Pozorovatel se potom může divit, že měnový pár GBP/USD se obchoduje na stejné úrovni jako na začátku letošního roku. Příčinou bude především mohutná měnová ofenzíva z Washingtonu, která z tohoto měnového páru dělá soutěž dvou ošklivek, kterých se investoři chtějí spíše zbavovat.
Vývoj měnového páru GBP/USD (denní graf – D1):
Ano, naděje živí některé investory díky již rozjeté vakcinaci v Británii a prohlášení politiků, že dohoda o brexitu „je za dveřmi“. To dává možnost na posílení libry v prvním čtvrtletí příštího roku, pokud se na Ostrovy vrátí optimismus. Do té doby však můžeme spíše vyčkávat a snažit se trefit dno někde okolo 1,3000 na GBP/USD nebo strop 0,9400 na EUR/GBP. Nákup libry s případnou slevou se jeví méně rizikově než se snažit chytat padající nůž.
Pozitivně působí pandemie alespoň na britskou bilanci se zbytkem světa. Jelikož Velká Británie není závislá na turismu nebo na průmyslovém vývozu a energie hlavně dováží, dostal se obchod se zbožím a službami po dlouhých 23 letech do přebytku. Británie si tak nemusí půjčovat od ostatních zemí na provoz své ekonomiky a to je pro libru dobrá zpráva. Stejně tak i nízká jádrová inflace (1,1 %), která je ale dostatečně v plusu, takže Bank of England (BoE) nemusí přicházet s novými nástroji uvolnění měnové politiky.
Vývoj bilance obchodu a služeb Velké Británie (v mil. GBP měsíčně):
Rizikem pro příští rok může být stále hlasitější volání o novém referendu o vystoupení Skotska z Velké Británie. Naposledy proběhlo neúspěšně v roce 2015 a s kurzem libry zamávalo silně na obě strany. Skotsko nezávislost chápe jako možnost dostat se zpět do Evropské Unie, ve které chce být většina jejich obyvatel. Na druhou stranu pokles cen ropy nyní dělá Skotsko, jejího vývozce, zranitelným z ekonomického hlediska.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, BBC