Unijní činitelé
EK navrhla regulovat strategický vývoz a investice v Číně a dalších zemích
20.06.2023 Evropská unie by mohla v budoucnu jednotně regulovat vývoz citlivých technologií do Číny a dalších nedemokratických zemí i jejich investice do strategických evropských firem. Počítá s tím plán pro zajištění ekonomické bezpečnosti bloku, který dnes představila Evropská komise. Unijní exekutiva chce v jeho rámci členské státy a jejich firmy přesvědčit i k větší obezřetnosti při vlastních investicích do výroby ve zmíněných státech.
Státy EU se shodly na principech návratu fiskálních pravidel, na detailech ne
14.03.2023 Země Evropské unie se chtějí vrátit k dodržování společných fiskálních pravidel, která však mají lépe odrážet ekonomickou realitu doby ovlivněné pandemií covidu-19 a války na Ukrajině. Ministři financí unijních zemí dnes podpořili obecné principy reformy rozpočtových a dluhových pravidel navržené loni Evropskou komisí (EK), na všech podrobnostech se však zatím neshodují. Podle českého ministra financí Zbyňka Stanjury se čeká debata například o přijatelnosti výjimek pro jednotlivé státy.
Šéfka EK představí plán na podporu ekonomiky v reakci na subvence USA
01.02.2023 Plán podpory evropských firem čelících dopadům ruské agrese na Ukrajině a chystaným masivním americkým subvencím představí dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Unijní činitelé naznačují, že půjde spíše o zjednodušení některých administrativních pravidel než o návrh přímé finanční podpory, na kterou nemají členské země jednotný pohled.
Jednání ministrů energetiky zemí EU
30.09.2022 Členské země Evropské unie se ve snaze zmírnit dopady aktuální energetické krize dohodly na snižování spotřeby elektřiny ve špičce a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Peníze odebrané energetickým společnostem plánují využívat na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření. Dosažení politické dohody dnes oznámilo české předsednictví v Radě EU.
Maďarsko a Polsko zahájily u soudu EU spor o spojení právního státu a peněz
12.10.2021 Soudní dvůr Evropské unie včera začal posuzovat spor o spojení vlády práva a unijních peněz, který může dále prohloubit neshody mezi Maďarskem a Polskem na jedné a institucemi EU na druhé straně. Varšava i Budapešť zahájily své soudní tažení proti novému pravidlu, které umožňuje Evropské komisi odebrat evropské dotace zemi, která nemá nezávislé justiční orgány. Podle Maďarska a Polska je definice vlády práva nejasná,
Lídry EU čekají klíčová rozhodnutí o rozpočtu či emisích
10.12.2020 Překonat spor blokující schválení nového sedmiletého rozpočtu Evropské unie a s ním spojeného krizového fondu se dnes pokusí prezidenti a premiéři členských zemí. Během prvního dne dvoudenního summitu v Bruselu budou mít na stole kompromisní návrh, který má Maďarsko a Polsko přesvědčit ke změně postoje znemožňujícího využít historicky největší balík společných unijních peněz. Schvalovat budou rovněž zpřísnění emisních cílů EU, možné nové sankce vůči Turecku či jednat o dalším společném boji proti covidu-19.
Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku
04.12.2020 Šest dní před zásadním summitem Evropské unie odmítají lídři Maďarska a Polska ustoupit ve sporu, který hrozí zablokovat unijní finance na příští rok. Přes náznaky možné nejednoty premiéři obou zemí i dnes zopakovali, že je pro ně nepřijatelné podmínit čerpání peněz kvalitou právního státu přijímající země. Další státy na podmínce trvají a rozepře může vedle schválení rozpočtu a krizového koronavirového fondu ohrozit i přijetí nových emisních závazků, které mají šéfové států a vlád podpořit na vrcholné schůzce příští týden.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
04.12.2020 1) Jednání o podobě budoucích obchodních vztahů mezi Evropskou unií a Británií se výrazněji neposunulo směrem k dohodě. Tři unijní činitelé agentuře Reuters sdělili, že ve včerejším nočním jednání se patrně shodu nalézt nepodaří. Podle politických komentátorů předních britských médií se rozhovory naopak zkomplikovaly.
První den summitu EU dohodu na krizovém fondu nepřinesl
18.07.2020 Páteční první den jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie o fondu obnovy a budoucím sedmiletém rozpočtu společenství skončil bez dohody. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela, podle něhož bude summit pokračovat od dnešních 11:00. Lídrům se nepodařilo překonat rozpory v klíčových otázkách objemu a rozdělování peněz z fondu. Neshodli se ani na tom, jak kontrolovat, zda země čerpající peníze zavádějí požadované reformy.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
17.07.2020 1) Asijské trhy uzavřely dnešní obchodování smíšeně. Investoři v Asii reagovali na vývoj na pracovním trhu v USA, který zůstal za očekáváním. Na obchodování měla vliv i roztržka mezi Čínou a USA. Donald Trump chce údajně zakázat vstup do USA členům čínské komunistické strany a jejich rodinným příslušníkům.
