Kognitivní disonance byla objevená v roce 1957 Leonem Festingerem. Pozoroval kult, který věřil ve zničení země záplavou. Následně s nimi hovořil, když se záplava nestala. Sledoval jejich členy, jak se zoufale snaží si najít jakékoliv odůvodnění, proč nebyl svět zničen.
Co je kognitivní disonance?
Pro účely tohoto článku teorii zjednoduším a budu ji primárně ukazovat na příkladech.
Kognitivní disonance je teorie, která popisuje naše chování ve chvíli, kdy v naší mysli vznikne nějaký rozpor. Například mezi naším chováním a znalostmi. Každý ví, že kouření zabíjí. A přesto si zapálíme cigaretu či doutník. To je jasný rozpor, protože se chováme jinak než na základě našich znalostí.
Abychom tento rozpor urovnali, musíme aktualizovat buď naše chování (přestat kouřit) nebo naše znalosti (bagatelizovat je, rozporovat). Tím vytvoříme opět klid v naší mysli.
Nemusí jít pouze o znalosti a chování. Může to být například víra proti skutečnému stavu věci, který vidíme. Nebo naše chování proti našemu morálnímu kompasu. Vždy se v případě kolize musí jedno upravit.
Kognitivní disonance v tradingu
Při obchodování aktiv se nám pak mohou přihodit dva fenomény, kterým se chceme vyhnout nebo si je aspoň uvědomit.
1, Selektivní rozhodování za účelem toho, aby naše myšlenka přetrvala
„Každý to dělá, tak proč ne já?“ může přijít na mysli, když chceme porušit svoji strategii. Snažíme se nějak ospravedlnit něco, co je na základě zkušeností či našich pravidel evidentně špatně.
2, Selektivní vnímání za účelem toho, aby přetrvala víra, znalost
Sami sebe můžete například přistihnout, že čtete pouze analýzy, které podporují vámi zvolenou pozici. Utvrzujete se tak v tom, že se kurz otočí, ačkoliv evidentně nic nehraje ve váš prospěch a váš účet jde do červené.
Já můžu být příkladem. Zásadně čtu názory ostatních až poté, co aplikuji svoji strategii. Vyhnu se tomu, že mě ovlivní vnější vjemy. Cenou mi je to, že se snadno stanu obětí kognitivní disonance, protože si podvědomě vybírám pouze ty názory, které podporují můj obchod a utužují moji víru v něj.
Příklady kognitivní disonance v tradingu
Jde o každodenní fenomén. Proto i v tradingu najdeme řadu příkladů, kdy se stáváme obětí.
- „Cena se otočí. Jde pouze o malé klopýtnutí před výstřelem. Tohle nic neznamená.“
- Když uděláme analýzu na základě jen jednoho zdroje, indikátoru nebo informace a naprosto vyfiltrujeme vše ostatní.
- Když otevřeně bráníme svoji pozici. Například když ji diskutujeme. Přilne k ní naše ego a hůře z ní vystoupíme.
- Pokud stále i po deseti letech přicházíte o peníze a máte dojem, že jste ve fázi učení.
- Když se snažíme vymyslet si výmluvy, proč porušit svá pravidla a strategii.
Samozřejmě vše z výše zmíněného může být sporné. Například bod o diskusi. Je potřeba se při ní umět svoji pozici odosobnit, vynechat ego a přistupovat k ní kriticky. Přijímat názory protistrany, která třeba vidí něco jinak.
Tím se dostáváme…
Jak zredukovat efekt kognitivní disonance v tradingu?
Prvním krokem bylo to, že jste vůbec dočetli tento článek až sem. Zřejmě vám přišel zajímavý a třeba se v něm viděli, takže příště budete o efektu vědět. V ideálním případě budete ke svým akcím na trhu přistupovat kritičtěji.
Porazit kognitivní disonanci není jednoduché. Celý život tíhneme k lidem, kteří mají stejné názory a se kterými sdílíme zkušenosti, znalosti a návyky.
- Naprostí nováčci na trhu by se měli vyhnout sdílení svých pozic. První by se měla probírat strategie, protože k ní netíhne tolik ego. Později se můžou sdílet otevřené pozice.
- Zapisujte si každý obchod na papír. Datum, vstup, výstup, profit/ztrátu, případně lehce popište strategii. Uvidíte tak, jak se vám daří a nedaří ve fyzické podobě, což vám lépe připomene, co vlastně děláte. Zkuste jít do baru jednou s papírovou pětistovkou a podruhé s kartou. Rozdíl je hned vidět.
- Zůstaňte na zemi. Trh se mění každým dnem a neustále je potřeba se přizpůsobit. Proto nikdy nevíte vše a nejste „mistři“. Přijměte prohru a nedokonalost. Jestli vám to pomůže, tak Buffettův fond Berkshire Hathaway přišel za první čtvrtletí 2020 o 49 miliard dolarů. I on prohrává, ale umí se poučit. Kognitivní disonance často schopnost poučit se ponižuje.
- Trochu kuriózní metoda je sám sobě nahlas vysvětlit, proč je tento obchod důležitý, dobrý a na základě čeho ho dělám.
Slovo závěrem
Kognitivní disonance je přirozená a tvrdě zakódovaná do našeho DNA. Není možné ji dokonale porazit, ale je možné si ji uvědomovat. Je to dobrým základem pro kritické myšlení. Obzvláště v době, kdy se můžeme snadno uzavřít do jednotlivých bublin a kdy se společnost napříč světem polarizuje. I v soukromém životě snáze uvidíte na druhou stranu sporu.
Jiří Makovský