení v roce 1994. Aktiva firem v portfoliu skupiny stoupla o 17 miliard na téměř 360 miliard korun. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.
  • Penzijní a hedgeové fondy volí zlato
    Navzdory nadějím na nižší inflaci světové penzijní fondy stále neriskují. Zvyšují svůj zájem o zlato, rozšiřují své pozice. Podle nejnovější zprávy o řízení rizik společnosti Ortec Finance zveřejněné ve čtvrtek analytici společnosti uvedli, že jsou z 90 % přesvědčeni o poklesu inflace. Celosvětově více než polovina manažerů vládních penzijních fondů s celkovými AUM přes 3 bil. USD předpokládá, že inflace bude letos 3,3 % nebo dokonce nižší. Tento předpoklad je již mnohem nižší než loňský průzkum, který předpovídal inflaci kolem 6,4 %. Průzkum také ukázal, že pouze 10 % globálních správců aktiv věří, že inflace přesáhne 6 %.
  • Penzijní fondy v roce 2021: Velký propad u konzervativních fondů, zisk přinesly jen ty „rizikové“
    Účastníci doplňkového penzijního spoření, kteří v roce 2021 vsadili na konzervativní fondy, nebudou výsledky jejich hospodaření potěšeni. Většina těchto fondů skončila v mínusu. Z analýzy společnosti Freedom Financial Services vyplývá, že je dlouhodobá solidní výkonnost spojená s vyšším rizikem.
  • PENZIJNÍ FONDY V ROCE 2022: Velký propad u dynamických účastnických fondů, zhodnocení přinesly jen ty konzervativní
    Účastníci doplňkového penzijního spoření (DPS), kteří v roce 2022 spořili v dynamických fondech, zaznamenali doposud největší propad za 10letou historii účastnických fondů. Většinou šlo o dvojcifernou ztrátu. Naopak klienti, kteří spoří v konzervativních fondech, si podle čerstvé analýzy společnosti Freedom Financial Services na rozdíl od předchozího roku připsali většinou kladné zhodnocení.
  • PENZIJNÍ FONDY V ROCE 2023
    Průměrná výkonnost transformovaných fondů v roce 2023 dosáhla 2,31 %. Nejvýkonnější fond klientům připsal bezmála 8 %. Přesto loni nastal velký odliv účastníků. Průměrné zhodnocení v transformovaných fondech od roku 2013 dosáhlo skoro 14 %. Reálně by se však pomyslná jednorázová investice za tuto dobu znehodnotila téměř o čtvrtinu. Vyplývá to z analýzy Freedom Financial Services.
  • Penzijní spoření založila svým dětem už pětina českých rodičů - nejčastěji hned v předškolním věku. Nejmladší klient KB Penzijní společnosti nemá ještě ani měsíc
    Čas hraje v investování významnou roli a Češi si to začínají uvědomovat. Už 20 % českých rodičů proto založilo svým potomkům Doplňkové penzijní spoření. Přes 60 % z nich to udělalo v předškolním věku, zhruba třetina dokonce hned po jejich narození. Vyplývá to z podzimního průzkumu KB Penzijní společnosti v pětistovce rodin.
  • Penzijní systém v centru zájmu
    Průběžný důchodový systém lze při současném demografickém vývoji udržet beze změn jen stěží. Existují možnosti parametrických změn, které jsou sice jednoduché, ale podstatu problému neřeší. Zvýšení daní, aby bylo z čeho do systému přidávat peníze, snížení důchodů, aby se snížila potřeba peníze na penze vydávat, nebo zvýšení věku odchodu do důchodu, aby nebylo téměř vůbec potřeba důchody vyplácet. I když všechny tři varianty můžou být na první pohled pro stát lákavé, protože jsou jednoduché, také s sebou nesou riziko ne zcela vřelého přijetí důchodci, ať už se jedná o ty současné, nebo o ty budoucí. V případě zvyšování daní jde o opatření nepopulární zejména pro ty subjekty, na které zvýšení daní směřuje, ale může mít navíc také značné dopady na celou ekonomiku. Obzvlášť v sektorech, jako je finančnictví, kde je přesun kapitálu možný řádově v hodinách, může takovéto opatření nepřímo prostředky určené pro státní kasu (a tedy i penze) naopak velmi rychle snížit.
