Středa 22. ledna 2025 07:47
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
InstaForex
reklama
RebelsFunding

Jak dlouho bude držet BoE napětí pod pokličkou?

12.10.2022 13:58  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Trhy opět zmítá nervozita spojená s výrazným napětím na britském trhu s dluhopisy. I proto musela Bank of England během včerejší seance na trhu intenzivně intervenovat. Výrazně expanzivní rozpočet předložený britskou premiérkou Liz Trussovou po tlaku vlastních poslanců sice prošel určitými změnami, zatím však jen kosmetickými (ústup od plánu zrušit daňové pásmo pro nejvyšší příjmové skupiny). Celkově tak trhy stále nevěří, že by daňové škrty dokázaly ”samy od sebe” zaplatit, zvlášť když je doprovází masivní plošné kompenzace drahých energií ze státní kasy. Guvernér Bank of England Bailey navíc včera napětí přiživil, když připomněl, že hodlá intervencemi britským dluhopisům pomáhat jen do konce týdne. Doslova vzkázal britským penzijním fondům, že “mají tři dny” na to, aby zvládly přenastavit na trhu svá portfolia. Vysokým tlak na trzích sice může vést Bank of England k lehkému prodloužení intervencí (o tom dnes ráno informují na základě zpráv z BoE Financial Times). Velký obrázek však zůstává stejný - Bank of England se chce co nejdříve plně soustředit na boj s inflací, do kterého nákupy dluhopisů a pumpování likvidity do finančního systému vůbec nezapadají. Také je to jasný vzkaz od britské centrální banky směrem k vládě - míč je na vaší straně a na tržní tlak musí reagovat primárně vláda, ideálně dalšími úpravami v rozpočtu. Tváří v tvář stagflačním šokům toto napětí mezi centrální bankou a vládou nebude do budoucna (nejen v Británii) ničím zvláštním. Situace se výrazně změnila od období po pádu Lehman Brothers, kdy byly inflační tlaky nízké, řada vlád (zejména v Evropě) se snažila konsolidovat veřejné finance a centrální banky podporovaly skomírající poptávku měnovou expanzí. Kumulace stagflačních šoků posledních let (obchodní války, brexit, COVID, ruská invaze) ale výrazně zasáhla nabídku a tlačí souběžně inflaci vzhůru a hospodářský výkon dolů. Reakce rozpočtové politiky řady vlád (nejen té britské) je přitom stále expanzivní, a to staví centrální banky do pozice, kdy musí působit naopak restriktivně, aby udržely inflaci pod kontrolou (vládní snahu podpořit poptávku prostě neutralizují). Jednoduše řečeno, peníze, které chce Liz Trussová poslat domácnostem na daňových škrtech do jedné kapsy, plánuje guvernér Bank of England Bailey z druhé vytáhnout vyššími úroky na hypotékách…

Zdroj: ČSOB

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Jak cenový strop promění trh s ropou?
    „Západní země zavedly cenový strop na ruskou ropu přepravovanou po moři. Cenový strop na úrovni 60 dolarů za barel je blízko tržní ceně, takže je vysoká šance, že mnoho zemí ho bude akceptovat,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Jak Čechům zlevnit elektřinu, aniž by se stát zadlužoval či musel znárodňovat elektrárny, jak navrhuje premiér Fiala? Jako ve Francii?
    Premiér Fiala ve svém včerejším mimořádném projevu nastínil, že stát bude chtít pod své křídla získat výrobu elektřiny. Jednalo by se tedy zřejmě fakticky o dělení podniku ČEZ. Scénář dělení ČEZ se po pěti letech ocitl opět na stole už letos v květnu, kdy o něm hovořili jako premiér, tak ministr financí.
  • Jak Čechům zlevnit elektřinu, aniž by se stát zadlužoval. Využijme předsednictví EU a vezměme si příklad z Francie
    Úsporný energetický tarif, který připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu a zítra projedná vláda, je jen dalším dluhem. Neřeší podstatu drahých energií. Ceny energií přitom v EU zůstanou vysoké po několik let. Nelze po celou tu dobu maskovat drahou elektřinu a plyn na dluh budoucích generací, když už nyní vláda počítá až do roku 2025 se schodky státního rozpočtu kolem 300 miliard korun.
  • Jak Češi čelí rapidní inflaci a jak by ji čelit měli? S investicemi do akcií či nemovitostí se zatím ještě vyplatí počkat, hitem ale může být zemědělská půda
    Češi si po dlouhých letech, kdy nechávali peníze ležet na účtech, důkladněji rozmýšlejí, jak s nimi naloží. Ta předchozí léta byla příznačná velice nízkou inflací, takže lidé sice lamentovali nad vlastně nulovými úroky, ale zároveň věděli, že inflace je také skoro nulová. Nula od nuly pojde.
  • Jak Čína snižuje úrokovou sazbu, akciové trhy rostou
    Globální akciové indexy zaznamenaly v pondělí díky pozitivním zprávám z Číny silný růst. Bylo oznámeno, že Čínská lidová banka ve snaze podpořit ekonomiku země, která se potýká s problémy, snížila klíčovou úrokovou sazbu.
  • Jak ČNB může přepsat prognózu po posledních číslech za HDP?
    Česká ekonomika sice podle našich předpokladů rostla v druhém kvartále jen kosmeticky, pro centrální banku jde však oproti prognóze o slabší číslo. Květnová prognóza předpokládala růst ekonomiky o 0,1 % v prvním kvartále a o 0,4 % ve druhém - realita je 0 % první a 0,1 % druhý. Věříme však z několika důvodů, že by to neměl být pro ČNB zásadní argument pro dřívější snížení úrokových sazeb a naším hlavním scénářem je stále první pokles sazeb až ve čtvrtém kvartále tohoto roku.
  • Jak dál? - diagram protikrizových opatření a šance na úspěch dle Deutsche
    „Konec řečí, je čas na rázný zásah,“ vzkazují analytici Deutsche Bank politikům v Evropě a stejně přímo nabízejí rychlé a přehledné shrnutí dostupných zbraní pro boj s krizí a jejích účinnosti. Jak ukázala krátkodobost rally po posledních dvou významnějších pozitivních zprávách – pomoc pro španělské banky a řecké volební „Ano“ eurozóně, pro stabilizaci situace je třeba sáhnout hlouběji do základů evropské politiky.
  • Jak daleko zajde Fed?
    Česká měna si na vlně brexitové euforie našla dočasné nové stanoviště v blízkosti EUR/CZK 25,55, kde zahajovala minulý i aktuální týden. Trhy tím ocenily, že byla ze stolu prakticky smetena varianta neřízeného odchodu Britů z osmadvacítky. Výraznější výkyv koruna zaznamenala v uplynulém týdnu prakticky pouze jediný, a to když ve středu promluvil viceguvernér ČNB Marek Mora na téma dalšího vývoje českých sazeb. Mora, který dosud platil za jednoho z mála zastánců jejich dalšího zvýšení, se nechal slyšet, že podle něj argumenty ve prospěch tohoto kroku v poslední době zeslábly. Trhy si tento signál vyložily jako holubičí zpěv a koruna oslabila o zhruba 7 haléřů. Ve zbytku týdne ovšem tuto ztrátu opět umazala.
  • Jak dále na turecké liře?
    V posledních dnech jsme se dočkali zvýšené volatility na turecké měny, která byla do značné míry spojená s víkendovými regionálními volbami v Turecku. Investoři chtěli snížit riziko prodejem liry a způsobili tak tlak na tureckou měnu. Turecká centrální banka se snažila měně pomoci nákupem měny za devizové rezervy. Nicméně takový postup má obvykle jen krátkodobý účinek, než opět nastoupí tržní síly. Takže další pohyby turecké liry budou opět záviset na fundamentech a dalších krocích tureckého prezidenta po volbách.
  • Jak diverzifikovat své investice obchodováním pomocí CFD postavených na indexech
    Jedním z nejdůležitějších aspektů, který je třeba vzít v úvahu při vytváření investičního portfolia, je diverzifikace. Zejména v době volatilních trhů mohou investoři snížit riziko rozdělením investic mezi řadu instrumentů a do různých geografických oblastí. Klíčem k úspěšné diverzifikaci je zvolit taková aktiva, která na stejné události a podněty reagují odlišným způsobem, a jejichž minulý vývoj ukázal, že umožňují dosahování zisků i v tržní situaci pro jiná aktiva nepříliš příznivá.
  • Jak dlouho bude ECB zvyšovat úrokové sazby?
    Německý prezident Joachim Nagel v úterý uvedl, že Evropská centrální banka (ECB) bude muset ještě několikrát zvýšit úrokové sazby a poté je po nějakou dobu držet na stejné úrovni, dokud nebude inflace plně potlačena.
  • Jak dlouho dolar oslabuje?
    Účastníci trhu, analytici a ekonomové se těší na dnešní červencovou zprávu o CPI v USA. Očekává se, že dnešní zpráva ukáže částečný pokles celkové inflace, včetně energií a potravin. Rovněž se předpokládá, že mírný pokles ukáže, že inflace vůči CPI se bude pohybovat mezi 8,7 % a 8,8 %, což je 0,3 % pod červnovým CPI, což dokazuje, že inflace byla na 41letém maximu 9,1 %.
  • Jak dlouho může vydržet odraz krypta? Alcoiny stoupají
    Akciové indexy pokračují ve svém silném oživení, technologický index NASDAQ se obchoduje nejvýše za poslední měsíc. Chuť riskovat se zvýšila, což se ukazuje na valuacích Bitcoinu a dalších kryptoměn.
  • Jak dlouho potrvá masivní prodej Netflixu?
    Po celou dobu pandemických restrikcí měla společnost Netflix, která se zabývá domácí zábavou, záviděníhodné místo v portfoliích investorů, její epický pád z výsluní v prvním čtvrtletí byl téměř stejně dramatický jako jeden z jejích filmových trháků.
  • Jak dlouho potrvá růst ropy?
    Ropa už čtvrtý týden v řadě vykazuje růst. Vzhledem k omezené nabídce a silné poptávce zůstává optimistická i prognóza.
  • Jak dlouho potrvá stávající býčí trh? Jsme teprve na začátku?
    Současný býčí trh (Bull market) na akciovém trhu znovu zažehla optimismus investorů a ETF (Burzovně obchodované fondy) se stávají stále populárnější jako dostupné nástroje pro využití růstového trendu. Vzhledem k tomu, že hlavní indexy, jako je S&P 500, nadále stoupají, vyvstávají otázky ohledně udržitelnosti této rallye a toho, kde se v rámci cyklu nacházíme. Je to jen začátek delšího období růstu, nebo bychom se měli připravit na případné zpomalení?
  • Jak dnešní zasedání Fedu ovlivní směřování eura a libry?
    Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell již čelil chmurnějším kalkulacím, zejména po nejnovějších údajích o inflaci, které vyšly minulý týden. S největší pravděpodobností bude muset zatlačit ekonomiku do recese, aby znovu získal kontrolu nad cenami, Fed už nemá jiné východisko.
  • Jak doopravdy zářivá jsou čínská data?
    Čínsky export a import v prvním měsíci letošního roku prudce vzrostl. Export z druhé největší ekonomiky světa vzr...
  • Jak dopadla výsledková sezóna S&P 500 za 4. kvartál 2022?
    „94 % společností z indexu již vykázalo své zisky. Silný růst tržeb je doprovázen padajícími zisky. V první polovině roku se očekává pokračování tohoto trendu dolů, “ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Jak dopadly nejvýznamnější technologické firmy? Předznamenávají hospodářskou krizi?
    Tento týden vrcholí sezóna zveřejňování výsledků největších světových firem. Ze stovek z nich stojí za pozornost zejména těchto pět: Microsoft, Facebook, Tesla, FANUC a SK Hynix. Jejich hospodaření nám poskytuje pohled na to, v jakém stavu se nachází světová ekonomika a kde se aktuálně nalézáme v hospodářském cyklu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new