Lídři EU zahájili debatu o balíku peněz na pomoc ekonomikám
17.07.2020 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili dnes dopoledne v Bruselu debatu, která má přinést shodu na parametrech krizového fondu a příštího sedmiletého rozpočtu. Názory unijních lídrů na celkový objem peněz či způsob jejich rozdělování se ztím výrazně liší a unijní činitelé očekávají dlouhé jednání. Podle předsedy Evropské rady Charlese Michela je však dohoda během nadcházejících dnů možná.
Lídry EU čeká dlouhé jednání o rozpočtu a fondu krizové pomoci
17.07.2020 První tvrdá vyjednávání o balíku krizové pomoci ekonomikám a příštím sedmiletém rozpočtu Evropské unie čekají dnes prezidenty a premiéry členských zemí. Po pěti měsících se sejdou tváří v tvář v Bruselu, aby se pokusili dojít ke kompromisům v otázkách objemu, složení či způsobu rozdělování peněz z fondu, který má oživit hospodářství zasažené koronavirovým výpadkem. Krátce před schůzkou však přetrvávají neshody a podle unijních činitelů není úspěch summitu zdaleka jistý.
Lídry EU čeká v Bruselu zásadní debata o balíku krizové pomoci
16.07.2020 Hledat shodu na parametrech dosud největšího záchranného fondu Evropské unie budou od pátku prezidenti a premiéři členských zemí. Na prvním bruselském summitu po téměř pěti měsících se pokusí dojít ke kompromisu, který by ekonomikám stiženým koronavirovým útlumem umožnil získat až 750 miliard eur (asi 20 bilionů korun). Ačkoli se názory unijních lídrů krátce před vrcholnou schůzkou v řadě bodů liší, shodnou se v jedné věci: tlačí je čas.
Lídry EU čeká první jednání o pokrizovém fondu
18.06.2020 První velký střet nad bezprecedentním balíkem podpory evropských ekonomik čeká v pátek prezidenty a premiéry zemí Evropské unie. Během zřejmě posledního ze série videosummitů budou sondovat terén pro možné kompromisy v zatím velmi odlišných postojích k fondu, který chce Evropská komise naplnit vypůjčeným tři čtvrtě bilionem eur (přes 20 bilionů korun).
Státy EU se přou, jak rozdělit peníze z fondu obnovy
09.06.2020 Státy Evropské unie se liší v názorech na rozdělení masivního fondu obnovy, který má pomoci ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí zpátky na nohy. Kromě sporů o objem fondu a zastoupení grantů a půjček nemají unijní země jednotný pohled ani na to, podle jakého klíče peníze rozdělit. Část států včetně Česka není spokojena s kritérii, jimiž podle nich Evropská komise zcela nezohledňuje dopady pandemie. O pokrizové obnově dnes na dálku jednají unijní ministři financí.
Jednání mezi EU a Británií jsou stále bez pokroku, řekl Barnier
05.06.2020 Další kolo vyjednávání o budoucích vztazích Evropské unie a Británie nepřineslo zásadní sblížení postojů v klíčových sporných otázkách. Prohlásil to dnes šéf unijních vyjednávačů Michel Barnier, podle něhož se nepodařilo vyřešit především problémy rybolovu či sladění pravidel hospodářské soutěže, které jsou pro Brusel podmínkou pro jednání o volném obchodu. Barnier chce uspořádat další jednání ještě do konce června, kdy vyprší možnost k prodloužení přechodného období.
Lídři EU budou o fondu obnovy jednat 19. června na dálku
03.06.2020 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou o fondu obnovy a příštím víceletém rozpočtu EU jednat na dálku. Oznámil to dnes mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela, podle něhož 19. června Michel svolá už pátý videosummit unijních špiček od vypuknutí koronavirové krize. Podle diplomatů je však málo pravděpodobné, že by při komplikovaném virtuálním jednání mohli političtí vůdci dospět k zásadní dohodě.
Brusel ani Londýn nevěří v brzký pokrok pobrexitových jednání
29.05.2020 Nevelkou naději na pokrok ve vyjednávání budoucích vztahů Evropské unie a Británie vkládají obě strany do dalšího kola videokonferencí, které začne v pondělí. Přes řadu veřejných prohlášení z posledních dnů nedal Brusel ani Londýn jasně najevo ochotu ke kompromisům v žádné z klíčových oblastí, na něž mají i čtyři měsíce po britském odchodu z EU obě strany zásadně rozdílné pohledy. Poradce šéfa unijních vyjednávačů Michela Barniera dnes konstatoval, že vzhledem k britské nechuti k prodloužení přechodné doby budou muset jednání nabrat rychlé tempo během léta.
EU opatrně vyhlíží první osobní setkání lídrů
26.05.2020 Po více než dvou měsících videokonferencí a dálkových kontaktů začíná Evropská unie opatrně přemýšlet o prvním osobním setkání prezidentů a premiérů. Důvodem je napjatě očekávaný středeční návrh sedmiletého rozpočtu a fondu obnovy ekonomik, o jejichž parametry patrně povedou lídři unijních zemí několikaměsíční tvrdá vyjednávání. Diplomaté se shodují, že summit v Bruselu přichází v úvahu nejdříve začátkem letních prázdnin a předcházet by mu mohlo červnové dálkové jednání.
Související klíčová slova:
Řecko | Finance | Peníze | Inflace | USA | Nezaměstnanost | Británie | Evropská unie | HDP | Německo | Francie | Polsko | Španělsko | Ropa Brent | ETF | Recese | Hospodářství | Kapitál | Akciový trh | Bloomberg | Emise | Euro | Investice | Kurz | Měna | Nástroj | Pakt stability | Poplatek | Pozice | Riziko | Ropa | Volatilita | Wall Street | Americká měna | Banky | EUR | USD | Obchodování | Morgan Stanley | Investoři | Fond | EU | Ministři financí | Obchodní příležitost | Regulace | Financování | Eurostat | Obchodní seance | Portugalsko | Donald Trump | Wall Street Journal | Odpor | Průlom | Brent | Cena | Členské země Evropské unie | Dolar | Ekonomický růst | Investing | Maďarsko | Meziroční inflace | Rakousko | Reuters | Trh | Země EU | Zisky | Andrej Babiš | ROCE | Itálie | Spojené státy | Komise | Investing.com | Úspěch | Energie | Příprava | Americké firmy | Lídři | Firmy | Miliardy dolarů | Dnešní obchodování | Zajištění | Poplatky | Britská vláda | Krize | Příjmy | Oslabování dolaru | ČTK | Konsenzus | Investice v Číně | Členské země EU | Švédsko | Dánsko | Očekávání | Politico | Morningstar | Asijské trhy | Podniky | EK | Evropská komise | Veřejný dluh | The Wall Street Journal | Statistický úřad | Boris Johnson | Šéfové států | Britský premiér | Huawei | Rozpočet | Objem | Obchod | Růst spotřebitelských cen | List The Wall Street Journal | Statistický úřad Eurostat | Co bude | Vyšetřování | Miliardy | Vicepremiér | Financovat | Rozvoj | Problémy | Státy EU | Předseda Evropské rady | Charles Michel | Plyn | Prohlášení | Ústavní soud | Premiér Boris Johnson | Předseda | Paolo Gentiloni | Europoslanci | Eurokomisař | Peking | Hospodaření | Von der Leyenová | Budoucnost | Experti | Bankroty | Počet bankrotů | Meziroční růst spotřebitelských cen | Americké ministerstvo | Čerpání peněz | Angela Merkelová | Kancléřka Angela Merkelová | Německá kancléřka | Trump | Trhy | Ursula von der Leyenová | Pokles | Situace | Meziroční růst | Pandemie | Dovednosti | Stabilita | Vývoj | Michel Barnier | Videokonference | Lídři EU | Solidarita | Evropské země | Brusel | Dopady pandemie | Onemocnění | Extrémní volatilita | Růst | Koronavirové krize | Karanténa | Unijní země | Krizový fond | Ekonomiky | Slovensko | Války | Poradce | Mark Rutte | Nizozemský premiér | Premiér Mark Rutte | Jihoevropské země | Ministři | David Frost | Rozpočet EU | Úspory | EP | Vzrušení | Nizozemsko | Premiér Andrej Babiš | Debata | Premiéři zemí Evropské unie | Soudní dvůr | Soud | Oddlužení | Vývoz | Rakouský kancléř | Sebastian Kurz | Unijní soud | Justice | Soudní dvůr Evropské unie | Zadlužení | Šéfka EK | Členské státy | Členské země | Předsedkyně Evropské komise | Budoucnost EU | JDE | Peter Kupec | Unie | Setkání lídrů | Prezidenti a premiéři | Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie | Jihoevropské státy | Koronavirové pandemie | Jednání mezi EU a Británií | Mateusz Morawiecki | Subvence | Političtí vůdci | Šance | Debata o balíku krizové pomoci | Dluhová unie | Ceny | Viktor Orbán | Maďarský premiér | Premiér Viktor Orbán | Praha | Summit Evropské unie | Kolaps | Výplach | Květnový růst | Aktuální obchodní seance | Slabý dolar | Americké ministerstvo spravedlnosti | Zdanění | Cena elektřiny | Politici | Epiq | Soudní spor | Bankroty ve Spojených státech | Spor o rozpočet EU | Spor o rozpočet | Rozpočtové deficity | Fosilní paliva | Pakt stability a růstu | Dodávky plynu | Varšava | Společnosti | Opatření | Ceny plynu | Fiskální pravidla | Energetické krize | TIM | 3М | Hry | Omezení dodávek | MWh | Sedmadvacítka | Evropský blok | Prime | České předsednictví | Velkoobchodní cena elektřiny | Války na Ukrajině | Polovodiče | Strategický vývoz
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot