Neděle 22. prosince 2024 06:36
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap zlato
reklama
Dukascopy new

Ani slabý dolar nepomohl komoditám k růstu

14.01.2013 11:08  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ole Hansen, komoditní stratég Saxo Bank.

Také ve druhém týdnu roku 2013 se komoditám nedařilo. A to i přes rostoucí trhy a slábnoucí americký dolar. Obecně se dá říct, že v tomto ročním období mají investoři většinou pozitivní náladu. Ta se ale zatím projevila jen na světových trzích s akciemi, které tak mohly vyšplhat na nejvyšší hodnoty za posledních 19 měsíců. Rally na dolaru, která probíhala v prvním týdnu roku, rychle opadla. Komodity ale ani z tohoto vývoje nedokázaly těžit. Jejich ceny podržela alespoň dobrá ekonomická data z Číny, když její prosincový vývoz vzrostl o 14 procent. A to jen potvrzuje možné ozdravení světové ekonomiky.

Spolu s oslabováním dolaru se objevily i zprávy o silném hladu Číny po zlatě, a tak se pomalu vzpamatovaly i drahé kovy. Mezitím se cena ropy zasekla mezi hodnotami podpory. Za tím stála lepší ekonomická data a dobře zásobený trh, který donutil Saudskou Arábii, aby snížila svou produkci ropy na nejnižší hodnoty za posledních 19 měsíců. Také dovoz ropy ze strany Spojených států klesl na nejmenší úroveň za 25 let. Důvodem je zvýšená domácí produkce na americké půdě.

Rozruch kolem čínských obchodních dat se pak na konci týdne zmírnil. A to když inflace v Číně rostla více, než se čekalo. Vzestup inflace by přitom mohl snížit schopnost tamní vlády k tomu, aby dále stimulovala ekonomický růst. To by pak mohlo snížit čínskou poptávku po surovinách, která se velkou měrou podílí na vývoji poptávky po řadě komodit včetně sójových bobů, ropy a mědi.

tydenni vykon komodit Ani slabý dolar nepomohl komoditám k růstu

Zlatu pomohl slabý dolar a fyzická poptávka

Zlato se po nervózním obchodování z prvního týdne letošního roku, kdy se jeho cena podobala nízkým srpnovým hodnotám, ve druhém týdnu snažilo vzpamatovat. 200denní klouzavý průměr 1662 dolarů, který držel zlatý kov po několik dní zpátky, byl nakonec prolomen. Nicméně nepřišlo žádné zajímavé momentum, což značí, že před případným růstem zlata ke kritické hranici odporu na 1710 dolarech je třeba podstoupit další konsolidaci. Pokud cenu zlata počítáme v eurech, tak se tomuto kovu dále příliš nedaří. A případný růst zlata v této měně vypadá jako obtížný. Minulý týden zlato ukončilo nejdelší sérií ztrátových týdnu od roku 2004.

A protože dozvuky prosincového jednání Federálního výboru pro volný trh (FOMC), které nebylo pro zlato zrovna příznivé, začínají slábnout, zlatu se částečně začíná dostávat podpory. Ta měla svůj původ hlavně ve slabším dolaru, ale také ve zprávách o růstu fyzických nákupů ze strany centrálních bank Číny a Indie, dvou největších odběratelů čistého zlatého kovu na světě. A protože se v Číně blíží začátek nového lunárního roku (10. únor), měla by se tamní poptávka ještě zvednout. Jiný původ má zájem Indie. Tamní obchodníci se totiž chtějí zásobit zlatem před očekávaným růstem dovozních daní, které mají držet na uzdě obchodní deficit země.

Během posledního kvartálu snížili finanční manažeři své čisté dlouhé pozice na polovinu. Nyní tak mají dostatek prostoru na obnovení pozic – tedy až budou mít pocit, že se technický a/nebo fundamentální stav zlata zlepšuje. Naopak odolnější byli investoři do burzovně obchodovaných produktů (ETP), kteří své pozice snížili jen o 13 tun z celkových 2619 tun, jak uvádí agentura Bloomberg. A i když ještě nejsme z nejhoršího venku, co se rizika dalšího oslabování ceny zlata týče, měli bychom se dočkat dalšího potenciálu k růstu. Zejména pak když reálné úrokové sazby zůstávají pod nulou a budoucí inflační očekávání ve Spojených státech se od konce listopadu zvyšují.

Technicky vzato je ze všeho nejdříve potřeba sledovat, jestli se zlato dokáže zkonsolidovat nad svůj 200denní klouzavý průměr na 1662 dolarech za unci. Až se tak stane, přesune se pozornost na hranici podpory ze 2. ledna, konkrétně 1694,8 dolaru za unci. A vůbec nejdůležitější je hodnota 1710,7 dolaru, což je kombinace trendové linie z říjnových maxim a 50procentního retracementu. Kritická hranice podpory je pak na 1625 dolarech za unci.

vyvoj ceny zlata saxo Ani slabý dolar nepomohl komoditám k růstu

Ropa se možná dočká korekce

Ropa Brent v uplynulém týdnu sestoupila se svých téměř tříměsíčních maxim. Pozornost se totiž přesunula z poptávky investorů, která je tažena rostoucími akciovými trhy a obecně příznivým investičním prostředím, na zprávy o tom, že Saudská Arábie v prosinci omezila svou ropnou produkci na nejnižší hodnotu za posledních 25 let. Důsledkem snížené saudské produkce je vyšší volná kapacita, která by šla v budoucnu použít jako záplata v případě výpadku dodávek. Nižší dovoz ze strany Spojených států pak znamená, že je ve světě k dispozici více ropy. Ta by pak mohla pokrýt především stále narůstající poptávku z rozvojových zemí.

Pokud se inflace v Číně zvedne více, než se čekalo, omezí to schopnost tamní vlády podporovat ekonomický růst. A protože by poptávka Číny po ropě měla letos dosáhnout téměř poloviny růstu celkové světové poptávky, mohly by jakékoliv změny vést k přebytku zásob. To by pak v konečném důsledku mohlo vést k nižším cenám ropy.

K prvnímu lednu drželi finanční manažeři takové množství čistých dlouhých pozic, které mohly překonat jen hodnoty z loňského března. Tehdy situace kolem íránských sankcí vyhnala cenu ropy Brent nad 123 dolarů za barel. Ovšem navýšení pozic v době, kdy má cena ropy jen omezený potenciál k růstu, by mohlo vést k návratu cen do nižších úrovní. Ropa se podle nás bude obchodovat v pásmu mezi 105 a 115 dolary za barel. Současně ale pozorujeme i krátkodobé riziko poklesu cen k dolní hranici toho rozpětí, což jsou dobré zprávy pro dolarové spotřebitele. Také dolar totiž bude klesat.

vyvoj ceny ropy Ani slabý dolar nepomohl komoditám k růstu


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ani klidnější odpoledne nic nemění na výrazně negativním závěru týdne. Koruna si však polepšila
    Americký prezident nečekaně zaútočil novými cly na Mexiko, po němž požaduje zamezení migrace přes americkou hranici. Čína dnes navíc sdělila, že zveřejní seznam firem či skupin, které poškozují zájmy jejích společností. Tím je myšleno porušování tržních pravidel a smluv, blokování dodávek nebo narušování národní suverenity. Zkrátka jde v rámci obchodní války o odvetný útok ve firemní sféře.
  • Ani na podruhé nebyla půjčka Řecku schválena
    Řečtí věřitelé se včera již podruhé nedomluvili na třetím balíku finanční pomoci Aténám. Po téměř dv...
  • Ani nervozita z Evropy nestlačila americké akcie do záporu
    Poslední den v minulém týdnu přinesl poměrně volatilní seanci i na zámořských trzích. Indexu S&P 500 se nakonec podařilo otočit se ze ztrátového pole do mírného zisku. Finanční sektor se v pátek propadl pouze o 0,1 % a největšími tahouny tohoto poklesu byly akcie Raymond James Financial (-2,4 %) a Morgan Stanley (-2,2 %). V USA obchodované ADR na akcie Deutsche Bank ztratilo 3,1 %, což je velmi dobrý výsledek s ohledem na více než 8% ztrátu akcie Deutsche Bank na domácím trhu. Pokud odhlédneme od bank, tak byla zprávou dne akvizice společnosti Activision Blizzard společností Microsoft. Akcie Activision narostly o 5,9 %, ovšem i Microsoftu se dařilo a přidal 1,1 %.
  • Ani nová prognóza politiku NBP nezmění
    Dnes odpoledne zasedá polská centrální banka, která téměř jistě nebude nastavení měnové politiky měnit. Výbor pro měnovou politiku bude mít sice k dispozici novou kvartální prognózu, ale ta stejně nepřinese zásadní argumenty pro změnu politiky. Spíše než prognóza bude důležité vystoupení prezidenta NBP Glapinského na jeho tiskovce v druhé polovině týdne. Zde by Glapinski mohl neformálně ohlásit konec cyklu utahování měnové politiky, což by ovšem mohlo být relativně riskantní s ohledem na politiku Fedu.
  • Ani pátek nepřinesl obrat na pražské burze
    Pošesté v řadě pražská burza zakončila seanci v červených číslech. Hodnota indexu PX dnes klesla o 0,42 procenta na 860,81 bodu. Z hlavních emisí rostla pouze textilka Pegas. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • Ani pátek třináctého pražskou burzu do červených čísel neposlal
    Pražská burza dnes potřetí v řadě posílila, i když mírnějším tempem než v předchozích dvou dnech. Index PX stoupl o 0,19 procenta na 1275,27 bodu. Uzavřel tak obchodování na nejvyšší úrovni od 6. dubna 2011. Dařilo se především akciím nápojářské společnosti Kofola. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Koruna dnes mírně ztrácela vůči euru a naopak posílila k dolaru.
  • Ani pět zvýšení sazeb v roce 2022 nemusí vrátit inflaci na cílovou úroveň
    Hlavní americké akciové indexy – DOW Jones, NASDAQ a S&P 500 – se v úterý uzavřely výše. Aktuální hodnoty však nejsou nijak významné. Akciový trh se zastavil a čekal nejen na kroky Federálního rezervního systému, ale také na spouštěcí mechanismus, který by mohl rozhodnout o jeho budoucnosti. Není již žádným tajemstvím, že centrální banka zahájila program normalizace měnové politiky, který by mohl trvat dva roky. To znamená, že po celou tuto dobu budou úrokové sazby zvyšovány. Americký regulátor také plánuje v létě zmenšit svou rozvahu. Od nynějška se bude Federální rezervní systém řídit inflací, kdykoli bude přijímat jakékoli rozhodnutí o úrokových sazbách. Inflace se nyní pohybuje na úrovni 7 %. Zítra však může vyjít najevo, že zrychlila na 7,3 %. Představme si tedy nyní, jaká opatření by měl Federální rezervní systém přijmout, aby se inflace vrátila k 2% cíli, a jak dlouho to může trvat.
  • Ani po víkendu žádné zlepšení, na programu přísnější Fed
    Pondělí plně navázalo na výrazně negativní tržní vývoj posledních několika dní. Evropské akciové indexy se propadají, americké futures taktéž. Dluhopisy jdou znovu stejným směrem, přičemž výnosy strmě rostou hlavně na kratších splatnostech. A dolar rozšiřuje zisky vůči euru o dalších zhruba půl procenta.
  • Ani pozitivní americký HDP ani údaje o mzdách společnosti ADP nedokázaly investory povzbudit
    Dnes byly zveřejněny údaje o HDP USA za 4. čtvrtletí 2021. Americká ekonomika vzrostla o 6,9 %, z 2,3 % v předchozím čtvrtletí a o 7,1 % méně, než se očekávalo. Tato data však ukazují na silné ekonomické oživení v postpandemickém období, což by mohlo v dlouhodobém horizontu významně podpořit akciový trh.
  • Ani růst rakouských titulů dnes burzu neuchránil před poklesem
    Pražská burza neudržela úterní růst a index PX dnes klesl o 0,07 procenta na 894,24 bodu. Dolů ho táhly především akcie Komerční banky a Monety. Dařilo se naopak rakouským finančním titulům a mediální skupině CME. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • Ani středa obrat na burze nepřinesla, ztrácela hlavně Erste Bank
    Pražská burza třetí den v řadě ztrácí. Index PX dnes odepsal 0,65 procenta na 902,89 bodu. Dolů ho táhly hlavně oba rakouské finanční tituly a společnost ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • Ani středa obrat na pražské burze nepřinesla
    Pražská burza třetí den v řadě ztrácela. Index PX dnes oslabil o 0,38 procenta na 1046,61 bodu. Dolů ho táhly hlavně finanční tituly a ČEZ. Dařilo se naopak akciím mediální skupiny CME. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
  • Ani středeční seance nepomohla pražské burze k růstu
    Pražská burza třetí den v řadě klesala. Index PX dnes odepsal 0,64 procenta na 850,80 bodu. Dolů ho táhly zejména akcie Komerční banky a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • Ani trojí zvýšení sazeb na korunu nezabralo. Hlavní trhy opatrně pozitivní
    Na domácí scéně se nadále debatuje o míře utahování úrokových sazeb ČNB. Vojtěch Benda naposledy přišel s názorem, že stabilita koruny by mohla přinést až trojí zvýšení. To je dost jestřábí pohled, většinou z ČNB slyšíme o nula až dvou zvýšeních. Ani nový komentář ale nevybídl domácí měnu k nějakým podstatným ziskům. Koruna se k euru nachází kolem 25,65 prakticky bez pohybu. Její zisky vůči dolaru na 22,60 jsou tažené oslabováním americké měny k euru. Domácí data - PPI a běžný účet - na korunu neměla vliv, odchylky od tržních konsensů byly minimální.
  • Ani velká akvizice sentiment nezvedla, akcie dál padají v obavách z Fedu
    Ostatní zprávy z finančních trhů dnes jednoznačně zastínila oznámená akvizice Blizzardu Microsoftem. Takové zprávy občas dokáží zlepšit tržní sentiment, ale tentokrát to nevyšlo, ačkoli samotné akcie Activision Blizzard jsou nahoře o 28 procent.
  • Ani v treťom kvartáli nerástla americká ekonomika na dlh
    FED v minulom týždni zverejnil kvartálne sektorové finančné účty za tretí kvartál a tak je správny čas pozrieť sa na to, či v predošlom kvartáli nebol rast americkej ekonomiky ťahaný dlhom.
  • Ani začátek nového týdne nepřinesl na trhy klid. Strach a přesun do bezpečí pokračují
    Na čínské frontě obchodní války panuje napětí bez nových příspěvků. Ve vzduchu visí odveta na úrovni firemního sektoru, poté co Čína v pátek naznačila budoucí zveřejní seznamu "nepřátelských" subjektů. Na trzích zároveň dál panuje rozladění z nového Trumpova útoku na Mexiko. Zavedení oznámených cel je vysoce pravděpodobné zvláště kvůli nedostatku času na jednání, které by mohlo přinést řešení. Rovnou se tak přesouváme k otázce, jestli dojde k dalšímu kroku, tedy zvýšení cel.
  • Ani zápis z Fedu dolar nenadchl, dnes se do dění vloží ECB
    Americkému dolaru se dnes ráno podařilo mírně korigovat ztráty z posledních dní. Není to nic velkého a navíc v průběhu dopoledne začíná dolar opět ztrácet. Ani zprávy z Fedu dolaru nepomohly. Nejprve včera přišly dva holubičí komentáře, následovaly další, které už držely oficiální linii, ale dolaru zisky nepřinesly. A podporou se potom nestal ani zápis z jednání měnového výboru.
  • Ani závěr týdne kvůli datům není zelený
    Finanční trhy si kvůli makrodatům neoddechly ani před víkendem, který navíc vzhledem k svátku bude v USA prodloužený. Vyšší inflace v eurozóně a slabý index ISM v Americe náladu kazí a posilují očekávání recese. Jednak se zvyšuje tlak na ECB, aby řešila růst cen, a především se dál bortí teze, že americká ekonomika je dostatečně silná před tím, než ji začnou ochlazovat restriktivní kroky Fedu. Spolu s tím se také znovu snižuje trhem očekávaná trajektorie úrokových sazeb.
  • Ani závěr týdne USA nevyšel, analýza USD/CAD
    Britské maloobchodní tržby oslabily v lednu více, než se očekávalo a ztráta 1,5 procenta znamená největší propad o...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding