Měnový pár GBP/USD se nachází v klesajícím trendu od 01. června 2021, kde skončila předchozí impulsní vlna a trh zamířil do proti trendu. Od té doby můžeme pozorovat tvorbu klesající impulsní vlny. Aktuálně se nacházíme téměř u konce páté vlny V tohoto cyklu. Při pohledu na denní graf můžeme jasně pozorovat vlny a podvlny tohoto cyklu. Bližší pohled na 4hodinovém grafu na podvlnu 5 odhalí, že poslední vlna cyklu ještě není kompletní. Pravděpodobně se dokončila podvlna (iii) vlny 5. Pokud to tak skutečně je, GBP/USD by měl nyní provést korekci podvlny (iii) někam do oblasti 38,2 % Fibonacciho retracementu podvlny (iii) na hodnotě kolem 1,2180 a poté se vydat do finální podvlny (v), která by měla zakončit tento cyklus.
Vývoj měnového páru GBP/USD (denní graf – D1):
Vývoj měnového páru GBP/USD (4hodinový graf – H4):
Index S&P 500 nenaplnil očekávání o dokončení vlny C, jak jsem psal ZDE. Ukázalo se, že vlna C nebyla ještě zcela kompletní a nevytvořila rostoucí impulsní vlnu, což by napovídalo možnému pokračování rostoucího trendu. Místo toho index poklesl a vytvořil formaci klesajícího klínu. Nyní se nacházíme na spodní hranici této formace a zdá se na konci podvlny iii poslední podvlny (v) vlny C. Jakmile se podvlna (v) dokončí, mohli bychom očekávat růst k horní hraně klesajícího klínu a pokud je toto opravdu vlna C a nejedná se o rozsáhlejší klesající trend, pak i proražení horní linie a pokračování rostoucího trendu do vlny V.
Vývoj indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Vývoj indexu S&P 500 (4hodinový graf – H4):
Svět kryptoměn stále silně krvácí a u kryptoměny Bitcoin tomu není jinak. Za poslední dva týdny Bitcoin ztratil už více než 30 % ze své hodnoty. Podíváme-li se na situaci Bitcoinu pohledem Elliottovy vlnové teorie, tento pokles by mohl být formace abc, přičemž se nacházíme ve vlně c. Při pohledu na vlnu c můžeme dobře vidět, že jsou kompletní vlny 1 až 4 a tvoří se podvlna 5 vlny c, která by měla být poslední vlnou před dalším růstem. Ještě před pár dny se nám na denním grafu tvořila hezká formace klesajícího klínu, která byla nekompromisně proražena směrem dolů. Otázkou je, kde se tento volný pád zastaví. Jedna z možností je hladina kolem 16 000 USD za jeden Bitcoin, kde by 50,0 % Fibonacciho retracementu hezky rozdělilo vlnu c na polovinu v podvlně 4. Druhá o něco zajímavější úroveň je kolem 13 000 USD, kde by se vlna a rovnala vlně c na ceně 12 579 USD a zároveň je zde zajímavá úroveň tvořena zavírací cenou 13 827 USD z měsíčního grafu z roku 2017, kde skončil první býčí trh.
Vývoj kryptoměny Bitcoin (denní graf – D1):
Z dlouhodobého hlediska se nám na těchto trzích rýsují zajímavé obchodní příležitosti. Situace však ještě není ideální a je nutné obrnit se trpělivostí a správně načasovat vstup do trhu. Trhy nám totiž při čekání na ideální vstup mohou odhalit další indicie.
Přeji úspěšný trading!
Jiří Hruška