A právě čínský Caixin PMI index dnes velice pozitivně překvapil, když skokově posílil na 18měsíční maximum (viz graf). Data značí, že druhé největší světové ekonomice se prozatím daří dosáhnout měkkého přistání. Svou zásluhu by na tom mělo mít i nedávné oboustranné snížení čínských i amerických cel, čímž se tento obchodní konflikt dostal do nynější fáze příměří a dává možnost Číně nadechnout se.
Vývoj čínského indexu Caixin PMI:
Jaký má ale tento vývoj dopad na finanční trhy? Čínský jüan je silně regulovaný domácími autoritami a volatilita měnového páru USD/CNY je mizivá. I přesto můžeme čekat, že čínský jüan nebude po letním výletu nad 7 CNY za dolar dále oslabovat, ať už z ekonomických, tak i z politických důvodů, aby nebylo oslabování vnímáno jako nefér obchodní praktika ze strany administrativy amerického prezidenta Trumpa.
Vývoj měnového páru USD/CNH (4hodinový graf – H4):
Vítězem by se měl v tomto rozložení sil stát australský dolar, který je na vývoji v Číně závislý. Ceny železné rudy i uhlí, které Austrálie do Číny ve velkém vyváží, se tak mohou nadále držet vysoko a rozšiřovat australský přebytek běžného účtu. Tato bilance se při aktuálním velice nízkém kurzu AUD/USD dostala do bezprecedentního pozitivního pásma (viz graf) a měla by tlačit na posílení australského dolaru.
Vývoj bilance australského běžného účtu (čtvrtletně v tis. AUD):
Australská centrální banka sice letos již dvakrát snížila úrokové sazby na dnešních 1,00 %, stejně tak ale učinil i americký Fed, takže úrokový diferenciál mezi oběma měnami zůstal na stejné úrovni. Další pokles měnového páru AUD/USD tak v případě uklidnění americko-čínské obchodní války vypadá jako nepravděpodobný.
Vývoj měnového páru AUD/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, forexfactory.com, tradingeconomics.com, Markit