Nyní je také americký dolar pro obchodníky na forexu atraktivní, a to zejména v očekávání růstu úrokových sazeb, které by měly do konce roku překročit 2,50 %. Naopak v eurozóně nebo v Japonsku se letos o návratu úrokových sazeb do plusu neuvažuje.
Aktuální očekávání nastavení úrokových sazeb v USA po prosincovém měnovém zasedání Fedu:
Uvidíme, jak moc bude muset americká centrální banka (Fed) šlápnout na brzdu, aby zkrotila inflaci. Její preferovaný jádrový PCE index roste o 5,4 % meziročně a čeká se, že bude dále růst s tím, jak vyšší ceny energií a materiálů prosakují také do spotřebního zboží a služeb.
Kromě úrokových sazeb ale do konce roku pomůžou k nižšímu růstu cen také spotřebitelé. Kombinace zastavení vládní podpory domácnostem, reálného poklesu příjmů Američanů a prudkého růstu cen paliv znamená, že po dlouhé době útraty v maloobchodě v USA po očištění o inflaci klesly (viz graf).
Porovnání meziročního vývoje růstu maloobchodních tržeb (modře) a spotřebitelské inflace (červeně) v USA:
Spotřebitelské výdaje tak nebudou v následujících měsících tahounem ekonomiky a prodejci by si v důsledku nižších útrat mohli sáhnout do aktuálně vysokých marží a růst cen pozastavit. Je proto docela možné, že v druhé polovině roku růst americké ekonomiky i cen výrazně zpomalí a Fed nebude muset přistoupit k razantnímu růstu úrokových sazeb. Očekávání jsou nastavena vysoko a počítají s 3-4 zvýšeními o 50 bazických bodů. Pro eurodolar je proto spíše riziko pomalejšího růstu sazeb v USA v kombinaci s více jestřábí eurozónou. Příliš prostoru pro další posilování dolaru v krátkodobém časovém rámci nevidím.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, CME, FRED