Středa 22. ledna 2025 05:10
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap krypto
reklama
RebelsFunding

Jak cenový strop promění trh s ropou?

06.12.2022 16:52  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

„Západní země zavedly cenový strop na ruskou ropu přepravovanou po moři. Cenový strop na úrovni 60 dolarů za barel je blízko tržní ceně, takže je vysoká šance, že mnoho zemí ho bude akceptovat,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Instituce cenového stropu na dovoz ruské ropy představuje nejrazantnější intervenci na jejím světovém trhu. Na základě rozhodnutí rady EU ze 6. října 2022 se zakazuje celosvětově mořská přeprava ruské ropy (od 5. prosince 2022) a ropných produktů (od 5. února 2023) třetím zemím a poskytování s tím souvisejících služeb. Výjimku stanovuje tento zákaz jen pro ropu a ropné produkty, které se nakoupí pod cenovými stropy, jež EU stanoví ve spolupráci s tzv. Koalicí cenového stropu (G7 a Austrálie). Společnosti Koalice a EU tak nově od 5. prosince 2022 nesmějí dovážet ruskou ropu a ani se podílet na podnikatelské aktivitě zahrnující ruskou ropu (např. poskytovat služby), pokud se neprodá pod úrovní 60 dolarů za barel. Cenový strop je stanoven minimálně 5 procent pod průměrnou tržní cenou v daném období a bude každé 2 měsíce obnovován v závislosti na politických a ekonomických okolnostech.

Cenový strop sníží výnosy Ruské federace z exportu ropy a zamezí extrémním výkyvům cen pohonných hmot. Cenový strop bude pravděpodobně stanoven i pro ropné produkty původem z Ruské federace, který se uzákoní 5. února 2023. Rada EU stanovila výjimku v případě nutné potřeby, která umožňuje nerespektování cenového stropu v případě, že by to mohlo mít výrazný dopad na lidské zdraví a bezpečí, životní prostředí či řešení přírodních katastrof. Je na místě poznamenat, že tento strop na dovoz ruské ropy a ropných produktů se týká pouze mořské přepravy, která tvoří 2/3 celkových importů, a nikoliv přepravy ropným potrubím po souši. 

Efektivita těchto opatření je velmi nepředvídatelná, neboť se jedná o bezprecedentní politiku. Například podle Ukrajiny je cenový strop moc vysoko, neboť se tržní cena ruské ropy pohybuje jen v těsné blízkosti stropu a sice kolem úrovně 65 dolarů za barel. Ruská ropa navíc nachází útočiště v Číně a Indií, které od počátku roku zvýšily import. Objem exportované ropy se tak zmenšil, ale nikoliv kriticky. Rusko určitě pocítí, že ropu musí prodávat za výrazně nižší cenu svým čínským a indickým partnerům.

Představitelé Ruské federace opakovaně vyhrožují, že zastaví export ropy do zemí, které se rozhodnou implementovat cenový strop. Zamýšlená efektivita cenového stropu tak mimo jiné spočívá i v dominanci koaličních států a států EU na trhu pojišťovacích služeb. Přes 90 procent přepravovaného mořského nákladu využívá pojišťovacích služeb západních společností. Díky tomuto faktu by měla teoreticky přistoupit na zavedení cenového stropu většina zemí importujících ruskou ropu, kterým jinak budou vypovězeny přepravní a s tím související služby poskytované západními státy.

Cenový strop stanovený na úrovni 60 dolarů za barel je konzervativní a pouze zhruba o 8 procent níž, než je tržní cena. Takto stanovený strop umožňuje ruským exportérům udržet si zajímavé marže, aniž by to ovlivnilo jejich motivaci k exportu ropy. Vzhledem k malému cenovému rozdílu se předpokládá, že krátkodobý účinek tohoto opatření nebude extrémně silný. Cenový strop bude revidován s možností snížení stropu počínaje polovinou ledna 2023. Jakákoliv revize bude vyžadovat odsouhlasení zeměmi EU, G7 a Austrálií. EU a Koalice dále vyzvaly ostatní státy importující ruskou ropu, aby se přidaly a taktéž zavedly cenové stropy ve vlastním zájmu.

Rusko by na to mohlo reagovat tím, že by se mohlo pokusit o vybudování vlastní přepravní flotily a vytvoření náhrady za evropské finanční služby. Nejedná se však o snadný a v krátkém čase splnitelný úkol. Reakci jsme již mohli zaznamenat od kartelu OPEC. Ten nebude zavádět nové změny v produkci ropy. Členské státy kartelu tedy budou nadále pokračovat v avizované redukci produkce ropy jen o 2 miliony barelů za den až do konce roku, což odpovídá zhruba dvěma procentům světové poptávky.