  • Penzisté si letos uložili na své účty u KB Penzijní společnosti více než miliardu korun prostřednictvím mimořádných příspěvků. Díky nim dosáhnou na věrnostní odměnu
    Více než jednu miliardu korun si letos uložili na své účty u KB Penzijní společnosti penzisté, kteří kvůli legislativním změnám přišli o státní příspěvek. Splnili tím jednu z podmínek na přiznání věrnostní odměny od KBPS, která jim ztracený státní příspěvek na penzijko kompenzuje.
  • People's Bank of China snižuje požadavky na bankovní rezervy
    Nedávné spekulace médií byly dnes potvrzeny oznámením Čínské lidové banky. Čínská centrální banka se rozhodla snížit povinné minimální rezervy o 0,25 %. Podle PBoC tento krok uvolní 500 miliard juanů, o něco méně než 70 miliard dolarů v dlouhodobé likviditě. Snížení vstoupí v platnost 5. prosince 2022. Akciové trhy prudce vyskočily, ale zisk byl rychle vymazán a nyní se DE30 a US500 obchodují pod cenami před oznámením. CHNComp vymazal zisk a obchoduje beze změny ve srovnání s úrovní před oznámením.
  • PepsiCo klesla téměř o 2 % po zisku za Q2 2024 📉
    Společnost PepsiCo dnes oznámila výsledky za 2Q24. Společnost dosáhla mírného nárůstu tržeb na 22,5 miliardy USD (+0,8 % r/r). Na úrovni provozního zisku společnost vykázala 11% r/r nárůst, což znamená 7% nárůst při konstantních směnných kurzech.
  • Pepsi Cola, Coca-Cola a odvětví nápojů
    PepsiCo Inc. (PEP) a Coca-Cola Co. (KO) měli v poslední době potíže zvýšit prodej sladkých, nasycených nápojů, jeliož více a více konzumentů přechází ke zdravějším variantám. I přes to se ale PepsiCo podařilo dnes ráno získat za druhé čtvrtletí zisk. Má totiž navrch, nespoléhá se jen na prodej nápojů.
  • PepsiCo pod tlakem! Objem prodejů klesá. Dosáhla firma svého limitu? 📉
    Výsledková sezóna je opět tady a jednou z prvních zajímavých společností, která zveřejnila své výsledky, je výrobce nápojů a jídla PepsiCo. Tržby a zisky firmy mírně rostou díky zvyšování cen, ale podle všeho narazila na svůj limit – objemy prodejů v některých oblastech výrazně klesají. Co to znamená pro budoucnost PepsiCo?
  • PepsiCo stojí v čele ziskových společností, technologický sektor posiluje Nasdaq, protože investoři se připravují na překvapení v podobě inflace
    Americké akciové indexy v úterý vzrostly a částečně tak kompenzovaly ztráty z předchozí seance. Investoři obrátili svou pozornost zpět k technologickému sektoru, protože se nyní soustředí na nadcházející údaje o inflaci a začátek výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí.
  • PepsiCo zaznamenala pokles ziskovosti ve 3Q24 📊
    PepsiCo (PEP.US) dnes mírně roste po zveřejnění svých výsledků za 3Q24. Výsledky společnosti byly většinou v souladu s očekáváními, ale mírně snížila svůj výhled tržeb kvůli stažení některých produktů v segmentu Quaker Foods a bojkotům jejích produktů na Blízkém východě.
  • PepsiCo ztrácí 3 % po smíšených výsledcích a výhledu 📊
    Čistý zisk společnosti PepsiCo (PEP.US) překonal odhady, ale poprvé po téměř čtyřech letech klesly čtvrtletní tržby o 0,5 %, což může být pro prodejce důvodem k přehodnocení obchodních vyhlídek v prostředí nižší očekávané inflace, která omezuje zvyšování marží v závislosti na cenách. Tento pokles tržeb je přičítán vysokým nákladům na úvěry a sníženým úsporám, které ovlivnily spotřebitele během prázdninového čtvrtletí, přičemž celková poptávka v Severní Americe byla zklamáním.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Začínáme s Forexem (dopolední seminář)
Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024