Sobota 21. prosince 2024 15:31
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Zlato je na rekordu, co bude s úroky?

29.09.2024 08:16  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ekonomové u nás i v zahraničí vedou veledůležitou debatu o možné trvalejší změně úrovně přirozené úrokové míry (r*). Zvyšuje se oproti letům před covidem, nebo ne? Pro její zvýšení hovoří třeba i rekordní zadlužování Spojených států, které tam podle některých expertů staví na hlavu zavedenou logiku provádění monetární politiky. Proti by však měla vypovídat nynější rekordní cena zlata. To žádný úrok nenese. Proč by tedy tolik rostlo, pokud by se nečekal obecný pokles úrokových sazeb a normalizace r*? Jak to tedy je?

Veřejný dluh Spojených států v posledních patnácti až dvaceti letech dramaticky nabobtnal. Vždyť ještě kolem roku 2007 oficiální prognózy předpokládaly, že Spojené státy svůj dluh v dohledné době sníží na vysoce příznivých zhruba 25 procent HDP. Nyní už počítají s tím, že dluh USA se nakonec bude pohybovat kolem 125 procent HDP, ne-li výše.

To představuje pětinásobný nárůst předpokládaného zadlužení během necelých dvou desetiletí. Vysoká úroveň amerického zadlužení – jak letos na jaře varoval Mezinárodní měnový fond – přitom může trvale zvýšit úrokové sazby celosvětově, i v Česku, a to kvůli globální význačnosti jak americké ekonomiky jako takové, tak dolaru coby platidla – rezervní měny první kategorie. A může přispět také k růstu takzvané přirozené úrokové sazby (označovaná obvykle jako r*), což je prakticky nepozorovatelná, tedy jen odhadovaná proměnná, od níž se ovšem odvíjejí jak úrokové sazby centrálních bank, tak tržní úrokové sazby – třeba ty na amerických či českých vládních dluhopisech – a nakonec tedy třeba i sazby na hypotékách v Česku.

Nicméně analytici České národní banky zatím nezjistili, že by se přirozená úroková sazba měla nově nacházet významně výše než před válkou na Ukrajině a než před pandemií covidu.

Jedna ze tří základních metod jejího odhadu, které analytici ČNB používají, dokonce ukazuje na další – mírný – pokles r* i v porovnání s lety před rokem 2020. Další dvě metody odhadu sice ukazují na výrazný růst r* v uplynulých čtvrtletích, ba letech, leč stále jen na růst do pásma víceméně poblíž úrovně jednoho procenta, s níž ČNB tak jako tak dlouhodobě pracuje ve svých hlavních prognostických scénářích.

Zejména dlouhodobě – střednědobě i někteří radní ČNB možnou odchylku výrazněji nad úroveň jednoho procenta připouští – to tudíž zatím nevypadá, že by ČNB v rámci snahy o dosahování inflačního cíle ve výši dvou procent pracovala s jiným odhadem neutrální hladiny nominálních úrokových sazeb, než je stávající, používaný odhad odpovídající úrovni tří procent (jedno procento odpovídá přirozené úrokové míře a přičítaná další dvě procenta sledovanému inflačnímu cíli ČNB).

Pohled ČNB, že dlouhodobě by přirozená úroková sazba výše být neměla, ani kvůli mnohonásobnému navýšení dluhu USA, zdá se, potvrzuje vývoj ceny zlata. Zlatu obecně nahrávají spíše nižší úrokové sazby, protože v prostředí nízkých úroků se logicky smývá jeho stěžejní nevýhoda, a to sice ta, že žádný úrok nenese. A ani dividendu jako akcie ne.

Jenže zlato je místo toho na historickém rekordu. Tento týden cena troyské unce žlutého kovu poprvé v historii dosáhla úrovně takřka 2700 dolarů, v korunách zase vůbec poprvé překonala psychologickou hranici 60 000 Kč. Zlato mocně žene vzhůru poptávka zemí, jež se snaží omezit svoji závislost na dolaru. Činí tak v souvislosti s válkou na Ukrajině a obavou, že by Spojené státy mohly eventuálně přistoupit ke zmražení jejich devizových rezerv podobně, jako je zmrazily Rusku. Nejvíce zlata proto nyní nakupují země, které v kontextu války na Ukrajině zachovávají neutrální postoj a mohly by se s USA dostat „do křížku“ – letos v prvním čtvrtletí šlo konkrétně o Čínu, Turecko, Indii a Kazachstán.

Je možné, že poptávka centrálních bank je tak silná, že zlato na rekord zdražuje i přes vyhlíženou vyšší přirozenou úrokovou míru. Spíše se ale zdá, že trvale výrazně navýšené úrokové sazby v Česku i ve světě mezinárodní investoři zatím nevyhlížejí. To by se zlatu přece jen dařilo asi o něco méně.

Je ale pochopitelně možné, že mezinárodní investoři vnímají geopolitické napětí vskutku jako natolik značné, že masivně do zlata investují v obavě ze studené války 2.0 i přesto, že žlutý kov má být kvůli vyšší r* v popsané nevýhodě. Je tedy možné, že nákupy centrálních bank typu té čínské, indické, kazachstánské nebo turecké, které ve světle historicky bezpříkladného zmrazení ruských devizových rezerv motivuje snaha omezit svoji závislost na americkém dolaru, pohání poptávku po zlatě natolik, že jeho cena roste na rekord kvůli právě geopolitickému napětí, ne kvůli tomu, že se čeká pokles úrokových sazeb.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom / Chief Economist, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zlato jde na mezi profesionály dračku, unce historicky vůbec poprvé vyjde na více než 65 000 Kč
    V letošním třetím čtvrtletí zlato ve velkém nakupovaly hlavně velké fondy a některé centrální banky včetně české, sháňka po zlatě v podobě mincí či šperků ale kvůli jeho drahotě opadla.
  • Zlato je bezpečným aktivem pro všechna portfolia
    John Reade, hlavní tržní stratég Světové rady pro zlato, uvedl, že poptávka po zlatě jako bezpečném přístavu je pozitivní, ale ceny by mohly prudce zkorigovat, kdyby se geopolitický konflikt okamžitě vyřešil. A místo pohledu na krátkodobou volatilitu cen studie Světové rady pro zlato ukazuje, že zlato hraje v diverzifikaci každého typu portfolia důležitou roli.
  • Zlato je blízko kľúčovej rezistencie
    Zlato sa v poslednej dobe obchoduje v silnom vzostupnom trende a počas dnešnej seansy sa cena dostala nad hladinu 1900 dolárov za uncu. Cena sa v súčasnosti blíži k hornej hranici stúpajúceho kanála, ktorý leží blízko silného odporu na hodnote 1920 USD / oz a 61,8 Fibonacciho retracementu silného pohybu smerom nadol zahájeného začiatkom augusta 2020. Ak prevládne súčasný sentiment, najbližší odpor leží na hodnote 1 957,77 dolárov, kde sa nachádzajú maximá z novembra 2020 a januára 2021. Na druhej strane, ak sa predajcom podarí zastaviť nárast, môže sa spustiť impulz smerom nadol k podpore na hodnote 1877,82 USD.
  • Zlato je dál vystaveno silnému prodejnímu tlaku
    Trh se zlatem je nadále vystaven silnému prodejnímu tlaku, ceny se pohybují okolo úrovně 1 900 USD. Zdá se, že rostoucí spotřebitelský sentiment v USA má na drahý kov jen malý vliv.
  • Zlato – jedinečná příležitost, nebo již za vrcholem?
    Zlato, tradiční investiční komodita, přitahuje v letošním roce pozornost investorů. Jeho cena v průběhu 2016 vzrostla zhruba o čtvrtinu a svými výsledky předčilo jiná významná aktiva (graf č. 1). Experti Fidelity International poukazují, že se ale svou hodnotou dosud nepřiblížilo svému maximu, kterého dosáhlo v srpnu 2011 (graf č. 2). Kladou si tak pro investory i trhy zásadní otázku, zda se jedná o dlouhodobější dobrou výkonnost nebo zda jsou dosavadní pohyby jen krátkodobým jevem.
  • Zlato, jedno z nejvýkonnějších aktiv roku 2020, co mu přinese rok 2021
    Cena zlata v roce 2020 byla určena především vysokou mírou rizika, nízkými úrokovými sazbami a pozitivní cenovou dynamikou. Na rok 2021 se předpovídá další stabilní růst investic do této komodity a očekává se, že se bude zvyšovat také spotřeba zlata díky hospodářskému oživení.
  • Zlato je kvůli válce na Ukrajině nejsilnější od loňského června
    Zlato za první dva měsíce letošního roku posílilo o 4,5 procenta na 1910 dolarů za troyskou unci. Jeho cena se tak dostala nejvýš od začátku loňského června. Důvodem výrazného nárůstu byla především eskalace konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Podobně posílilo i stříbro o 5 procent na 24,5 dolarů za unci, říká analytik Golden Gate CZ Marek Brávník.
  • Zlato je nadále v problémech, ale existuje potenciál pro růst
    Zlato má i nadále problémy, protože ceny se obchodují pod 1900 USD za unci a rozhodnutí o měnové politice Federálního rezervního systému bude příští týden pravděpodobně nadále vyvíjet na drahý kov tlak. Překvapivě však někteří tržní stratégové přesto vidí po zbytek roku možnost růstového potenciálu. Ve zprávě zveřejněné v pondělí hlavní ekonom Scotiabank Marc Desormeaux uvedl, že navzdory nedávnému poklesu o více než 5 % z 2 000 USD by zlato stále mohlo mít letos průměrnou cenu okolo 1 900 USD, což je nárůst oproti předchozí prognóze 1 800 USD.
  • Zlato je na historickém rekordu, v korunách vzrostlo o 30 procent
    Cena zlata v těchto dnech vystoupala na historické rekordy a překonala 2 300 dolarů za troyskou unci. V korunách jeho cena meziročně vzrostla o 30 procent. Žene ji nahoru silná maloobchodní poptávka a rekordní nákupy centrálních bank. Zlaté rezervy výrazně navyšuje i ČNB. Poptávku posiluje i výhled na snížení úrokových sazeb v USA.
  • 🥇Zlato je najvyššie od septembra📈
    Cena zlata v piatok vyskočila k hladine 1 810 dolárov za uncu, čo je najvyššia úroveň od začiatku septembra. Cena zlata rastie vďaka oslabovaniu amerického dolára a pretrvávajúcim inflačným tlakom. Výnos 10-ročných dlhopisov stúpol nad hladinu 1,68%, ale neovplyvnil ceny drahých kovov tak, ako v minulosti v dôsledku rastúcich očakávaní, že centrálne banky môžu začať zmierňovať ekonomickú podporu. Očakáva sa, že FED zníži svoje mesačné nákupy dlhopisov do konca roka. Rastúca inflácia však vytlačila reálne výnosy mierne nižšie, čím podporila ceny zlata. Medzitým sa americký dolár v posledných týždňoch obchoduje pod tlakom, čo zlacňuje zlato pre ostatné meny. Tento týždeň zlato rastie o 2,5%, čo predstavuje druhý po sebe idúci týždeň ziskov.
  • Zlato je na rekordu. Co to znamená pro vývoj úroků na hypotékách v Česku?
    Ekonomové u nás i v zahraničí vedou veledůležitou debatu o možné trvalejší změně úrovně přirozené úrokové míry (r*). Zvyšuje se oproti letům před covidem, nebo ne? Pro její zvýšení hovoří třeba i rekordní zadlužování Spojených států, které tam podle některých expertů staví na hlavu zavedenou logiku provádění monetární politiky. Proti by však měla vypovídat nynější rekordní cena zlata. To žádný úrok nenese. Proč by tedy tolik rostlo, pokud by se nečekal obecný pokles úrokových sazeb a normalizace r*? Jak to tedy je?
  • Zlato je na rekordu. Patří z hlediska českého investora k letošním nejvýnosnějším investicím, těží i z oslabování koruny
    Zlato v letošním roce zhodnotilo v korunách o více než 27 procent. Kladný výnos v období od letošního 1. ledna vykazuje také další drahý kov, palladium, jenž zhodnocuje o 17,5 procenta. Stříbro svým majitelům přináší za stejnou dobu bezmála osmiprocentní zhodnocení. Jediný drahým kovem, jehož cena je nyní v korunách nižší než na začátku roku, je platina.
  • Zlato je na supportu Fibonnaciho úrovně 61.8
    Zlato po svém nárůstu dosáhlo ceny na rezistenci 1356 , a kleslo až na 61,8 Fibonacciho úroveň a W L4. V tomto okamžiku je zlato na křižovatce. Existují dva možné scénáře. Cena může vyrazit z POC zóny 1323-1326 na 1335 a 1342. Bude zapotřebí další 4H svíčka těsně nad 1342 pro další posun směrem k 1356. Druhým scénářem je průlom sestup pod W L4-1323. Pokles by mohl cílit na 78,6 a 88,6 Fibonacciho úroveň a na 1317,76 a 1312,81.
  • Zlato je na šestiletém maximu. V korunách letos zdražilo o 9 %, na paladium ale nemá
    Cena zlata se dnes dostala na své maximum za posledních šest let. Překonala úroveň 1400 dolarů za trojskou unci. Naposledy se zlato za takovou cenu prodávalo začátkem září roku 2013.
  • Zlato je navzdory klesajícímu apetitu k riziku opět v červených číslech
    Zlato se opět obchoduje níže a zaznamenává druhou červenou svíčku za sebou, zůstává však mírně pod svým nedávným historickým maximem 2532 USD. Minulý pátek zveřejněný údaj o mzdách mimo zemědělství vedl k prudké reakci trhu, kdy index S&P 500 zaznamenal nejhorší týdenní výkonnost od roku 2023, ale zlato z toho nedokázalo těžit. Stejně tak vývoj na Blízkém východě i ukrajinsko-ruský konflikt mají na ceny zlata nadále malý vliv. Momentové ukazatele mezitím zůstávají smíšené.
  • Zlato je na vzestupu!
    Bude rok 2024 rokem kovů? Zlato právě dosáhlo nového rekordního maxima díky silné maloobchodní poptávce a rekordním nákupům centrálních bank. S vyhlídkou na snížení sazeb v USA ještě v tomto roce by mohlo dojít k dalšímu posílení.
  • Zlato je na 2 300 USD, co bude následovat?
    V našem článku z konce března jsme psali o tom, že nedávné chování zlata, kdy rostlo bez jasných důvodů, si zaslouží velký respekt, protože ukazuje na trvale silnou základní poptávku. Od té doby zlato vyskočilo o dalších 8,3 % na dnešní rekordní úroveň.
  • Zlato je nejdražší v dějinách, bitcoin překonal hranici 40 tisíc dolarů za kus. Sázky na snižování úrokových sazeb v USA nabíjí trhy optimismem, že americká centrální banka udolala inflaci
    Skutečné zlato i takzvané zlato digitální – tedy bitcoin – zažívají značný příval investorského zájmu a peněz. Zlato v klasické, kovové podobě dnes vystoupalo na svůj dějinný rekord, zhruba 2135,4 dolaru za troyskou unci. Unce zlata nikdy v historii nestála tolik dolarů. Alespoň tedy čistě v nominálním vyjádření, tedy bez zohlednění kupní síly dolaru, čili inflace. Bitcoin, jemuž se přezdívá „digitální zlato“ nebo také „zlato 21. století“, dnes překonal psychologickou hranici 40 tisíc dolarů a prodává se až za 41 745,5 dolaru za kus, což je nejvyšší cena této nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa za celé období od dubna 2022.
  • Zlato je nejdražší v dějinách, definitivně. Dramaticky zdražuje i stříbro a bitcoin
    Zlato je nejdražší v dějinách, definitivně. Cena zlata dnes brzy ráno středoevropského času pokořila absolutní cenový rekord, když se troyská unce drahého kovu prodávala až za 1944,71 dolaru. Dosavadní absolutní cenová rekord, dosažený, 6. září 2011, činil 1921,17 dolaru. Nyní se zlato prodává za zhruba 1931 dolarů za unci.
  • Zlato je nejdražší v dějinách. Poroste dále
    Cena zlata uzavřela své včerejší, páteční obchodování na úrovni 1902,02 dolaru za troyskou unci (viz graf níže pod textem a podpisem). Takto vysoko drahý kov nikdy v historii obchodování neuzavíral.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024