Příspěvek se nahlašuje...
Pane Klassi, ve Vašich článcích se střídají zajímavé pasáže s méně zajímavými (z mého pohledu). To, co se ale nestřídá je teoretická část s praktickou. Myslím, že by to chtělo občas proložit nějakou praktickou ukázkou. Tento článek popisuje určitou podmnožinu vizuálních klamů, bohužel zde není ani písmenko o tom, jak se pokusit tyto klamy odhalit a nenechat se ošálit. Celé to uzavřete nic neříkající větou:
„Nicméně praktická znalost těchto principů jistě může dopomoci při zkoumání vlastní obchodní výkonnosti nebo při zpětné analýze vstupních a výstupních signálů.“
Možná máte v plánu napsat pokračování, které bude z této čistě teoretické báze vycházet a poskytovat metody, jak s tím prakticky pracovat. V takovém případě by bylo dobré, abyste na konci článku na takové pokračování upozornil. Pokud ovšem jste toto téma tímto článkem chtěl uzavřít, tak se mi zdá, že to je trochu slabé. V takovém případě bych Vás rád požádal o rozvedení té Vaší věty a poskytnutí informací (prosím odhlédněte od toho, že já jsem algotrader, a tudíž nejsem těmito vizuálními klamy při obchodování postižen):
- Jak konkrétně může vědomí, že existují vizuální klamy, pomoci při zkoumání vlastní obchodní výkonnosti.
- Jak konkrétně může vědomí, že existují vizuální klamy, pomoci při zpětné analýze vstupních a výstupních signálů.
Předpokládám, že takové techniky ve svém tradingu denně používáte, takže by bylo ideální, pokud byste přímo na grafech a Vašich současných obchodech ukázal, jak s vědomím, že vizuální klamy existují, prakticky pracujete. Jak Vám to pak pomáhá zkoumat Vaši výkonost apod. Zkuste si např. vybrat jeden zákon, třeba ten poslední „Zákon o společném regionu“ a předveďte nám prakticky, jak Vám takový zákon pomáhá zkoumat Vaši výkonost.
Především doufám, že celé praktické využití nebude nějaká variace následujícího:
- Zpětně vidím, že signál, který jsem v době vstupu považoval za platný, nyní vidím, že platný nebyl.
- Zpětně vidím, že pokud bych nevstupoval do některých obchodů, které zpětně hodnotím jako špatné, tak by moje výkonnost byla vyšší.
To bychom se totiž opět dostávali do již známého sporu (který asi už nebude mít smysl znovu probírat), kdy pouze nedisciplinovaný diskreční trader vstoupí do obchodu na základě signálu, který zpětně vyhodnotí jako neplatný apod.
Věřím, že rozsahem to nebude na reakci v diskuzi, ale spíše na celý nový článek, za který předem děkuji.
Dobrý den,
cílem článku bylo seznámit čtenáře s pojmem Gestaltismus a s jeho základními principy a výstupy.
Věřím, že drtivá většina lidí zná mnoho optických klamů, nicméně si již nemyslím, že znají tento vědecký obor/směr, který kvantitativními
a kvalitativními metodami zkoumá zpracování informací v našem mozku, získaných vizuálními podněty.
Máte naprostou pravdu, že toto téma by šlo zkoumat mnohem více do hloubky, což ovšem nebylo cílem článku.
Když jsem si četl váš příspěvek, blikla mi opět v hlavě myšlenka na vytvoření článku o praktickém využití gestaltismu při analýze obchodních patternů, což byla vlastně i taková prvotní myšlenka, která mě přivedla k vytvoření tohoto blogu. Nejspíš jsem jí v článku dostatečně nezmínil, za což se omlouvám.
K obecné povaze mých blogů...
Téma psychologie je velmi rozsáhlé a bohužel není v mých silách se tématicky a obsahově zavděčit všem čtenářům. Každý totiž hledá a potřebuje jiné informace...
Blogové články slouží především k popsání myšlenky, navození paradigmatu, otevření tématu atd. Jejich obsah vytvářím podle toho, jak (dle mého názoru) bude pro čtenáře nejlépe téma pochopitelné a uchopitelné.
Je mi jasné, že se zde zabýváme finančními trhy a jejich tradingem, což jasně definuje i tématický okruh nicméně některá témata psychologie je lepší popisovat na příkladech, které s tradingem zdánlivě nesouvisí.
Pro praktické využití teoretických poznatků využívám sekci Vzdělávací články, jejíž obsah vytvářím tak, aby bylo možné teorii ihned použít pro trading.
Děkuji a přeji krásný den.
Soukromý obchodník a investor. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2014. Obchoduji ID a Swing měnové páry, občas komodity. Zajímám se o psychologii obchodování a sám několik let aktivně praktikuji metody NLP a Qi-Gong. Mým koníčkem je numismatika, která tvoří i část mého investičního portfolia.