USA přestaly být závislými na dovozech plynu, jehož cena vlivem přebytečné nabídky klesla zhruba o 70-80 %. Stejně tak museli radikálně snížit ceny těžaři uhlí, kteří by v souboji s plynem jinak neměli šanci. Ropa se prozatím drží vysoko, očekává se však, že i ona bude z důvodu stále rozšířenější těžby z břidlic do budoucna levnější. A jak tato komoditní mozaika zapadá do fundamentální síly hlavních měn?
USD↑
Spojené státy jako hlavní aktér břidlicové revoluce by měly jasně těžit z pozitivních dopadů na svoji ekonomiku. Nižší cena plynu zlepšuje konkurenceschopnost průmyslu ve srovnání s evropskou a japonskou konkurencí a nižší spotřeba zahraniční ropy, která klesla na 20leté minimum (viz graf) působí pozitivně na americkou obchodní bilanci (exporty rostou rychleji než importy) a zprostředkovaně i na dolar.
Tato zjednodušená rovnice již přináší ovoce – americký dolar z období let 2011-12 posílil k drtivé většině světových měn, byť to na páru s eurem v poslední době z důvodu odeznívání dluhové krize tak nevypadá. Spojené státy navíc s ohledem na budoucí ceny ropy drží v rukou žolíka – vyšší ceny povzbudí produkci a sníží závislost na ropě, zatímco nižší ceny pomohou snížit účet za dovozy. Většina scénářů proto počítá se silnou americkou ekonomikou jdoucí ruku v ruce se silnějším dolarem.
Vývoj čistých importů ropy do Spojených států (v tis. barelů denně):
GBP↑
Británie sice našla pod svým územím jedny z největších zásob břidlicového plynu na světě, komerční těžba je však pozadu za Spojenými státy a ještě bude trvat nejméně dva roky, než začne plyn z prvních vrtů povzbuzovat britské hospodářství. I tak má Spojené království jako země asi největší šanci napodobit americký úspěch, ať už jde o vytěžitelné zásoby, úroveň technologie či podobou startovní pozici (deficit obchodní bilance, upadající domácí těžba).
Nesmíme zapomenout, že během finanční krize 2008-09 přišla libra o čtvrtinu své hodnoty, za čímž viděli analytici velice slabou konkurenční schopnost ostrovní ekonomiky. Tu by mohla Británie díky energetické nezávislosti získat zpět, s čímž by se na silnější úrovně v budoucnu svezla i libra.
CAD↓
Kanada jako druhá země, která sklízí ovoce rostoucí těžby z břidlic, v tomto ohledu zdatně sekunduje Spojeným státům, a stejně tak i na měnových trzích posiluje kanadský dolar k ostatním měnám podobně jako jeho americký jmenovec.
Spíše než na nějaké zdravé posilování to však vypadá, že se amerického dolaru drží zuby nehty a jakýkoliv negativní impuls buď z domácí ekonomiky, nebo z energetického trhu, jej pošle o pěkných 10 % níže. Strašákem do budoucna jsou již zmíněné ceny černého zlata. Pokud se naplní analýzy mnoha investičních bank, které vidí ropu za pár let okolo 80 USD za barel, bude se muset loonie (CAD) poroučet na jih.
AUD↓
Dopad nízkých cen uhlí, které nepřímo způsobil rozmach břidlicového plynu, již jsou u protinožců znát. Austrálie jako největší světový exportér uhlí trpí - velké těžařské firmy ruší megalomanské projekty na rozšíření těžby, investoři se k ní obracejí zády a potápí tak i australský dolar, který za poslední tři měsíce znehodnotil o 13 %. Vzhledem k přicházejícím problémům se státním rozpočtem a prohlášení guvernéra australské centrální banky, že se mu aussie (AUD) zdá stále nadhodnocený, nezbývá než dlouhodobé short pozice na AUD/USD držet.
Více najdete v naší dřívější analýze Australský dolar se spálí o břidlicový plyn.
Z následujícího grafu je vidět postupné posilování USD od roku 2011 k ostatním třem zmíněným měnám. Měnový pár s kanadským dolarem je vyjádřen obráceně oproti zavedené kotaci (CAD/USD), aby korespondoval s pohybem AUD i GBP.
Vývoj CAD/USD (modře, levá osa), AUD/USD (červeně, LO) a GBP/USD (zeleně, PO):
Celý text můžeme tedy shrnout následovně: USD se již díky těžbě z břidlic posunuje na vyšší úrovně a toto tempo by se mohlo stupňovat. GBP vyčkává na svou příležitost k posílení, kdežto CAD se třese a při poklesu cen ropy zamíří dolů s nimi. AUD již kvůli nízkým cenám uhlí fouká silný protivítr a zpět na paritu s USD se jen tak nedostane.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, EIA, Reuters, Bloomberg