Tehdejší situace favorizovala libru v možnosti držet tempo s nastupujícím býčím trendem amerického dolaru. V tomto kontextu jsme se již dříve dívali na short měnového páru EUR/GBP jako na atraktivní pozici. Euro vůči libře sice skutečně kleslo, ale bylo to spíše kvůli slabosti eura než kvůli vynikajícímu výkonu britské libry.
Vývoj počtu schválených hypotečních úvěrů ve Velké Británii (v tisících):
Britská ekonomika totiž začala přes léto ztrácet tempo a přišla také o hlavní zdroj podpory, kterým byl nemovitostní boom. Jak je vidět z grafu, nadšení pro investice do britských realit postupně klesá. Aktuálně tedy nemá Bank of England proč zvedat úrokové sazby, protože by tímto krokem ostrovní ekonomice spíše uškodila.
Druhým důvodem pro pasivitu centrálních bankéřů je klesající inflace. Ta se již v lednu dostala pod dvouprocentní cíl Bank of England a je stále v sestupném trendu. Navíc je jisté, že kvůli propadu cen ropy v minulém měsíci se jen tak hned nebude poroučet výše a s větší pravděpodobností spadne pod jedno procento.
Vývoj spotřebitelské inflace ve Velké Británii:
Libra tedy nedokázala udržet krok s americkým dolarem a měnový pár GBP/USD ztratil od červencových maxim již téměř 7 %. Zajímavou epizodou ve vývoji tohoto měnového páru byly obavy ze skotského referenda, kvůli kterému britská libra ztratila během září důležitý support ležící na 1,6500. Byť nakonec dopadlo referendum pro celou monarchii pozitivně, zpět na předchozí hodnoty se kurz již nedostal.
Vyhlídky britské libry nejsou nijak růžové – velká provázanost se stagnující ekonomikou eurozóny nadále nedovolí libře konkurovat americkému dolaru. Sice se nedá na GBP/USD očekávat nějaký prudký pokles k 1,5000, plíživé oslabování, které bude brát v potaz o něco málo lepší výkonnost americké ekonomiky a dřívější růst úrokových sazeb v USA, však zřejmě bude realitou.
Vývoj měnového páru GBP/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: MT4, tradingeconomics.com