Už několik let si každý měsíc dělám revizi svých obchodů a toho, co se v uplynulém měsíci dělo na trhu. Denní záplava zpráv a pohyby na akciových indexech vám totiž často vnutí nějaký dojem a co si budeme nalhávat, poslední měsíce je tento dojem vesměs negativní. Slovo recese je pořád strašák, stejně jako všude straší předpovědi další velké korekce na amerických akciových indexech, v dnešních zprávách na Bloombergu jsem se dokonce dočetla, že trhu hrozí kolaps podobný tomu v roce 2008 a 2009.
Když si každý měsíc sednu a zpětně si projdu, co se na trzích dělo, ona závažnost a naléhavost, kterou nám často nutí denní finanční zprávy, najednou vypadá docela jinak.
Rada Charlieho Mungera pro generaci Z
Inspirací k dnešnímu blogu pro mě ale byly dvě věci. První byl článek, který popisoval radu Charlieho Mungera pro generaci Z (link na článek uvádím na konci).
Malá odbočka pro připomenutí, která věková skupina tvoří generaci Z, takto ji popisuje ChatGPT: „Jako generace Z se nazývá generace lidí narozených přibližně mezi lety 1995 až 2010. Tato generace je nazývaná také jako digitální nebo internetová generace, protože vyrůstala v době, kdy byl internet běžně dostupný a stala se první generací, která se narodila v době rozšíření mobilních technologií, jako jsou chytré telefony a tablety. Zástupci této generace jsou často popisováni jako technologicky zdatní, kreativní, otevření novým nápadům a globalizovanému světu, ale zároveň jako generace s krátkou pozornostní dobou, která se rychle nudí a potřebuje konstantní stimulaci.“
A jak zní rada, kterou dal Charlie Munger generaci Z ohledně bohatství a investování? Žádná složitá věc: trpělivost a dlouhodobost.
Druhá inspirace: grafy akciových indexů
Druhou inspirací k dnešnímu blogu pro mě byly grafy amerických akciových indexů, když jsem si dělala revizi, co se na trzích dělo v únoru.
Pojďme vzít jako příklad jeden z amerických akciových indexů - index S&P 500. Týdenní graf níže ukazuje, že od vrcholu na hodnotě 4 818 bodů na přelomu roku 2021 a 2022 je trh klesající a velmi bojuje s tím dostat se nad klouzavé průměry 200 SMA (znázorněný černě) a 100 SMA (znázorněný zeleně). Pro jistotu uvádím, že záměrem není podrobná analýza indexu S&P 500, dnes nám jde o maximální zjednodušení.
Celkový dojem z grafu: více než rok trvající divočejší prostředí trhu jdoucího nahoru a dolů jak na horské dráze.
A co změna perspektivy?
Pojďme změnit perspektivu a podívat se na stejný graf z vyššího časového rámce – tedy měsíčního.
Obrázek níže zobrazuje měsíční graf amerického akciového indexu S&P 500 a když se na trh podíváme z této perspektivy, současné divočejší tržní prostředí vypadá jako pouhá korekce v rámci stoupacího trendu, který začal po krizi v roce 2009.
Dlouhodobý pohled je základ
Nadhled a rady ikonické dvojky Charlieho Mungera a Warrena Buffetta z Berkshire Hathaway založené na desítkách let zkušeností jenom opět potvrzují to, co vidíme na grafech, pokud jsme ochotni dívat se na trh z jiné perspektivy – že dlouhodobý pohled a trpělivost jsou pro úspěšný trading základ a že to, co v krátkodobém pohledu vypadá jako vlnobití, je v dlouhodobém pohledu spíše menší vlnka.
To však rozhodně neznamená, že musíte přejít na dlouhodobé strategie pánů Charlieho Mungera a Warrena Buffetta. Bez ohledu na to, v jakém časovém rámci každý trader nebo investor obchoduje, další z rad Charlieho Mungera je ta, že je nutné přijmout fakt, že trh se mění a tradeři i investoři se musí umět přizpůsobit se měnícímu prostředí.
Tato rada jenom potvrzuje jednu z myšlenek mé oblíbené ekonomické teorie Adaptive Market Hypothesis (hypotéza adaptivního trhu), že ti, kteří jsou schopni se rychle adaptovat na nové tržní prostředí a poučit se z minulých chyb, přežijí. Ti, kteří ne, zpravidla z trhu odpadnou. Ale o tom už bylo napsáno více v jednom z mých minulých blogů na téma Adaptive Market Hypothesis – platí Darwinova teorie i na finančních trzích?, kdo máte chuť si o tom přečíst více.
Závěrem
Jaký je závěr dnešního zamyšlení? Nic hlubokého a nic, co by zkušení tradeři a investoři už dávno nevěděli. Totiž že někdy stačí jenom poodstoupit a podívat se na trh z dlouhodobější perspektivy a to, co se jeví jako jízda na horské dráze, je z dlouhodobého pohledu často pouze jízda na kole v parku, byť někdy přes výmoly. Pro mě osobně je důležité na tuto dlouhodobou perspektivu nezapomínat, protože denní zprávy z trhu a grafů jsou chytlavé a rády vás strhnou do divočejší tržní přítomnosti.
Přeji všem pevné nervy a dobré obchody!
Marika Čupa
Zdroje: