Pesimistická JP Morgan
Analytici slavné americké banky jsou ve svých pesimistických předpovědích konstantní. Marko Kolanovic, hlavní analytik, zveřejnil analýzu, ve které jeho tým počítá s poklesem indexu S&P 500 o 8 % v roce 2024. Důvody pro tento pokles jsou všeobecně známy: napjatá geopolitická situace a zpomalující ekonomika v důsledku vysokých úrokových sazeb. Jedinou možností, jak tomuto negativnímu scénáři zabránit, je snížení sazeb co nejdříve. Hlavní příčinou poklesu je skutečnost, že trhy jsou odtrženy od reality vysokých úrokových sazeb.
Trh je zaslepený svým růstem a ve své ceně neoceňuje ani známá rizika, jako je trh s komerčními nemovitostmi. V prognóze JP Morgan se nemluví pouze o poklesu indexu S&P 500, ale také o tom, že ekonomické zpomalení přinese 30% pokles zisku na akcii u amerických společností. Na rok 2024 by se investoři měli připravit na sektorovou rotaci v portfoliu. Zvyšovat podíl by se měli hlavně v těchto sektorech: energetika, spotřební zboží, zdravotnictví a veřejné služby. Naopak by měli snižovat podíl v těchto sektorech: průmysl a nemovitosti.
Jednou to vyjde
Aniž bych chtěl polemizovat se závěry a způsobem, jakým analytici JP Morgan pracují, je třeba říci, že když krize nepřišla v roce 2023, tak v roce 2024 pravděpodobnost jejího příchodu ještě víc stoupla. To není nic zvláštního. Zvyšování úrokových sazeb působí jako mechanický efekt. Jednou se drahé peníze musí propsat do reálné ekonomiky.
První velkým signálem, že propad trhů je opravdu blízko, bude rozhodnutí snížit sazby. Samotné rozhodnutí snížit sazby spíš vyvolá euforii, ale statisticky je ukázáno, že je to prakticky vždy poslední večírek před kocovinou. Vzhledem k makroekonomickým ukazatelům je nemožné předpovědět přesné datum snížení sazeb. Avšak dnes se mluví o prvním čtvrtletí nebo o druhém čtvrtletí roku 2024. Fed může překvapit a sazby držet vysoko až do konce roku 2024. Kdyby k tomu došlo, znamenalo by to, že analytici z JP Morgan se netrefí. A krize přijde až v roce 2025.
Matěj Široký