První místo v žebříčku burzovní kapitalizace
Apple si tak jen pojistil první místo v žebříčku největších světových firem podle burzovní kapitalizace, které drží již druhý rok po sobě. Pro Applu to není novinka. Nadvláda Applu začala již v letech 2012 až 2018, kdy se stala nejhodnotnější firmou na světě. Na dva roky ji sesadil Microsoft, ale nyní Apple opět uniká všem ostatním firmám. V současnosti se na druhém místě nachází právě Microsoft s burzovní kapitalizací 2,5 bilionu dolarů, a na třetím místě je Aramco s hodnotou těsně přesahující 2 biliony dolarů.
Graf ceny akcií Applu od začátku roku. Růst ceny akcií je prakticky lineární:
Tři biliony dolarů
Burzovní kapitalizace není nejobjektivnějším ukazatelem, protože závisí i na faktorech, které nesouvisí přímo s danou firmou, jako je například všeobecná nálada na finančních trzích. Samozřejmě, pokud by se vedení Applu rozhodlo prodávat své akcie, tak by to znovu snížilo burzovní kapitalizaci Applu pod tři biliony. Je to virtuální číslo, které nám však nabízí několik zajímavých srovnání. Burzovní kapitalizace Applu je dvojnásobkem hodnoty celé německé burzy dohromady. Pokud se podíváme z pohledu HDP, zjistíme, že burzovní kapitalizace Applu je vyšší než roční HDP Francie (2,8 bilionu) nebo Kanady (2,1 bilionu). Hodnota firmy Apple je tedy astronomická.
Za jak dlouho dosáhne Apple čtyř bilionů?
Těžko říct, co by mohlo Applu v současnosti zabránit. Firma má silný potenciál pro růst v Číně a Indii, takže v nejbližší budoucnosti následujících několik měsíců či let se nemusí bát. Je těžké si představit firmu, která by přišla s novým smartphonem, který by dokázal sesadit Apple. Nejde pouze o technickou vyspělost Applu, ale především o značku. Apple dokáže své telefony prodávat s obrovskou marží a to je klíčem k jeho úspěchu.
Analytik Malik z banky City vidí potenciál akcií Applu na 240 dolarech. Pokud by se tímto tempem pohybovaly ceny akcií Applu, firma by dosáhla dalšího milníku v podobě burzovní kapitalizace čtyř bilionů dolarů během několika měsíců. Apple tak může zastavit pouze všeobecná korekce na akciových trzích. Kdyby korekce přišla, neznamenalo by to automaticky konec růstu cen akcií Applu, protože jakmile by se korekce ustálila, všichni investoři by se znovu vrhli na tyto akcie.
Matěj Široký