Index S&P 500 v pondělí oslabil o 3 %. Trh byl pod silným prodejním tlakem kvůli posilování japonského jenu (omezování carry trade) a horším datům z amerického trhu práce. V úterý část ztrát napravil, ve středu ovšem přišel další pokles, a to s výrazným intradenním kurzovým rozptylem. Do konce týdne pak ale akciový trh napravoval ztráty, čehož výsledkem je celková červená nula. I tak jde pro index o čtvrtou týdenní ztrátu v řadě.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
S&P 500 se během pondělního výprodeje dotkl hranice přeprodanosti (RSI na 30 bodech) a prudce se propadl pod nejbližší hladiny podpory. Odraz výše v druhé polovině týdne lze zatím chápat jako rally z přeprodaných podmínek, která by se mohla zastavit okolo 20denního klouzavého průměru a hladiny zhruba 5 400 bodů. Na 5 410 je navíc kurzový odskok, který by před případným dalším růstem cen akcií měl být proobchodován.
Support by mohl být na minimech v pásmu 5 100 až 5 150, kde se zastavil pondělní propad. Pozitivem pro býky je možné nové vyšší kurzové dno právě z pondělí.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) předvedl v pondělí rekordní pohyby. Krátce se dotkla hladiny 65 bodů, do konce dne ale prudce zkorigoval. Krátkodobě vyslal nákupní signál pro akcie a na konci týdne se zastavil okolo 20 bodů, tedy na úrovni z doby dubnového tržního pullbacku. Je ale nad 200denním klouzavým průměrem, což je naopak pro akciový trh negativní.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Americký akciový index S&P 500 se prozatím odrazil od lokálního minima, napravování poklesů se ale může zarazit okolo hladiny 5 400 bodů. Index je nicméně od začátku roku 12,04 % v plusu, což je velice solidní býčí vizitka.
Investoři i kvůli některým horším údajům z americké ekonomiky naplno řeší Fed a jeho politiku v oblasti úrokových sazeb. Sázky na rychlejší uvolňování měnové politiky zesílily, v dalším týdnu mohou do tématu promluvit mimo jiné zveřejňované indexy spotřebitelských a výrobních cen.
Josef Košťál a Andrej Rády pro portál FXstreet.cz