Pokles EUR/USD byl mimo jiné velkou výhodou pro švýcarský frank. Švýcarsko totiž vyváží především v amerických dolarech a dováží zboží a služby v eurech, kurz dvou největších světových měn proto hrál v prospěch jeho zahraničního obchodu. Když vezmeme v potaz také propad cen ropy a tehdy blížící se kvantitativní uvolňování ze strany Evropské centrální banky (ECB), bylo ze zpětného pohledu uvolnění kurzového závazku Švýcarskou národní bankou (SNB) relativně dobře načasované – ekonomika se totiž s tímto šokem mohla docela dobře vyrovnat. I přes hrozivé průzkumy důvěry mezi podnikateli (viz graf) po skokovém posílení franku vůči euru z poloviny ledna se ekonomika Švýcarska nijak nezhroutila.
Vývoj švýcarského předstihového indikátoru ZEW:
Jenomže tyto fundamentálně pozitivní efekty hovořící ve prospěch švýcarského franku pomalu odeznívají. Navíc z reakcí SNB je vidět, že nečekala tak prudký pokles EUR/CHF, který má negativní dopad na vývoz i na turistický ruch. Po případném dosažení parity na tomto měnovém páru by zřejmě reagovala dalším snížením depozitních úrokových sazeb z dnešních -0,75 % nebo jinými omezeními, které by odradily spekulanty od nákupu švýcarského franku.
Euro má navíc lepší výchozí pozici než na podzim loňského roku díky nabírání únikové rychlosti z recese a je aktuálně o 15 % slabší oproti švýcarskému franku. Nemyslíme si proto, že takto nízké hodnoty kurzu EUR/CHF jsou dlouhodobě udržitelné. Vyplývající nižší příliv investic a turistů spolu s poškozením exportů Švýcarska by měl postupně tlačit na růst EUR/CHF. Krátkodobě by snad mohl opačným směrem působit případný odchod Řecka z eurozóny – v této situaci ale není jisté, jestli by převážil efekt bezpečného přístavu švýcarského franku, nebo pozitivní impuls eura, které by mohlo i posílit po eliminaci svého nejslabšího člena.
Vývoj měnového páru EUR/CHF (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bloomberg