Z prvního grafu můžeme vidět, že za poslední dva roky vzrostly měnové páry USD/BRL a USD/TRY shodně o 45 %, z toho zhruba 15 % lze vysvětlit vyšší inflací v těchto zemích v porovnání s USA, zbytek je podhodnocení způsobené odlivem zahraničního kapitálu. Rozdíl však panuje v přístupu k řešení tohoto problému.
Porovnání vývoje měnových párů USD/BRL (modře) a USD/TRY (červeně) za poslední 2 roky:
Zatímco brazilská centrální banka zodpovědně a systematicky zvyšuje úrokové sazby, aby zabránila úniku zahraničního kapitálu, její turecká kolegyně reaguje zbrkle, nepředvídatelně a většinu času jde na ruku turecké vládě, která požaduje kvůli zachování ekonomického růstu úrokové sazby co nejnižší (viz druhý graf). Je tak vyšší pravděpodobnost, že turbulence na měnových trzích s možným zrychlováním inflace se mohou vymknout z rukou spíše v Turecku, které navíc aktuálně čelí nejistotě spojené s politickým patem vzešlým z víkendových voleb. Short USD/TRY proto vidíme jako vysoce rizikovou záležitost.
Porovnání vývoje úrokových sazeb v Brazílii (tečkovaně, pravá osa) a v Turecku (černě, levá osa):
Bez rizika se investoři na emerging markets bohužel neobejdou, přesto ale více faktorů hovoří pro příznivý poměr rizika a výnosu při prodeji měnového páru USD/BRL. V první řadě jde o zmíněný úrokový zisk, který při aktuálních 13,75 % čelí „pouze“ 8procentní inflaci, což z brazilského realu dělá měnu s nejvyšším reálným zhodnocením na světě a velice nízkou možností úniku cen do dvouciferného inflačního teritoria. Dále jde o postupnou stabilizaci na komoditních trzích, kde propad cen železné rudy a cukru tvrdě zasáhl místní producenty – tento negativní šok by se neměl opakovat, protože ceny komodit již jsou dostatečně nízko.
Pokud by se navíc nálada investorů měla otočit zpět k emerging markets, můžeme čekat alespoň částečně zaplnění 30procentní ztráty, kterou během posledních dvou let brazilský real vůči americkému dolaru nabral.
Vývoj meziroční inflace v Brazílii:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Bloomberg, tradingeconomics.com, finance.yahoo.com