Zacnu jednoduse, kdyby se na celem svete palatilo pouze 2 menami, napriklad USD a GBP, tak by na vyvoji menoveho paru nemely vliv dalsi meny, takze pokud by zapadni polokoule pouzivala USD a vychodni polokoule GBP (stridani dne a noci, kdy centralni banka kazde z men by ji mohla ovlivnovat jen 12 hodin denne), takze zapadni polokoule spi a vychodni polokoule se podle hospodarskych vysledku a dat rozhodne na zpevneni meny o 2 %. Kdyz to provede, tak mena behem jedineho ticku udela tuto zmenu, protistrana spi a nic netusi. Na vychodni polokouli zacina noc a zapadni polokoule se probouzi v soku, ze jeji mena oslabila o 2 %, a tak vzhledem k hospodarskym vysledkum zpevni svoji menu o 4 % (2% narovnani ceny a 2 % navyseni), to by byl frmol na trzich a asi peknej chaos. Ale ono to tak opravdu funguje ale ne na denni bazi ale na ctvrtletni, kdy zasedaji bankovni rady centralnich bank a rozhoduji o splneni predeslych cilu a stanoveni novych.
A ted proc toto pisi, spousta obchodniku si neuvedomuje ze FOREX neni o jednom paru ale o celku tedy 8 hlavnich menach a jejich vzajemnych parech, kdy jako hlavni nastroj se bere USD (vetsina komodit se kotuje u USD), takze se fyzicky obchoduji jen USD pary, jejich krize jsou jen synteticke (pocitany z USD paru) fyzicky se neobchoduji. Takze pokud dojde nahle ke zmene na paru AUD/NZD o 100 pipu, tak to samozrejmne ovlivni i par EUR/USD a to proto, ze musi reagovat na tuto zmenu i AUD/USD spolecne z NZD/USD a tim dojde ke zmene pomeru ve slozeni EUR/USD. Vy ten pomer vnimate jako zlomek 1 : 1.1052 no a ja ho chapu uplne jinak a muj pohled je mnohem jemnejsi s tim, ze mu nastavim nejake rozumne hranice napriklad 600 bodu. Tak ze ja ho chapu jako 12 600 : 11 400 = 1.1052 a jelikoz me pojeti je na vykyvy na jinych menach citlivejsi je i presnejsi na detekci obratu a da se na rozdil od pomeru 1 : x vyjadrit vice zpusoby, vice mene neomezenym poctem zpusobu a tim se da detekovat urcite cykleni jako celku, proto ze napriklad zmineny AUD/NZD muze byt za mesic o 1000 pipu jinde ale v celku vsech USD a EUR paru da soucet stejny pomer 12 600 : 11 400. Jak je to mozne vzdyt prece EUR/AUD i EUR/NZD je nekde uplne jinde, stejne oba USD jsou jinde na GBP/NZD i CAD/NZD. To proto, ze AUD/NZD se posunul o 1000 pipu destabilizovalo trh a on na to reagoval a dal vse do puvodniho stavu, tak jak byl pred touto akci. A tim nam trh naznacuje i cestu kudy pujde, dojde k rozhozeni vztahu a jeho opetovneho narovnani. No a to se deje pokazde, kdyz nejaka mena udela vetsi pohyb a je jedno ktera, takze trh ma co delat, aby se neustale stabilizoval no a v pripade, ze je stabilizovan nebo temer stabilni jde do strany a ceka se na dalsi impulz a prave hranice stability se posouvaji a ty detekuje na vsech 28 parech tabulka vytvorena v EXCELU. Stabilizace je, kdyz se mena ustali v nejakem pasmu, to pasmo je detekovano prave jako zmena pomeru v jednotlive mene o 600 pipu a je vysledkem souctu vsech 7 paru dane meny s tim, ze dana mena je na prvnim miste a soucet je delen 7, tim vyjde AVG cena dane meny (vazeny prumer).
Na prilozenem obrazku je vydet vyvoj tri men po dobu 2 let na grafu EUR/USD. Prvni indikator znazornuje vyvoj EURa cervena krivka, druhy indikator znazornuje USD zelena krivka a treti indikator znazornuje GBP zluta krivka. Zelene linky znazornuji urovne po 600 pipech (jsou totozne jako sloupcovy graf na dexcelu) a cervene ohranicuji prostor techto urovni.
A zde je tabulka z aktualni hodnotou men.
Zde jsem jeste vlozil obrazek z vyvojem men pred krizi do soucasnosti a na nem je videt, ze dolar je na tom stejne nebo i lepe nez pred krizi, nejhure je na tom z teto trojky GBP.
Tady jeste takova mala vychytavka, kterou jsem nyni dodelal, ukazuje to kolik procent udelal par od startovni urovne a tim padem kolik mu jeste chyby do cile (pripadne kolik prestrelil).