Nejenom, že růst pracovních míst o 151 tisíc nedosáhl na odhadovaných 180 tisíc, ale především se výrazně snížil meziroční růst mezd na 2,4 % z červencových 2,7 % (viz graf). Dynamika na výplatních páskách se tak dál vzdálila od předkrizového normálu 3,0-3,5 %, a proto jsou nyní jakékoliv obavy o nezvladatelném růstu inflace zbytečné.
Vývoj meziročního růstu mezd v USA (v %):
Z tohoto pohledu je překvapivé, že dolar ukončil páteční obchodování v plusu a vůči euru si připsal zisky i za celý týden, i když negativně vyzněly také průmyslový index ISM (49,4 vs. očekáváných 52,0 bodu) a prodeje aut za srpen. Když sečteme všechny tyto fundamentální faktory, vychází nám růst úrokových sazeb ve Spojených státech znovu na pozdější datum, a jak naznačují i úrokové futures na burze v Chicagu, bylo by překvapením, pokud by k tomuto kroku došlo ještě letos.
Vysvětlení pro tuto nelogický vývoj měnového páru EUR/USD hledejme v očekávaných kapitálových tocích, které nejspíš odstartuje daňový verdikt Evropské komise vůči Applu. Kvůli vyžádanému doplacení 13 miliard eur na daních největší světovou společností se napsal precedens, podle kterého hodlají bruselští úředníci postupovat i u dalších obřích společností, které ze svých podnikatelských aktivit platí v Evropě minimální daně.
V reakci na tento postup Evropské komise se přesunou desítky a potenciálně i stovky miliard eur do Spojených států, což může mít dopad i na tak likvidní trh, jakým je nejobchodovanější měnový pár, takže spekulanti si své dolary již nakoupili a hodlají je těmto společnostem na forexu prodávat dráže.
Z fundamentálního pohledu jde ale spíše o jednorázovou záležitost, která by neměla začít nový býčí trend na dolaru. Ze střednědobého pohledu se proto dále držíme zúženého pásma 1,1000 – 1,1500, kde by se EUR/USD měl pohybovat v následujících měsících.
Vývoj měnového páru EUR/USD (1hodinový graf – H1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, MT4