BH Securities a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Jak bitcoin ovlivňují inflaci v USA?
    BTC má za sebou další den zvýšené volatility, kdy se nejdříve obchodoval nad 45 000 dolary, aby po zveřejnění výsledků vývoje lednové inflace ve Spojených státech klesl o 1 800 dolarů a poté se opět odrazil nad 45 000 dolarů. Aktuálně se obchoduje za 43 000 dolarů.
  • Jak brzy se může cena BTC dostat na 150 000 USD? Přidává se finanční poradce Bernstein
    Investiční výzkumná společnost Bernstein předpověděla, že bitcoin (BTC) by se mohl během příštích dvou let vyšplhat až na 150 000 USD.
  • Jak bude trh reagovat na středeční projev J. Yellen?
    Předchozí týden se hodnoty hlavních indexů pohybovaly především do strany. Futures na nejvíce sledovaný index S&P 500 ...
  • Jak bude vypadat záchrana Kypru?
    Steen Jakobsen, Hlavní ekonom Saxo Bank. Nejdůležitější zprávou pondělního rána byly článek ve Financial Times “...
  • Jak Buffettovi zhořkl kečup
    I mistr tesař se někdy utne. Legendární hodnotový investor Warren Buffett přiznal, že neučinil nejlepší investiční rozhodnutí a to se společností Kraft Heinz (KHC), která od minulého týdne klesla o více než 30 procent.
  • Jak by mohla ruská invaze na Ukrajinu zasáhnout dodavatelské řetězce
    Ceny ropy a zemního plynu budou s eskalací rusko-ukrajinské krize nadále stoupat, ale dopad na energetiku nebude jediným důsledkem. Podle analytiků CNBC krize naruší dodavatelské řetězce od pšenice přes ječmen až po měď a nikl.
  • Jak by se kryptoderiváty mohly vyvíjet v roce 2023 a ovlivnit tak trh?
    Deriváty na posledním býčím trhu hrály hlavní roli a je vysoce pravděpodobné, že budou nedílnou součástí vývoje krypto trhu i v letošním roce.
  • Jak by se kryptoměny mohly stát dominantním aktivem k ukládání a přesun hodnoty do roku 2030?
    Raoul Pal, bývalý manažer fondu Goldman Sachs aktualizoval důležitý graf srovnávající adopci kryptoměn s adopcí internetu. Graf, který sdílí na svém twitterovém účtu znázorňuje tempo, jakým technologie dosáhly určeného počtu uživatelů za stejnou dobu.
  • Jak být mezi 10-ti% úspěšných
    Všichni jsme už slyšeli, že pouze cca 10% lidí to v tradingu někam dotáhne, takže jak do dělají? Jaké mají obchodní procesy a jakou mají rutinu? Co dělají jinak než vy? V dnešní lekci vám dám nahlédnout do těchto oblastí, které pro vás budou doufám katalyzátorem pro zlepšení vašeho výkonu.
  • Jak by vypadalo nezávislé Katalánsko?
    Nedávno proběhlo referendum o nezávislosti Katalánska. Podívejme se na ekonomiku této autonomní španělské oblasti, která je hlavním přispěvatelem ke španělskému HDP (zhruba 18,9 %) a jejíž HDP na hlavu je o 18,8 % vyšší než španělský průměr.
  • Jak Čechům zlevnit elektřinu, aniž by se stát zadlužoval či musel znárodňovat elektrárny, jak navrhuje premiér Fiala? Jako ve Francii?
    Premiér Fiala ve svém včerejším mimořádném projevu nastínil, že stát bude chtít pod své křídla získat výrobu elektřiny. Jednalo by se tedy zřejmě fakticky o dělení podniku ČEZ. Scénář dělení ČEZ se po pěti letech ocitl opět na stole už letos v květnu, kdy o něm hovořili jako premiér, tak ministr financí.
  • Jak Čechům zlevnit elektřinu, aniž by se stát zadlužoval. Využijme předsednictví EU a vezměme si příklad z Francie
    Úsporný energetický tarif, který připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu a zítra projedná vláda, je jen dalším dluhem. Neřeší podstatu drahých energií. Ceny energií přitom v EU zůstanou vysoké po několik let. Nelze po celou tu dobu maskovat drahou elektřinu a plyn na dluh budoucích generací, když už nyní vláda počítá až do roku 2025 se schodky státního rozpočtu kolem 300 miliard korun.
  • Jak Češi čelí rapidní inflaci a jak by ji čelit měli? S investicemi do akcií či nemovitostí se zatím ještě vyplatí počkat, hitem ale může být zemědělská půda
    Češi si po dlouhých letech, kdy nechávali peníze ležet na účtech, důkladněji rozmýšlejí, jak s nimi naloží. Ta předchozí léta byla příznačná velice nízkou inflací, takže lidé sice lamentovali nad vlastně nulovými úroky, ale zároveň věděli, že inflace je také skoro nulová. Nula od nuly pojde.
  • Jak Čína snižuje úrokovou sazbu, akciové trhy rostou
    Globální akciové indexy zaznamenaly v pondělí díky pozitivním zprávám z Číny silný růst. Bylo oznámeno, že Čínská lidová banka ve snaze podpořit ekonomiku země, která se potýká s problémy, snížila klíčovou úrokovou sazbu.
  • Jak ČNB může přepsat prognózu po posledních číslech za HDP?
    Česká ekonomika sice podle našich předpokladů rostla v druhém kvartále jen kosmeticky, pro centrální banku jde však oproti prognóze o slabší číslo. Květnová prognóza předpokládala růst ekonomiky o 0,1 % v prvním kvartále a o 0,4 % ve druhém - realita je 0 % první a 0,1 % druhý. Věříme však z několika důvodů, že by to neměl být pro ČNB zásadní argument pro dřívější snížení úrokových sazeb a naším hlavním scénářem je stále první pokles sazeb až ve čtvrtém kvartále tohoto roku.
  • Jak dál? - diagram protikrizových opatření a šance na úspěch dle Deutsche
    „Konec řečí, je čas na rázný zásah,“ vzkazují analytici Deutsche Bank politikům v Evropě a stejně přímo nabízejí rychlé a přehledné shrnutí dostupných zbraní pro boj s krizí a jejích účinnosti. Jak ukázala krátkodobost rally po posledních dvou významnějších pozitivních zprávách – pomoc pro španělské banky a řecké volební „Ano“ eurozóně, pro stabilizaci situace je třeba sáhnout hlouběji do základů evropské politiky.
  • Jak daleko zajde Fed?
    Česká měna si na vlně brexitové euforie našla dočasné nové stanoviště v blízkosti EUR/CZK 25,55, kde zahajovala minulý i aktuální týden. Trhy tím ocenily, že byla ze stolu prakticky smetena varianta neřízeného odchodu Britů z osmadvacítky. Výraznější výkyv koruna zaznamenala v uplynulém týdnu prakticky pouze jediný, a to když ve středu promluvil viceguvernér ČNB Marek Mora na téma dalšího vývoje českých sazeb. Mora, který dosud platil za jednoho z mála zastánců jejich dalšího zvýšení, se nechal slyšet, že podle něj argumenty ve prospěch tohoto kroku v poslední době zeslábly. Trhy si tento signál vyložily jako holubičí zpěv a koruna oslabila o zhruba 7 haléřů. Ve zbytku týdne ovšem tuto ztrátu opět umazala.
  • Jak dále na turecké liře?
    V posledních dnech jsme se dočkali zvýšené volatility na turecké měny, která byla do značné míry spojená s víkendovými regionálními volbami v Turecku. Investoři chtěli snížit riziko prodejem liry a způsobili tak tlak na tureckou měnu. Turecká centrální banka se snažila měně pomoci nákupem měny za devizové rezervy. Nicméně takový postup má obvykle jen krátkodobý účinek, než opět nastoupí tržní síly. Takže další pohyby turecké liry budou opět záviset na fundamentech a dalších krocích tureckého prezidenta po volbách.
  • Jak diverzifikovat své investice obchodováním pomocí CFD postavených na indexech
    Jedním z nejdůležitějších aspektů, který je třeba vzít v úvahu při vytváření investičního portfolia, je diverzifikace. Zejména v době volatilních trhů mohou investoři snížit riziko rozdělením investic mezi řadu instrumentů a do různých geografických oblastí. Klíčem k úspěšné diverzifikaci je zvolit taková aktiva, která na stejné události a podněty reagují odlišným způsobem, a jejichž minulý vývoj ukázal, že umožňují dosahování zisků i v tržní situaci pro jiná aktiva nepříliš příznivá.
  • Jak dlouho bude držet BoE napětí pod pokličkou?
    Trhy opět zmítá nervozita spojená s výrazným napětím na britském trhu s dluhopisy. I proto musela Bank of England během včerejší seance na trhu intenzivně intervenovat. Výrazně expanzivní rozpočet předložený britskou premiérkou Liz Trussovou po tlaku vlastních poslanců sice prošel určitými změnami, zatím však jen kosmetickými (ústup od plánu zrušit daňové pásmo pro nejvyšší příjmové skupiny). Celkově tak trhy stále nevěří, že by daňové škrty dokázaly ”samy od sebe” zaplatit, zvlášť když je doprovází masivní plošné kompenzace drahých energií ze státní kasy.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex