Svaz německého průmyslu
Evropská komise má zelenou k zavedení cel na čínské elektromobily
04.10.2024 Evropská komise (EK) má zelenou k definitivnímu zavedení dodatečných cel u dovozu elektromobilů z Číny. Proti návrhu zavést cla se totiž dnes nepostavila dostatečná většina členských států Evropské unie, uvedli diplomaté. Výsledek jednání EK následně zveřejnila v tiskové zprávě. Uvedla nicméně, že bude s Čínou dál jednat. Odpůrci cel se obávají odvetných opatření Pekingu. Český ministr dopravy Martin Kupka řekl, že je nutné vyvarovat se případného vyvolání celní války s Čínou, která by v konečném důsledku ohrozila evropské automobilky.
Šéfové německých firem varují před ekonomickými dopady populismu na Německo
14.05.2024 Šéfové německých koncernů varují před dopady populismu, rasismu a extremismu na ekonomiku a prosperitu Německa. Ředitelé firem Siemens, Deutsche Bahn (DB) a Deutsche Bank volají po větší toleranci, otevřenosti a různorodosti. Jinak je podle nich v Německu ohrožena životní úroveň. Informuje o tom agentura DPA.
Německá průmyslová výroba letos patrně poklesne
22.04.2024 Německá průmyslová výroba letos patrně poklesne a vývoz bude stagnovat. S odvoláním na Svaz německého průmyslu (BDI) o tom dnes informovala agentura Reuters. Průmyslové sdružení předpovídá pro letošní rok pokles výroby o 1,5 procenta, zatímco vývoz by měl podle ní zůstat meziročně na stejné úrovni. Loni meziročně klesl o 1,5 procenta.
Scholz slíbil růstový balíček pro podporu německé ekonomiky
01.03.2024 Přední německé hospodářské svazy dnes na veletrhu v Mnichově vyzvaly spolkového kancléře Olafa Scholze k reformám a k podpoře ekonomiky, požadují mimo jiné konkurenceschopné ceny elektřiny, odbourání byrokracie, investice do infrastruktury či usnadnit získávání kvalifikovaných pracovníků. Scholz na následné tiskové konferenci s představiteli svazů prohlásil, že brzy bude přijat růstový balíček, který ale kvůli odporu konzervativní opozice musí projít změnami. Poukázal také na to, že Německo se kvůli dopadům války na Ukrajině dostalo do složité situace, kterou se díky jeho vládě daří překonávat.
ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku se v lednu znovu zlepšila
16.01.2024 Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku v lednu navzdory inflaci stoupla šestý měsíc po sobě a byla lepší, než se čekalo. Ve své zprávě to dnes uvedl německý hospodářský institut ZEW. Jeho index důvěry se meziměsíčně zvýšil na 15,2 bodu z prosincových 12,8 bodu. Podle agentury Bloomberg dává zpráva naději, že největší evropská ekonomika bude schopna dostat se z loňské recese. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali pokles indexu na 12 bodů.
Německá vláda v letošním roce očekává propad HDP o 0,4 procenta
11.10.2023 Německá vláda už pro letošní rok nepočítá s hospodářským růstem, nově naopak čeká propad hrubého domácího produktu o 0,4 procenta. Dnes to na tiskové konferenci prohlásil ministr hospodářství Robert Habeck, který za důvody zhoršených očekávání označil následky ruské invaze na Ukrajinu. Podle nově zveřejněného výhledu se Německo vrátí k růstu v nadcházejícím roce, kdy by se HDP měl zvýšit o 1,3 procenta. Inflace letos dosáhne 6,1 procenta, v roce 2024 ale tempo růstu spotřebitelských cen zpomalí na 2,6 procenta, dodal Habeck.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
13.09.2023 1) Další omezení těžby ropy ve státech mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve čtvrtém čtvrtletí výrazně zhorší situaci na trhu. Ve své pravidelné měsíční zprávě to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). S omezením těžby až do konce roku počítá zejména Saúdská Arábie a Rusko. Posledně jmenovaná země není členem OPEC, ale patří mezi spojence této organizace.
Analytici: Hospodářský vývoj v Německu brzdí oživení české ekonomiky
13.09.2023 Hospodářský vývoj v Německu brzdí oživení české ekonomiky. Shodli se na tom analytici, které ČTK oslovila. Zároveň ale s poklesem německé ekonomiky při kalkulacích výhledu české ekonomiky počítají. Svaz německého průmyslu (BDI) zhoršil výhled ekonomiky na letošní rok a nově v Německu očekává propad hrubého domácího produktu (HDP) o 0,4 procenta.
Svaz německého průmyslu letos očekává propad HDP, dosud počítal se stagnací
13.09.2023 Svaz německého průmyslu (BDI) zhoršil výhled ekonomiky na letošní rok a nově v Německu očekává propad hrubého domácího produktu (HDP) o 0,4 procenta. Svaz, který dosud na letošek předpovídal hospodářskou stagnaci, to oznámil v dnes zveřejněné analýze. S poklesem německé ekonomiky letos počítají také přední hospodářské instituty, podle Ifo to bude o 0,4 procenta a podle Leibnizova institutu pro výzkum hospodářství v Halle (IWH) to bude o 0,5 procenta.
WSJ: Spojené státy chtějí omezit přístup Číny ke cloudovým službám
04.07.2023 Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena se chystá omezit přístup čínských společností k americkým cloudovým službám. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom dnes informoval americký deník The Wall Street Journal (WSJ). Agentura Reuters v souvislosti se soupeřením Pekingu a Washingtonu v oblasti technologií připomíná oznámení Číny z počátku týdne ohledně omezení vývozu některých kovů široce používaných v polovodičovém průmyslu.
Svaz německého průmyslu letos čeká stagnaci německé ekonomiky
19.06.2023 Německá ekonomika bude v letošním roce stagnovat, zatímco světová ekonomika vykáže nárůst o 2,7 procenta. Předpověděl to v dnešní zprávě Svaz německého průmyslu (BDI). Upozornil, že předpokládaný letošní růst globální ekonomiky je o jeden procentní bod nižší než průměr za uplynulých 20 let.
Průmyslová výroba v Německu v březnu klesla o 3,4 pct., více než se čekalo
08.05.2023 Průmyslová výroba v Německu se v březnu oproti únoru snížila o 3,4 procenta. Je to více, než se čekalo. Za celý kvartál ale výroba vzrostla. Údaj dnes zveřejnil německý statistický úřad.
Svaz německého průmyslu varoval před klesající konkurenceschopností Německa
17.04.2023 Svaz německého průmyslu (BDI) v dnešní zprávě varoval před klesající konkurenceschopností Německa, poukázal mimo jiné na negativní důsledky vysokých cen energií. Export německého průmyslu podle svazu v letošním roce poroste pomaleji než světový obchod.
Německo se podle kancléře Scholze navzdory energetické krizi vyhne recesi
17.01.2023 Německý kancléř Olaf Scholz dnes vyjádřil přesvědčení, že Německo se navzdory energetické krizi nedostane do hospodářské recese. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.
Průmyslový svaz BDI letos čeká pokles německé ekonomiky o 0,3 procenta
17.01.2023 Německá ekonomika v letošním roce klesne o 0,3 procenta a německý průmysl se bude nadále potýkat s energetickou krizí, kterou vyvolala ruská invaze na Ukrajinu. Dnes to předpověděl Svaz německého průmyslu (BDI). Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
07.11.2022 1) Současná vysoká inflace v České republice není pouze důsledkem vnějších vlivů jako pandemie covidu nebo válka na Ukrajině, velký podíl na ní mají například přehřátý trh práce nebo rozhazovačnost minulé vlády v době pandemie covidu. V tiskové zprávě to uvedl Tomáš Havránek z Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI), který se zabývá makroekonomickými dopady v souvislosti s pandemií.
Svaz německého průmyslu vyzval k odkladu globálního zdanění firem o rok
07.11.2022 Svaz německého průmyslu (BDI) vyzval k odkladu celosvětové minimální sazby daně z příjmů právnických osob nejméně o rok, tedy do roku 2025. S ohledem na současnou krizi chce, aby měly podniky více času na tuto změnu se připravit. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Handelsblatt: Přední německé instituty zhoršily výhled, příští rok čekají recesi
26.09.2022 Čtyři přední ekonomické instituty v Německu zhoršily výhled vývoje největší evropské ekonomiky na letošní i příští rok. Nově očekávají, že v příštím roce se Německo propadne do recese. S odvoláním na vládní zdroje to dnes uvedl německý ekonomický list Handelsblatt.
Německo čeká recese kvůli dopadům změny klimatu
31.08.2022 Extrémně nízká hladina vody v německém Rýnu, která téměř zastavila hlavní trasu nákladní dopravy, by mohla snížit růst německého HDP a přispět k recesi. Hospodářské škody v Německu přicházejí v době, kdy se snižuje prognóza růstu v Číně v důsledku faktorů, jako jsou extrémní vedra způsobující uzavření továren a nízké výnosy plodin v Evropě způsobené suchem, které jsou příčinou "heatflation". Zatímco se však Evropa potýká s nejhorším suchem za posledních 500 let, německá vláda posiluje opatření na snížení emisí.
Inflace v Německu v srpnu po dvou měsících opět zrychlila na 7,9 procenta
30.08.2022 Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu zrychlilo na 7,9 procenta z červencového 7,5 procenta. Dnes o tom v předběžné zprávě informoval německý statistický úřad Destatis. Po dvou měsících, kdy v červnu a červenci inflace zpomalovala, tak růst spotřebitelských cen opět zrychlil. Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie se inflace v srpnu zvýšila na 8,8 procenta z červencového 8,5 procenta.
Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí vykázala růst o 0,1 procenta
25.08.2022 Hrubý domácí produkt (HDP) Německa vykázal ve druhém čtvrtletí oproti předchozím třem měsícům růst o 0,1 procenta. Dnes to v konečné zprávě na základě sezonně očištěných dat oznámil spolkový statistický úřad. Nepotvrdila se tak předběžná zpráva statistiků z konce července, podle které se hospodářský růst největší evropské ekonomiky zcela zastavil. Statistický úřad uvedl, že výkon ekonomiky po očištění o cenové, sezonní a kalendářní vlivy dosáhl úrovně před krizí vyvolanou pandemií nemoci covid-19.
Šéf německé opozice Merz nevylučuje recesi a doporučuje zvážit jádro
23.06.2022 Šéf německé opozice Friedrich Merz nevylučuje, že Německu kvůli následkům ruské invaze na Ukrajině hrozí recese. Doporučuje také zvážit prodloužení chodu zbývajících tří německých jaderných elektráren, které letos země plánuje definitivně odstavit. Merz, který je předsedou Křesťanskodemokratické unie (CDU) a šéfem poslanců konzervativní unie CDU/CSU, to řekl v rozhovoru se zahraničními novináři.
Svaz německého průmyslu očekává výrazné zpomalení hospodářského růstu
21.06.2022 Německá ekonomika kvůli následkům pandemie nemoci covid-19 a ruské invaze na Ukrajinu letos vzroste jen o 1,5 procenta. Dnes to oznámil šéf vlivného Svazu německého průmyslu (BDI) Siegfried Russwurm. Svaz ještě na začátku roku počítal s meziročním růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 3,5 procenta.
Svaz německého průmyslu podpořil částečné embargo na ruskou ropu
31.05.2022 Svaz německého průmyslu (BDI) podpořil rozhodnutí Evropské unie zavést částečné embargo na ruskou ropu. Šéf svazu Siegfried Russwurm dnes prohlásil, že Rusko omezení dovozu ropy tvrdě zasáhne, neboť pro Moskvu je prodej ropy jedním z významných zdrojů příjmů. Summit EU se dohodl rozšířit sankce proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu, embargo se ale kvůli odporu Maďarska dotkne jen ropy dovážené po moři, naopak pro transport ropovodem částečně platí výjimka.
Související klíčová slova:
Zavedení cel na čínské elektromobily | Automobilové součástky | Martin Kupka | Spolkový statistický úřad | EUR | Trend | Eurasia | Hospodářský růst v Německu | Pokles indexu | Prosperity | Ministr dopravy | Dovoz do země | Tempo růstu | Řešení sporů | Německý svaz | Ruské invaze na Ukrajinu | Škoda Auto | Snížení emisí | Evropská komise | Sazby daně | Pravděpodobnost | Administrativa amerického prezidenta | Cenové stability | Šéf německé centrální banky | Výhled ekonomiky | Koncern Volkswagen | Agentura AFP | Markus Söder | Ruská invaze na Ukrajinu | Investing | Embargo na ruskou ropu | Investice do infrastruktury | Saúdská Arábie | Petr Fiala | Nezaměstnanost | Pandemie | Zpráva | Snížení úrokových sazeb | Extrémní počasí | ČSÚ | Velké ekonomiky | Stagnace poptávky | Čínské elektromobily | ZEW Achim Wambach | Růst německé ekonomiky | Ministr hospodářství | WSJ | David Marek | Achim Wambach | Handelsblatt | Výhled | Wall Street Journal | Hrubý domácí produkt (HDP) | Globální ekonomiky | Získávání surovin | Průmysl | Inflace | Centrální banky | Válka | Přijetí | Domácnosti | Covid | Terminál na LNG | Vysoké ceny energií | Dovoz elektromobilů z Číny | Vice | Německá průmyslová a obchodní komora | DGB | Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) | Svaz německého průmyslu (BDI) | Odvětví | Banka KfW | Rheinische Post | Negativní dopad | Tomáš Havránek | Analytici | Vysoká inflace | Omezení dodávek | Bild am Sonntag | Tanja Gönnerová | Slovinsko | Deutsche Bank | Německé instituty | Ceny elektřiny | Pohonné hmoty | Minimální sazby daně | Výkonná ředitelka | Šéf německé opozice | Výnosy | Přehřátý trh práce | Ekonomiky | Hospodářské svazy | Klíčové oblasti | Český ministr | Německé hospodářské svazy | Největší evropská ekonomika | VDMA | SYRI | Politika | Očekávání | Česká národní banka (ČNB) | Odvetná cla | Růst globální ekonomiky | Fosilní paliva | Napadení Ukrajiny | Celní války | Války na Ukrajině | Americké ministerstvo práce | Invaze na Ukrajinu | Překážky | Lukáš Kovanda | Růst | AFP | Příležitosti | Itálie | Prognóza | Trh práce | Automobilový koncern | Mercedes | Průmysl v Německu | Uhelné elektrárny | Hospodářské recese | Evropské ekonomiky | Zpomalení hospodářského růstu | Ředitelka svazu | Německý autoprůmysl | Úrokové sazby | Počasí | Trh | Katastrofální dopady | Friedrich Merz | Problémy | Oživení české ekonomiky | Ruský prezident | Společnosti | Index | Eura | Komise | Posílení | Agentura Reuters | Předseda BDI | Růstový balíček | Maďarsko | Ministerstvo obchodu | Ministerstvo práce | Daňová pravidla | Americké ministerstvo obchodu | Unie | Důvěra investorů | IEA | Klesající trend | Závislost | Hospodářský vývoj v Německu | Kupka | Deficit | Statistický úřad | Joachim Nagel | Budoucnost | Odpor | Siegfried Russwurm | Výroba v Německu | Německý hospodářský institut | Opatření | Podnikatelé | Wall Street Journal (WSJ) | Světové trhy | Pozornost | Premiér Petr Fiala | 3М | Zdanění firem | Veřejný rozpočet | Elektromobily | Solární energie | Meziroční míra inflace | Ifo | Summit EU | Hospodářské škody | Hlavní ekonom | Daně z příjmů | Export německého průmyslu | Pandemie nemoci | Deloitte | Cla na dovoz | Vysoké inflace | Invaze | Eurasia Group | Německý kancléř Olaf Scholz | Ropa | Válka na Ukrajině | Omezení těžby | USA | Růst úrokových sazeb | Škody způsobené extrémním počasím | Sankce | Iniciativa | Výdaje | Přijetí eura | Německé hospodářství | Svaz BDI | Hospodářské instituty | Spolkové ministerstvo hospodářství | Helena Horská | Statistici | Zpomalení inflace | Ekonomové | Výroby elektromobilů | Prohlášení | Spojené státy | CDU/CSU | Růst HDP | Trinity Bank Lukáš Kovanda | Vývoj | Výkon ekonomiky | Amazon | Změny klimatu | Hrubý domácí produkt (HDP) Německa | Konkurenceschopnost | Obchodní komora | KfW | Ministerstvo hospodářství | Dna | Mezinárodní agentura pro energii (IEA) | Vládní výdaje | Deník The Wall Street Journal | Miliardy korun | Světový obchod | Platební bilance | Státní rozvojová banka | Snížení inflace | Sazby | Solární panely | Inflace v České republice | Důvěra investorů v německou ekonomiku | Oživení německé ekonomiky | Přehřátý trh | Generální ředitel | Mezinárodní agentura pro energii | Deutsche Bank Christian Sewing | Firmy | Konzervativní unie | Naše hospodářství | Zajištění | Reálné mzdy | Ruská ropa | Fed | Světové ekonomické fórum | Automobilový průmysl | Generali Investments | Trhy | Rizika | Fond | Kancléř Olaf Scholz | Zpomalování inflace | Vysoké ceny | Stagflace | Ředitelka | Bilance | Vladimir Putin | Christian Sewing | Mzdy | Rozvojová banka KfW | Investiční aktivity | Analytička | Společnost | IWH | Analytická společnost | Zahraniční obchod | Ztráta | Obchod | Volkswagen | Počasí letos | EK | Riziko | Analytik | Emise | Trinity | Životní úroveň | Německá ekonomika | Čína | Inovace | Ceny | Siemens | Financování | Recese | Pokles | Války | Impuls | Raiffeisenbank | Centrální banka | Předpovědi | Biliony | Instituty | Evropské centrální banky | Odborníci | Prezident Vladimir Putin | Německé ekonomiky | Trinity Bank | Spotřeba domácností | Sankce proti Rusku | Ceny energií | Malta | Největší světové ekonomiky | ČNB | Dovoz | Prezident | Evropa | Zprávy | Dovoz elektromobilů | Francie | Údaje | Automobilky | DPA | Běžný účet | Snížení daní | ProCent | Růst spotřebitelských cen | Vyspělé ekonomiky | Situace | Miliardy eur | Stagnace | Rozvojová banka | Celní úřad | Destatis | Dluhy | Sazby beze změny | Peking | Aliance | HDP | Ekonom | Čínské vlády | Euro | Zdanění | Objem investic | IfW | Slovensko | ČTK | Česká národní banka | Podniky | Institut ZEW | Dodavatelské řetězce | SPD | Světová ekonomika | Vývoz | Reuters | Hospodářská situace | Globální ekonomika | Vývoj ekonomiky | Britská ekonomika | Prognózy | Daně | Jádrová inflace | Index důvěry | Světové ekonomiky | Výsledky | Míra inflace | Ekonomické fórum | Investice | Microsoft | Pro investory | Nezávislost | Oživení ekonomiky | Německý průmysl | Bod | Zisky | Soukromá spotřeba | Účet platební bilance | Hospodářství | Důvěra | Protipandemická opatření | ODS | DIHK | Ukazatel | Běžný účet platební bilance | Čínský celní úřad | Burzy | Hospodářský růst | Export | Rusko | České firmy | Radomír Jáč | Hospodářský institut | Organizace | Média | Ruský prezident Vladimir Putin | Plány | Toyota | Administrativa | COVID-19 | Propad HDP | Spolkový sněm | Průmyslová výroba v Německu | FDP | ZEW | TIM | Energie | Objem | Investiční | Nálada | Příjmy | Ekonomické dopady | Prodej | Evropská komise (EK) | Bloomberg | Rozvoj | Vyhlídky | Průmyslová výroba | Evropská ekonomika | Míra | Pandemie nemoci COVID-19 | LNG | Německý výrobce | Hrubý domácí produkt | Stavebnictví | Krize | Institut Ifo | OECD | Německý HDP | Deutsche Bahn | VDA | Německá vláda | Německo | Digitalizace | Apple | Rozpočet | Raiffeisenbank Helena Horská | BDI | DAX | Zavedení cel | Deutsche Bahn (DB) | Agentura DPA | Mercedes-Benz | Ekonomika | Inflace v Německu | Impulzy | Energetické krize | Práce | Intel | Bezpečnost | Pokles německé ekonomiky | Banky | Uzavření továren | Daně z příjmů právnických osob | Konfederace | Wall Street | Zlepšení | ČR | Pozice | Německá průmyslová výroba | Příprava | Robert Habeck | Prudké zdražování | Německý automobilový koncern | OPEC | Řetězce | Zrychlení inflace | Experti | Spotřebitelé | Německý statistický úřad | Výkonný ředitel | Německé automobilky | Embargo | Šéfové | Ceny potravin | The Wall Street Journal | Zdražování | Ropy | Předseda | Škoda | Hospodářský vývoj | Legislativa | Investing.com | Britský statistický úřad | Americké ministerstvo | Pokles investic | Propad | Tempo růstu spotřebitelských cen | Vývoz do Číny | Ruská invaze | Nejistota | ING | Česká republika | Evropská centrální banka | Výkon německé ekonomiky | ECB | Prodej ropy | Zákon o snížení inflace | Jaderné elektrárny | ROCE | Evropské automobilky | Konzervativci | EU | Ekonomický výhled | Miliardy | Problémy v dodavatelských řetězcích | Zpracovatelský průmysl | Uhlí | Americké vlády | Banka | Autoprůmysl | Olaf Scholz | Německý kancléř | Koncern
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | Obchodování | ČTK | Růst | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot